Макара - каква?

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Hot

Макара - каква?

Мнение от Hot »

Здравейте,
ще си купувам за пръв път макара и се чуда каква да си взема! Става въпрос за риболов по Струма и някой микроязовир в района. Бихте ли предложили модел и марка, май съм се насочил към спининг, и също така кой размер да подбера - 0,20 или 0,30! И понеже съм левичар, кои модели имат такъв вариант - за ляваи дясна ръка?
Благодаря предварително и на слука ...
Гост

Мнение от Гост »

Modela na MITCHELL 4000 MATCH E SUPER :wink:
Аватар
zograf
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 123
Регистриран на: Вто Дек 07, 2004 3:03 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Макара - каква?

Мнение от zograf »

Hot написа:Здравейте,
ще си купувам за пръв път макара и се чуда каква да си взема! Става въпрос за риболов по Струма и някой микроязовир в района. Бихте ли предложили модел и марка, май съм се насочил към спининг, и също така кой размер да подбера - 0,20 или 0,30! И понеже съм левичар, кои модели имат такъв вариант - за ляваи дясна ръка?
Благодаря предварително и на слука ...
99.9% от макарите стават лявя и дясна :wink:
"Животът се измерва не с броя вдишвания, а с моментите, които са накарали дъха ни да спре!"

Когато Бог дал на хората мозъци, той не им казал, че те задължително ще функционират.
Аватар
Marin
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 2:46 pm

За МАКАРАТА

Мнение от Marin »

Искаш да си вземеш макара, но за какви пари? За мен макарата е най-важният атрибут, защото можеш да я ползваш с различни пръчки, а и " живее " по-дълго от тях. Затова дай повече пари за макара и си вземи нещо качествено. Важно е и за какъв вид риболов ще я ползваш. Аз лично обръщам внимание на следните характеристики:
предавателно число (колкото по-голямо, толкова по-добре); брой лагери (колкото повече, толкова по-добре); добър аванс ,тегло и МАРКА! Останалите характеристики зависят от предзначението на макарата - плитка или дълбока шпула, двоен аванс и др. За мен качествените МАРКИ са : Daiwa, Shimano и Mitchell. Не ти препоръчвам Balzer, SPRO, D.A.M, Shakespeаre, Okuma, а и дума да не става за по-безизвестни марки.
Аватар
HOOLIGAN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 525
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 8:39 pm
Местоположение: София

Re: Макара - каква?

Мнение от HOOLIGAN »

Hot написа:май съм се насочил към спининг, и също така кой размер да подбера - 0,20 или 0,30! И понеже съм левичар, кои модели имат такъв вариант - за ляваи дясна ръка?
Благодаря предварително и на слука ...
Колега, защо си пуснал въпрос за спининг в мачов риболов???
Изображение
Аватар
shefa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1171
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 7:01 pm
Местоположение: Свищов

Re: За МАКАРАТА

Мнение от shefa »

Marin написа:Искаш да си вземеш макара, но за какви пари? За мен макарата е най-важният атрибут, защото можеш да я ползваш с различни пръчки, а и " живее " по-дълго от тях. Затова дай повече пари за макара и си вземи нещо качествено. Важно е и за какъв вид риболов ще я ползваш. Аз лично обръщам внимание на следните характеристики:
предавателно число (колкото по-голямо, толкова по-добре); брой лагери (колкото повече, толкова по-добре); добър аванс ,тегло и МАРКА! Останалите характеристики зависят от предзначението на макарата - плитка или дълбока шпула, двоен аванс и др. За мен качествените МАРКИ са : Daiwa, Shimano и Mitchell. Не ти препоръчвам Balzer, SPRO, D.A.M, Shakespeаre, Okuma, а и дума да не става за по-безизвестни марки.
За Дамчето съм съгласен, за Шекспира горе- долу( има и що годе качествени модели), за Балцера нямам мнение, защото за мен такава марка не съществува от има няма 10 години(ако има нещо на Балцер то ще е на много ниско ниво), за Спрото също нямам мнение, но виж за ОКУМАТА нещо не си познал :wink: Според мен във форума ще има доста хора, които биха подкрепили ОКУМАТА с ръка на сърцето. До колкото си спомням преди около 2 години ОКУМА Епикс стана макара номер 1 на Острова(Англия) по отношение цена- качество- щом там е станала, не знам защо да не е хубава или качествена. За Мичела не знам какво да кажа-има и добри модели има и дървета. Сега вече всички макари са еднакви, правят се на едно място и само по марка се различават.
За Шимано и Дайва- моделите от едно време наистина са качествени. Тормоз, големи риби и те пак си работят. Сегашните са 1:1 с всички останали и не виждам с какво ги превъзхождат, че да са толкова скъпи. Единствената Дайва, която бих си взел е тази: http://www.japantackle.com/Daiwa_reels/ ... S_Ento.htm
или тази http://www.gazzaproducts.co.uk/acatalog/Daiwa.html Още няма Шимано, което да ме грабне така както тия Дайви!!!!!!!!!
На слука и не пренебрегвайте ОКУМАТА!!!!!!
Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

