Спининг въдици на достъпна цена

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от Vid »

boci_ написа:
colinor написа:та чудя се как да прекарвам всеки път скобата (на която закачав воблера) на шот лидера през тези водачи, за да не правя всеки път нов лидер... а скобата просто не минава... дали има някакъв чалъм (не за прекарване разбира се, тя просто не може да мине) за да не ми се налага постоянно правене на лидер... Благодаря предварително и извинения за глупавия въпрос...
Аз на шок лидера съм направил клуп. Той минава свободно през всички водачи. Преди риболов слагам карабинка, с която от едната страна закачам този клуп, а за другата примамката. След риболов махам карабинката и си навивам свободно обратно лидера на макарата без да късам нищо.
Я па от 15г. си ловъ на спин, ама още не знам що е това "шок лидер"??? Предполагам е нищо де ще шокира рибите, че затова ми е интересно....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от pampasa »

Vid написа:
boci_ написа:
colinor написа:та чудя се как да прекарвам всеки път скобата (на която закачав воблера) на шот лидера през тези водачи, за да не правя всеки път нов лидер... а скобата просто не минава... дали има някакъв чалъм (не за прекарване разбира се, тя просто не може да мине) за да не ми се налага постоянно правене на лидер... Благодаря предварително и извинения за глупавия въпрос...
Аз на шок лидера съм направил клуп. Той минава свободно през всички водачи. Преди риболов слагам карабинка, с която от едната страна закачам този клуп, а за другата примамката. След риболов махам карабинката и си навивам свободно обратно лидера на макарата без да късам нищо.
Я па от 15г. си ловъ на спин, ама още не знам що е това "шок лидер"??? Предполагам е нищо де ще шокира рибите, че затова ми е интересно....
E то е ясно какво е - флоурокарбон някакъв ...........

Според мен е оправдано ползването му при риболов на Распер , донякъде Пъстърва / тук на платените около София , това има значение/ и при риболов със силикони / при силно каменисто - с миди / дъно.

Едва ли е проблем след всеки излет да се превръзва............
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от boci_ »

Аз лично го слагам, за да си предпазя плетеното влакно от дъното. Местата, където ловя има доста камъни и големи прагове. Лидера го сменям на няколко риболова, когато видя, че е надран. Плетеното ми влакно е вече на три сезона (фидер риболов) и догодина живот и здраве започва 4-ти.
Аватар
monzata
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 233
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 7:59 pm
Местоположение: София / Дупница

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от monzata »

Павел Иванов написа:Мей би би могъл да я снимаш на електронно кантарче с цел определянето на тия неопределени 126гр. при тая дължина на въдицата ?
Не друго ами от малък обичам да слушам приказки :wink:
пп - аз корк по тази въдица не виждам .
Ето 125 гр. са дори, не е в това въпроса дали са или не са , още в началото написах че са ( сега да не почнете да ми обяснявате че не се вижда цялата въдица , дали не съм я подпрял. Защото снимките съм ги правил още с пристигането на пратката и ги има качени във feedback- a на артикула в сайта ). Никой не видях да отговаря на въпросите, ами се хванахте за верността на казаното от мен ... Корка е корк , защото както казах махах тапата и го скъсих малко 3-4 мм.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
maranzika
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1502
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 7:10 pm
Местоположение: Монреал(Канада)

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от maranzika »

Аз ти вярвам напълно колега.Имам китайска пръчка закупена преди години от китайски магазин от София от един приятел за мисля 30-тина лв.Та тази пръчка си е 2,70м. и според мене не тежеше повече от 150гр..Не съм я теглил но съм я сравнявал с други подобни...Та с тази пръчка за 4 години съм извадил сигурно над 150кг. риби основно щука ,бяла риба,костур ,3 сома и 1 шаран около 10-тина кг.Както съм закачал и толстолоби ама все ми се откачаха...Страшно "дуракоустойчива" пръчка и ме е яд че я оставих в БГ-то и не си я взех тука в Канада..Защото както се оказа тука пръчки на тази дължина само по филмите са виждали..:(.Масово ловят с пръчки по 2 метра...
Всичко е китайско и изпадат доста свестни неща от там,но хората от снобария не признават че е така и дават в пъти повече пари за подобен продукт..Защото пръчка за 30,40 или 50лв. като чуят и веднага ти казват че НЕ СТАВА...Ами тогава да си ловят с такива за няколко стотин лв. и да се радват че са нещо повече...
Не визирам никой конкретно така че останете със здраве .....
Аватар
Todor_madjarov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Пет Сеп 04, 2015 9:00 am
Местоположение: Бургас

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от Todor_madjarov »

Някой има ли впечатления от новия Сензор спин на Филстар и по конктретно дали пръчката става за джиг.

http://www.filstar.com/bg/Пръчки/3/aСпи ... Spin/8452/
По-голяма от една ,където я изтървах,хваната още нямам.

