попери

Модератори: Павел Иванов, sestrata

antonivanov
новобранец
новобранец
Мнения: 54
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 4:01 pm

попери

Мнение от antonivanov »

Здравейте,
на доста места четох това онова за тези примамки, но все пак.
Препоръчайте ми попери за риболов на костур.
И в какви ситуации са най-ефикасни.
Благодаря предварително.
nasju
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 12:15 pm
Местоположение: Русе

Re: попери

Мнение от nasju »

Според мен попера не е за риболов на костур, защото костура обитава по-долните водни слоеве, а попера работи на самата повърхност. Освен това костура стои скрит в засада във водораслите и чака някой да мине, че да атакува, а пък попера няма как да мине там. Това е според мен може и да бъркам.
mgrozdanov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 111
Регистриран на: Пет Мар 04, 2011 3:26 pm
Местоположение: София

Re: попери

Мнение от mgrozdanov »

Попер се ползва, когато костура гони малките рибки покрай брега. Така наречената "атака на костура", която обикновено е половин час на зазоряване. Аз по друго време на денонощието не съм хващал костур с попер.
Malemi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 588
Регистриран на: Съб Авг 28, 2010 1:37 pm

Re: попери

Мнение от Malemi »

С попер съм ловял цял ден на 1 езеро без да спра и нямах нито 1 риба
тбК
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: попери

Мнение от gamon »

Скоро имах интересна случка при риболов с попер: Въртях повече от половин час без успех като ползвах различни начини на водене. Получи ми се малка "брада" /нищо, че плетеняка ми е оригинален Бъркли/ и докато го оправях попера стоше във водата на 1 м. от брега. Стоял е така около минута когато изведнъг го атакува огромна щука /може и да преувеличавам малко защото така ме стресна, че ми се разхлопа сърцето/ За съжаление почти веднага се откачи като си замина с едното око на попера. Извода може би е, че е добре да се правят и по-големи паузи при воденето, въпреки, че след това загубих още половин час в подобен експеримент без успех. Ако някой има по сериозен опит с попери нека го сподели.
plamen1980
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Авг 10, 2012 1:04 pm

Re: попери

Мнение от plamen1980 »

Попер не съм ползвал за костур и не мисля че е подходящ най-добре се представят въртящите блесни а понякога силиконовите туистери са номер 1
Аватар
f1team
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1042
Регистриран на: Пет Окт 16, 2009 3:50 pm
Местоположение: Бургас

Re: попери

Мнение от f1team »

Аз съм ловил само щука на попер, но мои познати направиха няколко прилични риболова и на костур тази година. Използват по-малки попери от щукарските - по 4,5-5,5 см мисля.
Относно воденето...аз задържам по 1-2 секунди преди следващото придърпване.
няма бивш пе**раст, бивша к**ва, бивш предател, бившо ченге и бивш негър (единственото изключение беше МАЙКЪЛ ДЖЕКСЪН)!
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: попери

Мнение от rimohit »

Риболова на костур с попъри за мен е един от най-големите кефове в сладководния риболов , поради своята динамичност. Доста често дори и да няма видима активност на рибата тя взима много добре на попър. Едно от най-добрите ми костурски излети са на попър. Използвай попъри от най малките до към 8см (оптимални около 6) . Костура е говедо и атакува смело дори и големи примамки . Често се вадят по две риби , всяка захапала по една тройка. До сега ми е попадал само един катайски попър който не работи. Доста други работят прекрасно . Всеки такъв от доказан производител , вярвам че ще работи.
Цветя според мен няма голямо значение , защото рибата вижда контражур примамката , но при много бистра вода , светло дъно и облачно време може и да оказва влияние...за сега не съм забелязал. Аз като цяло предпочитам полупрозрачни модели . За проводката често водим спор с моя риболовен другар. Той "попва" с паузи а аз прилагам доста агресивно водене . Ловим обикновено близко един до друг и не мога да направя някаква съпоставака кой начин е по уловист. Дори и при използване на един и същи попър.
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
antonivanov
новобранец
новобранец
Мнения: 54
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 4:01 pm

Re: попери

Мнение от antonivanov »

Какво имате в предвид като казвате, че някои попери не работят добре.
Какво точно може да не му е наред.
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: попери

