Плетено влакно - Брейд

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
empar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 4:57 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от empar »

Ами щом не става за риболов на щуки, си го остави в шкафа, да си шиеш пълнените щуки, да не им изпадне плънката, да иде фира...
'начиии толко' много кълвеше....хвърляш-вадиш, хвърляш-вадиш и по едно време толко' се разкълва, че немаш време да хвърлиш.....САМО ВАДИШ!!!
Herkules
новобранец
новобранец
Мнения: 99
Регистриран на: Чет Апр 02, 2015 6:37 am

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Herkules »

А имам малки воблери - навих го на друга макара за воблери от 4-10 грама кефалски.
Мислих да е пълня с гъби щуката ама е нарязох на филета мариновах и запържих с масло .
Другата догодина ще е пълня с гъби,масло,спанак ,ядки .
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от lozzy.68 »

Весела Коледа ..... :lol: И на слука.... :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Troli Rapala »

Herkules написа:Не аз ги ловя Щуките със силата по р. Марица !
Плетеното на макарата ми повдига гиричката от 6 кила без проблем но е по -дебело #1.5
До сега не ме е предало и одеве вечерях щука уловена преди 2 седмици .
Пич,зъбите на щуката не признават никакви тестове на плетеняка!Просто слагаш повод,да не е плетеняк и си ти!Плетеняка докосне ли се до зъбките,гориш заедно с тестовете! :wink: :drinkers:
Herkules
новобранец
новобранец
Мнения: 99
Регистриран на: Чет Апр 02, 2015 6:37 am

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Herkules »

На плетено или монофил винаги слагам метален повод .
Купих си вече здраво влакно за щука не е Госен ама ми покрива норматива за повдигане на гиричката като
здравина и дебелина #1,2 .
Тая година май с пилишкият грип може и да забранят риболова изобще .
Казаха че обикновеният и пилишкият ако се смесят става страшно - грипа мутира и става епидемия сред хората.
Та брейдове купих ама сезон няма да има от зарази по птиците ,
Гей Росене ... глей ко стаа !
Кви брейдове как фъркат ... гей Росене глей ...
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stankof »

Вземам си брейд #1 по японската номерация,със който ще ловя пъстърва по реки.
Та въпросът ми е какъв ФК за повод като дебелина да му сложа ,ако приемем че брейда отговаря на 0.18 реален диаметър!
Предполагам че ФК-то трябва да е същия размер или тест по-скоро,за да ползвам линията на максимум ,с минимум късния.
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Vid »

0,28 минимум. Не съм видял спинингист де да ползва по нисък диаметър, щото инак последния си губи ефекта и ползата от него.
Стандартно ползваме сечения 0,30 - 0,33 при риболов на джиг или море...

Не купувай ФК на Лазер, препоръчвам тези на Драгона..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от naskobo »

http://www.interfish-bg.com/?page=3&sub=4

Ako някой е ползвал брайд на WFT-plazma, моля за оценка. В БГ се внася от Интервиш
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
certate
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 237
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 8:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от certate »

stankof написа:Вземам си брейд #1 по японската номерация,със който ще ловя пъстърва по реки.
Та въпросът ми е какъв ФК за повод като дебелина да му сложа ,ако приемем че брейда отговаря на 0.18 реален диаметър!
Предполагам че ФК-то трябва да е същия размер или тест по-скоро,за да ползвам линията на максимум ,с минимум късния.
Здрасти,

Не съм от поддръжниците на брейда при риболова на пъстърва, ползвам въртележки доста интензивно и ми пречи.
В някой редки случаи и условия обаче, наистина има смисъл да се използва именно брейд.

Дебелината, зависи от очакванията ни за риби, а повода, ако слагаме такъв, не бива да е излишно дебел.


Има брейд-ове, който са направени за целта.

Един такъв e Дабъл Кросс

Изображение


http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... ss-pe8-91m

В кутията към него се предлага и 1 метър шок лидер с подходящата според жълтите човечета дебелина. Единицата по спомен беше с около 0,24 мм... :roll: ...май!?!

Ако рибите които ще ловиш са стандартните за България, излишно залитане в дебелините съвсем не е необходимо. Ако мислиш че ще имаш шанс да бориш нещо трофейно, може би да!

В останалия риболов, поводи се ползват всякакви, различно дебели и дълги, според нуждата и виждането на риболовците. Някой го карат доста спортсменски, други се презапасяват излишно. Важно е да се съобразиш с конкретните условия на място, сезона и т.н.

