Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Модератори: Павел Иванов, sestrata

yuli_d
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 16, 2018 9:11 am

Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от yuli_d »

Здравейте Колеги,
Стар риболовец съм, но в спининга съм съвсем начинаещ. До преди 3 месеца никога не бях ловил на изкуствени примамки. Представите ми за риболов обърна един половин килограмов распер, който хванах на 7гр. кастмастер, който на майтап сложих на стар руски телескоп за плувка. Светкавичен удар и такава борба от това рибле не бях виждал до сега! Вадил съм къде по-големи "мирни" риби, но този распер ми вдигна адреналина. Дори на брега не се укроти. От тогава да не видя плувка и дъно. И като се почна... За 3 месеца имам над 25 излета, от които само 5-6 капо. По неприятни за мен причини вече разполагам с доста свободно време, както след работа, така и в почивните дни. Запълвам го предимно със спининг, основно сам, понякога с приятели. Ловя предимно в Дунав. Страстта ми са расперите, но и щуките ме радват. Ползвам китайска пръчка 2.10м. с доста голяма акция от магазин за 1 лев. Макарата няма да казвам каква е да не ми се смеете. Ловя на кастмастери - от 7гр. до 21-24гр., въртящи блесни - разни, клатушки също много ползвам - от 4-5гр. до 15гр. Имам няколко китайски воблера и силиконови рибки, но тоягата, която имам в момента просто не става за тях. Не гоня трофеи, а основно бройка заради тръпката. 90% ги пускам, но правя и изключения. За това време доста неща научих. Много, много четох и гледах и продължавам. Основно руски източници. Пробвал съм доста неща, но съм наясно, че за това кратко време няма как да натрупам практически опит. Започнах да усещам някои тънкости и да се ориентирам кое как се прави, но съм едва в началото. На спининга ми харесва мобилността и динамичността. За адреналина да не говорим. Навъртал съм пеша до 7км. на ден по брега и острови. Успях да обиколя Дунав почти навсякъде около родния ми град. Места, които са на 15мин. от вкъщи с кола, на които никога не съм ходил.
Основния ми проблем е оборудването, защото това, което имам не е съвсем пригодно за спининг. Като капак на всичко макарата сдаде багажа - лагера на шпулата си замина и сега съм на сухо.
Харесал съм си две пръчки на Mifine:
1. Mifine Intergrater Spin 2.40м, с два върха - единия с акция 5-20, а другия с 10-30, тегло 195гр.
2. Mifine Glorious Spin 2.40м, с два върха - единия с акция 8-25, а другия с 15-40, тегло 138гр., по-лека и с по-добри водачи според мен.
Спрях се на тях заради двата върха. Искам да пробвам и с леки и с по-тежки примамки и различни методи на риболов, за което по принцип трябва да имам поне 2 различни пръчки, което не мога да си позволя в момента. Ще купя една от тези двете. Още не съм решил коя точно. Може би с ваша помощ да реша.
Харесал съм си и макара FL Spinning FA3000, лагери 10+1, 5.5:1, метална+допълнителна шпула, капацитет 0.20-270/0.25-200/0.30-140, тегло 300гр.
Бих се радвал ако някой от опитните колеги изкаже мнение относно избора ми дали ще ми върши работа. Не вярвам някой опитен да ги ползва. Наясно съм, че избраното от мен е далеч от утвърдените марки в спининга, но толкова са ми възможностите към момента, а мерака е огромен. После ще надграждам, живот и здраве. Имах удоволствието да пробвам няколко пъти истинска спинингова пръчка и макара на обща стойност може би над 1000лв. и имам представа за какво става дума и къде съм аз в момента. Толкова мога. Максимум до 100-110лв.
Поста стана дълъг, но мисля, че така внасям яснота какво и колко искам да ловя, с какво, къде, какъв опит имам и др. Ще се радвам на мнения и опит.
Въдиците: https://www.nasluka-shop.com/spining-vd ... 2-40m.html или https://www.nasluka-shop.com/mifine/spi ... tml?page=3
Макарата: https://www.nasluka-shop.com/spining-ri ... ing-fa3000
Не съм ги поръчвал още, но смятам до 2 седмици на заплата да го направя.
Аватар
bullbg
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Пон Юни 25, 2012 11:55 am

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от bullbg »

Здравей,
радвам се, че още някой е намерил истината в риболова :) Няма нищо по-хубаво от спининговия риболов - приготвяш се за излета точно за 5 мин. - вземаш пръчката, една чанта примамки и тръгваш :fishing12: Желая ти много приятни излети.

Относно въпроса ти.
Лично мнение: по-добре си вземи Mifine Glorious Spin 2.40м - по-лека е и с по-малка транспортна дължина. С лека пръчка и малко багаж тези 7 км изминати бързо ще станат 14 :)
За макарата - според мен тази е тежка , за тази пръчка ти трябва макара до 170-180гр. и серия 2000 - не ти трябва да развиваш 300м. влакно. Както и сам си забелязал с леките примамки не постигаш голяма дължина така че 100-130м. влакно ти е напълно достатъчно.

