Спининг въдици на достъпна цена

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от sestrata »

Един от често задаваните въпроси напоследък е "помогнете в избора на спининг въдица". Колегите задаващи този въпрос обикновено поставят бюджетно ограничение до 100-150 лв и не винаги получават добре аргументирани отговори. Целта на тази тема е да даде повече информация за реалното поведение на въдиците и да помогне в успешния избор.

Като първа стъпка представям въдица Изображение BERKLEY TACTIX - 300 см, бърз строй, тест 8-32 гр, тегло 200 гр. ЦЕНА 90.- лв
Berkley e част от консорциума PURE FISHING заедно с марки като Abu Garcia, Mitchell, Fenwick, SpiderWire, Stren, Shakespeare, Penn и JRC. Продуктите се произвеждат в Китай.
Въдицата се доставя в калъф с маркировка на основните параметри.
Изображение
Бланката е изработена от карбонови нишки IM7, с шахматна оплетка, придаващи добра еластичност.
Изображение
а водачите са твърди, хромирани и олекотени - SS304
Изображение
Макародържачът е с горен вграден в ръкохватка винт, с корково покритие от външната страна
Изображение
Коркова е и дръжката, подходяща за захват с две ръце
Изображение
и се балансира добре с макара размер 4000
Изображение
Така изглежда въдицата в напълно комплектован вид
Изображение
Тестовете се извършиха с брейд YGK, размер 2 по японски стандарт, 21 либри, с реален диаметър 0.25 мм или 0.14 по българска номерация. Избраното влакно е за джигов спининг, маркирано на всеки метър и с различен цвят всеки 10 м, за да може визуално да се определи дистанцията на замятане.
Извършиха се тестове със следните примамки:
Блесна № 3 - 5 гр. се замята успешно на 30-35 м с добра чувствителност при водене
Изображение
Воблер Yo-Zuri Aile Magnet 70F - 5.5 гр се замята добре на 35-40 м с добро усещане за играта на примамката
Изображение
Воблер Yo-Zuri Hardcore Crank 65 мм, 8 гр достига без проблем 40 м с перфектно усещане при водене
Изображение
Блесна Mepps Aglia Longcast № 3, 12 гр достига 45 м с добър контрол
Изображение
Jiggin' spinner 18 гр се замята перфектно над 50 м с усещане за вибрацията на пропелера още след приводняването
Изображение
Kastmaster 21 гр с лекота прехвърля 60-65 м
Изображение
Джиг с туистер - общо тегло 25 гр се замята около 55 м с много добра чувствителност при докосване на дъното
Изображение
Многоделен воблер Strike Pro - 32 гр лети до 50-55 м и се води добре
Изображение
И накрая - клатушка Д.А.М. EffZett 35 гр - безпроблемно достига и се води на дистанция 60 м
Изображение

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Какво показаха тестовете? Въдицата се представи подобаващо и отговаря точно на маркираните тестови показатели, притежава сравнително тънка и чувствителна бланка с пъргав гръбнак и подчертано бърз строй. Подходяща за ежедневен риболов по р. Дунав, Марица, големи водоеми и блата както с воблери, така и с джигове и въртящи блесни. Достатъчно бърза за риболов на щука, бяла риба и гъвкава за распер.

ПЛЮСОВЕ
- атрактивна цена/качество
- качествена изработка
- пъргава бланка с бърз строй
- точно съответствие на тестовете
- много добра чувствителност
- много добра дистанция на замятане
- удобен макародържач
- дръжка от естествен корк

МИНУСИ
- водачите не са SIC и е възможно постепенно износване при употреба на плетени влакна
- дръжката е малко по-дълга от нормалното и подходяща за риболовци с по-висок ръст
Аватар
dalgia
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 9:35 pm
Местоположение: ВИДИН

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от dalgia »

до тук всичко ми хареса, само акцията ме притеснява за Дунав...мисля че е слабичка за голямата река...предлагат ли се с по голяма акция?
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от sestrata »