Без претенции , че разбирам от макари , но за мача си ползвам OKUMA с осем лагера и ми върши много добра работа
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Аватар
vali.67
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Нед Окт 17, 2004 3:57 pm
Местоположение: Straldja
Обратна връзка:

Мнение от vali.67 »

:Д Колегата Камен незнам дали със сигорност няма притенции за разбирач на макари но аз си имам тези Претенции
Имам Окума Епих ЕФС 30 с 10 лагера и преден аванс и Окума Епих ЕРС 30 ,Прфектни са
Такъв плавен ход и баланс много рядко съм срещал ,да не говоря за другите екстри
Може и да е имало навремето качественни марки и модели от по-горе споменатите но,сега не смятам
Това обобщение го правя ,защотот имам и 2 макари зебко , един Дам ,за които твърдя ,че е добър ,имам и 2 за по-тежък риболов Бровнинг ,които смея да твърдя ,че също са много добри ,но засега Окумите са ми Перфектни :)
Аватар
shefa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1171
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 7:01 pm
Местоположение: Свищов

Мнение от shefa »

А ето го и батеее :D :D :D :D т.е искам да кажа и СПРО-то. Кой каза, че не е хубаво а :wink:
http://orozov.com/spro_red_arc.html
Е това СПРО, ако не е хубаво кое ли :wink:
Казват, че и Дайва има намеса в направата :D :D
Аватар
Marin
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 2:46 pm

За МАКАРАТА

Мнение от Marin »

Аз също имам Okuma и не съм доволен от нея. Навива лошо влакното, ако въобще оцели шпулата. Освен това тежи много за скромните си размери. Също не сам видял една красива макара на тази фирма. Те затова не са скъпи - скапани системи и грозен дизаин.
Аватар
vali.67
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Нед Окт 17, 2004 3:57 pm
Местоположение: Straldja
Обратна връзка:

Мнение от vali.67 »

:Д Изглежда колега не говорим за едни и същи макари
Аз изразих мнение за риболовна макара ,ти незнам за какво си си помислил,щото и дизайна и системи те им са.............. супер
А може би пък и да не разбира половин Европа от макари риболовни :Д
Не съм точно много сигорен ,но май миналата или по-миналата стана макара номер едно и то точно моделите Епих
:Д Да не би да си дистрибутор на някоя фирма за макари ,така ми се стори по-изказването
Наслука
Аватар
Marin
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 2:46 pm

за Okuma

Мнение от Marin »

vali.67 , Okuma Epix е избрана за най-добро съотношение цена-качество на някакъв тест в Англия.Но:
1. Сравнявани са макари само на 10 фирми и кои са те???
2.Съотношение цена-качество, разбирасе слабо качество-ниска цена, Epix са "топ модели" на Okuma, а струват само около 100-130лв.
3.Англия не е половин Европа, а и англичаните са "малко" извратени :!:
Разбирам защо се радваш толкова много на Okuma, аko бях използвал DAM,Zebko и Browning и аз щях да се възхищавам на японската фирма.И искам да те питам, ти за какъв вид риболов ползваш тази макара и на каква "тояга" :D си я монтирал?
Аватар
vali.67
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Нед Окт 17, 2004 3:57 pm
Местоположение: Straldja
Обратна връзка:

Мнение от vali.67 »

Ре Марин ......Окума Епих
Виж сега ,не искам да влизам в напразни спорове.
За тояйки недей говори ,че ме обиждаш малко ,щото моите тояйки :) ,както се изрази струват.... :? какъв пример да ти дам.......ами айде този ще се ориентираш мисля :) колкото кола на старо западна ,ама не е английска щото те са малко извратени :Д
че ги използвам и от 35г.
Това едно на ръка ,а и работя с тях поне 2 пъти в седмицата ,че понякога и по-често ,разбира се това не ме прави най-големия риболовец ,но все пак разбирам от такъм и макари,че на теб не ти харесва марката това е твой проблем и от по-горе посочените марки щом не харесваш Дам,Бровнинг,и Зебко,де да знам ма май много списания четеш :Д ,а тука опит споделяме
АААААА да не забравя 10 лагеровата Окума ми е на една тояга наречена МАч
___________---

Наслука
Желая ти ....Много и все едри ...риби
mi6o
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 186
Регистриран на: Сря Фев 15, 2006 9:28 am
Местоположение: горна оряховица

Мнение от mi6o »

намесвам се в спора за окумата за6тото мога да застана твардо зад тая марка в която сам напално сигурен имам епикс,металоид,от 15 до 30fd,rd големина исмело твардя,4е са си номер едно а колегата които не е работил с този модел нека не говори изли6ни приказки.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с щека, уип и директен”