Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от sandista »

Доста се изписа по повод тез джунджурийки та реших да синтезирам каквото мога.
Това намерих в нета като информация :

" Цикадата - един добър дразнител за хищните риби

Ефективността на този вид изкуствена примамка е доказана в риболова на костур ( бих добавил и кефал )

Цикадата, като изкуствена примака, навлезе от скоро в оборудването на българския риболовец. Това са примамки, които са изключително ефективни при улова на хищни риби. Балгодарение на този факт те са били забранени в определени периоди в голяма част от западноевропейските държави. Тези примамки се използват изключително и само за риболов на хищни риби. В нашите условия цикадите са приложими за улов на костур в различните му размери, в зависимост от големината на примамката.
С по-голям грамаж може да се хваща и бяла риба - сулка. В момента в България се предлагат основно три размера от този вид изкуствена примамка. В големите риболовни магазини у нас можете да се сдобиете с цикади от 4,5 грама, 6,6 грама и 9,2 грама. Този вид изкуствена примамка е характерна с това, че тя е с късо и тънко метално тяло. То е удебелено в долната си част, около коремната кухина, както и в позицията на главата. Именно благодарение на тази тежест се постига интересната и специфична игра на самата примамка, която изключително успешно дразни и провокира инстинкта на ловец в хищните риби.
Производителят е предвидил три позиции за закрепване на влакното върху тялото на цикадата. Посредством позицията на закрепване, според сезона и според предпочитанията на самия риболовец, примамката може да се движи по-бавно или по-бързо. В този смисъл производителят има предвид различната чистота на вибрацията. Самата примамка се движи леко, с главичката надолу и колкото по-бързо въртиш макарата, толкова по-чести са трептенията на тялото и играта на опашката. Производителят е преценил, че средната позиция е най-добра за риболов. Именно тя предлага използването на цикадата в най-голям спектър от възможности и ситуации. На тялото на примамката е оставена и допълнителна дупка с възможност за слагане на трета кука. Тя е хубаво да се постави, ако риболовецът регистрира поредица от празни удари върху примамката. Ако сте перфекционист и искате максимално добре да бъдете подготвен за всякакви изненади и очаквате да хване по-едри риби трябва да смените тройките поставени от производителя. Те не са толкова качествени и могат да ви изневерят при един евентуален трофеен удар. Това е единственият минус на този вид примамка. Иначе като игра и като качества цикадите се преставят изключително добре.
Примамките с агресивни цветове се използват предимно в по-мътни води. Така хищникът има по-голям шанс да види примамката и да бъде подразнен от нея. Колкото по бистра е водата, толкова примамките трябва да бъдат в по-естествени и натурални цветове.
При работа от брега най-добре е цикадите да се използват със спинингова въдица с дължина от 2,70 до 3 метра. При улов от лодка дължината на пръчката трябва да бъде от максимум 2,40 м. Разбира се всичко това трябва да се има в предвид, когато говорим за използването на този вид примамка. При работа с цикади добре е да се използва плетено влакно, особено ако водиш примамката от брега. То трябва да е много тънко. В порядъка на 0,06 или 0,8 мм. Колкото е по-тънко влакното, толкова по-голяма ще бъде дистанцията на замятане на примамката, съответно и по-добра играта й във водата. Така шансът да залъжем рибата е по-голям. Ако се лови от лодка, вариантите за импровизация с тези примамки са много повече в сравнение с работа от брега. Ако сте във водоема, може да използвате цикадата, за да ловите под самата лодка. Това става с енергични придърпвания нагоре при амплитуда от 1,5 - 2 метра и с плавни отпускания надолу. Благодарение на това примамката прави характерни движения, с които дразни хищните риби. Другият метод е да пробвате късмета си и с хвърляния навътре 20 - 30 метра е максималната дистанция, която може да се достигне при тази примамка. Оставянето по дъното и плавно обиране с леки тласъци е третият метод за работа с цикада от лодка. Общо взето тези примамки предразполагат към широк спектър от импровизации. Хубаво е риболовецът, който ги ползва, да има опит в работата с изкуствени примамки, но най-важното в случая е той да има желание да изпита нещо ново.
За начинаещи работата с цикада не е за препоръчване. Добре е по-неопитните риболовци първо да се запознаят с по-лесни за използване примамки, от рода на блесни, туистъри и някои воблери. "
Източник : Слав Велев http://db.pozvanete.bg


