Основни характеристики на реките и начин на движение по тях

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Основни характеристики на реките и начин на движение по тях

Мнение от ivalpetkov »

Здравейте колеги запалени по спининг риболова.Искам да започна една нова тема,която всъшност не зная дали я няма някъде вече дискутирана.
Имам в предвид някои основни неща,които на мене са ми интересни и много не ги разбирам.
Какво точно ме интересува:
1.Видове реки в България според местоположение
а-според бързина
б-според достъпност
в-други?
в-характеристики на дъното,релеф и настилка на дъното
2.Кои реки са подходящи за спиниг
а-според цвета
б-според температурата
в-други?
г-възможен улов в бързеи и в бавно течение
д-термоклин
е-анафора
3.Начин на движение на спинингиста
а-по течението,кога,как и при какви случаи?
б-срещу течението кога,как и при какви случаи?
в-кога спинингиста се движи във водата и при кои реки
г-опасности по време на движение през реките
д-положение на слънцето спрямо риболовеца
е-укрития на рибите
4.Камуфлаж на спинигиста
а-кога е нужно дрехите да са камуфлаж
б-кога е нужно прикриване по време на движение
в-при кои случаи се пази тишина при движение?
Ако модераторите намерят темата за глупава и неуместна се извинявам предварително и може да я изтрият.На мен лично не са ми ясни напълно тези въпроси и се надявам опитните колеги да обяснят как точно се прави това-движението и избора на река за спининг.
Последно промяна от ivalpetkov на Съб Мар 23, 2013 1:12 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Основни характеристики на реките и начин на движение по

Мнение от Д.Граховски »

Интересна може да стан,ще я следя.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
lazo65
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 175
Регистриран на: Вто Авг 30, 2011 9:09 am
Местоположение: Божурище

Re: Основни характеристики на реките и начин на движение по

Мнение от lazo65 »

Колега смятам, че темата си струва. Аз от дете съм заджапал по барата в село и още пазя топли спомени от тогава. А и тръпката е друга. Ти трябва да търсиш рибата, а не да хвърлиш артилерията и да чакаш. Сега се чудя с кой акъл съм минавал по 10-12км през драки, коприваци и трънаци все покрай реката-ама беше. Сега да има как с колите да влезем в гьола-най добре. Ще следя темата-винаги може да се научи нещо ново. :drinkers:
Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Re: Основни характеристики на реките и начин на движение по

Мнение от ivalpetkov »

Точно затова написах тази тема,не е въпроса за това да си вземеш пръчка и примамки и да нагазиш в първата срешната река.После е по интересната част.Понеже много хора като влязат или застанат пред реката и се чудят на къде да хванат и какво точно да правят и почва едно лутане и "пробване" нагоре надолу и виждам ,че има много неориентирани колеги.Хората се чудят даже от коя страна да подходят на дадена река....
Странното е че никой от опитните колеги още не се престрашава да напише нещо. :smt102
vladoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:41 pm
Местоположение: Mонтана
Обратна връзка:

Re: Основни характеристики на реките и начин на движение по

Мнение от vladoto »

Нямам претенции за майстор в спининговия риболов,но все пак имам известен опит.
На познати водоеми целта са местата които традиционно държат риба.
На непознат водоем -колкото може по- далеч от навалицата.
Активно ходене и търсене на рибата.По -добре на дадено място да не се задържаме дълго време,а да бъде проверено навръщане или след 30 -40 мин.
При риболов от брега пълана маскировка и безшумно движение.Бих добавил и плавни движения.Това последното колкото по -малка реката толкова по- вярно.Най-голямата си риба хванах след 15 -на метра лазене ,,по-ниско от тревата,, и бая време докато заема позиция за хвърляне. Но пък си заслужаваше.
При газене в реката рибите са по- спокойни,но не вреди да се избягват ярки дрехи и резки движения.
Лично мое мнение ,ярко оцветените спинингови влакна намаляват шанса за улов.Може би там дето ходя рибите самного наплашени :D
Риболовът не е слука,а наука!
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Основни характеристики на реките и начин на движение по

Мнение от Vid »

