Воблери

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Воблери

Мнение от Павел Иванов »

Понеже стана дума за отделна тема при това "важна" където всеки да сподели впечатленията си от различните примамки , начините им на водене , предпочитания и пр. пускам първата за воблерите ! Малце от мене за начало . Като цяло воблерите се делят на две основни категории - Sinking - потъващи и Floating - плуващи ! Основната разлика между тях е структурата им която ги кара да потъват под собственната си тежест или да плуват благодарение на собственната си плаваемост без това да се определя от задвъдичното устройство наречено риболовец ! Оттам натам за да имат различен ефект а и да се включи самото устройство в спомагане на действието им се правят различни неща от типа на лопатки с различна дължина , кухини , тежести и пр. Примерно модела L Minnow на yo-zuri сам по себе си е потъващ воблер с малка и тясна лопатка разположена под кос ъгъл което при водене му придава игра с къса амплитуда а при по-бързо водене той се издига към повърхността
Изображение
Друг модел на същата фирма е HARDCORE като в частност ще разгледаме подмодела Deep
Изображение
при него имаме точно обратното действие ! Самият воблер е Floating плуващ но за сметка на това има издължена лопатка която спомага за дълбоко потъване при по-бързо водене !
Самият модел HARDCORE е цялостно разработен плуващ воблер който покрива всички водни пластове благодарение на воденето му :
Изображение
Друго при него е че се отличава с много силно изразена игра благодарение на лопатката и формата си ! При този модел също така е наблегнато и на по-далечното замятане с по-малко усилие благодарение на металните топчета в него които са сложени там не толкова да са кранк и да тракат а да спомагат за по-далечното замятане на примамката :
Изображение
На схемата се вижда как при полет първо едното топче достига края на улея като се удря в него и продължава движението на примамката , впоследствие второто топче се удря в първото и удължава допълнително полета .
По-натам като имам време ще продължа със списуванията ми а за сега оставям и на вас поле за изява :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Мнение от Мунчо »

Само да допълня за още една междинна категория воблери - т.нар Suspend или Suspending. Тези примамки имат относително тегло близко до плътността на флуида, в който се движат(разбирай водата). Те потъват много бавно, като се спускат на дълбочина, благодарение на заораването на лопатката при водене. След това, при прекратяване на навиването, те застиват неподвижно във водата на оределена дълбочина. По този начин може да се разнообразява играта им, а и поведението им изглежда по-естествено от това на стандартните плуващи и потъващи воблери, които веднага след спиране на воденето започват да изплуват, или да потъват. Реномираните фирми произвеждат такива модели, особено са застъпени при японските производители. Павелчо спомена по-горе за моделите HARDCORE
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Мнение от sestrata »

С благодарности към модератора за откриването на тази ценна тема. :D Аз ще кажа нещо за поперите - разновидност на плаващите воблери, които както и да ги водиш - не потъват.
Изображение
Водят се с леко придърпване, на интервали, при което предната им част изтласква вода с лек плясък. Иначе са тежки и се замятат добре.
Добро решение за плитки, обрасли водоеми.
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Pedro »

Floating,Sinking,Suspending....па после разни подраздели, движещи се например по-близо до повърхността, или по-надълбоко, т.е. Shallow или Deep рънери....Па каква да им бъде играта, па съставни с 2 и 3 части..
И аз да пусна една муха..за размисъл.Фирмата Halco пуснала воблери с регулируем наклон на лопатката, която освен това има и специална нелинейна форма и може да се сменя.... - инфо от руските сайтове...


Изображение
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Мнение от Мунчо »

Промяната на ъгъла на лопатката не прави плуващия воблер - потъващ, а потъващя -плуващ. Тя просто променя дълбочината на газене.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Pedro »

Си Сеньор... и играта..
orinoko
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Авг 02, 2007 6:16 pm

Мнение от orinoko »

колеги благодариа за добрата тема и ви пращам малоко препоракине не от мен а от рапал :D .Ето какво препоръчват РАПАЛА:

1. Светъл ден и чиста вода : използвай светли примамки , които имитират окраската на рибката с която се храни хищникът.
2. Залез и здрач : използвай тъмни примамки за по-добър силует или флуоресцентни цветове за да привлечеш вниманието на рибата.
3. Специално сините цветове са много ефективни в дълбока и студена вода.
4. Звукът (от тракащите воблери) е много привлекателен в дълбоки води
orinoko
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Авг 02, 2007 6:16 pm

Мнение от orinoko »

руската класаcиа за 2005 за наи добри воблери
По фирмам


По фирмам/брэндам:

1 место - Yo-Zuri/Duel - 62
Серия Hardcore L-Minnow 3D Arms Aile Magnet Other Minnows Другие
Баллы 19 13 9 4 3 7 7

2 место – Rapala - 40
Серия Shad Rap Tail Dancer X-Rap Team Esko Husky Jerk Fat Rap Minnow Spoon Другие
Баллы 14 4 4 3 2 2 2 9

3 место – Salmo - 30
Серия Hornet Perch Bullhead Minnow
Баллы 18 8 2 2

Другие фирмы:
Bomber Storm Owner Halco Masu Master Zip Baits River2Sea Smith Strike Pro Bassday Daiwa
12 11 10 9 9 9 8 7 6 5 5
Mann's Jackall Bros. Jaxon A-Elita Berkley Dorado Heddon Killalure Mirrolure Osko
4 3 3 2 2 2 2 2 2 2

Остальные 19 брэндов упоминанались лишь по одному разу.