Ето и моделите на различните фирми :

Evergreen Little Max
Изображение
Цветова гама : http://www.fishhead.com.au/catalog/inde ... ath=68_146

Smith Sea Bullet
Изображение

LUCKY CRAFT Cymbal Vib
Изображение

JACKALL SASUKE BLADE Jr
Изображение Изображение
Изображение Изображение ИзображениеИзображение

TSUNEKICHI. TT-304 Spin
Изображение
Изображение
Изображение

Imakatsu FLAPPIN'SONIC
Изображение
http://www.imakatsu.co.jp/products/pro_a011e.html

Ecogear Ecogear VX 35, 40 , 45 , 50
Изображение
Цветова гама :http://www.marukyu.com/eng/ecogear/prem ... 35_40.html
Видео : http://www.youtube.com/watch?v=Z40zvmdGvvw
maznislav написа: Модела се отличава със страхотен летеж и игра която кара пръчката да подскача :) Може да се води практически във всички слоеве на водата, но истинската му сила е близо до дъното или на 1- 2 мерта от него. Миналата година от лодката на Батак мъкнах костур след костур на него + 2 червеноперки и един УКЛЕЙ ... Най-успешната тактика с него е : оставя се да падне почти до дъното после пръчката се вдига 1 -2 пъти вертикално и се оставя това метално зврече да потъва само. Най-често ударът е именно когато практически само се обира излишното влакно :). Как го разбрах ли? Ами имах епизодични костури на равномерна проводка , ама взе че ми звънна телефонът ... спрях да въртя посегнах към джоба и пръчкатами щеше да изкочи от ръцете :)
Работи и под леда :)
neochrom написа: Reef Runner
Изображение
Цветова гама :
http://www.reefrunner.com/html/bladebait.html
Техники на водене:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

DAMIKI CRAFT Vault Mega-Vibation
Изображение

TT Switchblade
Изображение

NORE'S JAKA BLADE
Изображение

Heddon Sonar
Изображение


Zipbaits Metal Face Metal Vibration Lure

Изображение

Zip Baits Metal Beat
Изображение

Strike Pro - най-менталивата според някой , но и най-масово разпространена на нашия пазар
Изображение
Изображение
Цикадата лови в пъти повече от почти всичките ми воблери - било те японски, сръбски или кучета :) Реките на които съм я ползвал са : Искър ,Огоста, Ботуня, Росица,Тунджа - лови кефал, костур, сом, мъздруга и евентуално всичко друго :) На затворен водоем съм я пробвал 1 път и нямах успех. Има експерт сред нас който ще се изкаже по този въпрос.
Лично аз предпочитам 6,5 грама , 4,5см - костурова разцветка.От сребристо-черната не съм доволен и я пребоядисвах с едни лакове за нокти. Голд-а лови доста добре. Но все пак си зависи от мястото където ловите и прозрачността на вода.
ВНИМАНИЕ - Сменете си тройките и халките ! Веднъж смених само тройиките и при един зверски удар ми откъсна хълката. Слагам УЛ серията на Оунър защото са много остри и лесно се изправят/чупят при закачка на дъното :)
С този грамаж и 14 либри влакно постигам дистанция от 45-50 метра - тоест точно до отсрещния бряг :) Вятъра не е проблем за тази примамка :)
Имайте предвид,че бързо потъва и е доста възможно да посеете няколко докато им свикнете. Затова върха нагоре и среднобързо въртене. Като им свикнете почнете да правите леки забавяниа да проучите дъното. След като се уверите , че е чисто - експериментирайте докато намерите точния ритъм. Някой път иска пауза 2 сек , рязко придърпване ( припомпване),пак пауза .. някой път си взима на по кратки паузи и по-агресивна игра:) Цикадаша Ви дава свобода да творите ;)
Последно промяна от sandista на Чет Дек 03, 2009 5:49 pm, променено общо 17 пъти.
Joo
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Съб Фев 21, 2009 3:56 pm