dalgia написа:до тук всичко ми хареса, само акцията ме притеснява за Дунав...мисля че е слабичка за голямата река...предлагат ли се с по голяма акция?
Дългия, не си прав. Както е видно от снимките, изпитанията са правени точно на Дунава и акцията е напълно подходяща за спининг. Това не е пръчка за кльонк, дъно дето ще мятаме 200 гр. олово, или най-малко за тармък. Недейте разпространява грандомански небивалици за "голямата река". Рибата не я търсим на 400 м във фарватера, а на 30-50 м в анафори. Колкото до големината на рибите, темите от последните години доказаха, че вероятността да се улови трофеен екземпляр в Марица или Тунджа е далеч по-висока. Масовите риби ловящи се на спининг в Дунава са распери, бели риби, дойци и щуки, които рядко превишават 5 кг, а с такава въдица не е никакъв проблем да се преборят. Една от причините за слабите резултати на спининг по Дунава е именно използването на груби пръчки, некачествени макари и дебели евтини влакна. Виждал съм десетки местни "специалисти" въоръжени с колове 300-500 гр да им къса на възел докаран до брега шаран 2-3 кг, който в техните очи изглежда поне 10.
Пръчката е здрава и това, че не съм сложил по-голяма от 35 гр. клатушка не означава, че няма да изплющи 100 гр. олово.
Да, има добри въдици с по-голям тест на изхвърляне, но тяхното приложение не е за общ ежедневен спининг, а по-скоро специализирано за конкретен вид риба - сом. Ако някой иска да се аргументира с факти защо му е необходима в ежедневието спининг въдица с акция 50-100 освен за сом, моля да представи снимки на уловени от него риби над 5 кг в рамките на една календарна година, щото аз мога да покажа такива преборени с акция 10-21 гр.
Иначе за любителите на още по-твърди въдици се предлага и във вариант 2.70 м, 15-40 гр.
anonimen
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 182
Регистриран на: Вто Ное 27, 2007 9:20 pm

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от anonimen »

Едино малко съветче:ако колегата Сестрата,сложи подходящ брейд от сорта на 10-14 либри-спиннинг влакно по японските стандарти дистанцията резко би се увеличила и бланката нема да се товари толкоз много.
надявам се да не се приеме като заяждане,а като градивно мнение :)
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от Skorpi »

На мен тая пръчка ми хареса и като цена и с удоволствие бих я добавил в моя арсенал :P
Бестрашния умира веднъж, страхливецът-хиляди пъти
Изображение
kolev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 387
Регистриран на: Пет Юли 28, 2006 12:42 pm
Местоположение: София

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от kolev »

Само 3м. ли се доставя?
Аватар
dalgia
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 9:35 pm
Местоположение: ВИДИН

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от dalgia »

sestrata написа:
dalgia написа:до тук всичко ми хареса, само акцията ме притеснява за Дунав...мисля че е слабичка за голямата река...предлагат ли се с по голяма акция?
Дългия, не си прав. Както е видно от снимките, изпитанията са правени точно на Дунава и акцията е напълно подходяща за спининг. Това не е пръчка за кльонк, дъно дето ще мятаме 200 гр. олово, или най-малко за тармък. Недейте разпространява грандомански небивалици за "голямата река". Рибата не я търсим на 400 м във фарватера, а на 30-50 м в анафори. Колкото до големината на рибите, темите от последните години доказаха, че вероятността да се улови трофеен екземпляр в Марица или Тунджа е далеч по-висока. Масовите риби ловящи се на спининг в Дунава са распери, бели риби, дойци и щуки, които рядко превишават 5 кг, а с такава въдица не е никакъв проблем да се преборят. Една от причините за слабите резултати на спининг по Дунава е именно използването на груби пръчки, некачествени макари и дебели евтини влакна. Виждал съм десетки местни "специалисти" въоръжени с колове 300-500 гр да им къса на възел докаран до брега шаран 2-3 кг, който в техните очи изглежда поне 10.
Пръчката е здрава и това, че не съм сложил по-голяма от 35 гр. клатушка не означава, че няма да изплющи 100 гр. олово.
Да, има добри въдици с по-голям тест на изхвърляне, но тяхното приложение не е за общ ежедневен спининг, а по-скоро специализирано за конкретен вид риба - сом. Ако някой иска да се аргументира с факти защо му е необходима в ежедневието спининг въдица с акция 50-100 освен за сом, моля да представи снимки на уловени от него риби над 5 кг в рамките на една календарна година, щото аз мога да покажа такива преборени с акция 10-21 гр.
Иначе за любителите на още по-твърди въдици се предлага и във вариант 2.70 м, 15-40 гр.
Само последния ред ме интересуваше...не беше нужно да отговаряш толкова "изчерпателно" и да се опитваш да правиш някакви тънки намеци...благодаря за отговора
Сиврев
новобранец
новобранец
Мнения: 48
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 2:57 pm
Местоположение: Разград

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от Сиврев »

Наистина, много полезна информация за начинаещи мераклии като мен, защото от практиката по-ценно няма!
Благодарности на сестрата и на другите полезни форумджии, че споделят придобитото от собствения опит, че то ако човек чете само каталози...
Иначе форумджии, пишещи само да се заяждат, самоизтъкват и си мерят въдиците - дал господ...
Аватар
Румбата
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 876
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 1:34 pm
Местоположение: Бяла Слатина - Румен Хлебарски