Мнение от rimohit »

Като го дърпаш рязко и късо да пръска вода и да плюка. Някой имат по ясно изразен звук , други по слабо изразен , по глух... различни са ! Някой пръскат по концентрирана струя , други по разсеяна.
Специално този ,неработеия беше разбалансиран и 5 подръпвания я пръсне веднъж я не .
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
gamon
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 12:57 pm
Местоположение: ЯМБОЛ

Re: попери

Мнение от gamon »

Понеже темата отиде в посока кой какво лови на попери. ще споделя, че тази година / през м. септември / имах шанса и удоволствието да направя един страхотен риболов в САЩ в района на гр. Бостън. по точно полуострова Кейп код за лефери с попери около 12 см., като имаше риби по 1.5 - 2 кг. Искаха най-вече интензивно водене с много резки придърпвания. Рибите бяха много настървени и ако не се закачаха от първия път, атакуваха втори и трети път. Абе изобщо глям кеф. Съжалявам много, че не намерих време, след като се върнах, да пробвам и на нашето Черно море дали това ще работи. Така че ако някой е пробвал нека сподели. Мисля ще е интересно за всички.
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: попери

Мнение от Мунчо »

Поперите(както и другите типове повърхностни примамки) са удачни тогава, когато хищниците гонят плячката си в повърхностните водни слоеве. Костура е една от най-удачните обекти за подобен тип риболов. Не е непременно необходимо дълбочината да е малка - до късна есен например дребни бабушки и уклеи са много активни и се държат съвсем близо до повърхността, а те се явяват естествена храна за раираните "мискини".

Изображение

Подходящи са не прекалено големи примамки
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
cronos39
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 268
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 8:57 pm

Re: попери

Мнение от cronos39 »

gamon написа:Скоро имах интересна случка при риболов с попер: Въртях повече от половин час без успех като ползвах различни начини на водене. Получи ми се малка "брада" /нищо, че плетеняка ми е оригинален Бъркли/ и докато го оправях попера стоше във водата на 1 м. от брега. Стоял е така около минута когато изведнъг го атакува огромна щука /може и да преувеличавам малко защото така ме стресна, че ми се разхлопа сърцето/ За съжаление почти веднага се откачи като си замина с едното око на попера. Извода може би е, че е добре да се правят и по-големи паузи при воденето, въпреки, че след това загубих още половин час в подобен експеримент без успех. Ако някой има по сериозен опит с попери нека го сподели.
Здравей колега ,за риболов с попер ползвай винаги монофиламент. :drinkers:
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: попери

Мнение от Мунчо »

С каква цел да наблегнем на монофиламента?
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
rimohit
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1391
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 9:04 pm
Местоположение: Бургас-Стара Загора-в каяка

Re: попери

Мнение от rimohit »

Аз ловя с плетено влакно и флуорокарбонов лидер от порядъка на метър . Атаките са агресивни и дебелината не оказва голяма значение за успеха освен за кастинга (мое мнение)
Ползвал съм и имам наблюдение (пряко върху тези попъри)
R2S Bubble Pop 35 .
Изображение
Много добра примамка . Лети относително добре за размера си но все пак е предимно за по близък бой . Хубав звук и пръски ! Ползвал съм в този размер . Колега го има и в 65 и работи също .Често има ментаци на този модел , които нямат дупки на бузите , но работят също много добре .Възможно е и той самия да е ментак ама какво от това .
Storm Chug Bug 6 sm
Изображение
Много хубав попър в този размер , като говорим за костур. Иска малко повече агресия според мен .Има малко по хаотична игра и по глух звук но работи много одбре. Може да разкараш и кучето с него по определен начин. Приготвил съм и няколко по едри за по зъбати твари но не им е дошло време.Лети добре!
Rapala Skitter Pop
Изображение
Много добре летят , много стабилен във вода . Много ясен звук , концентрирани пръски . Като че ли по добре работи с повече пузи . И 5 и 7 сантиметра са ми ловили прилично количество костури.
След малко продължавам
татовамомченценаучибезбройнещаотмоитерепортажидобисмелостоттяхвидячеивБългарияможедаселовирибаскаяккопираабсолютновсичкитемимаршрутиирепортажиипослегипредставикатосвоивМаниятаинаРиба
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”