Фиксиран ваглер или влашка плувка.

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

paci1970
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Окт 25, 2017 8:38 pm

Фиксиран ваглер или влашка плувка.

Мнение от paci1970 »

Здравейте, колеги!
Мястото, на което най-често ходя за риба е лимана под маята в Русе. Градските, пишещи тук знаят за какво става въпрос и са наясно, че дълбочината е повече от сериозна(7-8 метра и нагоре според нивото). В риболовният сезон от юни до декември, дълбочината на 4-5 метра от брега е около 5-6 метра, и определено "държи" риби всякакви. Основно платика, морунаж, бабушка, уклей, бяла риба, каракуда, шаран и толстолоб.
Проблемът е, че почти винаги има течение и вятър(самото място е някак си усойно), когато се слезе до водата, което при риболов на плувка е меко казано дразнещо. Като се има предвид, че платиките, шарана и каракудата обичат да си взимат неподвижна стръв, риболова на плувка е доста изнервящ с тоя вятър и течение.
Ловя с директен седмица на осако(тия полукарбона, евтинките от 40-50 лева). Като се закучи положението с вятъра мятам фидерите и не съм капо. Обаче си ме кефи с директния да си ловя.
Въпросът ми е възможно ли е на директния да му монтирам фиксиран ваглер 10-15 грама като лежа с повода, или по-удачно ще е да закача една линия с кошничка и повод на хеликоптер, като осакото ще е на стойка с връх на около 20-30 санта от водата(влашка плувка)? Ще следя върха за кълванета. Дунавската риба си взима смело, не е като язовирската.
Аватар
fozi073
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Дек 26, 2012 6:39 pm

Re: Фиксиран ваглер или влашка плувка.

Мнение от fozi073 »

Опитай. Едва ли са много колегите които са ловили в подобни условия. Затова пробвай . Може би ще ти се изеснят доста неща. :smt023
gogibo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 11:04 am
Местоположение: София

Re: Фиксиран ваглер или влашка плувка.

Мнение от gogibo »

На влашка плувка, като риболов съм гледал по р.Искър,от Чомаковци ,през Койнаре и с.Глава та чак до моста на Пелово/по старо му/.Местните слагат 20-25гр.подвижна тежест и повод от 30-40см.За плувка-7-8см царевично стъбло с два ластика в двата и края.Замятат близо до брега и плувката остава над водата.Свидетел съм на отнесени от големи риби,на такива такъми, поради невнимание:
"Колега дай едно огънче"и докато му паля цигарата-пръчката с макарата отлетя в реката.Настана неизбежна паника с викове към аверите.Отзоваха се и след около 40мин.в близкия разлив извадиха въдицата и около 6 кг шаран на куката.Питах за стръвта-каза ми дъждовен червей.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Фиксиран ваглер или влашка плувка.

Мнение от chirusa_bg »

Ваглера няма да ти помогне. При него голяма част от тежеста е в плувката, а според мен в твоя случай ти трябва повечко тежест долу по линията. Аз бих пробвал с обикновена голяма плувка. Някое буре 5-6-7-8-10гр би трябвало да се закове на място, особено, ако легнеш на дъното с част от оловото.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с щека, уип и директен”