Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от stankof »

Здравейте колеги!Първо искам да кажа че пускам темата тук,защото е свързана основно със спининговия риболов,и ако модераторите решат нека я преместят в друг подфорум,ако не е тук мястото й.
Та за какво идва въпрос?Реките който съм посещавал основно до този момент са малки планински рекички(потоци) при които съм нямал проблем да се движа при риболов със обикновенни ботуши до под коляното поради тяхната големина и дълбочина(на реките).След трайното ми увлечение по спининга мисля да посещавам и по големи пъстървови реки от калибъра примерно на Чая,Въча,Чепинска и др.с приблизително такива размери.
Та въпросите са ми принципно при такива условия,кое е по добър вариант-гащеризон или високи ботуши?Принципно аз съм се спрял ориентировъчно на ето тези неща http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=2317 и https://megafishing.bg/product/2208/gas ... id-64.html ,като това е и ценовия клас в които искам да се вместя.Aз си мисля че по добрия вариант за описаните от мен условия и реки които ще се посещават ще е гащеризона,но искам да чуя и ваши мнения и съвети.
Благодаря предварително!
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
capetano
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 731
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 4:28 pm
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от capetano »

Чисто практично и лично според мен:
Когато взимаш нещо високо от недишаща материя, се подготвяш за запарване.
Така че - ботуши, за да не се свариш в собствен сос. :oops:
По принцип не съм безчувствен, боли ме за много хора... Просто местата които ме болят, са различни...
Контев написа:"Рибите се откачат най-вече, когато не са добре закачени!"
:D
Аватар
A.S.H
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1082
Регистриран на: Пон Яну 25, 2010 2:13 pm
Местоположение: Русе

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от A.S.H »

Според мен гащеризонът е по-добрият вариант предвид, че става и за дълбоко и плитко.
Ако ще го ползваш цяло лято наистина спарването е проблем :roll: Аз ползвам моя само рано пролет или през късна есен когато вече е твърде студено. Каквото и да избереш гледай да е като тези които си посочил от PVC или както му се вика, просто защото другият вариант е гумен, а той много тежи :wink:

Успех с избора !
Аватар
eroucma
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 691
Регистриран на: Съб Мар 14, 2009 7:23 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от eroucma »

Ето нещо от същите материали, но в малко по на по приемлива цена.
гащеризон- http://www.fishingshop-pike.com/details ... &subcat=80
Ботуши - http://www.fishingshop-pike.com/product ... &subcat=81
Ползвам такива от 2 години, вярно запарват и то много. На моменти съм си мислиш, че пропускат- толкова много са ми били мокри дрехите отдолу. Но за цената са си супер- зимата ги ползвам когато дойде времето за домашните прасенца :axe:
С 2 думи - Вършат работа и си изплащат парите многократно.
Изображение Изображение
Първата щука и първата кака винаги се помнят, независимо колко са големи и какви зъби имат
Аватар
ynovi
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Нед Мар 11, 2012 7:29 pm
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от ynovi »

stankof написа:мисля да посещавам и по големи пъстървови реки от калибъра примерно на Чая,Въча,Чепинска и др.с приблизително такива размери.
За изброените реки аз бих избрал ботушите пред гащеризона, ако нямам друга алтарнатива.
Аватар
stankof
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 587
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm
Местоположение: Родопите

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от stankof »

Благодарско за съветите от отзовалите се колеги.Във мнениата на всички ви има доста истинност,и като че ли се насочвам полека лека на първо време към избор на ботуши,понеже си мисля че за въпросните реки които съм посочил,все ще ми свършат работа за газене от единия бряг до другия и ще са ми малко по неспарващи като са само на краката мисля си аз.
Ботушите от линка на колегата eroucma http://www.fishingshop-pike.com/product ... &subcat=81 си мисля ще ми свършат работа като за начало,пък и да не вършат инвестицията няма да е никак голяма и по натам ще си взема и гащеризон ако се наложи да се влиза на по дълбоко.
Искам да попитам само и за избора на номер,понеже съм чел че се вземало принципно един или два номера по големи за да има място за по дебел чорап примерно,има ли нещо вярно в това твърдение,понеже най вероятно ще ги купувам онлайн и няма да мога да ги меря предварително а не ми се иска да взема нещо дето ще е тясно или ще ми хлопа.Aз си мисля за мен си че примерно аз като нося 42 номер обувки да взема ботуши с един номер отгоре-43,а височината на човека може би и тя има някакво значение(аз съм 190см с нормално телосложение-95кг)!
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
Sleepwalker_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 686
Регистриран на: Вто Апр 26, 2011 10:34 am
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от Sleepwalker_ »

