Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
Стара Видра
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:48 pm
Местоположение: България/София.

Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от Стара Видра »

Колеги,препоръчайте ми спинингова пръчка подходяща за сом,трябвами за района на Елхово по река Тунджа,койо е ловил в района знае за какво иде реч.Реката е сравнително тясна(25м в най-широката си част,а принципно 15-20м),хич не са редки случаите да удари сом от порядъка на 20-35кг.......Въпроса за пръчката идва от там,че ядски съм объркан от условията в които трябва да ловя,на места бреговете са адски обрасли,и дори и със Премиерчето си на 2.13м едвам замятам,миналата и по-миналата година пък с 2.40м пръчки си мятах спокойно без да ми пречат клоните.....Ловил съм и с Уайлд Рийвъра на 2.62м ама ми идва дълъг Confused А на места съм мятал и с 3м пръчка без да ми пречат нито клони нито ми се е налагало да спирам летежа на примамката понеже реката е тясна........Въобще,адски дълго време го обмислям тоя прът какъв ще да е,ама все не ми идва на акъла.....



пп.А,и примамките които се ползват не са хич големи и тежки,воблери от порядъка на 5-7см.....до около 8грама тежки Confused
Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от AL KAPONE »

8) Видра, ти базикаш ли ни :smt017 занимаваш се със спининг от найси години :roll: :arrow:
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
Аватар
Стара Видра
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:48 pm
Местоположение: България/София.

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от Стара Видра »

SSM210MH
Kakво ще кажете за този модел на Шимано Спийд Мастер?мисля,че при Орозов го имаше и е направен за Джиг риболов...
http://fish.shimano-eu.com/catalog/fish ... mLocale=ru

Ни съ ибаам,от година го мисля и се чудя каква ще да е тази сопа.........
Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от AL KAPONE »

Универсална пръчка няма... за да не ти пречат клоните :lol: ходи по водата :lol:
Beast master AX Spinning -921210 2.70 H е задоволително чудна!
евтин вариянт CATANA SPINNING BX - 920647 3.00м H, като при Дария я има на 2.70 МН 15-40 за сумата от 106 лв!!!
Малко ако ни информираш за воблерите, които си намислил ще помогнеш на аудиторията, щото ми се чини, че правим груба грешка :lol:

Аз ходя във момента със Aero Cast Spinning 922031 2.70м MH
Идеята тука е че когато замятаме, меката страна ни помага да увеличим дистанцията и точността на попаденията, а когато хванем някоя голяма риба просто обръщаме леко пръчката на нейната твърда страна и акцията моментално се променя от бърза на параболична! за момента имам само два излета с нея... и все още се въздържам от коментар 8)
Имам още 2,10 - 2,40 - 2,70 - 3,00 - 3,60 и все ми се струва, че ходя с неподходящата.... то като ходиш 3 клометра по течението и географията на реката е всеки път различна .... :roll:
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
Аватар
Стара Видра
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:48 pm
Местоположение: България/София.

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от Стара Видра »

BSTREVS70H
http://fish.shimano-eu.com/catalog/fish ... mLocale=ru
а за тази какво ще кажете :roll:
Аватар
Стара Видра
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:48 pm
Местоположение: България/София.

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от Стара Видра »

AL KAPONE написа: Малко ако ни информираш за воблерите, които си намислил ще помогнеш на аудиторията, щото ми се чини, че правим груба грешка :lol:
Стара Видра написа:


пп.А,и примамките които се ползват не са хич големи и тежки,воблери от порядъка на 5-7см.....до около 8грама тежки Confused
И колега,за 2.70м споменах,че ми е дълга....много често се лови сред гора от клони.....а когато неможеш да заметнеш ако ще вира пред теб да държи 20 сома все тая....
Значи,моля ви да ми препоръчате някоя пръчка на 1.80м - 2.13м,просто това ми се явява и на сън като оптималната дължина :lol:
Аватар
AL KAPONE
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3072
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 2:56 pm
Местоположение: от Село

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от AL KAPONE »

:lol: Confused - по нашенски преведено (объркан, смутен, разстроен) :lol: Какъвто ти е воблера такъв ще е и риболова ти на Сом :lol: Явно си взел решение щом си я сънувал :lol: сега вече и моята глава не увира каква макара ще сложиш на това 1.80м - 2.13м, какъв ще е диаметъра на плетеняка и как ще конролираш примерно 10 килограмова риба с тази антена :lol:
Пожелавам ти успех в търсенето ...... Поздрав
Когато се издигаш, приятелите ти разбират кой си.
Когато падаш, разбираш кои са приятелите ти.
Chenko93
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 507
Регистриран на: Сря Май 07, 2008 10:21 pm
Местоположение: Аксаково, Варна

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от Chenko93 »

пръчката която ще ти препоръчам е на микадо и се казва CAT FISH тя е от новата серия въдици на микадо за 2008 година. специализирана е за риболов на сом от лодка или бряг. има карбонова композиция подсилена с метална втулка в средата има двуколенни сик водачи и месингов накрайник на дръжката. Цената за този вид въдица е идиална. има я в дължини 210,240,270,300 см.и има акция до 300 грама. дано да съм бил полезен. :arrow:
ето да я видиш:
http://www.hotreel-fishing.com/catalog. ... d.2/pid.39
Изображение
Аватар
Стара Видра
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 504
Регистриран на: Пет Апр 18, 2008 8:48 pm
Местоположение: България/София.

