Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

От сърфирането в нета в търсене на първа щека видях че английските марки масово предлагат къси топ китове от 2.7м до 3м,докато европейските(френски,италиански и японските като Дайва)по дълги до към 5м.Гледам основно в Англия за щека заради големият избор на варианти и по добрите цени спрямо другите марки.Въпросът ми е дали при свободен риболов късите топ китове са недостатък по нашите реки и езера или са достатъчни за чисто практикуване на любимото ни хоби,дори и при по бавна подмяна на линията?Нека споделят хора с опит от различни щеки.
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от Jimi »

С къс кит можеш само по плитки, повтарям ПЛИТКИ паткарници да си я ползваш. Ориентирай се към по тесния избор за европейски пазар. Не знам защо решил, че е тесен избора само. И по-добре втора ръка 13 м. за начало, освен ако нямат значение цените и можеш да вземеш нова.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Не разбирам защо дължината на топ китовете ограничава щеката,просто няма да имаш готови под ръка,а трябва да ги преправяш на момента.Конструктивно те са еднакви,тоест разглобяват се по един и същи начин.До колкото съм запознат и на двата вида ластикът им е до първите 2.5-3м,изкаран отстрани на по модерните.Моля разяснете как става това ограничаване само на плитки водоеми,а другите на всякакви?Относно покупката на щека втора ръка в БГ,не го мисля,тук всичко което се предлага е с един два професионални ремонта и пукнатини и т.н.,счупени и ползвани с години въдици.Предпочитам да е по евтина ,но нова и да знам какво и е положението.
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от Jimi »

Прав си - няма да имаш готови, а само един топ сет с такъм. Щом не ти пречи действай.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Това имах в предвид,чист любителски риболов със щека.Дори да е по груба,ако я с счупя да не ме е яд поне.Намерих още една подходяща за мен,Daiwa Match Winner 13m,с един мачов и три шарански,къпинг,всички на трето коляно за около 900 лв с доставката,което ме устройва идеално.Незнам между MAP и Daiwa коя ще е по добре,като цената им е еднаква.?
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от Jimi »

Пробвай с МАП, може да е по-добра - името Дайва струва по-скъпо.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

И аз така мислех.Благодаря за помощта много.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от chirusa_bg »

Ще се справиш и така, но скоро ще ти стане неудобно. Поръчай си едно допълнително 4-то коляно. Ако го нямаш, дори при къпиране ще се налага да се чудиш, къде да я завреш тая дълга линия висяща от късия топсет :) Не се притеснявай от чупене на щеката, неизбежно е, но всичко се ремонтира.
ПП. Бях си купил едни пладмасови скобички. Щипваш я в дебелия край на топсета, опъваш линията, закачаш на скобата, връщаш напред и закачаш куката на ластиче. Позволява да си имаш дълга линия на къс топ без да виси и да се заплита по тревата.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Няма да е само четвърто коляно,защото и китовете и къпинга са на 2.7м(top two kit)което значи че трябват 3и 4 коляно.Кажи на коя фирма са тия скобички да си взема.Знам че не е много удобно,но тук няма избор и кой да каже дори какво да се купи с дълги топ китове.Около 1000 лв мисля да дам за първа щека,а само в Англия има голям избор и ревюта на по читавите модели.Ако има предложения за щека с три кита,къпинг с чашките,калъф и да е нова чакам опций.
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от Jimi »

Ами те са по 1000 лв, втора ръка не случайно. Разликата между 2 щеки може да е като като между Опел Астра и Ферари. По- добре погледни и хвани две щеки на приятели да се ориентираш малко и да не продаваш на втората седмица.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Не познавам хора който ловят на щека,още по малко с такива за по 2000-3000 лв,всички заможни приятели ловят на спининг и по морето.Каквато и да е пръчката,няма как да дам повече пари и ще си ловя,лека тежка това е.Познавам доста англичани и те също не са по даването на пари,освен тези на който имат договори с фирми и гледаме по клиповете.Затова и там има добри модели в средният ценови клас,следих им форумите за да избера MAP TKS 101.Мисля че те имат опит доста по сериозен от нас с голямо търсене и предлагане.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от chirusa_bg »

Тук не си прав. Англичаните са изключително непридирчиви към щеките си, а нивото на масовия им риболовец е потресаващо ниско. И двете си щеки съм купил от там, както и повечето от другите си такъми. Вече 10 години се чудя, как е възможно да ловят доволни на 14,5м със щека, която е гадна дори на 13м. Казах четвърто коляно, защото моите китове са от три части. Просто си вземи следващото коляно след кита. Трето за този модел е 40£, струва си.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Ще и взема трето коляно и още един мач кит,но първоначално ще ловя със стандартната комплектовка.Виждам че си запознат със такъмите в Англия,дай съвет за щека в ценовият клас до към 450 паунда.Знам Че Дренан са ОК,но универсалните им щеки почват от 599 паунда,шаранските са доста по евтини.За другите им фирми вадя мнения от клипове и техни форуми,просто липсва информация.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от chirusa_bg »

За съжаление отдавна не следя този ценови клас.
Знам, че искаш нова въдица, но аз бих си взел нещо ползвано за тези пари. Дали от България или от Англия, няма значение.
Ето едно предложение, което предполагам няма да надхвърли бюджета ти.
https://www.ebay.co.uk/itm/Maver-Match- ... SwevlZ9JjM
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Благодаря ти за идеята да следя в e-bay,не се бях сетил,так вече със сигурност ще има добри щеки който да си заслужават парите.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с щека, уип и директен”