Блесни разни всякакви

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Павел Иванов »

Да те нахранят че мешаш понятията въртяща блесна за която споменава Муня и клатушка която в случаят визираш ти , за друго не виждам какво :roll: Иначе метода е сполучлив при работа с клатушка и не сполучлив при работа с въртележка освен при моделите които Мунчо е споменал . То верно че самият snuupar не е конкретизирал за какъв тип блесна иде реч в питането му ама ...
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Мунчо »

След като темата е за въртящи блесни, е логично да се предполага, че колегата пита за тях и странно да му обясняваш как ти кълве на свободното пропадане на клатурата(което иначе си е баш така). :D
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Д-р Флекс »

Павел Иванов написа:Иначе метода е сполучлив при работа с клатушка и не сполучлив при работа с въртележка освен при моделите които Мунчо е споменал .
С едно изключение - при риболов на костур на въртяща блесна ударите най-често следват в момента на внезапно спиране на равномерната дотогава проводка.
nabeden ribar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 4:28 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от nabeden ribar »

Мунчо написа:
snuupar написа:Искам да попитам:може ли да се води блесната тип(stop and go).??Това водене дали дразни по-вече рибата?Питането мие за затворени водоеми.!Благодаря
Koлега, запитай се най-напред какво става, след като спреш да "теглиш" блесната и после си помисли може ли да я водиш по този модерен начин. Същото може да направи и колегата nabeden ribar.
по-горе съм писал
nabeden ribar написа: Ще добавя че блесните могат да бъдат задно утежнени (пример-аглия) и предно утежнени (пример-лусокс). При предно утежнените блесни може да променяте тежестта (имаше такъв въпрос) дори да я премахвате. Друго различие е че предноутежнените блесни работят и на пропадане.

Факт е обаче че имам хванати риби на въпросната проводка - издигане от дъното, хоризонтално водене и пропадане до дъното с кратка пауза ( това разбирам под водене stop and go) със задноутежнена блесна (аглия). Естествено при пропадането няма игра, но на другите два етапа от проводката блесната си работи, така че това също е вариант и може да се ползва тази техника ако рибата не ще да вземе на класическа равномерна проводка.
Последно промяна от nabeden ribar на Чет Яну 12, 2012 10:56 am, променено общо 2 пъти.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Павел Иванов »

Муня , темата е за блесни всякакви , просто етапа е за въртележки ама се избързва от колеги което е нормално , инак трудно ще върви развитието :wink:
diksan133 , никога не е късно да научиш нещо ново без значение от човек с колко опит :wink: В много от случаите болшинството хора залагат на няколко утвърдени начина на проводка и не експериментират . Друг е въпроса че примерно аз от съвсем малечок с тате съм по гьоловете и въртя на разни примамки , е не само и единствено на спининг де , и така сигур над трийсет години което не значи че съм научил всичко , по-скоро знам някои от основните неща а колко много още има да науча .... Навремето имаше съвсем малко спинингисти , повече риба която не беше научена на различните примамки , не беше нахитрела демек , но сега е друго . Преди пет-шест години , виден форумен деец ми зададе въпроса - "Що ги отваряш?" - отговорът ми беше - "Споделям опит , колкото и малък да е той , с цел и други да споделят от своя та да науча нови неща." . Та така , да карам натам :D
Не мога да не се съглася с мнението на Флекса по отношение на кустура . Виж при риболова на щука с въртяща се блесна ефекта е по-голям в обратният случай ако и разпространеното хващане за ефективност е наобратно . Ако видим че щука следва бавно движещата ни въртяща блесна , много по-добре е да забързаме проводката с една идея с цел да я провокираме да не избяга "дразнителят" отколкото да я забавим или спрем . Не че и при другите варианти не се хваща според моментното и настроение ама това от според как и е кеф на рибата .
Като цяло въртящата блесна ни дава най-малко възможности за експерименти но пък е много ефективна и без такива .
Тъй - колебаещи се блесни , "клатушки" .
Най-разпространените клатуни са с формата на лъжици . Не случайно англоговорящите наричат колебаещата се блесна именно spoon . От там на там благодарение на развитието на спининговият риболов и специфичните изисквания на хора натрупали опит и имащи свои виждания телата им придобиват различни форми . Най-ефективна и доказала се в световен мащаб форма е именно тази на прослувутата "Тоби" на АБУ . При клатушките вече имаме невероятен диапазон за експерименти . Ефективни са и при равномерна проводка , при "stop and go" , при припомпване , при стъпаловидно водене , при джърк , на пропадане и пр. и пр. В момента имаме невероятно голям избор от видове и форми на клатушки които благодарение на зададената им форма имат различна игра и обща визия но като цяло имаме една имитираща вече рибка примамка . Тук вече от нас зависи каква рибка ще имитираме с цел да провокираме хищника . Дали жизнена и игрива , дали болна и умираща , дали търсеща храна и пр. , избора в случаят наистина е голям .
По-натам ще пощракам още . Това че минах във фаза клатуни не значи че спираме да коментираме въртележките , просто постепенно разширявам погледа върху блесни разни всякакви .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Д-р Флекс »