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от Joo »

Доста полезна тема.Интересува ме за по-плитки реки могат ли да се изполлзват?
Аватар
dako71
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1311
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 3:14 am
Местоположение: Фидер отбор Пирдоп
Обратна връзка:

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от dako71 »

Здравеи колега. Искам да попитам понеже съм фен на спининга от лодка, дали цикадите могат да работят като отвесни блесн,джигове и кастмастери?
И от каде мога да си ги закупя онлаин?
ivo Vratsa
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 389
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 4:36 pm
Местоположение: Враца

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от ivo Vratsa »

Joo написа:Доста полезна тема.Интересува ме за по-плитки реки могат ли да се изполлзват?
Практически може да се води във всички водни слоеве, така че е напълно възможно :wink:
dako71 написа:Здравеи колега. Искам да попитам понеже съм фен на спининга от лодка, дали цикадите могат да работят като отвесни блесн,джигове и кастмастери?
И от каде мога да си ги закупя онлаин?
Колегата Мазнислав беше показал някъде снимка на костур хванат на дупка с отвесно водене на цикадата.
Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от sandista »

dako71 написа:Здравеи колега. Искам да попитам понеже съм фен на спининга от лодка, дали цикадите могат да работят като отвесни блесн,джигове и кастмастери?
И от каде мога да си ги закупя онлаин?
Може ! Има три дупки на гърба - мисля , че последната е за отвесно "помпане".
Страйк про ги има тук по магазините. Оригиналните цикади са в Ибей на цена около 9$. Ако има желаещи може да вземем няколко шепи ? :)
niau
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Апр 15, 2006 7:06 pm

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от niau »

Интересно в кои магазини в София се продават. Интересува ме също дали има ментета на оригиналите. Питам тъй като ми предстои риболов на Доспат. Един непознат за мен водоем където ми се струва подходящо за риболов с цикада. Не ми се рискува да скъсам 2-3 цикади по 10ина лева :) пък искам да пробвам примамката.
ivo Vratsa
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 389
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 4:36 pm
Местоположение: Враца

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от ivo Vratsa »

niau написа:Интересно в кои магазини в София се продават. Интересува ме също дали има ментета на оригиналите. Питам тъй като ми предстои риболов на Доспат. Един непознат за мен водоем където ми се струва подходящо за риболов с цикада. Не ми се рискува да скъсам 2-3 цикади по 10ина лева :) пък искам да пробвам примамката.
Ми на страйк про е копие на оригинала :) и е 9 лв - така, че по евтино от това не знам къде може да се намери :wink: Е жертвите са неизбежни... :D
Аватар
maznislav
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1172
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 8:18 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от maznislav »

niau написа:Интересно в кои магазини в София се продават. Интересува ме също дали има ментета на оригиналите. Питам тъй като ми предстои риболов на Доспат. Един непознат за мен водоем където ми се струва подходящо за риболов с цикада. Не ми се рискува да скъсам 2-3 цикади по 10ина лева :) пък искам да пробвам примамката.
Колега работата с ментета изгражда кофти представа за самата примамка и нейната уловимост.
Прочети няколко пъти какво (много точно и добре обяснено) е написал колегата (как не се запознахме с него на Тунджа :cry: :cry: ) и като го направиш ще намалиш загубите на 80 %. А и е добре да знаеш , че примамките на спинингиста са КОНСУМАТИВ :)
Айде на слука
Като се ожениш, ще разбереш какво е щастие, ама вече ще бъде късно!
ЖЕНА ЗАД ВОЛАНА,Е КАТО ЗВЕЗДА В НЕБЕТО,
ТИ НЕЯ ВИЖДАШ,ТЯ ТЕБЕ НЕ!!!
Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от sandista »

