Воблер vs Джиг

Модератори: Павел Иванов, sestrata

k.mitow
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Ное 02, 2011 12:04 pm

Воблер vs Джиг

Мнение от k.mitow »

Здравейте, Честита нова година.
С какво воблерите превъзхождат джиговете и абратно, силикона - воблерите. И кога е по-добър единият вид примамки, и кога другия.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от Павел Иванов »

Общо взето всеки сам си изгражда мнение кога да ползва едното и кога другото на база опит , риба която се търси , къде се търси , време и пр. и пр.
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от Vid »

Павел Иванов написа:Общо взето всеки сам си изгражда мнение кога да ползва едното и кога другото на база опит , риба която се търси , къде се търси , време и пр. и пр.
Добре го е казал гусин модератора и тук мога да обобщя на база собсвения си опит - джигът е успешен през зимните месеци на годината, когато рибата е пасивна и се държи близо до дъното (през лятото е глупаво да се лови на джиг, тогава рибата "гони" и се държи в по-горните водни пластове при което е удачно ползването на воблери и попери). Смятам, че в сезона сега т.е. декември -- февруари е безпредметно да се опитва с блесни и воблери, шансът е минимален.
Рибите които "кълват" на джиг са основно сулка и костур, щука и сом също но по-рядко. Рибите търсим в дълбокото, дънни ями, прагове и др. през студените месеци, а в по-топлите на джиг може да се лови и в плитките участъци. При мен най-добри резултати дава стъпаловидната проводка - руската школа, където се работи основно с макарата. Когато е по студено, проводката трябва да е по-бавна и с по-големи паузи за да провокираме пасивната риба. При чисто дъно най-удачно е да се ползва класически монтаж с неподвижна глава, при дъно със закачки - тип чебурашка със скрита офсетна кука... Възможни са всякакви монтажи, такива с двойни и тройни куки...

п.с. Личното ми мнение е, че риболова с джиг е върха при спининговия риболов при което е нужен добър и чувствителен такъм, усет за кълването от голяма дистанция и здрава и бърза засечка за да имаме успех, за разлика от блесни и воблери при които в повечето от случаите рибата се самозасича.....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от INCUBUS »

Неправилно задаване на темата -все едно да питаме : "На дистанция 15 метра дали да хвърляме нож към противника или да го стреляме с пистолета си ?"Всичко е "според зависи"-даже според много " зависита",от които колегата Vid е зачекнал доста :)
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от bobo_33333 »

INCUBUS написа:Неправилно задаване на темата -все едно да питаме : "На дистанция 15 метра дали да хвърляме нож към противника или да го стреляме с пистолета си ?"Всичко е "според зависи"-даже според много " зависита",от които колегата Vid е зачекнал доста :)
Ако пистолета е МАКАРОВ,фъррляме него към противника :lol:

С воблер,особено от брега по трудно се постига дистанцията,която може да бъде достигната с джиг,а сега вече има и джиг-воблер :wink:

Изображение
Аз там съм пораснал...
mojiganga
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2011 1:14 pm

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от mojiganga »

A и аз неук в спорта да попитам- може ли да използваме джиг въдица за риболов с воблери до 5-6 грама?
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от Vid »

mojiganga написа:A и аз неук в спорта да попитам- може ли да използваме джиг въдица за риболов с воблери до 5-6 грама?
Всичко може, въпроса е доколко е удачно. Принципно джиговите въдици имат мек и плътен връх понякога оцветен в различен цвят или дори направен от друг материал, чиято основна цел е да индикира ударите на рибата при пропадането на примамката.
При влачене на примамки като воблери, които оказват голямо съпротивление и ако евентуално прибавим и течението на реката, пръчката губи всякаква чувствителност, дори става неизползваема ако е с ниска акция.
bobo_33333 написа:
С воблер,особено от брега по трудно се постига дистанцията,която може да бъде достигната с джиг,а сега вече има и джиг-воблер :wink:

Изображение
Като ги гледам тези скъпарски измислици, при дънна проводка с тези голи тройки... и като загубя 10-15 бр. за 2 часа.... По добре да си ползвам простичките и евтини силиконки и глави, едва ли ще имам по лош успех.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от Мунчо »

А с какво чернокосите жени превъзхождат русите?
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от bobo_33333 »

Като ги гледам тези скъпарски измислици, при дънна проводка с тези голи тройки... и като загубя 10-15 бр. за 2 часа.... По добре да си ползвам простичките и евтини силиконки и глави, едва ли ще имам по лош успех.
Ми не ги гледай тогава,щот никъде в колегата в темата си не споменава за дънна проводка,а за воблер и джиг :wink:
Аз там съм пораснал...
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от INCUBUS »

Е,като се върна на заглавието "Воблер vs Джиг",ми се ще да интерпретирам оня виц и да извикам : Най-добре и двете,и двете!"В интерес на истината,такава дилема за мен не съществува,защото на спинингов риболов нося поне две различни пръчки,та освен воблер и джиг се пробват и блесни,и клатушки,понякога и спинъри ,и разни цикади и пр. :)
atanas atanasov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 164
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 2:27 pm
Местоположение: Разград

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от atanas atanasov »

От скромния ми опит в спининговият риболов, предимно на язовири от брега и от лодка, считам че не е коретно да се съпоставят така джиг и воблер.Всеки грамотен спинингист в арсенала с примамки има воблери ,блесни и джигове със силикони.От сезона и ситуацията зависи какво ще се използва.Аз лично ползвам и трите вида и експериментирам.Относно джиг-воблера мисля че на него "кълват" повече риболовците отколкото рибите.
За завистта,глупостта и подлостта почивен ден няма.
kameti
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Сря Дек 27, 2006 2:29 pm
Местоположение: Исперих

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от kameti »

Мунчо написа:А с какво чернокосите жени превъзхождат русите?
а има и рижави.... :P
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от Vid »

bobo_33333 написа:
Като ги гледам тези скъпарски измислици, при дънна проводка с тези голи тройки... и като загубя 10-15 бр. за 2 часа.... По добре да си ползвам простичките и евтини силиконки и глави, едва ли ще имам по лош успех.
Ми не ги гледай тогава,щот никъде в колегата в темата си не споменава за дънна проводка,а за воблер и джиг :wink:
Абе що не вземете да си таковате онаковата.... Единствената причина да напиша нещо тук е тази, че навремето научих доста неща за спининговия риболов от нашите форуми и чуждоезичните такива и се опитвам да помогна на начинаещите в този риболов да не си хвърлят парите, усилията и времето на вятъра...
Ловете си на воблери през януари и Ви желая много успехи..... и чупете леда, не ги влачете върху него.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от Мунчо »

Aз не разбрах какво точно имате предвид, колега Вид? По вашата логика, аз пък бих ви препоръчал пък да влачите топузите по плитчините през топлите сезони, когато хищника прави периодични заходи в преследване на плячка, или е над термоклина в по-дълбоките участъци. Или да продължите да се учите, защото спининга е необятна материя и е смешно да се дават подобни мнения. Истината е, че за конкретни условия, моменти и риби определен кръг примамки са най-удачни, обаче да се изтъкват някои от тях като плацебо и абсолют е същото, като човек да каже, че например Ф1 е най-добрия автомобил въобще.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Воблер vs Джиг

Мнение от bobo_33333 »

Колегата не пише за каква риба и къде ще се ползват и пита кога,кое е по добре.
Нещо се омешват нещата...
Всичко си е индивидуално... :roll:
Последно промяна от bobo_33333 на Чет Яну 05, 2012 9:43 am, променено общо 1 път.
Аз там съм пораснал...
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”