Рибарска мъдрост!
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от lusienn »

На мен не ми харесва за джиг.

Над 100 лв,не виждам за какво освен-ниското тегло.

Търси си с кух връх.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
dancho.danev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 6:13 pm
Местоположение: Швейцария

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от dancho.danev »

Павел Иванов написа:Не знам къде си ги чувал тези неща , но карбона , респективно въглерода старее доста по-бавно от теб , примерно . За справка въглерод-14 по който обикновено се датира дадено нещо на каква възраст е , има период на полуразпад около 6000 години та ... В случаят приемаме , че въглеродните нишки от които са направени "карбоновите" ни въдици са полимери извлечени като тръгнем от полиакрилонитрила та стигнем до целулози от типа на синтетична коприна или памук . В случаят тези прекурсори изобщо не трябва да ни разсейват по посока стареене , най-малкото защото крайният продукт си е въглерод . Като цяло понятието въглеродна ( карбонова ) нишка се определя такава която съдържа минимум 90% въглерод, получен чрез контролирана пиролиза на подходящи влакнести суровини . За да определим такава като "графитна" обаче въглеродното съдържание би трябвало да е равно или да надвишава 99% . От там натам вече качеството на самият карбонов плат се определя от според модулността му :

Ултра високомодулни (UHM – Ultra High Modulus), с модул над 450Gpa.

Високомодулни (HM – High Modulus), с модул между 350 – 450Gpa

Средномодулни (IM – Intemediate Modulus), с модул между 200 – 350Gpa

Нискомодулни с висока якост (HT – High Tensile), с модул, по-малък от 100Gpa, но с якост над 3Gpa.

Супер високоякостни (SHT – Super High Tensile), с якост над 4.5Gpa

Естествено , че не може да очакваш в евтина "карбонова" въдица в която самият графит може да се съдържа единствено в надписаният и с молив бранд да има високомодулен графит .

Другите показатели които определят качеството на карбоновият плат е температурата при която се изтегля нишката :

Тип I – високотемпературно обработени въглеродни нишки – (HHT – High Heat Treatment), където крайната температурна обработка е над 2000 °С и същите могат да бъдат определени като Високомодулни въглеродни нишки.

Тип II – среднотемпературно обработени въглеродни нишки – (IHT – Intermediate Heat Treatment), където крайната температурна обработка е около и малко над 1500 °С и могат да се определят като високоякостни въглеродни нишки.

Тип III - нискотемпературно обработени въглеродни нишки, където крайната температурна обработка не надвишава 1000 °С. Това са нискомодулни и нискоякостни въглеродни нишки.

Тук трябва да отметнем , че нискобюджетните "карбонови" геги са изтъкани основно от полиакрилонитрил който се изтегля при около 300°С и въпреки , че го именуват с гръмкото карбон от латинското Carboneum дало първата си буква на химичният символ С - въглерода , то те са много далеч от високотемпературните си събратя . Известно ни е , че основните въглероди имат различно отношение към температурата . Примерно ако диамант се нагрее до 1500°С се превръща в графит , но ако графит се обработи при 3000°С и високо налягане то се превръща в диамант . Демек колкото по-високомодулна и високотемпературно е изтеглена дадена нишка , толкова по-бърза и лека здрава карбонова въдица имаме като краен продукт .

