Спининг макари - кой, какво развърта ???

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2264
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от bobopeli »

rap66 написа:......................................................... А главната предавка е първото нещо което заминава при спининга.
От любопитство питам(не ми се е случвало до сега) в какво се изразява заминаването на главната предавка?
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Diman »

Макар, че не е трудно да се досетя, да питам вещите по въпроса. Освен 12 некачествени китайски лагера, какви други положителни качества има това животинче. Вълнуват ме материалите от които са изработени фрикционните шайби на аванса, ролката на бигела и основния вал-зъбно колело (корона).
https://www.nasluka-shop.com/makara-catking-ace-20.html

Изображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Павел Иванов »

Diman написа:... какви други положителни качества има това ...
Ами аз освен рекламата други положителни качества в нея не виждам , особено ако иде реч за спининг .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Бобo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 9:33 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Бобo »

Diman написа:Макар, че не е трудно да се досетя, да питам вещите по въпроса. Освен 12 некачествени китайски лагера, какви други положителни качества има това животинче. Вълнуват ме материалите от които са изработени фрикционните шайби на аванса, ролката на бигела и основния вал-зъбно колело (корона).
https://www.nasluka-shop.com/makara-catking-ace-20.html

Изображение
Колега,това е подигравка с макаростроенето,Купих я с единственото желание да видя до къде може да се стигне в глупостите,а изводът е,че може да се стигне много далеч.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от rap66 »

bobopeli написа:
rap66 написа:......................................................... А главната предавка е първото нещо което заминава при спининга.
От любопитство питам(не ми се е случвало до сега) в какво се изразява заминаването на главната предавка?
Хърхори като ярмомелка
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2264
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от bobopeli »

rap66 написа: Хърхори като ярмомелка
Това ми се е случвало :D съпроводено с получаване на дразнещо големи луфтове на невероятни места.Характерно е за доста евтини китайци дори и за такава брандирани от именити лидери в макаростроенето.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
nautilus33
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юни 05, 2012 2:44 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от nautilus33 »

Ще купувам спининг макара и се надявам, че някой ще може да ми отговори(ако може до довечера, ще се радвам, че тогава ще поръчам). Та, имам спинингов прът 1,80м с акция 4-20гр( поне на пръта така пише( lure weight 1/8oz-3/4oz). Ще се ползва главно за риболов на клен по река Лом. Та, въпросът ми е какъв размер макара да взема- 1000 или 2000.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Павел Иванов »

Размер 1000 - 2000 абсолютно нищо не значи !
За съпоставка :

DAIWA 18 EXIST FC LT 1000S-P тежи 150 грама а Ryobi Zauber 1000 тежи 280гр.

Какво правиш ?!? Взимаш си въдицата и палиш към първият риболовен магазин . Там мериш с каква макара , с какво тегло горе / долу се балансира и после търсиш макара с приблизително такова тегло .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
nautilus33
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юни 05, 2012 2:44 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от nautilus33 »

Ами, начинаещ съм в спининговия риболов, и за това така поставих въпроса. Купих си една, коята я дават размер 3000, но е голяма. Обаче, 1000 е доста малка, и не знам дали няма да си замине бързо-бързо, ако я ползвам с примамки от 12-15 грама. И колко големи риби мога да изкарвам с нея, без това да и се отразява негативно. Защото и една 2000 предполагам ще е голяма за тоя прът.
Та, може би основният ми въпрос е дали размер 1000, е твърде малък, т.е. твърде слаб за да се ползва за улов на клен да речем до 500гр. с примамки от 3гр. до 11гр. Или ще издържи.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Павел Иванов »

Явно не си прочел какво съм споменал по-горе и продължаваш с дилемата си като само размер визираш :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
nautilus33
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юни 05, 2012 2:44 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от nautilus33 »

Прочетох го, но в момента ме интересува този размер 1000, дали е малък, или по-скоро ненадежден, за това, за което искам да го ползвам, или си е добре. Защото ако не е подходящ, да се насоча към 2000. Защоот ако пръчката е балансирана с макара 1000, но пък макарата няма да изкара и няколко излета, то тогава няма смисъл да се насочвам към 1000 въобще.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14909
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Павел Иванов »

Както е в приказката "Едно си баба знае , едно си баба бае!" .
Тъй :
- размера на макарата не е константа .
- някои макари изкарват в повече от други независимо от размера .
- по-правилно е да търсиш макара спрямо строя на въдицата . Разбирай УЛ , Л , МЛ , М и т.н. На много от макарите си пише какви са .
- при спининга теглото на макарата , съответно баланса спрямо въдицата е много по-важна точка отколкото предполагаемото "изкарване" на дадена макара спрямо размер който не е актуален относно всеобщото схващане .
- много по-вероятно е макарата да не изкара като си заприходиш боклук такава .
- отивай да провериш с какъв грамаж се балансира пръта ти и после задавай въпроси за да получиш легитимни отговори .
- въдицата ти в никакъв случай не вярвам да се балансира с макара под МЛ вариантите .

Толкоз за инересуването относно надежността баш на този размер на тоя етап :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Vid »

Най доброто за най малко пара е това:
Изображение

Това нещо го ползвам вече почти 10г. и продължава да ми служи верно...
Дори Заубера даде фира с лагера на бигела, кой смених и след 6 м. пак фира..., но с та Екусима и сега си дърпам тлъсти белки и си бачка безпроблемно....
Е, има и минуси - аванса е пунта-мара, шуми от време на време, ама си бачка и си реди прилично влакното...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Borislav Haralampiev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 9:46 am
Местоположение: sofiq

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Borislav Haralampiev »

Здравейте момци,

и при мен дойде време за подмяна на такъма, много бих се радвал, ако ударите едно рамо. До този момент бях с една пръчка Salmo Diamond Saphire с акция 5-25g и дължина 2,70 м. На нея съм монтирал едно Ryobi Ecusima и да ви кажа - ловя си доволно. Не съм капризен откъм такъм и не робувам на скъпи марки, дет се вика - знам си хоризонтите. От няколко дни обаче, гледам едно макаре и една пръчка и мисля да ги сгодявам. Страхотно ще съм благодарен, ако някой сподели информация за тях.

Изображение

Изображение

Предварително благодаря!
Аватар
preparatos
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 254
Регистриран на: Пет Авг 05, 2011 4:38 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от preparatos »

Здравейте, колеги. Мисля, от тази година да влизам в групата на спинингисти. :fishing2: Та в тази връзка, моля, който има опит с Daiwa Legalis LT да каже, дали си заслужават, като изработка и материал в съответния ценови клас, или да качвам бюджета на горе....

За въдица изчетох добри мнения за formax black shadow и мисля да е той. Остава само да има и резервните части....Сега търся подходяща лека надежна макара за него да си паснат..... :rolleyes:


Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”