Джиг спининг и силиконови примамки - въпроси и отговори.

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
eroucma
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 691
Регистриран на: Съб Мар 14, 2009 7:23 pm
Местоположение: Велико Търново

Джиг спининг и силиконови примамки - въпроси и отговори.

Мнение от eroucma »

Здравейте на всички. От известно време се запалих по спининга, и досега въртях блеснички, но в живота на всеки човек идва момент, който трябва да се усъвършенства и да учи нови неща.
Та за мен тези нови неща сега ще е риболовът на силиконови примамки. Въпросите които първо ми изникват в главата са:
1. Колко вида са тези примамки, и кой вид за какво е.
2. Как са си комплектовам силиконките с подходящи глави.
3. Как аджеба се водят тези неща.
4. Какви такъми трябват за тях- поне препоръчителни.

и още един въпрос- или молба: Айде да ми обадите уловистите си силиконови примамки за:
1. Щука.
2. Бяла риба
3. Костур.

Извинявайте ако съм пуснал нова тема, но исках да си задам въпросите конкретно и да получа конкретен отговор.

Благодаря на всички още от сега
Последно промяна от sestrata на Пон Ное 26, 2012 11:48 am, променено общо 1 път.
Причина: Обединяване на теми
Изображение Изображение
Първата щука и първата кака винаги се помнят, независимо колко са големи и какви зъби имат
Аватар
begleca_sv
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2794
Регистриран на: Вто Ное 17, 2009 10:11 am
Местоположение: Свищов

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от begleca_sv »

сопата е същата с кочто водиш и блесните за другото не съм запознат много така и немам риба на силикон то и на блесна нямам тая година де :lol: :lol: :lol:
Обичам природата, но не само на картинка !!!
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от Vid »

Здравей колега, темата за която искаш инфо е наистина много обширна. Погледни този линк и конкретно филмчетата на Шербакови свързани с риболова на джиг http://80.72.73.143/fishing-video/. Не са торенти, а се свалят директно на компа. Определено има какво да научи човек, ако разбира руски език.

Като най уловисти примамки за мен са Уейк, Орка, Манс и Релакс, като ползвам основно туистери и шадове от 5 - 10 см., а цветовете са зелен брокат, жълт, бял т.е. в светлата гама флуоресцентни цветове.
begleca_sv написа:сопата е същата с кочто водиш и блесните за другото не съм запознат много така и немам риба на силикон то и на блесна нямам тая година де :lol: :lol: :lol:
Абе, не е съвсем същата...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
eroucma
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 691
Регистриран на: Съб Мар 14, 2009 7:23 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от eroucma »

Vid написа:Здравей колега, темата за която искаш инфо е наистина много обширна.
Аз точно по тази причина пуснах отделна тема с формулираните въпроси които засега ме вълнуват- защото по темата има изписано доста, и неможах да схвана и отсея най важното.

И за жалост не разбирам руски- ще се задоволя само с гледането на картинки.
Изображение Изображение
Първата щука и първата кака винаги се помнят, независимо колко са големи и какви зъби имат
Аватар
begleca_sv
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2794
Регистриран на: Вто Ное 17, 2009 10:11 am
Местоположение: Свищов

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от begleca_sv »

нема за сяка припамка различна сопа да ползвам не се излагайте :rolleyes:
Обичам природата, но не само на картинка !!!
fisher38
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Сря Мар 16, 2011 6:47 pm

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от fisher38 »

евтини и качествени на първо място е мистър туистър а също и мичъл и баркли и релакс силиконите са два вида-туистери шадове или силиконови рибки костур много съм ловил за него силикони от 2 до 5-6 см с джиг куки съответно от 2-3 до 10-15 грама/куката да не е скрита в силикона а да се вижда добре/ вземи си от всеки размер по 4-5 цвята/червено жълто бяло черно зелено прозрачни с ламета и различни нюанси от цветовете и комбинации воденето общо взето е дигаш пръта на горе чрез придърпвания последователно на 9 и 11 часа и сваляш пръта надоло едновременно навивайки свободното влакно и отново повтаряш действията а може и само единпат да придърпаш на 11 часа и сваляш ако има отвесен бряг може да помпаш нагоре и надоло можеш да го правиш отревисто и бързо плавно в зависимост кое ще и хареса само за костур подходящ е спининг с тест 5-20грама и дължина 2и10 2и40см защото е чувствителна не смесваи различните светли цветовете много много защото може да се оцветят взаимно за щука до 10 14см дано да съм бил полезен и успехи!
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от Vid »