Стига да си отговарят на номера ;) И да, наистина е по-добре да са малко по-големи чепиците. Така освен, че ще имаш място за дебел чорап през зимата, ще ти е по-свободно и през лятото, тоест гумата няма да ти плътно около крака и ще се проветряваш с една идея по-добре ;)
И друго, щом става въпрос за този ценови клас, не вярвам по вашите магазини да няма подобни ботуши, дори и да са с някой лев по-скъпи. Поне ще си спестиш главоболия, ако не уцелиш номера. Пък и ще ги разгледаш дали няма някоя цепка или друга нередност, все пак китайско производство са, знае ли човек :)
seefeel
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 964
Регистриран на: Пон Мар 20, 2006 12:44 am
Местоположение: Георги Иванов,гр.Бургас

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от seefeel »

В момента ползвам такива от магазин '' щука'' и не отговарят на номера си!По принцип нося бг обувки около 43 номер,до сега винаги съм си взимал ботуши 44.От тия обаче се наложи да си взема 47-ми номер,като обаче да се има в предвид че ги нося с 2 чифта памучни и един дебел чифт вълнени чорапи.Ако са по-малки зимата не могат да се обуят в студа,защото стават доста твърди.
Проба му е майката!
Аватар
asenfisherman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 438
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 6:23 pm
Местоположение: Перник

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от asenfisherman »

Колега,още един проблем с който се сблъсках-подметките.На китайските ботуши ,а и гащеризони е мн. тънка.Едно краката ти стават на баница от камъните по дъното,а и много лесно се пробиват от остри ръбове,клечки,миди и подобни.Напатил съм се и за това препоръчвам покупка само след оглед че пазара е пълен с боклуци.По повод дилемата ти-ботуши,за тоя бюджет няма читави гащеризони,а с гуменяците само ще страдаш.
Аватар
monzata
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 233
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 7:59 pm
Местоположение: София / Дупница

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от monzata »

Сух гъз - риба не яде , та в реда на мисли имате ли мнение за този тип обувки за вода (за лятото разбира се ) http://www.sportsdirect.com/ocean-pacif ... ens-222164
Аватар
capetano
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 731
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 4:28 pm
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от capetano »

Стелките им се разлепят на третия излет ;)
И.. "Миришат точно както краката ви!" ;)
Иначе.. Биват. Щъпуркам си с тях, но подметката е плитка и спокойно може да те набоде някой трън отстрани на ходилото.
Все още са здрави след едно лято носене..
По принцип не съм безчувствен, боли ме за много хора... Просто местата които ме болят, са различни...
Контев написа:"Рибите се откачат най-вече, когато не са добре закачени!"
:D
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от stancom »

От посочените от теб модели, ботушите са по удобни, но винаги се оказва, че са с два три пръста по къси от колкото ти трябва :wink:
Аватар
asenfisherman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 438
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 6:23 pm
Местоположение: Перник

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от asenfisherman »

monzata написа:Сух гъз - риба не яде , та в реда на мисли имате ли мнение за този тип обувки за вода (за лятото разбира се )
Аз от няколко години ползвам ето тези :arrow:
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... cts_id=620
За сега не са мръднали а и са доста удобни.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от Vid »

По моему, задължително преди де си дадеш парите е нужно да ги видиш, пипнеш и премериш. Номерацията не си отговаря, че даже има разлика в няколко номера по нашия стандарт. Много голяма част от тази евтина китайска продукция е с дефекти. Търси гаранция от магазинера, че ако при първа проба пропускат вода (защото тези с шевове и найлонова лепенка под тях пропускат вода точно от там), ще ти ги смени с други....
На два пъти се "опарих" с такива ботуши и накрая си взех гумени-безшевни, които ме изкараха 2-ва сезона и още държат.
Със запарването проблем няма, защото като стоиш нагазил във водата при 90% от излета, не запарват. А в най горещите летни дни - по слипове... и само едни гуменки са ти нужни..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
A.S.H
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1082
Регистриран на: Пон Яну 25, 2010 2:13 pm
Местоположение: Русе

Re: Помощ за избор на гащеризон или високи ботуши

Мнение от A.S.H »

monzata написа:Сух гъз - риба не яде , та в реда на мисли имате ли мнение за този тип обувки за вода (за лятото разбира се ) http://www.sportsdirect.com/ocean-pacif ... ens-222164

Здравей колега,

лично за мен това е по-добрият вариант -http://vodnospasiavane.com/2010/02/05/crocs/ понеже изсъхват доста бързо и наистина не ти се вмирисват краката и обувките :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”