Плетено влакно - Брейд

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Д.Граховски »

certate написа:Подобни комбинации дебелини брейд и повод а дори и по-фини, много хора ползват осъзнато и успешно за риболов на различни хищници, по язовири, Дунави и морета.
Асоциацията ми в случая, съпоставяйки такава линия в комбинация с воблери 3-4 гр или клатушки 2-4 гр. винаги е сходна с картинка в която си извел на разходка пинчер, но си го обесил със синджир за санбернар! Отделно, колко добре хармонира такъв плетеняк с въдичка до 8- 10 гр. Ама това в същност е според нагласата и най-вече според който както го разбира и приема. И с въртележките е горе-долу същото!
Все пак много зависи и от макарата, която се ползва. Горчив опит имам с тънък плетеняк и гадна макара. Сега също ползвам нисък клас макаре и за това мятам с единичка, не че не осъзнавам, че реално линията е груба за клатуните, иначе воблерите са от 4 грама нагоре до към 7. Ще сляза на 0.6 тая година, да видим какво ще стане с влакното и ако пак го изхвърля, ще сбирам пари за нещо по-така, до тогава обаче ще преглътна грубата линия и ще ловя с нея. Относно флуорто, трябва да е дебеличко, най-вече заради възела, при FG-то ако флуорто е тънко се изнизва.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
empar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 4:57 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от empar »

За брейд #0.6, аз лично използвам флоро с обявена дебелина 0.201, което реално е около .22. FG-то никога не ми се е изхлузвало. Големи риби, яки закачки - никакви грижи. Със закачките имам в предвид, че се къса на паломара на карабинката, де. :mrgreen: Става дума за Gosen DonPepe 4 и Trabucco XPS SW FC. Въпросната комбинация държи прилично на риболов с въртележки. Под прилично, разбирайте 10тина замятания. Повече е убийствено. След това задължително воблер.
Един път се излъгах да използвам тази линия за пъстърви и някъде към 10тото откачане, седнах да сменя шпулите. ДА, токът от удара на пъстървата по плетеното е уникален, но в комбинация с доста твърдата пръчка, която използвам, доведе до това да мина на цяла фк линия с диаметър 0.18 и гелетата се сведоха до минимум.
'начиии толко' много кълвеше....хвърляш-вадиш, хвърляш-вадиш и по едно време толко' се разкълва, че немаш време да хвърлиш.....САМО ВАДИШ!!!
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Д.Граховски »

Аз пък съм с мека пръчка, обира много. 0.6 не съм ползвал, но при 1 се изхлузва по-тънкото. 0.6 ще пробвам обаче тая година да видим.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от ТТ лови по реки »

Добре де,да ви питам,брейд 06 повече ли лови от 08 или 1 по японската номерация?Толкова ли е от значение дебелината на брейда,или това да издържа на пресукване за да може да се лови и на блесни?
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Е , ако в случаят не ползваш блесни имаш възможността да се възползваш от предимствата на много тънкият брейд . При риболов с микроклатуни е незаменим примерно .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Д.Граховски »

Павел Иванов написа:Е , ако в случаят не ползваш блесни имаш възможността да се възползваш от предимствата на много тънкият брейд . При риболов с микроклатуни е незаменим примерно .
Не само, дребни воблери, дребни джигове, кастинг, провисване и още и още. Притесняваме ме много макарето (daiwa exceler) да не го сдъвче на първия излет още :D
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
empar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 4:57 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от empar »

Макарето определено не е от класните, но при повече внимание, не би трябвало да има проблеми. Аз лично имам 30тина риболова с #0.6 и Шимано Нексейв. Грижи никакви.

пп.Има огромна разлика между #0.6 и #1.0. Трябва да се пробва, дори с пипане няма да се направи никаква реална разлика. Дали даден брейд от тънките държи на въртележки е много относителен въпрос. Първо зависи от самия брейд и самата въртележка, второ от цялостната конструкция на линията: повод, вирбел - какъв, колко дебел, колко дълъг и т.н., та дори и възелът фк-брейд има значение, според мен. Третото и най-важно е начинът, по който се лови с въртележките. Ако например се "измааме" качествено по посока на течението с една пантер-мартинка 6ти номер и я прибираме бавно срещу течението, като задържаме по бързейте, то след една такава 3-4-5 минутна проводка спокойно можем да изхрвълим с чиста съвест първите 5 метра влакно. То може и да не се разплете в буквалния смисъл, но здравината му ще е жестоко компрометирана и точно на следващото мятане ще последва ударЪТ и после следват майките...