Като цяло ако има как да пробваш макарата на пръчката е най-добре - да видиш дали ще е добре уравновесена, дали е малка или голяма за пръчката и т.н. Като идея ти предлагам да си вземеш пръчката и с нея да тръгнеш да обикаляш магазините за макара.
yuli_d
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 16, 2018 9:11 am

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от yuli_d »

Благодаря за мнението. Да, и аз съм се насочил към по-леката пръчка, основно заради теглото и tangle-free водачите. Не толкова заради транспортната дължина, която според данните от магазина е еднаква и за двете пръчки. Имам горчив опит от оплитане на влакното на първия водач, особено при монофил флакно, не че съм ползвал друго до сега.
Макарата я избрах основно заради цената, допълнителната шпула и броя лагери. Наистина е тежичка и серията 3000 побира прекалено много влакно. Има и серия 2000 на този модел, но разликата в теглото не е много голяма. Явно избора на макара ще е по-трудния за мен. Варианта да купя само въдица и с нея да пробвам различни макари не ми е идвал като идея, въпреки че в моя град риболовните магазини се броят на пръсти и избора на макари не е особено голям. Ще се радвам на предложения за подходяща макара или наистина ще обиколя местните магазини.
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от asn »

Евтина въдица 2.40м, тежаща 140гр. и с тези тежки примамки, си е баш за макара в размер 3000 (дайва или шимано) с тегло към 2 пъти по това на пръчката т.е. към 300-260гр.

Загледай и обявите втора ръка. Това например е доста добра оферта, ако макарата е в добро състояние:
https://www.nariba.com/obiavi/obiava/Sh ... fd--a54095
yuli_d
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 16, 2018 9:11 am

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от yuli_d »

Дайвите и Шимано са над бюджета ми. За пръчката вече съм решил - Mifine Glorious Spin 2.40м.
За макара ще мина на модел 2000. Или ще поръчам FL FA2000 или ако успея да заделя още 30-на лева ще си взема едно Ryobi Ecusima 2000VI. Смятам, че ще са подходящи за сегашните ми нужди и занимания и ще са в баланс с избраната пръчка.
Сегашната ми въдица и макара са 168гр+350гр.=518гр. С това, което съм избрал идва общо около 120гр. по-леко. Разбира се, не е въпрос само на прости бакалски сметки, но мисля, че ще е доста по-добре като баланс и чувствителност. Като накупя всичко и го изпробвам ще докладвам. Тазмесечната заплата ще е с малък бонус, който ще замине за такъмите...
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от bobo_33333 »

Ryobi Ecusima 2000VI няма смисъл
еднакво е със размер 1000 само дето ще се налага повече подложка на шпулата и затягане на влакното
ФЛ ма изобщо не е за такива работи
Аз там съм пораснал...
yuli_d
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 16, 2018 9:11 am

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от yuli_d »

Благодаря за предложенията. Тези почти са ми в бюджета. Ще разгледам и още подобни. Абу Гарсия-та ми харесва най-много като тегло. Обаче ми прави впечатление малкия брой лагери. Предполагам, че за спининга това е важно. Макарата, която ми служи вярна на дъно с не повече от 2 лагера и разказах играта за 25 излета. Колеги пишат, че имат по 50 излета на сезон, а аз ги извъртях 25 за няма и 3 месеца. Колко би изкарала такава макара? Явно в спининга макарите са в графата Консуматив, а не Дълготраен актив. Ако гледам по този начин на макарите сигурно ще ми е по-лесен избора. Купувам нещо бюджетно - газ-газ докато се счупи, хвърлям, купувам нова подобна и така... Иначе се грижа добре за такъмите си. Редовно ги почиствам, смазвам, лек тунинг. Още съм нов, но като че усещам, че натам отиват нещата...
Аватар
bullbg
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Пон Юни 25, 2012 11:55 am

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от bullbg »

Ако си вземеш качествена макара и се грижиш за нея ще изкараш много дълго време. Ако си решил сериозно да практикуваш този вид риболов ти препоръчвам да си събереш пари и да си вземеш една хубава макара, а до тогава някаква бюджетна.

Успех!

П.П. Ето един сайт, на който можеш да разгледаш макари и т.н. - доста добре са разделени по категории

http://e-fish.bg/category/410/makari.html
yuli_d
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 16, 2018 9:11 am

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от yuli_d »

Днес получих много добри новини. Оказа се, че лекия бонус към заплатата няма да е толкова лек и бюджета ми в перо "риболов" се увеличи, т.е. вдигнах си го сам. Пръчката съм твърдо решен да не сменям заради двата различно върха, но за макара вече спокойно мога да отделя около 130лв. Продължавам да издирвам подходяща макара, но дори и с този бюджет не мога да се спра на нещо конкретно. Все още си харесвам Ecusima-та на Ryobi серия 1000, но хвърлих око и на Shimano Exage 1000 FD. Доста лека е - 200гр. Някой има ли впечатления за нея или нещо подобно?
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от Павел Иванов »

