Блесни разни всякакви

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от INCUBUS »

Вие давайте за щуките,ама аз специализирам само за дълбоководен улов на дебели костури с клатушки и по-яки въртящи блесни-е това е през зимата :)
sharko54
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Яну 25, 2011 7:07 pm

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от sharko54 »

Да споделя и аз една проводка на която това лято имах успехи. Примамката в първия случай когато случайно открих :lol: (за себеси ) тази проводка беше мепс Аглиа № 2, общо взето блесната трябва да не е много лека и да е сравнително стабилна в течение :!: , воденето прилича малко на задържане но е по изчанчено :wink: , та ето за какво става дума.
За този начин на водена на блесната са подходящи сравнително широки и дълбоки места от реката където течението е достатъчно силно и с постоянна скорост. Заставаме на брега и хвърляме примамката право към отсрещния бряг перпендикулярно на течението, след което започваме да обираме влакното съвсем бавно или ако течението е достатъчни силно и постоянно може и въобще да не обираме. Какво се случва - блесната пада във водата течението я подхваща, линията се опъва и листото се завърта под напора му, като постепенно изтласква примамката ветрилообразно към нашия бряг. В това време докато обирам влакното съвсем бавно :shock: (общо взето се стремя просто да поддържам линията добре опъната и да чувствам играта на примамката) плавно и бавно движа върха на пръчката от максимално свалено положение до максимално високо и обратно, като по този начин карам блесната да се вдига от дъното към повърхността и обратно.
Дано да сте ме разбрали :D . Общо взето звучи малко шантаво но да ви кажа има ефект, и вече като намеря подходящо място винаги го пробвам и по този начин.
Надявам се да съм го обяснил достатъчно разбираемо.

Поздравявам колегата Павел Иванов за хубавата тема.
:smt041
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Мунчо »

Този метод на задържане е ефективен в бърза вода, когато силата на водния напор на течението е достатъчна, за да поддържа въртенето на лопатката. Под действие на силата на течението, блесната описва ветрилоподобно движение, което я изнася до брега(и тук често следват атаките, особено ако ловим кефал, който чака в тази зона разнообразна плячка, малко преди да се "срине" въртушката, поради навлизането в спокойния воден слой), в случай, че ловим до него, или пък "увисва" на едно място под нас, като се движи във вертикална равнина, ако сме нагазили във водата. ОСобено ефективно е през лятото и ранна есен, когато в реките има много и разнообразна храна, а активните риби се изтеглят в бързеите, където я причакват и атакуват, без много-много да я разглеждат.
По този начин може да се водят и клатушки.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Павел Иванов »

Та тъй .
Когато се спомене клатушка обикновено си представяме по-едра примамка за риболов на щука . Тъй ограничаваме тази великолепна примамка която по принцип лови всички хищни риби . В момента се предлагат клатуни всякакви , с различна форма , големина и тегло . Микро клатушките в диапазона от нула цяло и малко до пет грама са едни великолепни примамки когато иде реч за риболов на пъстърва , клен и кустур . На тях не отказват и другите хищни риби . Хващал съм малък сом , малко над кило , на половин грамова клатушка от типа :

iJetlink

Изображение

Микро клатуните на SSYlabel са едни невероятни дребни примамки когато ловим капризна пъстърва , клен , кустур в спокойна но замътена вода с припомпване :

Изображение

Когато пъстървата вече е станала пасивна то дребосъците на B-HOUSE със задържане и лек туич в бавното течение имат способноста да ни изненадат приятно :D

Изображение

Идеята ми в случаят е че не бива да подценяваме дребните клатуни защото те определено си ловят . В някои случаи се оказват единствената примамка на която рибата в момента дава . В началото на миналият месец извадих една прекрасна почти четири килограмова щука на клатуна имитация на Тоби с тегло 5гр.на равномерна проводка .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
f1team
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1042
Регистриран на: Пет Окт 16, 2009 3:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от f1team »

Павка, дека се предлагат тея мъници. По магазините в бургаско не съм виждал по-малка от 5 гр. По принцип по-малка блесна от 5 гр. съм виждал само в сайта на Колмик. Може би недоброто предлагане е причина за пренебрегването им.
няма бивш пе**раст, бивша к**ва, бивш предател, бившо ченге и бивш негър (единственото изключение беше МАЙКЪЛ ДЖЕКСЪН)!
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Павел Иванов »

За съжаление клатушки до един грам и аз не съм виждал да се предлагат в БГ . То и с тях е много трудно и почти безмислено да се работи с различна от УЛ въдица та за това смятам тъй . Виж в размер 3 - 5гр. се намират от време на време а и са по-универсални и не -по-малко уловисти :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
nabeden ribar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 4:28 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от nabeden ribar »

Павел Иванов написа:



Изображение
Продават ли се у нас такива куки?
dimi6o
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 119
Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 12:53 pm
Местоположение: София

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от dimi6o »

От 4 години ловя само на изкуствени примамки.....и се оказа,че най-големият успех ми идва от железата(било то клатушки или въртележки),80% от хванатите щуки съм ги заковавал на Моска Сапфир,това за мен е най-простата и уловиста блесна незнам кво зачеква в рибешкото съзнание но направо ги побърква даже клен съм хващал по дефилето с най малкият номер на моската.
Боклука кефи ли те?Щото мене НЕ.....
nissana
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 319
Регистриран на: Пет Яну 05, 2007 3:40 pm

