Поддръжка на спининг макара

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Ако наистина е кородирал, ще е много жалко. Ще бъде добре, някой колега ако знае от къде може да се намери такъв анти-реверсен лагер. Аз съм упорит и ще се вслушам в съвета, който ми дава г-н Илчев. Ще го разглобя и ще го промия, а после с тънко машинно масло. Ако има положителен резултат, значи посоката е правилна и продължавам. Ако се размина без подмяна на анти-реверса ще добре и ще почерпя за съветите :drinkers:
Yours,
Rex Hunt
nabeden ribar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 4:28 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от nabeden ribar »

Резервен реверс или части не мож намери. Промиваш и капваш капка масло, желателно "тънко" или поне синтетично моторно. грес - не! Може да има вероятност да обърнеш реверса, затова внимавай, иначе ще има още едно разглобяване :D. В разглобяването няма нищо сложно, но ако смяташ че може да се промие и без да разглобяваш - няма проблем. Изчакай хубаво да изсъхне преди да смажеш.
П.С. Това че лагера шуми съвсем не означава че трябва да изхвърлиш макарата!
Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

И аз съм на мнение, че лагерите са добре, след като разкостих макарата до основа. Сам се убедих в отрицателното влияние на греста върху лагера. :finga:
Обезмаслих всички лагери и ги промих добре. Въпреки, че следях кое от къде свалям и се стремях да запазя същата последователност при събирането.....После имаше няколко итерации по сглобяване и разглобяване докато нещата си дойдат на мястото. Мога да кажа, че не е толкова сложно, но трябва си търпение и последователност. Вече след 10-12 пъти разглобяване и сглобяване станах спец. :lol:
Има един малък проблем, който ме дразни, но знам как да го реша. Ротора леко взе да трие в основата, но ще подложа една шайба под ротора и смятам с това нещата да заспят окончателно. :P
Щом няма резервни анти-реверсни лагери, ще поддържаме тези които имаме пък колкото изкарат, толкова...! :D
Yours,
Rex Hunt
milen_ilchev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:20 pm

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от milen_ilchev »

Свирещият антиреверс само дразни, но не пречи на работата на макарата. Капвай му от време на време някое тънко масалце (аз ползвам маслото на Шимано), за да не корозира повече
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Павел Иванов »

Ако почне да я ползва и за джиг определено освен да му свири ще пречи осезаемо освен на работата на макарата и на самият него .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Здравейте,
искам да се похваля, че макарето ще го бъде. :D
След промивка и смазване на антиреверса нещата се подобриха. Имах проблем с леко триене на ротора както вече казах, но го реших с поставяне на една шайба под ротора. Незнайно защо старата вече е ниска? :roll:
Може би защото е от месинг и при чести стягания се деформира. Смених я с стоманена и малко по-висока от оригиналната. Нещата са тип-топ за сега.
След смазване с тънко машинно масло на лагерите, шума леко утихна, но продължава да съществува. Явно така ще е. Хода вече е плавен, лек и мазен. :finga:
Реших си проблема за сега и ще я въртя още някой друг сезон. Това е сигнал, че трябва да започвам да заделям някой лев за нова в бъдеще.

Искам да изкажа специални благодарности на всички вас, които ми дадохте напътствия и съвети. :prayer:

P.S. Анти-реверсния лагер не е сложен, чак толкова. Само трябва да сте внимателни и да не ви треперят ръцете... :lol: В противен случай ще имате доста ядове.. :P Смело напред и това е...!
Хайде успех на всеки, начинаещ майстор и наслука!
Прикачени файлове
Така изглежда антиреверса разглобен. За тези от вас които стигнат до тук...
Така изглежда антиреверса разглобен. За тези от вас които стигнат до тук...
antirevers.JPG (109.29 KiB) Преглеждано 1318 пъти
Yours,
Rex Hunt
Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Колега Илчев,
от къде мога да се сдобия с такова масло на Shimano и на каква цена?
В момента ползвам обикновено масло за шевни машини и фини механизми "Прециз" на някаква троянска фирма.

