Въртящите блесни и влакното

Модератори: Павел Иванов, sestrata

niki23
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 412
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 4:00 pm
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Въртящите блесни и влакното

Мнение от niki23 »

Възможно ли е въртящите блесни да съсъпват влакното. Т.е. от време на време нали полчава бради и като се дърпат дали това прещипва влакното, че сега размотавах едно влакно 0.18 ползвах го няколко пъти за по 2 часа с малки блесни 0 и 1 и видях като прещипано на няколко места, но дали е възможно да е от блесните или пък влакното да е дефектно

П.п има подобни теми, но не открих нищо по моя въпрос :D
Последно промяна от niki23 на Вто Окт 11, 2011 9:36 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
kocitoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 321
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 8:52 pm
Местоположение: София

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от kocitoto »

Блесните нищо не правят на влакното, поне аз нямам такива наблюдения, по скоро ако си го оплитал някъде, или ако е старо влакното(може сега да си го купил, но много време да е седяло в магазина).
Ловят си двама риба. Единият разправя: -Знаеш ли какво сънувах...Седя си на брега с Анджелина Джоли, а наоколо никой! -И? -И хващам един 5 килограмов шаран....-А тя? -А на нея не й кълвеше, копеле!
niki23
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 412
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 4:00 pm
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от niki23 »

ми не съм оплитал. Отскоро пробвам спининга и вече съм запален. Понакупих малко блесни (мепс), но сега като гледах влакното се чудех дали не съм се прецакал :)

След като се усуква при въртенето вие как го разсуквате, че все си мисля, че ако получа по дълги бради от усукването и ги издърпам по рязко да се получават дефекти по влакното
Аватар
Skorpi
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1226
Регистриран на: Чет Яну 27, 2005 1:28 pm
Местоположение: St -Zagora

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от Skorpi »

Според мен си слагай по качественни вирбели да не е от тях проблема :D
Бестрашния умира веднъж, страхливецът-хиляди пъти
Изображение
Станимир Бегов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 865
Регистриран на: Вто Авг 11, 2009 11:24 am
Местоположение: Хасково

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от Станимир Бегов »

Усукването може да е от макарата ,щото с тия малки блесни е малко вероятно да ти го усукват те.Нали слагаш вирбел преди блесната?
niki23
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 412
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 4:00 pm
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от niki23 »

Skorpi написа:Според мен си слагай по качественни вирбели да не е от тях проблема :D
какво имаш впредвид
кажи някой модел
аз ползвам този
http://www.diemfishing.com/catalog/virb ... ef61d89085 (марката незнам, че ги даваха от едни пличе в магазина без надпис по 30ст бройката) ползвам малък вирбел, че слагам и малки воблери от време на време

забелязах "повредата" не отначалото на влакното а може би на 20м от началото, в началото незнам дали има че го изхвърлих, но на 20 м от началото (горе долу толкова хвърлях днес) на няколко пъти забелязах малка брада и я дърпах.
Да разбирам ли че не би могла да се получи от малките блесни, не и на това разстояние
Последно промяна от niki23 на Вто Окт 11, 2011 10:15 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от Vid »

Досега не съм имал проблем с оплитане на влакното или бради при ползване на въртележки. Ползвал съм доста и различни влакна, дори евтини минимум до 10 лб. Примерно ПП на 10 лб. съм го въртял с блесни №1-3 и вярно че се оплита видимо до известна степен, това не ми създава проблеми.
При по малките сечения съм чувал, че се получава проблем, но според мен не е нужно да се ползват влакна под 10 лб. при нашите условия на риболов.
При бради и оплитания, проблема почти винаги е в макарата........
Слагайте задължително карабинка с вирбел и толкоз....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
niki23
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 412
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 4:00 pm
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от niki23 »

аз не съм с плетено влакно, а обикновенно

а това
"При бради и оплитания, проблема почти винаги е в макарата......."