:)
.........!
Аватар
ynovi
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Нед Мар 11, 2012 7:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от ynovi »

stankof написа:Вземам си брейд #1 по японската номерация,със който ще ловя пъстърва по реки.
Та въпросът ми е какъв ФК за повод като дебелина да му сложа ,ако приемем че брейда отговаря на 0.18 реален диаметър!
ФК-то трябва да е по-дебело от брейда, но не трябва да го минава по здравина. За 0.18 реален диаметър брейд , ФК от 0.20 нагоре, до ... незнам, не съм ползвал по-дебели ФК-та от 0.24.
Но и по-тънък ФК да сложиш, не е проблем да ловиш. Аз съм слагал на 0.8 брейд 0.16 флоро /което е по-тънко от него/ и не съм имал никакъв проблем в риболова. Въпроса е, че се обизмисля, ако ФК е по-тънко от брейда. Говоря за ловене с воблери и бесни, не за джиг.
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stankof »

Vid написа:0,28 минимум....Не купувай ФК на Лазер..
certate написа:Не съм от поддръжниците на брейда при риболова на пъстърва, ползвам въртележки доста интензивно и ми пречи.
В кутията към него се предлага и 1 метър шок лидер с подходящата според жълтите човечета дебелина. Единицата по спомен беше с около 0,24 мм... :roll: ...май!?!
Ако рибите които ще ловиш са стандартните за България, излишно залитане в дебелините съвсем не е необходимо. Ако мислиш че ще имаш шанс да бориш нещо трофейно, може би да!
ynovi написа:ФК-то трябва да е по-дебело от брейда, но не трябва да го минава по здравина. За 0.18 реален диаметър брейд , ФК от 0.20 нагоре, до ... незнам, не съм ползвал по-дебели ФК-та от 0.24.

По ред на постовете:
На Лазер няма да е със сигурност,това е единственото ФК което съм ползвал досега мисля че беше нещо от сорта на 0.14 и се късаше още при стягането на възлите,никаква здравина,пълен боклук!
И аз ще ползвам и блесни с него и съм малко резервиран,но пък затова взех #1 с които дават че проблеми не би трябвало да имам със въртележки.Поради ползването на въртележките също се спрях на 4 жилно,а рибите които могат да излезнат са от всеки калибар ,но трофейна си мисля че е рано да ми удари още....:)
Ще е нещо около 0.25 значи.......
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
certate
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 237
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 8:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от certate »

stankof написа:........И аз ще ползвам и блесни с него и съм малко резервиран,но пък затова взех #1 с които дават че проблеми не би трябвало да имам със въртележки.Поради ползването на въртележките също се спрях на 4 жилно,а рибите които могат да излезнат са от всеки калибар ,но трофейна си мисля че е рано да ми удари още....:)
Ще е нещо около 0.25 значи.......
Аз не съм резервиран, сигурен съм!
За пАстърви на рекичка съм само моно, от 0.14 до 0.22 когато се налага. Имам и брейд, но го мокря два-три пъти в годината, да не се разсъхне съвсем! :lol:

Отделно, възела между двете влакна ме дразни, напряга и пречи, като минава през водачите, а е и слабо място по линията. До сега имам изтървани няколко по капитални риби, но никога не е било заради късане на влакното. Както му харесва на човек, така да се мъчи ! :lol:

0.25, 0.22 или с 0.20 мм. резултата според мен ще е почти еднакъв. Важно е риби да има!

:)
.........!
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Д.Граховски »

Аз съм с единичка YGK g-soul като слагам флуоро 0.25-0.28 Varivas trout shock lider . Тази година ще минавам на по-тънко плетено, защото почти спрях да ползвам въртележки, само воблери и клатуни. Аз слагам плетено, просто защото "тока по жицата" е по-силен. Относно възела плетеняк-флуоро правя FG и нямам проблеми, не закача по водачите и не намалява здравината на влакната. За късанията - рядко късам, защото реките ни с пъстърви са малки и нагазвам и откачам. При трофейни риби, мисля, че дори и до #0.4 да се слезе, ако се работи правилно с аванса, няма проблем. Все пак и рибата трябва да има шанс, така е по-интересно.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
certate
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 237
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 8:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от certate »

Подобни комбинации дебелини брейд и повод а дори и по-фини, много хора ползват осъзнато и успешно за риболов на различни хищници, по язовири, Дунави и морета.
Асоциацията ми в случая, съпоставяйки такава линия в комбинация с воблери 3-4 гр или клатушки 2-4 гр. винаги е сходна с картинка в която си извел на разходка пинчер, но си го обесил със синджир за санбернар! Отделно, колко добре хармонира такъв плетеняк с въдичка до 8- 10 гр. Ама това в същност е според нагласата и най-вече според който както го разбира и приема. И с въртележките е горе-долу същото!
.........!
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stankof »

Реките - една,две на брои на който ще го ползвам брейда са със доста дълбоки вирове на места са над 3 метра.....Влизал съм лятото да откачам ,но си е изпитание,камо ли за човек който неможе да плува,а и Веца пуска над метър вода внезапно!
Та затова най-вече ще пробвам да намаля късанията ,пък ако намаля и рибите ще го мисля тогава.
А по малките реки където нагазвам спокойно не бих и помислил да ползвам брейд,там си ловя със моно.
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”