...при риболова на щука с въртяща се блесна ефекта е по-голям в обратният случай ако и разпространеното хващане за ефективност е наобратно . Ако видим че щука следва бавно движещата ни въртяща блесна , много по-добре е да забързаме проводката с една идея с цел да я провокираме да не избяга "дразнителят" отколкото да я забавим или спрем .
+1.


Колкото до клатушките, това бяха първите блесни, с които проходих "в занаята". Дълги години, да не кажа десетилетия, ми трябваха да открия, че ефективна може да бъде не само бавната с пропадания проводка, а ... всякаквата, вкл. и "туичинговата", с подходящия размер, разбира се - досега поне не съм туичвал клатушка от 20 грама :D - и при подходящи условия.

От популярните модели, Тобито е може би най-универсално по отношение на възможните проводки (като под Тоби разбирам не само модела с марка Абу, а и всички клонинги). Изобщо, мисля си че още първобитните скандинавски рибари са използвали изкуствена примамка с формата, популярна днес като Тоби - толкова е съвършена като форма, поведение, параметри. Също тъй от последните 10-на години съм в постоянен захлас от Атома на Абу (различен от т.нар. руски Атом), както и от Сайклопса на Мепс. С последната, обаче, досега имам успехи основно на костур, клен, пъстърва и дори бяла риба, но не и на щука...не знам защо!
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Мунчо »

Вярно, че не бях прав в горната си забележка за клатуните. Някак си останах с впечатление, че темата е посветена само на въртящите блесни, но то е, защото не познавам всички букви от азбукито. :lol:
"ЦиЦиклопса" вярно лови пъстърви. Преди време каних Шамана на гости, след състезание за бяла риба на Жребчево, той измъкна един байтрънър, увеси му една такава клатура 8 гр, и докато агохизирах от отвращение, с максимум петото хвърляне извади една балканска пъстърва към 35 санта. :lol: :lol: :lol:

п.с. Иначе клатуните според мен са по-креативните примамки без съмнение, най-малкото защото предлагат повече възможности за водене и изискват повече творчество от риболовеца. Освен това, снабдени с единична кука(говорим за дребните такива), много по-лесно и безаварийно се водят през подводната растителност. Отделен плюс е, че позволяват несравнимо по -прецизно облавяне в по-голяма дълбочина, сравнено с въртящата блесна.
И като стана дума за последната, трябва да споделя, че според мен тя е профанска примамка :lol: , ще прощавате. Ползвам я с кеф и имам забележителни ръкоделия на световни гурота в този риболов, но трябва да бъде реалисти. Тя играе монотонно при пълноценно водене и единствените нюанси, които могат да бъдат внесени в движението й, са увеличаване и намаляване скоростта, както и "пулсации" с почти пълно спиране на навиването и незабавно започване отново( за които говори д-р Флекс), но това в никакъв случай не може да бъде опредлено като "стоп енд гоу).
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от P-etkan »

Привет,

...като подхванахте темата за клатушките...за мен това са блесните :wink:
В зависимост от задвъдичното устройство и такъма може да се придаде такава реалистична игра на тази примамка, че рядко минава без атака и кълване 8)
Самите клатушки като вид примамка могат да са с най-различна форма имитираща жива рибка. Според скоростта на водене могат да се въртят като въртележки, да се поклащат равномерно или неравномерно, да се използват като джиг.. и т.н. и т.н. тн.....
:shock: Не разбирам обаче, защо още не е спомената Руската класика -"Шторлек - это блесна-легенда, блесна-история, которая, несмотря на солидный возраст (первое упоминание о блесне в рыболовной литературе дотируется 60-ми гг. XIX в.) не утратила своих исключительных качеств" :arrow: според мен това не е преувеличено или измислено с "лека ръка". Днес всички фирми имат поне един модел имитация на тази блесна :!: Това само по себе си говори достатъчно.
...доста самоделки съм си правил и трябва да призная, че именно тази блесна (самоделките) ми е донесла доста моменти с повишен адреналин :).

