имам важен въпрос ???

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Martin_Jones
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 3:43 pm

имам важен въпрос ???

Мнение от Martin_Jones »

Колеги, вчера разбрах, че новата позволена норма за балканка е 23 см. Искам обаче да поставя важен въпрос, свързан с опазването на балканската пъстърва от нас рибарите. Имате ли идея, какво се случва с маломерните риби, които хващаме и пускаме ( надявам се повечето от вас ги пускат)? умират ли, или живеят. Аз ловя на блесна и почти всеки път закачам по една дузина маломерни красавици, които естествено внимателно откачам, и пускам. Но хора свързани с риболов ми казаха, че хаиваните умирали само при допир с ръка, да не говорим за обождане от блесна. Не ми се иска това да е вярно, защото така се превръщам в убиец на най-красивата риба. Затова моля ако някои от вас (по-опитните ) е наясно, да дава съвети и да каже, дали наистина е така.
Van Helsing
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 132
Регистриран на: Нед Мар 19, 2006 3:19 pm
Обратна връзка:

Мнение от Van Helsing »

Намажи си ръцете с вазелин! :smt098
Аватар
iogo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 992
Регистриран на: Пет Окт 28, 2005 10:59 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Не са чак толкова крехки, по-голямата част оцеляват. :lol:
Аватар
fisher™
новобранец
новобранец
Мнения: 52
Регистриран на: Нед Юни 04, 2006 9:37 am
Местоположение: Madarasha, near to Mogadishu

Мнение от fisher™ »

Има едно основно правило - пипай рибата само с мокри ръце. Желателно е да ги откачаш без да ги вадиш от водата, поне не изцяло. Можеш да си свалиш също така контрите от куките, и най-добре вместо тройки да сложиш единици. :wink:

Поздрави!!!
Аватар
sampo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1218
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 7:38 am
Местоположение: София

Мнение от sampo »

"Доспатска американка" съм съхранявал жива за три дни във голямо рибарско кошче , естествено преди това убодена от воблер , та предполагам ,че и балканката не е толкова кекава , и сигурно оцелява след леко убождане ...
На платено не одим !
Аватар
d_a_m_i_a_n_o_v_
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Съб Апр 08, 2006 8:21 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от d_a_m_i_a_n_o_v_ »

Определено,повечето риби оцеляват,след допир с ръка,убождане от кука.
Не е нужно да се изважда рибата с ръка,просто разтърсваш пръчката и тя се откача,ако си без контри става още по-лестно.
Спининг риболов и мухарство
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Мнение от Мунчо »

Колеги, все пак не пипайте много рибките, особено със сухи ръце и ги пускайте възможно най-бързо. Аз лично, като хвана( ако се случи мн-о-о-о-о-го рядко), си намокрям ръката и тогава я откачам внимателно. Да знаете как отпрашват...
valio1
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 4:15 pm

Мнение от valio1 »

не вярвам толкова борбена риба да умре даже и да се оваляи в пясака, много живец има в пастървата.
Аватар
kita20008969
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 375
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 9:36 pm
Местоположение: gabrovo
Обратна връзка:

Мнение от kita20008969 »

Ще добавя само това, което касае пипането с ръка.Аз лично нямам опит с тая риба но съм гледал доста видео по тоя въпрос.Става дума за значителна разлика в температурата на човека и рибата.Получава се буквално"ИЗГАРЯНЕ" по местата на допир,в следствие на което,се образуват гъбички,които другата риба атакува след пускането.Това е все едно някой с температура 100 градуса да те гепи за топките :wink: Иначе това за куки без контра,ми звучи съвсем хуманно,макар че ако мястото на обождане е разкървавено,рибата също ще бъде унищожена от себеподобните си.Толкова знам......колегите които знаят повече,да пишат.На мен темата ми е интересна :smt023
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Мнение от Мунчо »

Аз лично ловя балканка само на изкуствена муха - с малки куки и ги откачам само във водата, като гледам да ги пипам възможно най-малко.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”