може ли да се коригира и как да разбера дали е от нея
макарата е Mikado nsc 2005fd
vladoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:41 pm
Местоположение: Mонтана
Обратна връзка:

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от vladoto »

Да няма някой повреден водач?
Ако много пресуква слагай по 2 вирбела(може и три) докато намериш по- качествени.Аз пробвах с три вместо повод за щука и нямаше никакъв проблем с кленчоците .Хващаха се доволно.Пробвай с воблер.Ако пак пресуква работата идва в макарата
Риболовът не е слука,а наука!
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от Vid »

аз ползвам този
http://www.diemfishing.com/catalog/virb ... ef61d89085 (марката незнам, че ги даваха от едни пличе в магазина без надпис по 30ст бройката) ползвам малък вирбел, че слагам и малки воблери от време на време
Смятам, че тези са не добри, по скоро от този модел: http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=2498 или http://shop.fishing-mania.com/viewaccess_3.php?id=612.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
arilus
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 10:07 am
Местоположение: Ямбол

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от arilus »

переодично сменям въртящата блесна с воблер - като помяташ 15-20 минути влакното чуствително се оправя. става дума за монофил 0,25 тубертини спинер, и два вирбела.
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от antivik »

Щом прави "бради", че и на 15-20 метър проблема е само в макарата, според мен. И аз го имах този проблем с калпава макара и леки блесни, при замятане да ми направи бради и да се изхлузят сума витки от шпулата. След известни разплитания и рязания плетеняка изглежда си влезна в режим, разработи се както трябва и сега нямам проблеми, макар и с не много качествена /да не река калпава/ макара.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
Shag
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 264
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 4:29 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от Shag »

Възможно решение е да мокриш влакното преди риболов. И като видиш, че изсъхва мокри пак. Ако не ти се носи малко шишенце с вода може да сложиш някой кастмастер или най-тежката примамка. Мятай колкото може по-далеч, потопи върха и прибери всичкото влакно. Аз го правя 2-3 пъти за по-сигурно. По-добре се реди като е мокро, когато навиваш, а като замяташ няма да излизат цели намотки от шпулата.

Едит: Като мокриш бъди сигурен, че не заливаш цялата шпула, а САМО влакното. Глупава забележка може да се стори, но съм длъжен да я спомена.

Едит 2: Сега видях, че иде реч за монофил. Връщам си думите назад, които са актуални за плетено влакно.
Последно промяна от Shag на Сря Окт 12, 2011 2:52 pm, променено общо 1 път.
Рибата е риба, когато е в тигана!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от Павел Иванов »

Тъй по ред . Риболова с дребни блесни - 00 , 0 и 1 по номерацията на Мепс по принцип си е по-специфичен . Като чета мненията на колегите по-горе се убеждавам че много рядко , да не кажа почти никога не ползват интензивно примамки в този диапазон . Та да карам по ред както упоменах по-горе :
- влакно ! Със сигурност линията ти е по-дебела от 0.18мм и дребните примамки не я "натоварват" достатъчно но за сметка на това я пресукват качествено ! За да бъде ефективен даден вирбел то линията трябва да е достатъчно "изпъната" а в твоят случай при приводняване не е . Това показва защо точно при края на кастинга ти се е преебало влакното .
- въдица ! Гега с излишно голям тест силно затормозява линията при риболов с дребни примамки . "Пльосва" ги преждевременно като също много спомага за "неизпъването" на линията при кастиг . В случаят преждевременното затваряне на бигела , преди "пльосване" , няма да помогне защото въдицата ще го отрази и ефект нанай си .
- макара ! Тясна шпула и не добре лагерована ролка на бигела и оттам риболова с дребни примамки става тегав :?
- вирбел ! При този размер примамки препоръчвам дребни и добре лагеровани вирбели . Примерно размер 22 или 24 , двойно лагерован вирбел с карабинка на Оунър .
В случаят въпросът е дали смяташ да ловиш често с такива примамки ?!? Ако е така направи си що-годе читав УЛ комплект и давай . Ако ще го правиш рядко и ползваш не особено читав монофил то взимай такъв с размер максимум 0.15мм и оставяй 2 - 3 мм разстояние от ръба на шпулата . Слагай дребни вирбели и тъй .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
niki23
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 412
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 4:00 pm
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Re: Въртящите блесни и влакното

Мнение от niki23 »

пръчкта е тази
http://www.bent-fishing.com/EXCEED-SPX-product-1258
150см, акция 0.9-5 гр, влакното монофил 0.18 (колко отговаря незнам), макарата Mikado nsc 2005fd
днес го развих на ръка на ролка от влакно, че шпулата другата ми е пълна и го навих пак, но може да съм го доусукал. Днес мятах в воблери няколко часа, но като вдигна воблера от водата той се върти около оста си 10-ина оборота (това значи ли, че все още е усукано влакното)
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”