По семействам:

1 место - Duel Hardcore - 19
2 место - Salmo Hornet - 18
3 место – Rapala Shad Rap – 14
4 место – Yo-Zuri L-Minnow - 13



триабва да си направим и наша класаcиа
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Мнение от чпс »

Някой опитвал ли е да използва jerkbait ?
Някъде там - в Европа или Русия - почти всички модификации джъркбайтови воблери - смайлери, уокъри, глайдери и дайвери са известни като безпощадни щукоубийци.
Потърсих в няколко софийски магазина, но засега не откривам.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Мнение от Павел Иванов »

Айде малце обобщение доколкото имам време :D Радвам се че темата започва малко по-малко да се разраства и по нея да се взима отношение !
Тъй уеко ще се уметна на Suspending фофлерките упоменати по-горе от Муня а и от Чавдар в друга тема . Начи така и така съм почнал със yo-zuri та да продължа с тех :
Изображение
Те един доста успешен модел от серията Hardcore - Hardcore-Shad . Както вече бе упоменато това е един прекрасен туичинг воблер ! Много съм се кефел кога почнат да се приписват чудеса на Руската школа кат такива къде даже те измислили тоз начин на риболов и срещна някой възрастен колега къде изобщо не е чувал за тяхната школа и за този начин на риболов пък си лови успешно костуряги и зъбатки баш с туичинг проводка на някой старичък Терминатор на АБУ :
Изображение
В случая не отричам школи и твърдения а просто споделям мнение :D
Като цяло както и колегите нахвърлям най-общи щрихи над които впоследствие да си тракаме по обширно по клавиатурата :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
puntakis
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 243
Регистриран на: Сря Яну 24, 2007 5:29 pm
Местоположение: София

Мнение от puntakis »

В какво се изразява разликата между:

Minnow (б.а. дребна риба)
Изображение

Shad(ow)
Изображение

Crank
Изображение

И от трите вида има Плаващи и Потъващи.

:wink:
Поздрави!
Love & Ribolov
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Мнение от Павел Иванов »

Ами основно по формата ! В случая дали Minnow е за дребна или едра риба се тая :wink: Е ако визираш Мексиканската фирма Миноу е друго ама като гледам какво си снимал май не визираш баш нея ! puntakis , струва ми се че не си схванал идеята на темата :roll: В нея иде реч всеки да сподели знания натрупани с времето или барем прочетени от некъде а не да си задаваме питанки та да видим дали некой ще се издъни :idea:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
itso
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 156
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 3:45 pm
Местоположение: Монтана

Мнение от itso »

чавдар петров написа:Някой опитвал ли е да използва jerkbait ?
Някъде там - в Европа или Русия - почти всички модификации джъркбайтови воблери - смайлери, уокъри, глайдери и дайвери са известни като безпощадни щукоубийци.
Потърсих в няколко софийски магазина, но засега не откривам.
Това, че не откриваш, не значи, че няма.Възможно е продавачите да не са наясно и те, какво е глайдер и дайвер примерно.Аз дайвер наистина не съм срещал у нас, но Салмо и Рапала имат глайдери - това са например Slider и Fatso на SALMO и Skitter Walk на Rapala.
Само с две думи: джъркбайтовете се делят основно на глайдери и дайвери.Глайдерите извършват зигзагообразни движения встрани, наляво и надясно, в някои случаи даже на 180 градуса при резки движения на пръта надолу от хълбока (въпреки че движението според мене може да е и настрани), докато при същите движения дайверите се гмуркат (както личи от името им) малко или повече и след това изплуват, т.е. трионообразно.
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Мнение от чпс »

Колега itso, разгледах внимателно в Internet воблерите от сериите Slider и Fatso на SALMO и Skitter Walk на Rapala, но ми се струва, че може би тези ще се гмуркат надълбоко (diving), а няма да се плъзгат близо до водната повърхност (gliding).

Не бих искал да теоретизираме напразно - ако случайно знаеш - кажи откъде в София мога да си купя поне един jerkbait и да пробвам сам.

Имам представа как изглеждат на картинка няколко различни jerkbaits, но не успях да видя нещо подобно сред другите воблери нито при Орозов, нито в другия магазин на пл. Възраждане, нито срещу Пирогов, нито до бившия магазин Явор, нито до Централна баня.
Последно промяна от чпс на Пон Ное 26, 2007 8:49 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Мнение от Павел Иванов »

Чавдаре , пробвай в "Риболовен свят" при Даря . Ако в момента нямат наличност някой и друг jerkbait на Салмо то със сигурност биха ти го доставили . Аз лично съм останал с доста негативно мнение относно ефективността им но не съм и наблягал особенно на риболова с тях .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”