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от nissana »

f1team написа:Павка, дека се предлагат тея мъници. По магазините в бургаско не съм виждал по-малка от 5 гр. По принцип по-малка блесна от 5 гр. съм виждал само в сайта на Колмик. Може би недоброто предлагане е причина за пренебрегването им.
Във Видракс има едни СЕЙКА по 2гр,взех всички цветове,че бързо чезнат-цена около 5лв.И при Дачката има едни на ИЛБА по 3гр,два цвята,по около 3лв.Това е каквото намерих свободно в София,иначе ако имаш хора в Русия,там има доста и то маркови.
Аватар
jorro11
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Пет Яну 15, 2010 9:42 pm
Местоположение: Samokov/Sofia

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от jorro11 »

Здравейте и от мен!
Нека и аз да споделя моят опит с различните блесни.От 5-6 години този риболов ми се превърна в любимият.Фен съм и на клатушки , но по-успешните за мен лично се оказват въртящите такива.Ако трябва да кажа марки от тези , които са се оказали успешни за мен то това са Мепс(Комет,Аглия,Лусокс), Моска номер 2 и 3 ( бяло и жълто листо),както и една спомената от колега по нагоре в темата Улар(със сребриста лопатка).Ной-успешната ми блесна беше една, на която дори името й не помня номер 2 със сребристо листо и розови пръски по него.Това беше блесна , която създаваше уникални вибрации и се атакуваше еднакво добре и от кефали ,и от костури като дори доста често и щуките не й прощаваха.В никакъв случай не беше маркова, а точно от онези, които се купуват "на килограм".
Като разочарования от въртележките поне при мен са :Илба и Дам-Ефзет.
От клатушките най-успешната и най-неуспешната са ми от един и същи вид:Мепс Сайклопс.Най-успешна ме е сребристата такава, а най-неуспешната ярката зелена такава.Отдавам го на водоема, иначе нямам друго обяснение.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Павел Иванов »

nabeden ribar , имаше тема в Манията относно тия куки та ако ти се търси предполагам че ще откриеш къде ги има . Лично аз не си купувам защото не ме влече особено билдърството , лентяй съм тъй да се рече в тази насока .
Тъй , в диапазона 3 - 5гр. едни от най-универсалните клатуни , поне за мен , са Lightning Wobbler II на Tiemco :

Изображение

Търпят всякаква проводка и се държат перфектно както и в спокойна вода , така и в течение .

Също така много добри са и тези на Smith Ltd. :

Изображение

За спокойна вода клатуните на ACME PHOEBE също са едно много добро решение :

Изображение

Естествено че съществуват една купчина други читави примамки в този диапазон , най-разпространената както споменах по-горе е Тоби и разновидностите и , та ако взема в един пост да описвам качествата и видовете на тези примамки ще ме заболят пръстетата :?
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Sleepwalker_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 686
Регистриран на: Вто Апр 26, 2011 10:34 am
Местоположение: Шумен

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Sleepwalker_ »

Преди няколко месеца в един китайски магазин бях набарал една кутия дребни клатушки във всякакви цветове, но предимно шарени, като тези по-топчестите много приличаха на слънчевка. Имаше както продълговати, така и по-овални. Тогава взех десетина за проба, половината изпокъсах, другата половина забравих в едната кутия и не съм ползвал. Като грамаж може би са точно от калибъра, посочен от Павел Иванов - между 3 и 5 грама, но с тройна кука. От малкото ми опити с тях видях, че са доста "кръшни" във водата, но риба не хванах на тях. Довечера ако не забравя ще ги снимам. :)
Аватар
sandista
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1738
Регистриран на: Чет Сеп 09, 2004 8:14 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от sandista »

Абе, да ги еба и у ламарините угънати .. намерете си тънка ламарина, слагате едно топче на парче дРъво, чуканье отлЕфу,отдйесну и те ти клатурана.. ножици за тел струват към 3-4лв... Стават доста сполучливи .. после мацате с лаковете на жената - тя рИве, вие се радвате .. кеф !
Пафкъъъ, СмитУвете арни,ма па на премиум цИнЪ бе дееба .. проста ламаринкЪ си е ..
А тия АкНе ПоЕбе - да ги поЕба .. нещо не мЪ зарадваха достатъчно :))) ;)
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от antivik »

sandista написа:Абе, да ги еба и у ламарините угънати .. намерете си тънка ламарина, слагате едно топче на парче дРъво, чуканье отлЕфу,отдйесну и те ти клатурана.. ножици за тел струват към 3-4лв... Стават доста сполучливи .. после мацате с лаковете на жената - тя рИве, вие се радвате .. кеф !
Пафкъъъ, СмитУвете арни,ма па на премиум цИнЪ бе дееба .. проста ламаринкЪ си е ..
А тия АкНе ПоЕбе - да ги поЕба .. нещо не мЪ зарадваха достатъчно :))) ;)
:lol: :lol: :lol: То и кафена па и чаена лъжичка като резнеш и изпилиш малко и става кривундел. :wink:
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от INCUBUS »

Който иска да си ги прави така,ама това е все едно да не пиете готово кафе от кафе-автомата,а винаги да си кладете огън и с носените джезве,вода и смляно кафе,да си направите кафето :) Дали си струва само заради това,че може и така?
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”