Плетено влакно - Брейд

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
mblagoev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 113
Регистриран на: Чет Юли 10, 2014 12:32 pm
Местоположение: Своге

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от mblagoev »

mitkom написа:...колегата в лодката е с ПП с горе-долу същия диаметър и се чува на целия язовир.
:D :D :D :D :mrgreen: :mrgreen:
Аватар
RadoslavGeorgiev
новобранец
новобранец
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 16, 2014 1:19 pm

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от RadoslavGeorgiev »

Днес си купих влакно за щуки,които ще ловя на воблер и попер,какво мислито добър избор ли е?
http://prikachi.com/images/544/7571544D.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
k
Аватар
dancho.danev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 6:13 pm
Местоположение: Швейцария

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от dancho.danev »

За новия есенно-зимен сезон ще ползвам 2 нови за мен брейда. Целевата риба са щуката и бялата,но заради различните начини на риболов са с различни характеристики. И двете влакна не са купени от България.Защо? Ще си отговорите сами.За риболов от брега купих от USA DAIWA SAMURAI 0.22 това е РЕ 2 по японския стандарт 274м само за 75лв. Изключително меко и безшумно.Сравнено с Спайдър 0.10 (така пише на кутийката му) идват еднакво дебели. Единствения недостатък е,че не е кръгло.
За джиг от лодка взех от Япония VARIWAS Avani eging PE 1.2 120м за 38лв. Влакното е бяло,разграфено през 2м с 50см оранжева част,тя пък е разделена по средата с малко черно. Влакното е изключително тънко и перфектно кръгло. Промазано е с нещо и е леко твърдо.Малко по-шумно е от самурая. Дали са успешни покупките ще си проличи на края на сезона. Обещавам да дам отчет. А ето и как изглеждат:
Изображение
milen_ilchev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:20 pm

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от milen_ilchev »

dancho.danev написа:....................За риболов от брега купих от USA DAIWA SAMURAI 0.22 това е РЕ 2 по японския стандарт....................
Колега аз съм със същото влакно, но закупено от БГ. Ползвал съм доста видове и модели плетеняци и това е един от добрите. Но ...... много цапа първоначало! Ще ми е интересно да споделиш как е с Американското влакно. Другото разминаване, което виждам е в показателите. 0,20 при нас е 30 lb. Твоето 0,22 е 20 lb.
Кантара отчете около 8 кг. Реален диаметър около 0,30. Не влачи вода и много слабо пие вода.
Аватар
dancho.danev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 144
Регистриран на: Пет Ное 29, 2013 6:13 pm
Местоположение: Швейцария

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от dancho.danev »

Явно има голяма разлика между Европейския и Американския вариант :shock: Днес го изпробвах макар и не по предназначение :( Цял ден вали и отскочих само за 1час до близкото ми езеро мятах с него кефалски воблерчета по 3-4гр. :lol: :lol: :lol: И така,най-хубавото е,че влакното се окръгли :D :D :D макар и само на първите 20тина метра. Обявените 0.22 са с минимално отклонение.Максимум 0.24 но в никакъв случай 0.30.Това след риболова.От ролката не може да се определи защото е леко плоско.Опръсках го с мазилото на Варивас и вода не пие изобщо.Ясно се забелязват малките капчици върху влакното,като върху патица.Когато го навивах на макарата го придържах с пръсти за по-добра стегнатост,но не ме боядиса. На обявения тест за издръжливост не вярвам изобщо,ако държи 5-6кг ще бъда изключително доволен. За сега толкова.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от lusienn »

Гледам тука един Сомаджия от известните как напъва един голям сом.

https://www.youtube.com/watch?v=nO_88mzPCWs" onclick="window.open(this.href);return false;

Според вас какви такъми използва-да го извади.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Люс за първите или вторите такъми питаш :roll: Първите като гледам са комплект Салтига , въдица и макара . При вторият такъм "леката пръчка" пак е Дайва Салтига но за макарата не съм напълно сигурен .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
GENIUS
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 185
Регистриран на: Пет Ное 30, 2012 2:18 pm
Местоположение: Canarias, Fuerteventura

