Джиг на Искър за кефал - съвети

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Джиг на Искър за кефал - съвети

Мнение от to4kata »

Здравейте колеги, начинаещ съм и търся помощ за джиг по Искъра в района Роман- Мездра- Карлуково. Целта ще е кефал, друго не знам ще кълве ли. Въпросът ми е как да си подбера теглото на чебурашката и каква проводка да ползвам за кефал? Дълбочината е 1,5-2 м. предполагам, средно течение. Въдицата ми е лайт спининг с тест 2-10 gad chaser, 215 см, фастов строй. Вчера пробвах за 1 час, естествено нищо не хванах. Използвах 4 гр. чебурашка и близо до брега в тихото върха работи добре, но в течението нищо не отчитам. Сложих 5 гр. - в течението (средата на реката) резултата е същия. Някакъв принцип има ли или да утежнявам докато заработи пръта?
Fishh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 539
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 4:18 pm

Re: Джиг на Искър за кефал - съвети

Мнение от Fishh »

На тази дълбочина ще ти трябва малко по тежки глави 6-8гр предполагам, зависи и течението. Проводката навсякъде е еднаква , 2 врътки пауза или туичване 1 връткa пауза. Има места които иска да се хвърля по течението, хвърляш срещу теб и изчакваш течението си я води надолу и вече като обръща и се получи корем почва да пропада малко по-бавно там се oчакват и най много удъри. Или ако има въртопи пред теб хвърляш 2-3 метра над местото къде върти водата, пропадането и корема да се получи там.
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Джиг на Искър за кефал - съвети

Мнение от to4kata »

Да, благодаря, ще пробвам. А някой търси ли изобщо кефал по това време на класически джиг по река Искър? Моля да сподели опит. Не зная в тази част на реката има ли щука, не съм чувал по този край да се търси и лови целенасочено. Онзи ден питах, но ми казаха че от Мездра нагоре по течението имало слука на щуки ...
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Джиг на Искър за кефал - съвети

Мнение от Ivak »

Щука има нагоре да, както и някой костур.
Кефала от месец не иска и на стръв
Аватар
naso
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 392
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 11:51 am
Местоположение: София

Re: Джиг на Искър за кефал - съвети

Мнение от naso »

Въпросът е да ги намериш. През този сезон има дълги участъци без риби.
Аз ходя от Томпсън до Лютиброд и мисля, че сега е по-добре по ВЕЦовете
Ползвай повече ларви, като Майфлай и Фанатик
Tonzus_handcrafted
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Дек 21, 2021 11:12 am

Re: Джиг на Искър за кефал - съвети

Мнение от Tonzus_handcrafted »

Привет, по Дефилето има щука (дребни и трофейни размери), а кефалът е най-разпространената риба. Късната есен и зимата риболовът със силикони, поне според мен, е най-успешен, стига да улучите времето, мястото, примамката и проводката. Реката е доста капризна! Ако Ви пусне, ще останете много доволен, но има дни, в които имаш усещане, че в нея няма живот. Не знам какви силикони ползвате, но задължително си купете такива, имитиращи различни ларвички (на майска муха, на водно конче и т.н.), размер около 4-5 см. По мое мнение, ако ловите по самата река, глави по-големи от два грама не ви трябват, освен ако не облавяте някои дебел вир с дълбочина 3,4,5 метра. Търсете по- тихите участници със слабо или никакво течение. Заприходете си глави 1, 1.2, 1.5, 2 гр., за да сте гъвкав спрямо всякакви условия. Пръчката Ви е една идея якичка за кефалите. Можете да вземете нещо с работен диапазон около 1-7 и бърз строй, около 2 метра. Проводката в тихите участъци е класическа джигова с различни вариации - по дълги или по кратки паузи. В течение, както е казал колегата по-горе, можете да пробвате на изтичане с подходяща глава, която да се носи по водата, без да заорава по дъното. При изтичане хвърляте срещу течението и оставате стръвта да си плува надолу, като само навивате леко влакното, за да стои опънато, което ще ви позволи да усетите и най-слабото кълване. Понякога можете да придърпвате леко при изтичането. Пръчката в тези ситуации е много важна. Дано съм бил полезен! Поздрави!
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Джиг на Искър за кефал - съвети

Мнение от to4kata »

Да, благодаря за съветите. Въдици напоследък купих доста, така че ще пробвам и с по-нежните пръчки, имам и доста силиконови бръмбари и ларви, така че ще пробвам, но май сезона е неподходящ вече ... Просто не знаех какви глави и проводки да ползвам, но горе-долу разбрах. Намерих и няколко руски клипа баш в целта!
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”