Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

pkwiz
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 6:37 pm

Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от pkwiz »

Здравейте,

Преди около месец си закупих първия си спининг комплект:

Въдица - Siweida Samurai 7-35g, 2.40m, бърз строй
Макара - Daiwa Regal LT 3000
Влакно - Unitika Shoregame X8 PE 1.2 - 25 lb
Повод - Trabucco T-Force XPS Fluorocarbon 0.280 мм - 7.16 кг
Примамки - най-различни силикони, воблери, клатушки и блесни които влизат в акцията на въдицата и покриват водния слой от дъното до повърхността.

След около 7-8 излета, все още нямам нито едно кълване и започвам да се чудя къде бъркам. Ходих на следните водоеми:

1. Река Искър - Хвърлях на топчести воблери и силикони, като се опитвах да ги водя по различни начини, но без успех. Колегата до мен хвана около 20 кефала на плувка на бял червей, но аз нямах нито един удар на воблерите и силиконите...
2. Панчарево платеното - Хвърлях на всички видове примамки които имам, без блесни, защото там са забранени. От 4 часа хвърляне, пак нито един удар.
3. Язовир Дяково - Пак пробвах всички примамки които имам, но за 3 часа пак без удар.
4. Панчарево платеното втори шанс - този път отидох възможно най-рано при отваряне и за над 4 часа, пак нито един удар.
5. Язовир Сопот - Отидох на съмване край стената като ми казаха, че има костури и бели риби с добър размер. Хвърлях на фиииш силикони номер 2 с 8 грамова глава и на няколко блесни номер 2 и 3, както и на различни воблери. 5 часа обикалях язовира, като предимно стоях край стената и пак без нито един удар.
6. Панчарево свободния язовир + платеното - Върнах се на Панчарево отново да пробвам този път и свободния язовир, но за няколко часа отново никакъв успех.
7. Язовир Дяково - Този път обикалях друга част от язовира и пак никакъв късмет.

За всичките часове обикаляне и хвърляне на различни видове примамки, нямам нито един удар. Преди това предимно съм ловял на фидер и плувка, където мога да кажа, че имам доста по-голям успех.

Аз ли бъркам някъде или избирам неподходящи водоеми или съм невиждан карък? Много ми е мерак да успея в този тип риболов, защото изглежда доста забавно, но за сега освен разочарование друго не съм видял.

Ще се радвам някой да сподели мнение и съвети какво да опитам. Благодаря предварително! :)
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2264
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от bobopeli »

pkwiz написа:Здравейте........

Такъма който си взел е по скоро за бели и щуки, а общо взето това са риби за по напреднали. Кефалите сега също са трудни на спининг, така че предлагам да се насочиш към риболов на костур с дребни силикони. С какви примамки разполагаш на този фронт?
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
pkwiz
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 6:37 pm

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от pkwiz »

bobopeli написа:
pkwiz написа:Здравейте........

Такъма който си взел е по скоро за бели и щуки, а общо взето това са риби за по напреднали. Кефалите сега също са трудни на спининг, така че предлагам да се насочиш към риболов на костур с дребни силикони. С какви примамки разполагаш на този фронт?

Благодаря ти за бързият отговор!

Разполагам със силикони на Savage Gear Cannibal Shad и херинга от 6 до 10см с глави от 5 до 12.5 грама. Също така имам fiiish black minnow номер 2 силикони с 8 грама глави, блесни 2-ри, 3-ти и 4ти номер сребристи, златисти и една на savage gear с оранжево. Също така имам доста воблерчета около 5-6см дълги с тегло от 5-9 грама.

Бих закупил нещо по-конкретно ако ще помогне :)
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от Павел Три »

Ако искаш успехи,свържи се с Кръстю Стефанов (къца кълве ).


Да не се приема за реклама. Личен опит.
Късмет.Всичко е до късмет. :D
pkwiz
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 6:37 pm

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от pkwiz »

Павел Три написа:Ако искаш успехи,свържи се с Кръстю Стефанов (къца кълве ).


Да не се приема за реклама. Личен опит.
Как да се свържа с него? Какви услуги предлага?
Бобo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 9:33 pm

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от Бобo »

Влизаш в раздел "спинингов риболов".
Има тема "Къца - Кълве воблери BG''.
Пишеш лично съобщение на Къцата и си готов.
А за костурите ти препоръчвам lucky john tioga ( 5 и 6 сантиметрови ).
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2264
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от bobopeli »

pkwiz написа: Разполагам със силикони на Savage Gear Cannibal Shad и херинга от 6 до 10см с глави от 5 до 12.5 грама. Също така имам fiiish black minnow номер 2 силикони с 8 грама глави, блесни 2-ри, 3-ти и 4ти номер сребристи, златисти и една на savage gear с оранжево. Също така имам доста воблерчета около 5-6см дълги с тегло от 5-9 грама.
Бих закупил нещо по-конкретно ако ще помогне :)

Общо взето нямаш нищо като за кефал и костур, като изключим блесните втори и трети номер( може би и някой воблер), но пък на таях им отминава времето.