пп2.Лично аз доста време търсих решение на проблема тънък брейд и въртележка и накрая се отказах. Брейдът се остана за риболов с воблери, а за въртележките се спрях на цяла линия от ФК.
'начиии толко' много кълвеше....хвърляш-вадиш, хвърляш-вадиш и по едно време толко' се разкълва, че немаш време да хвърлиш.....САМО ВАДИШ!!!
certate
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 237
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 8:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от certate »

Темата е брейдова, но след такива писания, не мога да не провокирам нещата и да попитам,
Какъв аджеба е смисъла и може ли да разберем в какво точно се крие преимуществото от това, да ловиш с въртележки и флуоркарбон.... :roll:

После, може да кажа, какво е моето мнение! :wink:
.........!
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от lusienn »

Те как ловя аз.
Най много с въртележка мепс.
Влакното което ползвах,е 0.26мм.
Това е същото но по тънко,
И как ми е възела.
Сега го превързах за Панега.
IMG_3092.JPG
IMG_3092.JPG (261.05 KiB) Преглеждано 1367 пъти
IMG_3090.JPG
IMG_3090.JPG (146.02 KiB) Преглеждано 1367 пъти
Ново китайско влакно на 1 сезон,все още

Здраво достатъчно,за рибите до кило.

Плетеното е Момой джиг 1 ца.

Скоро ще се купува,друго японско флуоро,

За морето,щото там са по серт рибите.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от ТТ лови по реки »

Ами добро решение си намерил,ама защото имаш и опит,и знаеш на коя река с какво да ловиш(въртележки или с воблери).А аз като отида някъде,и почвам наред,воблери,клатушки,въртележки,докато не изредя целия арсенал не спирам.Иначе брейда ми е 08,и досега несъм имал проблем с пресукване и бради,ама и нямам хванати много риби(освен на платен водоем),та затова питах по-тънкия брейд лови ли повече?
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от ТТ лови по реки »

Флуоро слагам защото предпазва брейда от камъните,но го ползвам само за повод,не за цяла линия.Поне това е моето мнение.
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Д-р Флекс »

certate написа:Темата е брейдова, но след такива писания, не мога да не провокирам нещата и да попитам,
Какъв аджеба е смисъла и може ли да разберем в какво точно се крие преимуществото от това, да ловиш с въртележки и флуоркарбон.... :roll:

После, може да кажа, какво е моето мнение! :wink:

Харча повече пари за линия, отколкото е нужно, и това ме кара да се чувствам по-значим? :D
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Митко Кирилов »

Д.Граховски написа:
Павел Иванов написа:Е , ако в случаят не ползваш блесни имаш възможността да се възползваш от предимствата на много тънкият брейд . При риболов с микроклатуни е незаменим примерно .
Не само, дребни воблери, дребни джигове, кастинг, провисване и още и още. Притесняваме ме много макарето (daiwa exceler) да не го сдъвче на първия излет още :D
Колега Граховски,
Повече от 5 години почти ежедневно през сезона ползвам макара daiwa exceler 2500 на бомбарда за улов на заргани/кефалови.През последните 3 години само с плетени влакна.Най-напред с хибридното YGK Soul112 0.132 мм, след него- армираното плетено на Дуел 0.16 мм/нямаше по-тънко!/, а след това- плетеното 8 нишково на Дайва, 0.10 мм. С тази макара нямам никакъв проблем с бради , оплитания и прочие.На всички плетени влакна слагам шок лидер монофил 0.22-0.25 мм, за да не се претрива плетеняка от движението на бомбардата при хвърляне.Смятам, че опасенията ти за макарата са напразни.Това от моя опит!
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
certate
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 237
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 8:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от certate »

Д.Граховски написа: Все пак много зависи и от макарата, която се ползва. Горчив опит ......
:?
Митко Кирилов написа: Повече от 5 години почти ежедневно през сезона ползвам макара daiwa exceler 2500 на бомбарда за улов на заргани/кефалови.През последните 3 години само с плетени влакна........Смятам, че опасенията ти за макарата са напразни.Това от моя опит!
:roll:

И сига....На кого да по-вярвам?! Единия доволен, другия с горчив опит! :(
Кой от двамата лови повече риба?!

Никога, не съм си позволявал Екселър, може би, защото брейда не ми е фаворит при риболова който най-често практикувам. :mrgreen:

Все още очаквам да разбера за смисала от ФЦ-то! :roll:
Тва за значимоста е ясно, ама искам да разбера дали е само това,
Последно промяна от certate на Вто Яну 31, 2017 7:54 pm, променено общо 1 път.
.........!
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от lusienn »

Дайвата ми е същата,но не ловя с нея в морето,щото никъде не е отбелязана по
Кутията че е соленоводна,но това което
Сподели колегата,не е зле,може да я вкарам,за проба есента за сафрида.
Иначе за седмица 2 си заминаха 2 макари,
При интензивен целодневен улов,просто
Им блокира вътрешността,и ръждясаха.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”