И моля - НЕ разводнявайте темата с въпроси " От къде да ги купя и тн " Ментето Стрейк Про е 9-10 лв , другите са по 9$ !
"Колега работата с ментета изгражда кофти представа за самата примамка и нейната уловимост." С туй твърдение позволете да не се съглася. Реално погледнато това си е една ламаринка с олово отдолу и няма какво толкова да й е менталиво :) Винаги съм смятaл ,че е пагубно да се робува на марки ! ;)
За начинаещи по-бърза проводка . Пък ако Господ е отредил да я посеете- ще я посеете. Няма лабаво! Аз откакто им свикнах нямам закачена, но и там където ходя познавам дъното.
Това което ми прави фпИчатление е ,че нямам по-малка риба от 20 см за няколко месеца риболов на цикадите. Може би е за поотраснали риби с ясно изграден хищнически мангалитет. Ето и малко снимки на улова :
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

и най-голямата риба

Изображение
Много внимавайте с откачането на рибата !
Последно промяна от sandista на Сря Сеп 30, 2009 9:36 pm, променено общо 1 път.
Аватар
maznislav
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1172
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 8:18 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от maznislav »

Не съм се изразил точно в бързината , за което моля да бъда извинен :)
За мен цикадата на Strike Pro НЕ Е МЕНТЕ , а приятно копие с доработка по темата ЦИКАДИ ,с което просто не си допаднахме :? :!:
Колегата питаше за нещо по-евтино от нея и за най-голямо мое съжаление съм виждал подобни "дялкани" създания , който плуват като пирон в кисело мялко и плашат къде що има живо - е верно на половината цена от тази на Strike Pro -то , но са способни след 5 хвърляния да те отвратят от риболова с цикади въобще :) .Това трябваше да кажа и предния път ама пусто бързане - като пиша от работното място понякога така става :)
Като ми остане време ще се драсна малко размишления на база опит ( скромен) с риболова с цикади в стояща вода.
Като се ожениш, ще разбереш какво е щастие, ама вече ще бъде късно!
ЖЕНА ЗАД ВОЛАНА,Е КАТО ЗВЕЗДА В НЕБЕТО,
ТИ НЕЯ ВИЖДАШ,ТЯ ТЕБЕ НЕ!!!
zampo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 11:26 am
Местоположение: Враца

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от zampo »

Само да допълня списъка с рибки които си харесват цикадите: Щука и Распер
saksi
фен клуб-скобар
Мнения: 2656
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 8:34 pm
Местоположение: Божурище

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от saksi »

Вносителят на цикадите и въобще, воблерите на Страйк Про е този

http://fishermanbg.com/
Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от sandista »

Инфо от днес - труден риболов на обраслата до горе Огоста. Рибата е набита във водораслите. Пробвах цикадата в 2 дълбоки вира но БЕЗ успех.
Направих си следното заключение - цикадата не бачка много много в кристално чиста вода !
Аватар
neochrom
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 22, 2008 11:21 am

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от neochrom »

Ето и оригиналната цикада на reef runner:
Изображение
januzov
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Май 10, 2009 8:27 am

Re: Цикадите - необикновенните ламаринки :)

Мнение от januzov »

Извинявам се ако не е по темата, но може да е от полза на някой. Вече два пъти си спасявам цикадата с метод, на който не вярвах, като го гледах по телевизията. Та метода е "прост" опъваш влакното след първия ахат докато се огъне яко пръчката и пускаш рязко, 4-5 пъти по този начин и вече два пъти спасявам 9лв.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”