Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Павел Иванов »

Тъй ! Понеже постоянно се получават разни питания от общ характер на които е отговаряно и разяснявано н`ам колко си пъти , ама карай да върви , та откривам таз тема и я закачвам с цел да подпомогнеме взаимно бъдещият спинингист с информация относно това с какво и как се захваща той . Така . Като за начало ще нахвърлям няколко щрихи относно най-лекият или така нареченият УЛ спининг . Като цяло УЛ спининга се характеризира с това че ловиме с примамки до към 5 грама като търсиме тяхното перфектно презентиране и водене в различни водоеми от малки поточета , през платени гьолове до средно големи и големи реки и затворени водоеми . Много хора се заблуждават че като вземат някоя по-мека гегичка и я оборудват с евтина , лека пластмасова тресчотка , намотаят и влакно 0.14мм и закачат три грамово Голди то вече са изцяло готови ама не е баш тъй ! Както казах нахвърлям една две щрихи пък по-натам по-подробно . Значи какво се търси като база ? Въдица с чуствителна бланка с реален горен тест максимум 7гр. като болшинството занимаващи се с УЛ спининг като чуят 7гр. горен тест и изпадат в потрес :lol: Лично за мен под тази пръчка ( основно като цена защото самата тя е доста по-добра от някои доста по-скъпи геги ) не трябва да взимаме ако искаме да се насладим на УЛ риболова както трябва - Fenwick® HMX® Spinning - 2 Piece - HMXS 56UL-2-MF (1179017) 1 to 6 1/32-1/4 5ft 6in 2 Ultra Lite 79.95$ - за жалост пръчката не се внася в България ! За макара търсиме лека , надеждна макара с максимално широка за големината си шпула . Който си мисли че всяка по-евтина макара ще му свърши работа за УЛ спининга поради ви`ш ли че там натоварванията са по-малки то откровенно си тъне в дълбока заблуда ! Наистина като за начало може да се започне с някоя по-евтина и лека макара от типа на Stealth - Abu Garcia - Stealth UL FD 7+1 5.2:1 181g 90/0,20 но все си мисля че долният праг при УЛ за макарите е Shimano Biomaster 1000 която също в БГ нанай и тъй . За сега спирам да ми не стават мазоли пък по-натам пак :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
revox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 637
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:32 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от revox »

Много е важно да знаем,според бюджета си,как да изберем максимум добрата комбинация.Е затова тая тема е поучителна.Вярно,че всеки има пристрастия,но те,ако се ограничат до минимум,накрая ще се получи придобита ясна представа за читавите такъми,които не са стотици,а само няколко...в няколко ценови класа.Павка,ти си... :wink:
Изображение
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Don4o_62 »

Всеки бъдещ спинингист като прочете по горе написаното,ще му се вземе акъла от толкова слажни термини,цифри и т.н.Мераклията тръгва с каквото има под ръка,и впоследствие се усъвършенства откъм техника и оборудване,ако реши че това е неговия риболов.
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Станимир Бегов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Вто Авг 11, 2009 11:24 am
Местоположение: Хасково

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Станимир Бегов »

Здравеите маистори-спинингисти ,тая зима и аз реших да практикувам тоя риболов ,купих си тук от форума прът GW [не знам ква е тая марка пише германия ]2.70 дължина с 2 горни секции едната 5-20 акция ,втората 15-40 ,купих и макара Tica Libra 2500 ,сложих плетеняк Spider Line ultracast ,5-6 воблера 10тина блесни между които и Meps Lusox и днес отидох да ги пробвам.Цял ден мятах на един язовир дето има щука ,костур и кефал ама нъц-нищо ,добре че си бях взел 2 тапи та спасих валата с 2 щуки.КАЖЕТЕ МИ КЪДЕ БЪРКАМ С ТОЯ СПИНИНГ ,пробвах на мепса ,на едно голди синьо ,на още 2 воблера дето пише ,че са за кустур ,смених и 3 силикона и още 2 блесни освен Лусокса и нищо.Само задвъдичното устроиство не смених щот нямаше с кво.Водих и бързо и бавно и броих и до 4 и до 6 на паозата и няма и няма. : :( :(
Аватар
ескимос
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 2:33 pm

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от ескимос »

Господин Иванов,ще ви затрудни ли като стигнете до 40 гр примамки да ми пратите едно ЛС да следя темата,че тук ми препоръчват едни пръчки на някъкъФ майстор Гошо Лумисов дет аз не го познавам?
toshko
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 528
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 9:28 am
Местоположение: Sofia

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от toshko »

ескимос написа:Господин Иванов,ще ви затрудни ли като стигнете до 40 гр примамки да ми пратите едно ЛС да следя темата,че тук ми препоръчват едни пръчки на някъкъФ майстор Гошо Лумисов дет аз не го познавам?
:D :D :D
Акъл и да нямаш, може да дадеш !!!!!!!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Павел Иванов »

Don4o_62 написа:...Мераклията тръгва с каквото има под ръка...
Това е така и точно за това подчертавам не е препоръчително да се започва с УЛ спининг ! С него започвам като най-лекият такъв а иначе самият той би трябвало да се започне едва след като сме се уверили че спининга е основният риболов който ще практикуваме :wink: Довечера ще понахвърлям още малко относно УЛ , а в последствие ще продължа натам та и до лелеяните от Бисер хеви геги ще стигнеме в процес на мозъкоръсене и тъй :D


пп - темата май не е баш кат в другите форуми :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
vizantieco
фен клуб-скобар
Мнения: 354
Регистриран на: Пон Яну 12, 2009 3:28 pm

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от vizantieco »

