Проблем с макара Риоби Заубер

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от Vid »

Здравейте Колеги, след като изчетох повечето мнения във форума свързани с читави макари на добри цени, реших да стана и аз горд собственик на Риоби Заубер размер 3000, което си закупих от тук http://shop.fishing-mania.com/viewreels_3.php?id=8081 и на която съм навил ПП 0,19.
Напълно съм разочарован, по-лоша макара не ми е попадала в ръцете, а съм работил и с макари за по 20 лв. Всяко 4-то или 5-то замятане е свързано с оплитания, които разплитам в продължение на поне 5 минути, а при някои от тях режа влакното.... Част от оплитанията се получават около първия водач (широкия, най близо до макарата, около който се замотава влакното, а примамката се "забива" на 5 метра пред мен), а най интересното е че се получават оплитания и след дълго замятане на 50-тия метър при развиването на влакното - в последствие от последното загубих 2 примамки отнесени от течението в коренища докато разплитам....
В допълнение искам да кажа, че на леката въдица имам Риоби Екусима размер 2000, на която съм навил ПП 0,10 и дори с въртележки №3 до сега макарата си работи перфектно - нямам и едно оплитане..
Моля за съвет... да направя някакъв опит да променя нещо по макарата преди да я пусна в контейнера за боклук.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
boril_87
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 4:22 pm
Местоположение: Белене
Обратна връзка:

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от boril_87 »

Виж тази тема колега.
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 0%B8%D1%8F
Аватар
orion30
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 716
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 10:59 pm
Местоположение: Варна, Елхово

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от orion30 »

Преди да я пуснеш в контейнера за боклук предлагам да ми я пратиш на адрес, а аз ще ти пратя едно шише ракия за благодарност. :D
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от Vid »

boril_87 написа:Виж тази тема колега.
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 0%B8%D1%8F
Благодаря, изчетох темата, но не намерих решение. Да чакам да задуха вятър или да разпъвам влакното на ливада ми се струва смешно.. А това да ползвам макара за 150 лв. само с воблери, а не с кастмастери и блесни при влакно 0,19 защото с тях правела оплитания е абсурдно.. Да си бях ползвал старата за 70 лв. и нямах тези проблеми. Както на колегата от снимката в темата и моето влакно, след като отрязах около 20 метра е около 2-3 мм. под ръба на шпулата, но резултата е същия.
А това със супер макарата Заубер и бавната и осцилация не го разбирам? Мен като всеки риболовец не ме интересуват осцилации и др. подобни, просто искам сигурна и добра макара на прилична цена, и мисля по тази причина ако бавната осцилация създава проблеми, защо някой производител би произвеждал такива макари?

Дали не съм си купил дефектна макара?
Прави ми впечатление, че в задната част на шпулата навива повече влакно.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
MapuaH
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 769
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от MapuaH »

Според мен просто макарата е дефектна. Колегата от другия форум също я е взел от същото място и той има сходни проблеми !

Рекламация на макарата и готово. Всички знаем колко качествен е Заубера !

Поздрави
Petur60
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 232
Регистриран на: Пет Ное 26, 2010 5:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от Petur60 »

....в задната част на шпулата навива повече влакно...
...когато не са махнати тефлоновите шайби под шпулата - сваля се шпулата и се махат шайбите.
Вероятно така ще изчезнат и брадите.
Моето мнение е, че именно навиването на повече влакно в задната част на шпулата е причината за брадите при замятане, но не е никак зле върнеш макарата и да смениш магазина.
ivo Vratsa
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 389
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 4:36 pm
Местоположение: Враца

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от ivo Vratsa »

Брех, баш за тая макара такива тежки думи. Съмнява ме, макарата да е дефектна. Махни една от шайбите, както те посъветва колегата. Това за парите си е желязна макара :wink:
А и ПП-то предполагам, не е ментето :) Ако е, нещата са кристално ясни :D
Поздрави Иво!
steffko
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 1:39 pm

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от steffko »

Моята е размер 2000. С ментак и оригинал на ПП не съм имал проблеми. Навивам докато стигна няколко милиметра до ръба на шпулата. Другото което се опитвам да правя при ново влакно е това : http://www.youtube.com/watch?v=bDYquiQK ... re=related
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от katri »

Ползвам същата макара,същия размер , купена от същия магазин, с конец на Фокус 0,20 , с всякакви примамки (воблери,въртележки,клатушки,кастмастери, абе всичко за което се сетите).Нямам почти никакви проблеми с бради само не трябва да се препълва шпулата.За около 30 излета имам само 3 бради и то такива,че лесно се оправиха и досега не съм скъсал нито една примамка.
Риболовец,а не рибар съм аз!!
steffko
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 1:39 pm

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от steffko »

[youtube]<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/uZ_u4QuiZxA?fs ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/bDYquiQKa1A?fs ... g_BG&rel=0" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>[/youtube]

Пффф ... 20 минути докато се получи клипа да се вижда /за тези които са на работа/ ... Обаче втори път няма да се навия да показвам клипове :rolleyes: :rolleyes: :lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
shtilio
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1160
Регистриран на: Чет Авг 14, 2008 11:21 am
Местоположение: Ямбол

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от shtilio »

Колега имал съм подобни проблеми като твоите.Купих си скъпа макара, сложих и брейда, (който струваше 16 лв и цяла година въртях с един Line Winder Eugene 2000, безпощадно със всякакви примамки без да имам нито една брада) и проблемите почнаха.Лично мое мнение е, че идваха от това , че макарата навиваше влакното на конус към задната част на шпулата, в комплектите предполагам и на твоята има шайби за регулиране, аз за съжаление не успях да се оправя с тях.Сега отново съм с верния Eugene, който реди равномерно и монофил и брейд и ще му навия новия брейд за този сезон и докато не ме предаде нямам намерение да го сменям, после от сантиментални чувства може да дам още 36 лв и да си купя още един.Та мисълта ми е, че ако влакното е наредено равномерно, шпулата не е препълнена и дебелината на влакното отговаря на размера и грамажа на примамките, не би трябвало да има проблеми.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от Павел Иванов »

И аз си мисля че проблема е във влакното . ПП "ментето" при 0.19 идва около 0.50мм реални . Освен това в размери над технообавеният 0.10мм му е прекалено хлабава оплетката . Решението - оплиташ , късаш , докато само си дойде на нужното ниво под ръбът на шпулата . След това вече нямаш ядове . Генералното решение - купуваш си читав брейд или ПП "ментето" на 0.10 и си готов :idea:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от katri »

0.19 идва около 0.50мм реални
Мале,мале е това се казва менте......С този ред напълно ме отказахте да ползвам това влакно, а имах някакви мераци да го пробвам.
Риболовец,а не рибар съм аз!!
MapuaH
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 769
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от MapuaH »

Пак ви казва - проблема е в макарата. Но не в марката Заубер, а точно в тази бройка. На мен ми намирисва на дефектна партида от въпросната !!!
Osi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 336
Регистриран на: Пон Фев 02, 2009 7:16 pm

Re: Проблем с макара Риоби Заубер

Мнение от Osi »

Втори сезон ползвам 0,19 ПП с Ryobi Excia MX 3000 и не помня да съм имал проблеми въпреки че съм въртял блесни, силикони, воблери и клатуни. Влакното избелява и е шумно, но не прави бели.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”