begleca_sv написа:нема за сяка припамка различна сопа да ползвам не се излагайте :rolleyes:
Е па ти си решаваш. Аз имам 5 сопи с различни макари и влакна и като искам не само да се накефя, а и да ловя, ползвам различна при конкретния вид риболов и условия като течения, вятър, търсени риби и пр.
Конкретно по темата, за улов на бяла и костур (досега нямам щука на силикон) в затворени водоеми засега ползвам Lazer Cobalt SW Spin 3-40, макара - всяка такава спинингова става, плетеняк 0,06-0,12, без поводи и други глупости. Размера на примамката е според това, какви риби търсим и по кое време на годината ги търсим.
Предполагам, че майсторите могат да ловят на джиг с всяка качествена карбонова пръчка, но по неопитните като мен предпочитат точно джигова пръчка - бърза с мек и чувствителен връх, така че ако не усетят кълването или го "проспят" ще го видят във върха на въдицата...., защото пак го казвам големи риби кълват като уклейки и е нужна здрава засечка, иначе деня минава с проспани удари и с празни ръце....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
sestrata
Модератор
Модератор
Мнения: 1493
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 7:32 am
Местоположение: Ruse

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от sestrata »

Предлагам кратък отговор на тази необятна тема.
eroucma написа: Q: 1. Колко вида са тези примамки, и кой вид за какво е.
A:
Туистери и шадове - ползват се с класически джиг глави, чебурашки с двойни и офсетни единични куки. Ловят всички хищници, а по-дребните размери и мирни риби.
Силиконови червеи - ползват се предимно с монтажи "каролина" и "тексас" за риболов на бас и костур
Гагаляги /туби, октоподчета/ - ползват се с цилиндрични джиг глави за риболов на пъстървови риби.
всякакви имитации на буболечки - имат приложение предимно за костурови риби


Q: 2. Как да си комплектовам силиконките с подходящи глави.
A: Комплектоват се според дълбочината на която ще се лови и вида риба така, че при всяко вдигане от дъното, пропадането да трае поне 2 секунди, като същевременно има непрекъснат контрол върху линията.

Q: 3. Как аджеба се водят тези неща.
A: След замятане се изчаква докосване на дъното с изпъната линия. След това с помощта на въдицата /американски стил/ или само на макарата /руски стил/ се придърпва примамката стъпалообразно, равномерно или вълнообразно. При пасивни риби и студенавода се води бавно с паузи 2-3 секунди. Във всички случаи стремежът е да не се губи контакт с дъното. Някои примамки се водят успешно и повърхностно.

Q: 4. Какви такъми трябват за тях- поне препоръчителни.
A: Въдица с лек, чувствителен връх за индикация на кълването и твърд гръбнак за сигурна подсечка. Ако не се ползва специализирана джигова въдица, подходящи са всички пръчки със строй "фаст" и "екстрафаст", т.е. бърз и свръхбърз. Тестът трябва да съответства на ползваните примамки. По-късите версии - около 1.80-2.60 м са подходящи за джиг от лодка, стръмни брегове и стояща вода, а по-дългите 2.70-3.20 м за джиг от полегати брегове и големи реки със силно течение.
Макара със сигурен преден или заден аванс.
Плетено влакно с релен диаметър 0.12-0.25 мм
Флуорокарбонов повод за море, бистра вода и каменисто дъно. Метален за щука.


Q: и още един въпрос- или молба: Айде да ми обадите уловистите си силиконови примамки за:

1. Щука. -Tуистери 5-6 инча, шадове 4-6 инча - Прозрачен с брокат, Зелен, Черен.
2. Бяла риба - Туистери 4-5 инча, шадове 3-5 инча. Цвят бял, ярко жълт, зелен, прозрачен а брокат.
3. Костур. - Туистери или шадове 1-3 инча. Цвят бежов, "горено масло"
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от bobo_33333 »

сопата е същата с кочто водиш и блесните за другото не съм запознат много така и немам риба на силикон то и на блесна нямам тая година де :lol: :lol: :lol:
begleca_sv написа:нема за сяка припамка различна сопа да ползвам не се излагайте :rolleyes:
Тука се крие отговора ,защо ли нямаш риба на силикон.
Ем не си запознат ,хем съвети даваш. :)

