Въпрос за връх на директен.

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

kali3896
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Авг 30, 2015 4:39 pm

Въпрос за връх на директен.

Мнение от kali3896 »

Здравейте колеги.Наскоро си купих един 8 метров директен. Върхът му е с оригинален шпиц или жило .Този връх, ми се вижда прекалено тънък, като игла!Та въпросът ми е,каква като грамаж риба ,е допустимо да се вдигне без кеп с този връх преди да са счупи.Например платика и каракуда до 250 -300 грама проблем , ли ще е ?
Аватар
plamii
фен клуб-скобар
Мнения: 260
Регистриран на: Чет Юли 14, 2011 11:04 am
Местоположение: Кюстендил

Re: Въпрос за връх на директен.

Мнение от plamii »

Ще ти дам един съвет , ЩЕ ИЗВАДИ МНОГО ПО-ГОЛЯМА РИБА ОТ ТОЗИ С ПЛЪТНИЯ ВРЪХ , Колкото и странно да звучи този връх действа като аамортисьор. Можеш риба без проблем да извадиш разбира се не да я вдигаш във въздуха , дано съм ти бил полезен
Изображение

The Best
kali3896
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Авг 30, 2015 4:39 pm

Re: Въпрос за връх на директен.

Мнение от kali3896 »

Благодаря за съвета,но съм привърженик на риболов с колкото , се може по–малко такъми и багаж .Та за това питам.Иначе отговора ти ми е много полезен ,мерси за компетентното мнение.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за връх на директен.

Мнение от miro253 »

Моето мнение е, че с връх жило всичко друго ще се счупи, но не и жилото. Друг е въпроса, че с такава въдица на интелигентния риболовец кепа и дръжката не му тежат. Просто се отразяват на броя извадени риби.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Въпрос за връх на директен.

Мнение от chirusa_bg »

miro253 написа:Моето мнение е, че с връх жило всичко друго ще се счупи, но не и жилото.
Абсолютно точно. Жилото е много гъвкаво и предава усилието надолу по въдицата. Изглежда, че от вдигане на риби най-често страда второ коляно.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Въпрос за връх на директен.

Мнение от кирил великий »

Колегата, който е питал, да му кажа и аз, че жилото е едно "дяволско оръжие", което убива силата на рибите, което "гаси" съпротивата й и я докарва до състояние на "прани гащи", закачени на въдицата, които внимателно си ги придърпваш по повърхността на водата към кепа и след това си ги слагаш в живарника, а после можеш да ги пуснеш обратно или да си ги изпържиш за софрата.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
kali3896
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Авг 30, 2015 4:39 pm

Re: Въпрос за връх на директен.

Мнение от kali3896 »

Днес изпробах телескопа с жило . И най -дребната платика не смеех да дигна без кеп,не че бяха много, но поне усетих какво е да се лови с плътен връх.Мисля,че спрямо другия ми директен с кух връх е доста по- добре засичането и замятането на 0.12 основно с повод 0,10 и плувка 2 грама.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с щека, уип и директен”