Shimano Exage 1000 FD е много подходяща макара за ..... плувка .
По-добре хвърли едно око на тази - https://riboco.com/index.php?mod=product&show=252&click в размер 1000 .
Погледнах набързо това чудо на браТския китаец въдицо производител , Mifine Glorious Spin 2.40м . Надявам се , че не очакваш каквото и да е от рекламата да съответства на истината ?!? Нито ще е с бланки от "високомодулен карбон" , нито дръжката ще е от корк , нито водачите ще държат на брейд , ама ти си знаеш .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
ToshoFish
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 08, 2016 2:17 pm

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от ToshoFish »

Здравей колега!
Доколкото разбирам, финансовата рамка е около 200 лв.
Мисля, че допускаш грешка като пренебрегваш въдицата.
Аз бих ти препоръчал следното:
Gad Gancho 2,13 ; 4-16 за 130 лв +
Ryobi Zauber 1000 за около 90 лв без резервна шпула. Резервна шпула може да си вземеш и по-нататък ако сметнеш, че въобще ти е нужна.
С този такъм за 200 + 20 ще си ловиш и распери и щуки и ще си правиш кефа!
yuli_d
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 16, 2018 9:11 am

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от yuli_d »

Докато чаках модератор да одобри поста ми от петък попрочетох доста и изгледах доста. Това не е упрек - модераторите също са хора и предполагам събота и неделя имат доста други задължения, включително да ходят на риболов предполагам. Напълно ги разбирам. И така четейки все повече, усещам че затъвам и се обърквам все повече, но с ваша помощ започва леко да ми се прояснява.
Ще започна с въдиците. Gad Gancho 2.13 ми идва леко къса. Защо? До преди да ми се развали макарата, ловях с една китайска 2.10. Ловя предимно в Дунав и 2/3 от расперите и почти всички щуки съм хващал не навътре в реката, а на 3-4 метра от брега. Почти винаги около ивици трева/водорасли навътре от брега на 2-3м. Замятам надалеч успоредно на брега и обирам успоредно, така че примамката да върви почти до тревата. С късата ми въдица понякога ми е доста трудно на поддържам това движение, защото тегля примамката към брега в тревата. Понякога се навеждам за да спечеля още 20-30см. дължина. Винаги съм си мечтал за поне 20-30см. по-дълга въдица. Доста по-дълга не ми е нужна, защото ми се е налагало да се придвижвам по острови почти в джунгла и даже 2.10 ми идваха в повече. Смятам, че 2.40 напълно ме устройва. Държа си на избора на пръчка от първия ми пост, едно заради двата различни върха (други подобни не открих), друго заради факта, че колега има от първия модел - Mifine Intergrater Spin 2.40м и въдицата изглежда доста прилично и ми пасва добре. Е, със сигурност описанието от рекламата може да е малко пресилено, но като за моето ниво смятам, че е напълно подходяща. Малко се замислих относно водачите - SIC при единия модел или циркониеви при другия за сметка на теглото. Ще реша в последния момент, както винаги.
Относно макарите - не по-лесен избор. Лагери, тегло, редене на влакното, цена - кое да гледам по-напред и къде? Бях решил да е или Exage или Ecusima на Ryobi. В събота четох доста и за Заубера, предложен от колегата. Добра макара според ползвали я точно за спининг и то в продължение на повече от 2 сезона. Без забележки или с минимални. Цената от линка по-горе е доста приемлива за моя бюджет и най-вероятно ще поръчам Заубер, ако не е свършила промоцията докато взема заплата и бонуса утре-другиден. Дори може да взема и една макаричка до 30-35лв. за осиротялата ми китайска сопа.
Благодаря за съветите и мненията. Предполагам, че като доста по-опитни от мен гледате по-различно на нещата, но смятам, че с времето и аз ще се ориентирам по-добре. Мненията и предложенията ви са особено ценни за мен. Все трябва да започна от някъде. Пък после ще се развивам - и като опит и като инвентар.
ToshoFish
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 08, 2016 2:17 pm

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от ToshoFish »

Колега, виж тези:
https://www.nariba.com/obiavi/obiava/-% ... %B8-a55211
Обърни внимание на red shadow 5-21.
Макар с ~10 см по-къса, може би на практика да е с приблизително еднаква работна дължина с избраните от теб заради по-късата дръжка.
Бъди сигурен, че е в пъти по-качествена и доста по-лека /спомена, че навъртаж сериозен километраж.../
Само да подчертая - не го познавам колегата от обявата, но съм ползвал такава пръчка!
yuli_d
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 16, 2018 9:11 am

Re: Мнение за избрана въдица+макара за спипинг

Мнение от yuli_d »

Благодаря колега ToshoFish. Получих личното ти съобщение вчера и разгледах обявата. Като нов във форума обаче нямам права да пиша лични. Така или иначе всичко вече е постфактум. Един Заубер 1000 пътува вече към мен. Поръчах си и първата избрана от мен пръчка с 2 върха, а междувременно се сдобих и с един Filstar Red Shadow 2.45 от един колега. Така, че ми остава да окомплектовам всичко и да тръгвам по Дунав.
Драмата ми с избора на такъми приключи. Времето ще покаже дали избора е бил правилен или не. Благодаря на всички отзовали се. Особено в избора на макара. Там яко се бях омотал.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”