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от GENIUS »

RadoslavGeorgiev написа:Днес си купих влакно за щуки,които ще ловя на воблер и попер,какво мислито добър избор ли е?
http://prikachi.com/images/544/7571544D.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз ползвам същото и то само в солена вода и няма за какво да се оплача. При това доста интензивно.
Поздрави :)
Неспособността да се насладим пълноценно на очарованието на самотата, ни въвлича ежедневно в опустошителни взаимоотношения с всякакви дебили...
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Vid »

mblagoev написа:
mitkom написа:...колегата в лодката е с ПП с горе-долу същия диаметър и се чува на целия язовир.
:D :D :D :D :mrgreen: :mrgreen:
Ами, вземИте и си купете тапи за уши. Ако е нужно да Ви препоръчам?...Ако в това е проблема де?
Вече почна да ми писва от тъпотии...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
mitkom
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 109
Регистриран на: Вто Сеп 30, 2008 5:12 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от mitkom »

Нема да ти помогнат и тапите за уши - 3 дена по 9 часа в лодката на джиг. От брега е друго, там вече не е проблем, но кефа от мазното преминаване през водачите ми прави веднага впечатление.
searnox
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 315
Регистриран на: Пет Юли 23, 2010 11:13 am

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от searnox »

Аз от американския самураи съм с сравнително лоши впечатления, много сериозно ми се намали кастинга. Имам усещането че зарари промазката влакното се изнизва през водачите по трудно, освен че не си отговаря на диаметъра. Лазера е идеално влакно са кастинг, лових на Дунава с него распери няколко излета и е прекрасно, но никак не е абразиво устойчиво 3тото късане беше през средата, както и 4тото и не остана повече за замятане.
Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от JIRO »

Наскоро се сдобих с momoi jigline mx8 15lb №06 с идеята за по добра износоустойчивост и по тясно приложение.На първо четене приличен кастинг ,леко по твърдо и малко по дебело каточели отсъщия № L8 ,но определено по здраво.Още не съм изградил пълни впечатления от въпросното влакно, но на първо четене дава заявка за положителна оценка и заслужава внимание...
Аватар
mesket4eto
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Ное 09, 2013 8:42 pm
Местоположение: Сливен

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от mesket4eto »

004.jpg
004.jpg (188.75 KiB) Преглеждано 947 пъти
002.jpg
002.jpg (174.88 KiB) Преглеждано 947 пъти
Колеги от доста време практикувам спининг, предимно по р.Тунджа - кефали, костури и инцидентно щука, обаче нямам никакъв опит с плетените влакна, които се препоръчват за спининг.
Питането ми е тия мои евтини такъми подходящи ли са за риболов с плетено влакно, или по- добре да си суча момофила както до сега? :roll: Макарата е Риоби Стамина 1000, пръта Мичел юнивърс про спин.
Благодаря предварително!
Кръв повръщам - риба не връщам!!!!!
Troli Rapala написа:Така де,но ми писна от реплики-"Купих си Екусима преди 3 дена и съм много доволен"! :shock:
!!!!!
Аватар
daniel defoe
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 942
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 1:42 pm
Местоположение: ДУХОМ В ГЕРМАНИЯ (ЗАПАДНА)

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от daniel defoe »

mesket4eto написа: ... Питането ми е тия мои евтини такъми подходящи ли са за риболов с плетено влакно, или по- добре да си суча момофила както до сега? :roll: Макарата е Риоби Стамина 1000, пръта Мичел юнивърс про спин.
Благодаря предварително!
Universe Pro Spin - Mitchell