...продължавам да следя и развивам темата ....


:drinkers:
Последно промяна от P-etkan на Чет Яну 12, 2012 2:01 pm, променено общо 1 път.
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Д-р Флекс »

Ще ни пуснеш ли снимка на този Щорлек, че нещо не се сещам дали изобщо съм я виждал (гледам, между другото, че на аватара ти има нещо различно, не Щорлек...)

ПП ясно за кой модел става дума, не знаех предисторията, и че е руска инвенция. Имам такива от 2 до ~20 грама на най-различни производители, наистина са много уловисти.

http://www.irybolov.ru/blesna/873-2011- ... 50-00.html
Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от P-etkan »

Д-р Флекс написа:...на аватара ти има нещо различно...

ПП ясно за кой модел става дума, не знаех предисторията, и че е руска инвенция. Имам такива от 2 до ~20 грама на най-различни производители, наистина са много уловисти.

http://www.irybolov.ru/blesna/873-2011- ... 50-00.html
8) дааааа, това е :) ...а аватара си е просто аватар :wink:
snuupar
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:51 am

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от snuupar »

Павел Иванов написа:Да те нахранят че мешаш понятията въртяща блесна за която споменава Муня и клатушка която в случаят визираш ти , за друго не виждам какво :roll: Иначе метода е сполучлив при работа с клатушка и не сполучлив при работа с въртележка освен при моделите които Мунчо е споменал . То верно че самият snuupar не е конкретизирал за какъв тип блесна иде реч в питането му ама ...
Благодаря,за направената забележка.Става въпрос за Мепс Аглиа със рибка на куката.Хващал съм ниакоия друга щука със нея по този начин.Та за това питам да ли е правелно или съм имал касмет.Водоемът беше около 2-метра и обрасал,и при спирането на блесната,тя потъваше в тревите,е там ставаше удара.
snuupar
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:51 am

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от snuupar »

Упс !!!!!!!! Не Аглиа ами Тw mino(
Прикачени файлове
mepps_twmino.jpg
mepps_twmino.jpg (9.28 KiB) Преглеждано 1572 пъти
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от Павел Иванов »

snuupar ако е вярно това което споделяш си живо потвърждение че и с неособено ловящи примамки се лови стига човек да е упорит . Интересно ми е само как го правите това "потъване в тревите" с въртележка при "stop and go" :roll: Не друго ами на мен лично ми звучи като тотализатор - едно вероятно чисто спускане и изваждане на блесната , от незнам колко си хиляди омотвания в растителността . Не друго ами поради спесификата на Аглия листото обикновено при пропадане то се изкилиферчва на една страна , оттам на там имаме една голяма тройна , при Аглия 5 , и голяма тройна + такава двойна + допълнително обемно тяло , при Аглия ТиВи Мино които като съвкупност от фактори при "потъване в тревата" , обикновено довеждат до резултат "топка от самата трева" , а той като цяло не е особено уловист вариант .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
snuupar
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:51 am

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от snuupar »

Павел Иванов написа:snuupar ако е вярно това което споделяш си живо потвърждение че и с неособено ловящи примамки се лови стига човек да е упорит . Интересно ми е само как го правите това "потъване в тревите" с въртележка при "stop and go" :roll: Не друго ами на мен лично ми звучи като тотализатор - едно вероятно чисто спускане и изваждане на блесната , от незнам колко си хиляди омотвания в растителността . Не друго ами поради спесификата на Аглия листото обикновено при пропадане то се изкилиферчва на една страна , оттам на там имаме една голяма тройна , при Аглия 5 , и голяма тройна + такава двойна + допълнително обемно тяло , при Аглия ТиВи Мино които като съвкупност от фактори при "потъване в тревата" , обикновено довеждат до резултат "топка от самата трева" , а той като цяло не е особено уловист вариант .
Така е но както споменах можеби беше случаиност.Щото тревите които вадих с блесната бяха наистина много.А и този начин на водене бях го гледал по няква руска програма,и реших да пробвам.
nabeden ribar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 4:28 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Блесни разни всякакви

Мнение от nabeden ribar »

Павел Иванов написа:. Интересно ми е само как го правите това "потъване в тревите" с въртележка при "stop and go" :roll:
Аз го правя само където дъното позволява с идеята не да съблазня рибата (щука) с проводка, а да забавя максимално проводката, с кратка пауза и давам време просто да се доближи...
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”