Ако решиш да пробваш за костур:

Може да вземеш по тънак брейд като за начало ( и да не е на Унитка :D ) на пример:
https://www.vidrax-fishing.com/shop/ind ... t_id=12143

Съответно по тънък флурокарбон за повод, да кажем 0.18

Малко ''дребни'' силикони като за тоя такъм 2- 2,5 инча( тук разнообразието е огромно, ще дам само 2 примера)
https://www.vuk.bg/larva-2-0
https://www.vuk.bg/dagger-2-5

Чебурашки 4,5 и 6 грама и подходящи куки номера 6, 4 и 2

Изгледай няколко клипчета на Юрий Петраш за риболов на костур със силикони и тръгвай да ги търсиш!

Успех!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
pkwiz
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 6:37 pm

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от pkwiz »

bobopeli написа:
pkwiz написа: Разполагам със силикони на Savage Gear Cannibal Shad и херинга от 6 до 10см с глави от 5 до 12.5 грама. Също така имам fiiish black minnow номер 2 силикони с 8 грама глави, блесни 2-ри, 3-ти и 4ти номер сребристи, златисти и една на savage gear с оранжево. Също така имам доста воблерчета около 5-6см дълги с тегло от 5-9 грама.
Бих закупил нещо по-конкретно ако ще помогне :)

Общо взето нямаш нищо като за кефал и костур, като изключим блесните втори и трети номер( може би и някой воблер), но пък на таях им отминава времето.

Ако решиш да пробваш за костур:

Може да вземеш по тънак брейд като за начало ( и да не е на Унитка :D ) на пример:
https://www.vidrax-fishing.com/shop/ind ... t_id=12143

Съответно по тънък флурокарбон за повод, да кажем 0.18

Малко ''дребни'' силикони като за тоя такъм 2- 2,5 инча( тук разнообразието е огромно, ще дам само 2 примера)
https://www.vuk.bg/larva-2-0
https://www.vuk.bg/dagger-2-5

Чебурашки 4,5 и 6 грама и подходящи куки номера 6, 4 и 2

Изгледай няколко клипчета на Юрий Петраш за риболов на костур със силикони и тръгвай да ги търсиш!

Успех!
Ще инвестирам и в такива примамки, ако ще донесат по-голям успех. От към водоеми от къде да започна, тъй като на тези на които бях, нямаше знак за живот :lol:
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3553
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от Павел Три »

pkwiz написа:
Как да се свържа с него? Какви услуги предлага?
Ако искаш мога да ти дам тел. номер. На л.с.
Има каталог.
Късмет.Всичко е до късмет. :D
pkwiz
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 6:37 pm

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от pkwiz »

Павел Три написа:
pkwiz написа:
Как да се свържа с него? Какви услуги предлага?
Ако искаш мога да ти дам тел. номер. На л.с.
Има каталог.
Намерих го във форума, мерси!
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от Don4o_62 »

Колега,би ли споделил как водиш силиконите.....да видим да не бъркаш някъде
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от antivik »

Така от най-бързо четене ми се вижда бая дебел канапа..., че га не е баш за вътрешни водоеми с дребна риба(големите мустакати не ги броя), та кат начало по-тънък канап и поводче от флуор(желателно, но може и обикновено при липса :wink: ). И другото, поне от мой опит де, каквот съм го вадил на въртене и дърпане е било повече на блесни, разни въртушки, па били те и от някои измислени, световно неизвестни китайски производства....На силикони до сега не съм имал никакъв удар..., но па не съм пробвал от лодка със сонар и щъкане по водоема...
Не си имал удар, ма не се отчайвай, не си само ти, радвай се на разходките и туризма, които си провел :D , а то не е казано, че обезателно трябва и риба да се хване, макар, че е приятно и дига адреналина и кефа. Продължавай да дерзаеш, а и изчакай да се смени сезона, дойде късната есен, почти зима, рибата вече е по-мудна, нема много мерак да гони, с някои изключения.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
pkwiz
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 6:37 pm

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от pkwiz »

Don4o_62 написа:Колега,би ли споделил как водиш силиконите.....да видим да не бъркаш някъде
Водя ги по 3 начина:

1. На постоянна проводка
2. 2-3 оборота на макарата, пауза да потъне и после пак
3. 2-3 придърпвания с върха на пръчката, пауза да потъне и после пак.

Опитвам да миксирам тези неща и да разнообразявам постоянно воденето.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от lusienn »

Като падне силикона,
Врътни по един оборот и пауза.
И пак така.
Воблери за кефал 4 см.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Близо 10 капота... какво не правя както трябва?

Мнение от Don4o_62 »

pkwiz написа:
Don4o_62 написа:Колега,би ли споделил как водиш силиконите.....да видим да не бъркаш някъде
Водя ги по 3 начина:

1. На постоянна проводка
2. 2-3 оборота на макарата, пауза да потъне и после пак
3. 2-3 придърпвания с върха на пръчката, пауза да потъне и после пак.

Опитвам да миксирам тези неща и да разнообразявам постоянно воденето.
Дотук добре,но знаеш ли че бяла риба 2 - 3 кг. прави съвсем леко почукване при пропадане,изтървеш ли тоя момент за секунда и не засечеш, няма риба,може да ти е удряло,но да нямаш знания,ще се научиш,упорство иска
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”