Поддръжка на спининг макара

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Здравейте колеги,
Имам спининг макара Pfluger President от 7-8 години, която ми служи вярно и съм много доволен от нея. Последните два излета ми направи впечатление, че се стана по-шумна от преди, т.е. появи се шум в предавката на макарата. Не съм я топил във водата...., а шум има! Отворих я и вътре си имаше грес доволно (от фабричната). Порових се в форумите тук, там и съвета е да почистя всички зъбни колелета и лагери от старата смазка и да ги смажа с нова. Производителя Pfluger препоръчва Gear Greas №2/20, която не знам от къде да си намеря!

Като резервен вариант от форумите съветват за Drag Grease A-DRA1/4 на Shimano, но и нея не знам от къде да я взема!

Моля тези от Вас, които имат информация от къде мога да намеря, такава грес да я споделят!

Благодаря предварително не всички отзовали се.
Yours,
Rex Hunt
tokaitopd
новобранец
новобранец
Мнения: 86
Регистриран на: Съб Ное 19, 2011 8:48 pm

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от tokaitopd »

колега да не кажа никой, но почти никой не разбира ( доста съм патил докъто стигна до този извод ), не знам какви ти са финансовите възможности но аз процедирам по следния начин :ако нещо не е както трябва на боклука и....ново.и още нещо някога бях чувал от " майстори ', че макарите не се смазват.
Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Едва ли това е единствения вариант! :shock:
Съвета ти ми се вижда доста краен. Финансово съм стабилуен, както казват някои. Мисля, че има още доста хлебец у макарицата. :D
Yours,
Rex Hunt
cherep
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Юли 20, 2011 3:23 pm

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от cherep »

Колега много отдавна ми дадоха една смазка за оръжие от която останах много доволен.Беше много светло жълта.Виж по ловните магазини дали няма да ти предложат нещо или пък ако имаш познат военен да ти даде малко от тяхната.
Люсси
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Чет Яну 06, 2011 1:07 pm

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Люсси »

maximoff
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 9:46 am

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от maximoff »

Проблемът не е в греста. Има износване в макарата. Ако като разклатиш дръжката и усетиш луфт това е. Могат да се подложат шайби на пиньона. Но от греста не може да стане шумна при положение, че има. Занеси я на майстор.
milen_ilchev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:20 pm

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от milen_ilchev »

По всяка вероятност имаш лагер/и/ за смяна. Провери ги един по един и сменяй смело! Ако проблема идва от зъбчатката при положение, че има достатъчно грес сменяй макарата с нова или карай така докато тази издъхне на цяло!
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от INCUBUS »

7-8 години вярна,че и ако е тормозна служба са предостатъчни за един такъв консуматив като макарата.Нахално е да искаш повече живот-нали трябва да има и все някакъв оборот на пазара ?
Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Благодаря на всички вас, дали ми съвет по темата. Проверих за луфт на ротора, няма. Няма голям луфт и на дръжката, всичко е в допустимите граници. Макарата не е използвана зверски през тези 7-8 години, че да очаквам тотално износване. Може би е тръгнал или по-скоро вече се е скапал някой лагер, но ще трябва да разбера кой от всичките 9бр. е! :(
Някакви идеи как да го открия, ако има такъв? :?:

Ще съм ви много благодарен ако някой ми помогне.
Yours,
Rex Hunt
Аватар
Angel_d4
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 272
Регистриран на: Чет Окт 07, 2010 10:30 am
Местоположение: Добрич

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Angel_d4 »

За лагерите немога да ти дам кой знае какъв акъл. Освен да ги провериш лагер по лагер как са (въртят ли се нормално или не смятам ще може да се усети), а за смазването на макарата според мен най подходящ е техническия вазелин. Него можеш да го намериш в магазини за ел. компоненти.
Изображение
Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Е ще падне разглобяване, то се е видяло. Без това няма да се размине. :D
Дано пораженията са минимални, че ако се наложи подмяна на цялата макара.....еебати кефа!
Yours,
Rex Hunt
milen_ilchev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:20 pm

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от milen_ilchev »