Моя ул спининг е 2-10 arex spin с акция 10-30 :D на филстар с макара филстар polerX 1000.Перфектен баланс предпочитам го защото е много здрава гега и специално за начинаещи е идеялен :D
П.П бих искал да питам специялно за балканка с тая акция 0,5 - 7гр откачените риби няма ли да са повече :smt028
Последно промяна от vizantieco на Вто Яну 19, 2010 12:21 am, променено общо 1 път.
Parabellum
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 9:08 pm
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Parabellum »

stupi написа:Здравеите маистори-спинингисти ,тая зима и аз реших да практикувам тоя риболов ....(
Позната история и аз съм на същия хал. :lol:
Значи, четох, четох, четох и си купих следната конфигурация Berkley Cherrywood 2 2.40m/ тегло 123gr. акция 8-25, макара Mакара Mitchell 308Xe Gold, няколко блесни.
Веднага отидох на водоема да изпробвам и оттогава само пробвам :lol:
Един колега от форума обеща да ми дойде лятоска на гости и да ми покаже как се лови.
Дотогава ще пробвам всеки път , като отида на риболов и се надявам, да имам слука.
Последно промяна от Parabellum на Пет Яну 08, 2010 10:22 pm, променено общо 1 път.
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2101
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от баш_майстора »

vizantieco написа:Моя ул спининг е 2-10 arex spin с акция 10-30
начи цепиш го на пет (по дължина), сдобиваш се с 5 бр. 2-6 гр. и си у игрЪтЪ :wink:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Павел Иванов »

vizantieco написа:Моя ул спининг е...
Точно поради тая причина съм пуснал тая тема :idea: В нея не иде реч какъв е моят или неговият УЛ или Н спининг а какви са по принцип , какво представляват като понятие , какво и как се лови с тях , варианти за оборудване , начин на риболов и пр. най-вече за да бъдат избегнати констатации от типа на цитираната по-горе :wink:
vizantieco написа:...П.П бих искал да питам специялно за балканка с тая акция 0,5 - 7гр откачените риби няма ли да са повече :smt028
Не няма ! Още повече че 0.5 - 7гр. не е акция а тест за изхвърлане на примамки :idea: В момента за база взимам съответният строй и тестовият му диапазон като за съответните акции ще дообобщавам впоследствие :wink:

Относно питанията на stupi и Parabellum съм сигурен че в процеса на развитие на темата ще открият своите отговори .

Та така , още малко по темата . По-нагоре нахвърлих няколко бегли щрихи и сега ще метна още една две такива набързо . Тъй , в класическият си вариант УЛ спининговата пръчака представлява гега с дължина от 5 до 7 фута и тест 0 - 5.5гр. със съответната акция . В класическият и вариант дръжката на УЛ гегата не трябва да надвишава по дължина сгъвката на китката ни което спомага за по-точният кастинг при едноръчното замятане с цел презентиране на леката примамка под отсрещните клони , покрай камъка до който сме застанали , при прехвърляне на дадени препядствия когато целта ни е примамката да падне от другата им страна и в последствие да я водиме с леко оттичане благодарение на което заобикаляме по воден път съответното препядствие и т.н.

За сега толкоз щото времето е кът а по-натам още :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Павел Иванов »

Та да пощракам още малко . Линиите за УЛ не трябва да надвишават тест за издръжливост от 5 ( около 2.4кг. ) либри било то монофил , било то брейд . Това се налага поради спесификата на самите гегички . Друг е въпроса че 5 либри наистина качествен монофил са с реален диаметър около 0.18мм което си е най-хард варианта на УЛ гегите . Оттам натам по подразбиране става ясно че УЛ е един от най-скъпите варианти за спинингов риболов ако и много хора да си мислят обратното . Примерно най-разпространеното схващане че за УЛ стават и най-евтините макари щот както споменах ви`ш ли там натоварванията са по-малки :lol: Е нема такава бира !!! Ако искаме да ловим с лека пръчка с максимално нисък тест , тънки и здрави влакна ни трябва съответната макара която да е достатъчно лека да балансира въдицата , да е достатъчно здрава въпреки лекотата си , да има перфектен аванс впредвид линиите с които се работи а и ако искаме да не ни се чупи лесно пръчката , да има перфектно обработена шпула с цел доброто изнизване на тънкото влакно , шпулата да е достатъчно широка за да се предпазиме максимално от нежелани витки и флинтифлюшки по линията . Друг е въпроса че некачествената но за сметка на това лека ( до 200гр. ) макара сдава багажа още при първата по-сериозна закачка когато се налага да се пробваме да оберем линията само с нея при изправена пръчка .

Та за сега толкоз :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Станимир Бегов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Вто Авг 11, 2009 11:24 am
Местоположение: Хасково

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Станимир Бегов »

Павле ,извинявам се ,че бързам кат пърле преди маика си ма пиши нещо за проводката ,белким нещо ми влезе в главата щото утре пак ще ходя на въпросния язовир и тоя път да знам къде да си търся грешките . :D Нали няма логика на плувка да хващам и щука и костур и кефал ,а на спининг нищо
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Павел Иванов »

Спокойно де :lol: Тая тема ще си върви по етапно от най-лекият до свръх тежкият спининг както е идеята и ама ако искаш пиши на ЛС да ти дам талафона си и утре от гьола да ми дзвъннеш та да се пробвам евентуално да съм полезен относно питанията ти :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Soller
новобранец
новобранец
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Фев 05, 2008 4:34 pm
Местоположение: София

Re: Спининг риболов - какво , с какво , как и кой ?

Мнение от Soller »

stupi написа: Нали няма логика на плувка да хващам и щука и костур и кефал ,а на спининг нищо
Напротив има логика и много често се случва, а и сега сезонът не е най-благодатния за спининг. Понякога, но по-рядко може да се случи да дава на спининг, а на стръв да не ще.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”