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от Румбата »

:D Пореден поклон пред тебе Павка ! Толкова добре обяснено и разбираемо - евала пич !!! Това обяснение ми идва като поръчково , защото тъкмо се мислех за спининг 3метра и ти ми отговори ! Ще изчакам и другите тестове /надявам се да има и на други марки / и ще ти пратя наливна благодарност ! Благодаря ти ! :D
Търсете рибата , не чакайте нейното благоволение !!!
Аватар
Митев
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6591
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 6:13 pm
Местоположение: Добрич

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от Митев »

Дай да говорим и за макарката :wink: :drinkers:
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от sestrata »

anonimen написа:Едино малко съветче:ако колегата Сестрата,сложи подходящ брейд от сорта на 10-14 либри-спиннинг влакно по японските стандарти дистанцията резко би се увеличила и бланката нема да се товари толкоз много.
надявам се да не се приеме като заяждане,а като градивно мнение :)
Съгласен съм напълно с това твърдение. Аз ловя в момента с 14 либри и кастинг дистанцията ми е с 30 % по-голяма, но това с друг клас пръчка, разбира се. Както съм обяснил, за тестовете съм ползвал маркирано влакно, за да мога точно да определя дистанцията на замятане. Имам само 20 либрово такова с достатъчна дължина. Друг въпрос е, че на такава бюджетна въдица някой едва ли ще сложи японско влакно. В най-добрия случай - Пауър Про, чиято реална дебелина при 10 либри почти съвпада с тестовото. :lol:
kolev написа:Само 3м. ли се доставя?
2.70, но с други параметри - т.е. съвсем различна въдица
imitev72 написа:Дай да говорим и за макарката :wink: :drinkers:
Ами да говорим, Иво. :wink:
duel
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:26 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от duel »

Според мен с тези водачи е по-добре да забравим за плетени влакна.
Идеята да се представят различни модели въдици е великолепна!
Речния човек
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 348
Регистриран на: Сря Май 21, 2008 6:41 pm

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от Речния човек »

duel написа:Според мен с тези водачи е по-добре да забравим за плетени влакна.
Идеята да се представят различни модели въдици е великолепна!

Добра вечер!

В цената от 90 левчета е малко трудно да се включи комплект оригинални водачи ,,Fuji,, ,който струва повече от половината въдица ,и конкретните водачи,избрани за този модел,не бива да са аргумент да отхвърлим едно предложение с лека ръка..Поне не и преди да сме го опитали сами.. :) :wink:
Ползвам въдица със ,,сикови,, водачи,но колко са сикови ще разберете от цената на въдицата - пак 90 левчета.
Е, така и не успях да си нарежа върховия водач,след достатъчно дълго време на вода,защото го пукнах преди това.. :lol: Смених го с капка-две лепило и поредният ,,сиков,, водач за 2 лева..С него ловя вече втора година и леко започнаха да се виждат следи от интензивната употреба на плетени влакна,та трябва да се постарая да го счупя и него
някъде,преди да се износи още по-забележимо,та да не ми се смеят.. :roll:
Честно казано,когато говорим за въдици в този ценови сегмент,не се притеснявам особено за водачите,защото знам
максимата на успешният спинингист - ,,Недей да чакаш и зори..Лови,лови,лови,лови..,, :lol: :lol:

Водачите са консуматив,влакната са консуматив,макарите са консуматив,въдиците са консуматив!

Единственото ценно нещо,което притежавам е опита! Само той има стойност и него търся.. :rolleyes: :smt117


Поздрави!

п.с.Не обръщайте особено внимание на думите ми..Напоследък съм станал зависим тип
и не съм много достоверен източник.. :roll: :lol:
duel
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:26 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от duel »

Речни човече, искаш да кажеш, че въдица за 90 лв. не би могла да има по-хубави водачи? Просто по-хубави, а не оригинални Fuji.
-none-
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Окт 18, 2008 4:35 pm

Re: Спининг въдици на достъпна цена

Мнение от -none- »

Единственото ценно нещо,което притежавам е опита! Само той има стойност и него търся..

много добре казано колега :)) няма вечни неща
та да споделя и моето мнение, тая въдица ми грабна окото и много се радвам за теста който е направил Sestrata за да ни запознае за какво става въпрос макар че ще се радвам ако има някой такава пръчка с акция 15-40 да сподели своето мнение.За въпросните водачи поразрових се из чужди форуми имаше изказване на хора които са ги ползвали близо 10 години и са нямали проблем като недостатък само някой беше споделил че били малко шумни при ползване с брейд.Дано обаче говорим за същото качество каквото е и на запад пък и да не е за 90лв толкова няма се женим за тая тояга :))))
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”