Вадиш всеки лагер по отделно. Вкарваш в отвора му подострен молив и въртиш с едната ръка ,а с другата държиш външната гривна на лагера. Ако има каквото и да било минимално усещане за стържене или неравномерно движение сменяш с нов! Единствено тестването на игления лагер не става по този начин. Гледаш за следи от ръжда и ако има ............. почистваш хубаво. Пробваш някоя много лека смазка или масло, ама много лека! Случвало ми се е при някаква комбинация шума да изчезне. Дали игления лагер е заминал се познава и от копчето за обратен ход. Като го изключиш в повечето случаи шума изчезва и при включване се появява. Има качествени лагери на SKF, FAK и други, но те струват 20-30 лв. Можеш да си поръчаш и от вън неръждаеми, керамични и прочие. Можеш да си вземеш и евтини "китайчета" за по лев до три.
Ако не е от лагерите пробвай да сложиш нова грес и ако и това не помогне - върти я докато се скапи. Успех!
Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Благодаря ти колега Илчев. Много ценна информация за мен. Ще изпробвам всички достъпни лагерчета по начина , който ме посъветва. После за проба ще ги смажа с тънко машинно масло и ще я развъртя да видя дали ще изчезне въпросния шум. Някъде бях чел, че лагерите трябва да се смажат с машинно масло, а зъбната предавка (зъбните колела) и пиньона с подходящ тип грес.
Довечера я почвам и после ще споделя резултата.

Благодаря още веднъж. :smt023
Yours,
Rex Hunt
Аватар
Rex Hunt_1
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Мар 11, 2011 5:28 pm
Местоположение: Sofia

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от Rex Hunt_1 »

Здравейте.
Послушах колегата Илчев и пристъпих към разглобяване на макарата и търсене на причината за появилия се шум. Започнах първо с двата лагера на дръжката за въртене. Перфектни, не е от тях. Свалих зъбното колело и механизма за възвратно-постъпателния ход на пиньона. Свалих и самия пиньон. Остана само ротора и какво се оказа.....? Като завъртиш ротора на ръка продължава да се чува същия шум. Продължавам да разглобявам, за да стигна до лагерите на ротора. Оказа се че има три лагера. Два съчмени стоманени лагера, отпред и отзад, а помежду им се намира анти-реверсния лагер. Съчмените ги проверих и са ОК, а шума се оказа, че идва от най-сложния в тази макара лагер (анти-реверсния). Интересното беше, че шума го има и при двата режима на въртене еднопосочен/двупосочен на макарата. Така че не може да се използва, като критерий за откриване на причината лоста за превключване на правия ход и обратен ход, що се отнася до този тип лагер.
Разгледах лагера, устройството му ми се видя доста сложно и не посмях да продължа нататък.

Някой има ли идея каква може да е причината за да се появи този дефект в анти-реверсния лагер?
Прикачени файлове
Това са трите лагера на ротора. В средата се намира анти-реверсния лагер (в черен пластмасов корпус). Съжалявам за лошото качество на снимките, но шибания телефон не може да прави хубави снимки от близо. Няма ауто-фокус.
Това са трите лагера на ротора. В средата се намира анти-реверсния лагер (в черен пластмасов корпус). Съжалявам за лошото качество на снимките, но шибания телефон не може да прави хубави снимки от близо. Няма ауто-фокус.
020.JPG (60.73 KiB) Преглеждано 1669 пъти
Ето така изглежда разкостена..
Ето така изглежда разкостена..
010.JPG (77.32 KiB) Преглеждано 1669 пъти
Yours,
Rex Hunt
milen_ilchev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:20 pm

Re: Поддръжка на спининг макара

Мнение от milen_ilchev »

Лагера е кородирал или са попаднали боклуци в него (второто е малко вероятно). За жалост такива не продават или поне аз не знам. Трябва да го разглобиш много внимателно и да го почистиш. Внимавай кое как е било, защото после има да се ядосваш много. Другия вариант е да го промиеш без да го разглобяваш. Повечето лагерите от този тип са без смазка, тъй като пречи от колкото да помага. Пробвай с много тънко масло (някое машинно), тънка грес или комбинация от двете. Ако лагера е кородирал желателно е да бъде смазан за предотвратяване на по-нататъшна корозия. На мен ми коства малко нерви това упражнение, защото за да разбера какъв е резултата трябва да сглобя цялата машинка, да я завъртя и ако не съм доволен наново разглобявам, промивам, смазвам, сглобявам, разглобявам, промивам, смазвам......... Положителен резултат не всеки път съм имал. Пробвай и на студа как се държи! Ако греста не е подходяща ще разбереш веднага. Въртенето става трудно и реверса не всеки път работи.
Ще е добре ако някой от колегите знае от къде може да се намерят лагери за реверса.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”