Нов модел риболовен прът произведен от високоустойчива карбонова материя. Оборудван с качествени LTS водачи, подходящи за използване на плетени влакна.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Ryobi Stamina
Категория Преден аванс
- проектирана в Япония – гаранция за прецизност и здравина
- изцяло метална конструкция
- 8 неръждаеми стоманени лагера
- V-образен ротор
- V-образна алуминиева шпула с титаниев ръб и специална авансова система за безпроблемно изнизване на влакното
- резервна алуминиева шпула
- S-образна система за осцилация, осигуряваща равномерно навиване на влакното върху шпулата и намаляване на оплитанията до минимум
- мултистоп
- всички винтове и главната ос са от неръждаема стомана, което прави макарата устойчива и на солена вода
- предавателен механизъм от бронз, осигуряващ плавна работа и удобно въртене; дори и подложена на сериозни натоварвания, макарата се представя перфектно

Изображение

p. s. За съжаление не е посочено от производителя, дали работи и с плетени влакна :(

Един съвет от мен, ако позволиш :wink:

Oтави си само една подложна шайбичка под шпулата (а може и нея да махнеш даже), за да постигнеш обратен конус при реденето на влакното, от там и доста по-добър кастинг. Наслука :drinkers:
ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение
Изображение
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от m65 »

Имам вече около 40 часа риболов (около 55-60% от който интензивен) с това плетеното влакно VARIVAS High Grade PE4, и мога да дам що годе обективна оценка относно качеството.

Първо: това плетено влакно категорично не пие вода.

Второ: оцветяването му е устойчиво, като и дума не може да става за това че остава оцветяване по пръстите като прокараш влакното през между тях.
На тази снимка е тази част от влакното която въобще не е ползвана
Изображение

А на тази снимка е частта от влакното която постоянно влиза в допир с водачите
Изображение
Както е видно от снимките оцветяването е променено, но далеч не се е загубило както при някой други влакна за такъв период от работа.

Трето: влакното го ползвам еднакво, както с блесни с размери (втори и трети номер по Mepps примерно ) така и с воблери (между пет и осем грама) в условията на речен риболов като през последните няколко излета нивото на водата е доста по-високо от обичайното за този период на годината, от което пък следва че и натоварването върху такъма (респективно и върху плетеното влакно) е доста по-високо. Мога с категоричност да твърдя че не се оплита ни най-малко. Този размер, на влакното, на снимките е 1,2.
На UL такъма ползвам размер 0,8, но там не може да се прави сравнение понеже примамките са доста по-малки.

Четвърто: структурата на използваната част от влакното е идентична на тази на неизползваната част. Няма, поне на пръв поглед гледано с невъоръжено око, никакво износване. Имах няколко закачвания на примамките и влакното се справи чудесно при дърпането им. Има си чудесна здравина на опън. Ползвам и 2,5 метровият - 20 либров лидер от флоурокарбон, който върви в комплект с плакното. От начало ми се струваше доста груб, но в последствие оцених качествата на така построената линия, особено при изваждането на по-големи кефали в последните един-два метра. Аз кепче не ползвам, а с този флуорокарбон спокойно изваждам рибата като поради това че е дебел въобще не се впива в ръката.

Пето: относно шума, ами има си шум при съприкосновение с водачите, но когато линията е под товар. За мен специално този шум е напълно допустим.

Шесто: влакното е с дължина 150 метра, като на всеки 25 метра има участък (с дължина 50 сантиметра) с по-тъмен цвят. За условията които аз практикувам спинингов риболов 75 метра са напълно достатъчни. Така че по много лесен начин може да се навие половината част от влакното. Другата част остава за последваща смяна.

Седмо: цената. Ами според мен цената е доста по-ниска от качеството което предлага това влакно. Това разбира се си е лично мое мнение, като не задължавам никой да го взема под внимание. Най-малкото защото за един 30 лева може да са много, но за друг 90 лева може да са малко.
Аз лично не съм ползвал кой знае колко различни вида плетено влакно, но специално това го препоръчвам на всеки. Като мисля, че всеки ще остане доволен.
Надявам се да съм бил в полза на някои колеги което желаят да имат качествено влакно, същевременно на приемлива цена.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”