Благодаря предварително!
Yours,
Rex Hunt
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Павел Иванов »

Не си взимай от маслото на Шимано ! Според доста хора смазващи макарите си ( аз това не правя ) , у нас и в чужбина , именно след смазването с упоменатото масло живота на макарата реЗко сдава .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
milen_ilchev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:20 pm

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от milen_ilchev »

Rex Hunt_1 написа:Колега Илчев,
от къде мога да се сдобия с такова масло на Shimano и на каква цена?
В момента ползвам обикновено масло за шевни машини и фини механизми "Прециз" на някаква троянска фирма.

Благодаря предварително!
Имаше го в бургаските магазини и по-конкретно в "Акваспотр". Цената му е 6,5лв. Според мен карай си с това което имаш налично. По-добре с маслото на Шимано няма да стане!
Аватар
te4osoma
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 716
Регистриран на: Сря Окт 06, 2010 12:35 pm
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от te4osoma »

milen_ilchev написа:
Rex Hunt_1 написа:Колега Илчев,
от къде мога да се сдобия с такова масло на Shimano и на каква цена?
В момента ползвам обикновено масло за шевни машини и фини механизми "Прециз" на някаква троянска фирма.

Благодаря предварително!
Имаше го в бургаските магазини и по-конкретно в "Акваспотр". Цената му е 6,5лв. Според мен карай си с това което имаш налично. По-добре с маслото на Шимано няма да стане!
Не взимай масло на шимано,карай с това което имаш :wink:
Всеки има план,..докато не му разбият устата..

М.Тайсън
nabeden ribar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 4:28 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от nabeden ribar »

Rex Hunt_1 написа: поставяне на една шайба под ротора.
дано не си забравил да я смажеш. би било добре да е от същия материал като оригинала
Rex Hunt_1 написа: След смазване с тънко машинно масло на лагерите, шума леко утихна, но продължава да съществува.
Другия път пробвай със синтетично моторно масло. А зъбните колела маза ли?
Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Благодаря за мненията ви. Ще карам с това масло, което имам.
Шимано няма да търся за сега.

На колегата преди мен nabeden ribar:
1. Знам, че е хубаво шайбата да е от същия материал, но трябва да я правя по поръчка защото е с нестандартен размер. За мазането бъди сигурен, че съм го сторил. :D
2. Зъбните предавки също ги смазах със същото машинно масло. Греста, която използвах правеше хода бавен и тегав. Измих я и сега съм само с масълце.
Следващия път ще пробвам и със синтетично.
Yours,
Rex Hunt
dooj
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Пон Фев 01, 2010 5:51 pm

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от dooj »

Rex Hunt_1 написа:Благодаря за мненията ви. Ще карам с това масло, което имам.
Шимано няма да търся за сега.

На колегата преди мен nabeden ribar:
1. Знам, че е хубаво шайбата да е от същия материал, но трябва да я правя по поръчка защото е с нестандартен размер. За мазането бъди сигурен, че съм го сторил. :D
2. Зъбните предавки също ги смазах със същото машинно масло. Греста, която използвах правеше хода бавен и тегав. Измих я и сега съм само с масълце.
Следващия път ще пробвам и със синтетично.

Колега аз за зъбните колелета използвам бързо оборотна смазка за автомобилни лагери. Има я по магазините за авто-части. Има много видове! Ползвам немска в едни пласмасови, цилиндрични опаковки. Не е скъпа около 10-на лева за половин килограм ( ще ти стигне за цял живот, ако е само за макарите ти ). Слага се по много малко и прави макарата все едно че е нова. Върти се мазно и гладко :D . След всеки сезон е хубаво да се подменя макарите на смазките преди да се приберат въдиците за почивка. Удължава им се живота и служат по вярно. Успех.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Vid »

До сега само веднъж съм смазвал макара и то е защото няколко пъти я накиснах в реката. Използвах автомобилни масла и греси без проблем от тези които имах в гаража, не робувайте на великите смазки на Шимано и пр., а ползвайте прости такива - вършат много добра работа....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
ico000_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 547
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 1:54 pm
Местоположение: Варна

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от ico000_ »

на пазара пуснаха едно масло тип течно от спрей, след впръскването му се превръща в грес. флакончето от 25 или 50 мл не помня - струва близо 30 лв. Успех.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”