Основно и като цвят и като марка ,както за бяла ,така и за костур и щука

Изображение
Аз там съм пораснал...
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от Vid »

begleca_sv написа:един колега беше пуснал тема точно за тва което спорите навремето като не е имало толкова видове сопи хората не са ловели бели риби на изкусвени примамки ръчно правени от гума ли не се излагаите не скъпата сопа хваща риба .......
Навремето въдицата си я правех от дрянова пръчка, шивашки конец, някаква кука и за плувка перо от домашна кокошка. Риболова беше по успешен от сега, защото имаше толкова риба, че и с шепи да бръкнеш пак ще изкараш някоя. А сега се мъчим да излъжем една или две риби и ако пропуснем поради липсата на добър такъм... сме си загубили времето и удоволствието.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от bobo_33333 »

Темата е за силикони ,не за сопи :)
Начи със супер скъпа пръчка,ако не знаеш ко да я прайш,пак няма да фаташ.
Обаче със супер скъпи силикони,са фаща гьотере :lol: абе се ша фаниш нещо :D
Ей го на ко стана с френския фалшив силикон,колко народ изгоря :wink:
Аз там съм пораснал...
cronos39
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 268
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 8:57 pm

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от cronos39 »

sestrata написа:Предлагам кратък отговор на тази необятна тема.
eroucma написа: Q: 1. Колко вида са тези примамки, и кой вид за какво е.
A:
Туистери и шадове - ползват се с класически джиг глави, чебурашки с двойни и офсетни единични куки. Ловят всички хищници, а по-дребните размери и мирни риби.
Силиконови червеи - ползват се предимно с монтажи "каролина" и "тексас" за риболов на бас и костур
Гагаляги /туби, октоподчета/ - ползват се с цилиндрични джиг глави за риболов на пъстървови риби.
всякакви имитации на буболечки - имат приложение предимно за костурови риби


Q: 2. Как да си комплектовам силиконките с подходящи глави.
A: Комплектоват се според дълбочината на която ще се лови и вида риба така, че при всяко вдигане от дъното, пропадането да трае поне 2 секунди, като същевременно има непрекъснат контрол върху линията.

Q: 3. Как аджеба се водят тези неща.
A: След замятане се изчаква докосване на дъното с изпъната линия. След това с помощта на въдицата /американски стил/ или само на макарата /руски стил/ се придърпва примамката стъпалообразно, равномерно или вълнообразно. При пасивни риби и студенавода се води бавно с паузи 2-3 секунди. Във всички случаи стремежът е да не се губи контакт с дъното. Някои примамки се водят успешно и повърхностно.

Q: 4. Какви такъми трябват за тях- поне препоръчителни.
A: Въдица с лек, чувствителен връх за индикация на кълването и твърд гръбнак за сигурна подсечка. Ако не се ползва специализирана джигова въдица, подходящи са всички пръчки със строй "фаст" и "екстрафаст", т.е. бърз и свръхбърз. Тестът трябва да съответства на ползваните примамки. По-късите версии - около 1.80-2.60 м са подходящи за джиг от лодка, стръмни брегове и стояща вода, а по-дългите 2.70-3.20 м за джиг от полегати брегове и големи реки със силно течение.
Макара със сигурен преден или заден аванс.
Плетено влакно с релен диаметър 0.12-0.25 мм
Флуорокарбонов повод за море, бистра вода и каменисто дъно. Метален за щука.


Q: и още един въпрос- или молба: Айде да ми обадите уловистите си силиконови примамки за:

1. Щука. -Tуистери 5-6 инча, шадове 4-6 инча - Прозрачен с брокат, Зелен, Черен.
2. Бяла риба - Туистери 4-5 инча, шадове 3-5 инча. Цвят бял, ярко жълт, зелен, прозрачен а брокат.
3. Костур. - Туистери или шадове 1-3 инча. Цвят бежов, "горено масло"
Точно описано.
Аватар
seeker2
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 450
Регистриран на: Съб Сеп 04, 2010 11:26 pm

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от seeker2 »

Ще питам тук ,за да не пускам нова тема.... Предлага ли се някъде смазка за силиконите или нещо подобно? От стояне по кутийте и хапане ,доста бойци са станали на чиру :shock: с
Кеф ,цена няма
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от Vid »

Отиваш в някоя от по-големите търговски вериги на щанда къде продават авто-аксесоари и търсиш силиконов спрей. Цената му е около 5-8 лв. Пръскаш примамките и ги съхраняваш задължително в найлонови пликове или пластмасови кутии. Един флакон ще ти стигне за цял живот...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
seeker2
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 450
Регистриран на: Съб Сеп 04, 2010 11:26 pm

Re: Силиконово примамки - въпроси за тях

Мнение от seeker2 »

И аз съм се замислял за тези спрейове но незнам дали няма да има някакъв обратен ефект или отблъскващ спрямо хищника
Кеф ,цена няма
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”