Плетено влакно - Брейд

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от sestrata »

Послушай приятеля си. Дайва от Сол нагоре. Шимано - от Страдик нагоре. Колкото по-нагоре, толкова по-малко възли и бради. Другият начин е да забравиш за въртящите блесни.
revox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 637
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:32 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от revox »

колеги,абе в Бг има ли УГК по магазините,или някое друго джапанско...и къде?
Изображение
Аватар
franky
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 555
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 11:04 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от franky »

Послушай приятеля си. Дайва от Сол нагоре. Шимано - от Страдик нагоре. Колкото по-нагоре, толкова по-малко възли и бради. Другият начин е да забравиш за въртящите блесни.
Ясни са ми предимставата на по-скъпите макари, но понеже съм новоизлюпен в спининга, ми се искаше първо да пробвам това-онова, да видя дали ще ми допадне, да бъда наясно какво точно искам и тогава да си купя по-добра макара. Защото предполагам, че като всяко друго нещо, може да си купя скъпа макара и по някаква причина просто да не е за мен. Както и да е.
Но от чисто любопитство, коя чак толкова сложка и скъпа технология има толкова голямо значение за възлите на влакното, така че със сегашната да се получват по 3-4 възела на излет, а с елитните макари това да не се случва. В крайна сметка, контакт с влакното имат само ролката на бигела и шпулата...А и макарата ми макар и да не е от ранга на Шимано и Дайва не е от най-големите боклуци.
Забравих да спомена, че възли се получават дори когато доста продължително време замятам с невъртящи се примамки - воблери, клатещи блесни, силикони. И още след първите няколко възела, започнах да използвам троен вирбел.
Ако някой от опитните спинингисти може да ме посъветва как мога да сведа до минимум образуването на възли - да пренавивам брейда след риболов или нещо подобно, има бира от мен. Съответно, приемам и всякакви препоръки за брейд, който дори и да отстъпва по други показатели на настоящия, да е по-устойчив спрямо този проблем. Така или иначе, като смятам по 5-6 метра на излет, този до 2-3 седмици ще свърши :lol:
Предполагам, че не беше много редно да пиша за този мой проблем тук, но тъй като се засяга връзката брейд-макара, може би не съм направил чак такъв гаф:)
Щастието се гради от малки радости, а не от хазартни попадения.
Аватар
fn1p
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1122
Регистриран на: Пет Юни 06, 2008 9:24 pm
Местоположение: Хасково

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от fn1p »

Колега,аз когато ловя с въртелешки,а при мен въртелешките са от 3 до 5 номер,на всеки 3-4 хвърляния,изчаквам малко да се отсуче,брейда,това става като си прибереш блесната,просто хващаш въдицата на 90 градуса спрямо теб,тя започва да се върти(блесната),и чакаш да се извърти,това ще ти намали възлите драстично.
Изображение Изображение
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stancom »

franky написа:...... ми се стори, че реди влакното леко в горната част на шпулата, подложих една малка шайба под нея. Дали е възможно това да ми е изиграло лоша шега? И има ли някакъв друг чалъм против възли, който мога да приложа,
Възможно е, но е по-възможно да си препълнил шпулата. За брейд трябва да се оставят поне 2-3мм под ръба на шпулата.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

revox написа:колеги...
Има Сънлайн - http://shop.fishing-tackle.bg/lines.html?line_type=116 и Сасаме - http://www.vidrax-fishing.com/catalog/i ... =295_39_74 . Монофилите са по-добре представени .

franky , послушай Станко и отвий малце повече от влакното и остави поне 3мм от ръбът на шпулата . Друго , върни оная шайба за да възстановиш реденето на обратен конус . То е предвидено именно за по-добър кастинк с брейд . Напролет или по Коледа смени макарата :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
franky
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 555
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 11:04 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от franky »

franky , послушай Станко и отвий малце повече от влакното и остави поне 3мм от ръбът на шпулата . Друго , върни оная шайба за да възстановиш реденето на обратен конус . То е предвидено именно за по-добър кастинк с брейд .
Тези неща не ги знаех, голямо тенкю за отговорите. Ще поръчам на Дядо Мраз едно Риоби и една по-лайт пръчка, а за Дайва и Шимано ще почакам да се намери клиент за единия ми бъбрек :mrgreen:
Щастието се гради от малки радости, а не от хазартни попадения.
revox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 637
Регистриран на: Пет Яну 09, 2009 9:32 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от revox »

а някой колега да е пробвал тези,където ги продават COLMIC ?? уж били японски....
Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

franky написа:... Ще поръчам на Дядо Мраз едно Риоби и една по-лайт пръчка,...
Много добро решение :wink:

revox , по принцип всичките италиански влакна се "правят" в Япония ама никой не ти казва точно от кой та ...
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от vladi gtv »

ЧетЪ,четЪ и стигам до извода, че е по-добре да си използвам "добия стар монофил" на познати водоеми и да не се занимавам с "бради, усуквания, възли" и други неща по брейда, а него да използвам в краен случай,/супер закачки, тролинг/ и други от сорта.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

Ми че те доста от монофилите правят повече бради и усуквания от брейдовете :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от vladi gtv »

Съгласен съм, но качествен спинингов монофил съобразен с макарата и вид риболов, не мисля, че създава проблеми, а цената е съвсем различна.Не отричам плетеняците с техните качества и предимства, но за ежедневен риболов на познати места не мисля, че е необходимо да се набутваме с брейд за 50 кинта и нагоре.
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от stancom »

vladi gtv написа:Съгласен съм, но качествен спинингов монофил съобразен с макарата и вид риболов, не мисля, че създава проблеми, а цената е съвсем различна.Не отричам плетеняците с техните качества и предимства, но за ежедневен риболов на познати места не мисля, че е необходимо да се набутваме с брейд за 50 кинта и нагоре.
Всеки решава за себе си кое е най-добро ! Аз лично ползвам един брейд по около един сезон и то интензивно, за това време ако ми спаси 4 примамки по 10 лева ( спасява повече ) се изплаща спрямо монофила и останалите му предимства като чувствителност и пряк контакт с рибата ми идват бонус .
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от vladi gtv »

Прав си, че всеки сам решава, но плетеното влакно особенно в малките му размери /до 0.10-0.12/ изисква и качествена макара дори майстор на спининга като SESTRATA бе написал някъде из форума, че си е поръчал макара MADE IN JAPAN за незнам колко си пари за да му е всичко наред с тънките брейдове.А масовия риболовец с макари до 100-150лв. в най-добрия случай какъв плетеняк да използва за да е всичко нормално???
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Плетено влакно - Брейд

Мнение от Павел Иванов »

vladi gtv написа:..в най-добрия случай какъв плетеняк да използва за да е всичко нормално???
Ми нормален и да не препълва шпулата и тъй . Влади , виждал ли си какво представлява плетеняк с реален диаметър 0.10 - 0.12мм ?!? Ползваш ли монофил 0.10 - 0.12мм за основна линия ?!? А сега прочети темата от начало плийз :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”