Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Аватар
lishev_64
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 928
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 10:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Мнение от lishev_64 »

N.Dimitrov написа:e Chirusa ти е написал ,че 1,5 става за 1 не знам какво има да му чупиш толкова само дали ще можеш да замяташ с такъв лек такъм
Повярвай - има какво да му чупиш. :D
Един грам плувка за директна шестица е минимума. С по-малка рискуваш да строшиш сопата при замятане. За седмица да не говорим. При седмицата - не по-малко от 1,5гр. Зависи също и от качеството на сопата. Но по-добре не рискувай. За осмицата разумния минимум е 2гр. Всичко друго под това вече е в зоната на риска. А когато си броил за сопата си 300, 400, или 500лв. това не е без значение! :wink:
:smt023
НА СЛУКА... И НЕКА БЪДЕМ ЧОВЕЦИ !!!
nabeden ribar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 4:28 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Мнение от nabeden ribar »

Зависи от класа на телескопа и техниката на замятане. Аз ловя спокойно с един грам със 7 метров телескоп, бих казал че някъде там е долната граница на комфортния риболов (не ловя с директния когато има вятър), но за начинаещ бих препоръчал да започне от 2 гр при тази дължина и постепенно да слиза надолу докато отработи техника на замятане. Съществува голям риск от счупване на телескопа при неграмотно замятане, особено когато се лови с лека плувка или при вятър.
Грамажа на плувката зависи(освен дължината на телескопа и вятъра) и от дълбочината на която ловим и дебелината на основното влакно, ако щете и стръвта. Имам в предвид минималния грамаж.
За платика са подходящи плувки с топченце в средата на антената.
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Мнение от N.Dimitrov »

Аз също ловя с директен и някой път дори ползвам 0,75 плувка когато е по бавно течението и си хвърлям без проблем, но наистина както казва колегата nabeden ribar от значение е и дебелината на влакното и стъвта и...
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Мнение от chirusa_bg »

N.Dimitrov написа:Аз също ловя с директен и някой път дори ползвам 0,75 плувка когато е по бавно течението и си хвърлям без проблем, но наистина както казва колегата nabeden ribar от значение е и дебелината на влакното и стъвта и...
Сега ако кажеш, че е и 7м директния ти, и мнението ти няма да е чист спам.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Мнение от N.Dimitrov »

Не с 6 метра ловя и не се опитвам да спамя нищо,
Поне аз нямам проблем със замятането, ако е 7м със сигурност ще имам, за това казах и на колегата по-горе ,че с 1 грам може и да не се получи на неговия 7 метров.
nabeden ribar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 4:28 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Мнение от nabeden ribar »

Ще си позволя да допълня (това касае начинаещите) - много по-голямо значение оказва правилното утежнение на плувката, отколкото самия грамаж който носи. Примерно - правилно утежнена плувка 2 гр ще е в пъти по-чувствителна от недоутежнена 1 гр. Дебелината и плаваемоста на антената също оказва голямо влияние, както и самата форма на плувката - плувка тип игла и плувка тип буре имат различно съпротивление във водата.
Лично за мене грамажа не е панацея, клоня към леки плувки когато ловя в плитка вода, защото са по-дискретни при цопването. За някой може да е интересно че най-леката линия с която съм експериментирал е паче перо с утежнение 2 съчми по 0.2 гр със 7 метров телескоп, но се искат идеални условия и е много трудно.
На практика по-голямо значение може да имат дебелината на основното влакно и повода, размера и вида на куката, а най-важно е правилното определяне на дълбочината.
Аватар
S.Delchev
фен клуб-скобар
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Ное 23, 2013 12:25 pm
Местоположение: Чирпан

Re: Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Мнение от S.Delchev »

nabeden ribar написа:Ще си позволя да допълня (това касае начинаещите) - много по-голямо значение оказва правилното утежнение на плувката, отколкото самия грамаж който носи. Примерно - правилно утежнена плувка 2 гр ще е в пъти по-чувствителна от недоутежнена 1 гр. Дебелината и плаваемоста на антената също оказва голямо влияние, както и самата форма на плувката - плувка тип игла и плувка тип буре имат различно съпротивление във водата.
Лично за мене грамажа не е панацея, клоня към леки плувки когато ловя в плитка вода, защото са по-дискретни при цопването. За някой може да е интересно че най-леката линия с която съм експериментирал е паче перо с утежнение 2 съчми по 0.2 гр със 7 метров телескоп, но се искат идеални условия и е много трудно.
На практика по-голямо значение може да имат дебелината на основното влакно и повода, размера и вида на куката, а най-важно е правилното определяне на дълбочината.
Това е едно страхотно мнение,напълно съм съгласен с теб
All great things are simple,and many can be expressed in single words: Freedom,Justice,Honor,Duty,Mercy,Hope.
-Winston Churchill
Аватар
Surveyor
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 8:36 am

Re: Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Мнение от Surveyor »

И според мен грамажа на плувката не влияе при замятане с директен стига да е добре усвоена техниката на замятана (подаване на плувката). При опит за замятане както се замята с пръчка с водачи шанса за чупене е голям. С леко разклащане и подаване на плувката в мястото на риболов - няма проблем и при седмица с плувка 0.75 гр.
Аватар
Surveyor
новобранец
новобранец
Мнения: 90
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 8:36 am

Re: Грамаж на плувки за директен телескоп 7м?

Мнение от Surveyor »

Определено споделям и подкрепям мнението за балансирането на плувките и цопването във водата. Както ловя уклей на 14 грамов ваглер - като е добре балансиран и най дребните попипвания ги отчита.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с щека, уип и директен”