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от Стара Видра »

AL KAPONE написа::lol: Confused - по нашенски преведено (объркан, смутен, разстроен) :lol: Какъвто ти е воблера такъв ще е и риболова ти на Сом :lol: Явно си взел решение щом си я сънувал :lol: сега вече и моята глава не увира каква макара ще сложиш на това 1.80м - 2.13м, какъв ще е диаметъра на плетеняка и как ще конролираш примерно 10 килограмова риба с тази антена :lol:
Пожелавам ти успех в търсенето ...... Поздрав
Кой каза,че ловя с плетеняк......кой каза,че воблерите са малки :roll: ти ли.......така си мислиш само,мога да ти кажа,че не съм чул някой да е търсил с големи примамки сом,распер или щука в Района на Елхово и да е хванал......става дума за примамки над 8см....Масово рибите се хващат с 5,5см воблери а понякога и малко по-големи.
Невидях да ми препоръчваш нещо конкретно,но все пак ти благодаря за критиките,просто другия път ще питам'предложете ми прът,примамките и влакното няма да ви кажа какви са.....".
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от lorda »

Щом няма да ловиш с големи примамки, бъди сигурен, че шибучицата която имаш, е идеална.
Такъв кочан няма как да не се справи със сомчетата по Елхово :lol:

Сега сериозно.
Квито и драки да има, около теб вземи си една пръчка 2.40, щом 2.70 ти, е дълга.
Ако ли не, лови си с премиера.
Ще изкара сом тва дърво :lol: .
Сигурен съм :wink:

Я само кажи колко, е най големият сом изкаран там?
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от sestrata »

Владо, вземи Уайлдривъра WS86HF2. Ако не друго - ще си попълниш колекцията на Св.Кроа.
Не съм чувал да си хващал досега голям сом, затова имай предвид, че ако случайно уловиш - няма как да го извадиш, освен да влезеш във водата.
Горното го казвам, защото според мен за река като Тунджа не пръчката е от решаващо значение, а влакното и макарата.
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от lorda »

sestrata написа: Горното го казвам, защото според мен за река като Тунджа не пръчката е от решаващо значение, а влакното и макарата.
Ако се аргументираш, ще съм ти благодарен и аз.
Щото аз съм на обратното становище.
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от sestrata »

lorda написа:
sestrata написа: Горното го казвам, защото според мен за река като Тунджа не пръчката е от решаващо значение, а влакното и макарата.
Ако се аргументираш, ще съм ти благодарен и аз.
Щото аз съм на обратното становище.
Защото се вади от къса дистанция и с къси въдици. Когато сомът дойде до теб сгъва всяка пръчка и единственото, което остава е влакното и авансът. Имам сом от миналия юни, който не можеше да влезе в нормален кеп и докарах до брега със смешен телескоп 2.40 за 10 лв.
Накрая, естествено, се обърна, авансът блокира и скъса влакното.
Между другото и Шамана изкара добър сом с подобен евтин прът. Други изявени русенци - също.

п.п. Сега ще ми е интересно да чуя от твоя личен опит защо си на противното мнение.
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от lorda »

Тва, че пръта, е евтин няма никакво значение ако той, е направен достатъчно стабилен.
Това включва дори и здрав макародържач :wink:
Рибата я вади риболовеца, а не пръта, макарата и влакното сами.
Човек преценява с какво разполага и как да действа.

Та:
На реки като Дунав, където рибите могат да си се разхождат наляво надясно прътът може и да търпи компромис.
Но в реки с множество корендаци и укрития от разнообразен характер, където рибата може да оплете и скъса подобни компромиси ще ни донесат само главоболия.
Още след удара сомът се насочва към най близкото укритие, което често го спасява ако ние не съумеем да го задържим отвън.
Това най-често става единствено СИЛОВО.
При риболова на сом (особено на реки като Марица и Тунджа) компромиси от сорта на "лигава" пръчка с нестабилна конструкция, некачествена макара и слабо влакно са абсолютно забранени.

Съгласен съм да продължим обсъждането, но в момента нямам време.
Когато мога повече да пиша, ще го направя.
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
Аватар
GODFATHER
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 956
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 9:06 am
Местоположение: Пловдив/Димитровград
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте ми спинингова пръчка за сом.

Мнение от GODFATHER »

[При риболова на сом (особено на реки като Марица и Тунджа) компромиси от сорта на "лигава" пръчка с нестабилна конструкция, некачествена макара и слабо влакно са абсолютно забранени.

Напълно съгласен съм Lorda
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”