Баси що глюпости изписах само да кажа , че "карбона" няма как да старее поне по нашите латентни мерки за време :lol: :lol: :lol:

Иначе като цяло други са нещата които трябва да гледаш на въдица , на няколко сезона , като най-вече дали има дълбоки , пък било то и ремонтирани такива драскотини :wink:

Знам, че питането ми няма нищо общо с заглавието на темата :oops: ,но единствено тук намерих смислено обяснение за видовете карбон.
И така, въпроса ми е:
Може ли някой да ми поясни какво означава Т 800 Carbon?
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от boci_ »

Todor_madjarov написа:Някой има ли впечатления от новия Сензор спин на Филстар и по конктретно дали пръчката става за джиг.

http://www.filstar.com/bg/Пръчки/3/aСпи ... Spin/8452/
Аз я имам на 2,40 5-17 г. Много стегната въдица. Ловил съм на джиг, отводной и дроп-шот, с клатушка и воблер. За мен няма проблем, че е с жило. Самото жило не е меко. Чувствителна е доста. Кълването се усеща на ръката. Посоченото тегло е реално.
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от promarine »

Todor_madjarov написа:Някой има ли впечатления от новия Сензор спин на Филстар и по конктретно дали пръчката става за джиг.

http://www.filstar.com/bg/Пръчки/3/aСпи ... Spin/8452/
Много ми е интересно как е постигната невероятната безтегловност на тези пръчки ? :shock:
2,40 под 100 гр.
2,70 - 106 гр. :rolleyes:
Това да не теглото само на първа снадка?

За сравнение, тези чудесни бюджетни пръчки за джигинг са доста по-тежички.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
sara2
новобранец
новобранец
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 3:58 pm

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от sara2 »

promarine написа:
За сравнение, тези чудесни бюджетни пръчки за джигинг са доста по-тежички.
А дали "тези чудесни ........" отговарят на грамажите, които са посочени в таблицата на сайта ти? Само питам колега, не се заяждам. :D
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от boci_ »

promarine написа:
Todor_madjarov написа:Някой има ли впечатления от новия Сензор спин на Филстар и по конктретно дали пръчката става за джиг.

http://www.filstar.com/bg/Пръчки/3/aСпи ... Spin/8452/
Много ми е интересно как е постигната невероятната безтегловност на тези пръчки ? :shock:
2,40 под 100 гр.
2,70 - 106 гр. :rolleyes:
Това да не теглото само на първа снадка?
Не съм ги правил, нито съм търговец на риболовни стоки и не знам как е постигнато това тегло. Имам електронна везна вкъщи и теглих и двете снадки. Ако не вярваш на мен, ходи и ги виж на живо и помоли да ти ги претеглят в някой магазин, не вярвам да ти откажат!
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от lusienn »

От тия на горния линк,ако имам повече
Бяла в Искъра,бих си взел 6-21 гр акция,
На 2.13 дължина,за от лодка.
Но засега все още няма желаната популация,пък аз не ходя често на 300 км,
От София за бели риби.
Така че ще чакам по добри времена.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от promarine »

sara2 написа:
promarine написа:
За сравнение, тези чудесни бюджетни пръчки за джигинг са доста по-тежички.
А дали "тези чудесни ........" отговарят на грамажите, които са посочени в таблицата на сайта ти? Само питам колега, не се заяждам. :D
Не мога да твърдя, че съм претеглил всички пръчки, но тези, които съм проверил си отговаряха (+/- 2 gr).
Прави ми впечатление, че на някои сайтове посочените грамажи на въдици изобщо не съответстват на реалното им тегло. Също така посочената максимална издържливост върху някои плетени влакна, дори на много реномирани марки/няма да посочвам конкретно/ почти двойно надвишават реалните параметри. Това е малко като разхода на гориво при автомобилите, ама с още по-голяма погрешност :lol:
А свръх лекото тегло на пръчките /значително по-ниско от това на пръчки със сходни останали параметри от реномирани Японски производители/, ме прави само подозрителен относно тяхната здравина. Някак не ми се вярва, че ако дадена пръчка с аналогични параметри може да бъде с 20-30% по-лека, японците няма да я направят такава.
За да постигнат по-ниско тегло и по-добър баланс, при скъпите пръчки производителите използват титаниеви /някои използват карбонови/ водачи. Дори и с най-олекотената гарнитура, пак няма да намерите японски пръчки с толкова ниско тегло при параметрите на Semsor Spin-a. Затова не виждам друг начин да се постигне тази лекота, освен чрез изтъняване на стената на бланката, което няма как да не даде отражение на здравината на пръчката.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от boci_ »

Самата дръжка представлява 3 малки коркови парчета. В сравнение с другите ми два спининга е поне 2 пъти по-лека като изпълнение. Стените на карбона нямам представа колко са дебели
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”