Темата е много интересна, но са зададени толкоз въпроси накуп, че тук може да се напише не един, а няколко романа....
Мога да се опитам да отговоря на някои от въпросите и то по принцип.
2.Кои реки са подходящи за спиниг - всички, в подходящото за целта време.
г-възможен улов в бързеи и в бавно течение - зависи от рибите обект на риболова. Лятото кефала стои в бързеите, през студените дни в бавното течение. Сома никога не стои в бързеите...
д-термоклин - такова понятие при реките в Б-я, мисля че не съществува, освен в Дунава може би...
е-анафора - КАКВО Е ТОВА? За мен е литературно понятие??
3.Начин на движение на спинингиста - все съм смятал, че най добре е воблерите са се водят по течението. То е защото рибите винаги стоят в посока срещу течението и дебнат кВо "ще дойде от горе". Но, много е трудно да се накарат да работят примамките по течението, зависи колко е бързо де... Най добре е да се замята перпендикулярно на течението и така на принципа на ветрилото да се облавят участъците...
в-кога спинингиста се движи във водата и при кои реки и г-опасности по време на движение през реките - тук искам да обърна СПЕЦИАЛНО ВНИМАНИЕ ОТНОСНО БЕЗОПАСНОСТТА, ЗАЩОТО СЪЩЕСТВУВА РЕАЛНА ОПАСНОСТ. При планинските рекички е едно, но при газене в Марица или Тунджа в долните им течения съществува реална опастност от затъване в тинята и още по лоши неща, ако човек не познава типа на дъното. Пробите и опита в това се градят през късното лято, кога реките са на най ниско ниво. Да не забравяме, че реките всяка година променят руслата си, но рядко променят типа на дъното в определени места - тинесто, песъчливо, каменисто.... МНОГО ВНИМАВАЙТЕ ПРИ ГАЗЕНЕ, ОСОБЕНО ПРИ НЕПРОУЧЕНИ МЕСТА, ЩОТО СЕ ЗАТЪВА ДО КРЪСТА И ИЗЛИЗАНЕТО Е ТРУДНО....
Камуфлаж на спинигиста - важен е най вече при риболов от брега и то кога става въпрос за по малки рекички. При газещи обекти, т.е. субекти, рибата се плаши в много по малка степен.... Имал съм случаи, кога кефалите се крият между ботушите на гащеризона, когато се задържа в средата на реката 10-15 минути без да се движа, но при това продължавам да си замятам....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Re: Основни характеристики на реките и начин на движение по

Мнение от ivalpetkov »

Чудесен отговор на колегата Vid . Аз бих добавил само няколко думи от това,което се сещам.Реките според разположението си могат да са планински и в равнинна местност.Според сезона може да са по бързи или по бавни.Според сезона и валежите също-по мътни или по бистри.Може на места да са по широки и разляти или с по дълбоко и тясно корито на места.Има значение преди да решим да спинингуваме да обмислим точното място за излета.В зависимост от това през каква местност протичат реките те могат да бъдат с повече завои или с по право корито ,русло.Пак според местността и в зависимост от почвите през които минава може да е с глинесто дъно или с каменисто като планинските по принцип са с каменисто.Това се установява лесно като се има в предвид дали реката минава през скалисти места и каниони и руслото и дали е обградено от скали.Реките може да имат и различни вливания на други реки и потоци,канали.За анафората-мисля,че някъде употребяват това понятие освен като литературен термин и като място на водовъртеж,място за пресрещане на две течения.място на запенване или завихряне на течението или нещо подобно-но не съм сигурен много в това и дали въобще така се казва.Особенно внимание както каза колегата по време на движение вътре в реката при газене.На места има ями,на места има и дупки в скалистото дъно,може да се получи пропадане или заклещване,подхлъзвания не дай си боже!При бистра вода има реална опастност от това рибата да ни вижда и усеща особенно при риболов от брега,което налага и камуфлажа и прикриването по време на движение.При движение по самия бряг също да се внимава не само от подхлъзване и други.Понякога е много трудно движението и е много обрасло с драки и други по брега.Аз понеже съм десняк и ми пасва течението да ми идва от ляво ако съм на десен бряг на реката.Така водя примамката по самото течение.Не е лесно като се има в предвид ,че течението бие примамката в гръб.Далеч по удобно би било ако течението идва срещу примамката,но смятам,че рибата стои срещу течението и за това водя по течението.Внимание-не всяка примамка става за тази цел!
Термоклин...хахаха...някои го бъркат с вид чорапогашник!...В нашия риболовен занаят това понятие е воден слой, около 1 метър, който разделя горния (топъл) от по-долния(значително по-студен) воден слой. С напредване на лятото, дълбочината на термоклина се увеличава, т.е. слиза надолу.То по скоро има значение понякога и при по бавни и застояли води.Колегите с по дълъг стаж може да обяснят наблюденията си относно поведението на рибите в различен температурен слой вода.
Относно това доколко рибата е уплашена от движение на хора....по принцип ако ще търся пъстърва на пример,разбера ли или усетя ли ,че преди мен е минал друг по реката-излета е до там!Почти веднага спирам с търсенето.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”