Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

simonb
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 10:24 am
Местоположение: Варна

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от simonb »

amalexiev написа:Ryobi-то си взех в крайна сметка размер 3000. Пробвах я 2-3 часа мятах без никакви проблеми. Дадох на братовчед ми да хвърли 5 пъти и ми направи 3 възела на брейда през няколко метра. Не знам как успя да го направи. Чудя се дали не съм си взел много тънък. Взех си Varivas High Grade PE 1.0
Честито да ти е Риобито (Екусима ли взе?) и плетеняка, много риби да извадиш с него. :drinkers:
И на мен ми се спинингува, ама близо до Варна няма къде.. :(
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от Павел Иванов »

amalexiev написа:... Чудя се дали не съм си взел много тънък...
Не много , а прекалено тънък . 1.5 ще ти свърши по-добра работа на тази макара .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от stas »

amalexiev написа:Ryobi-то си взех в крайна сметка размер 3000. Пробвах я 2-3 часа мятах без никакви проблеми. Дадох на братовчед ми да хвърли 5 пъти и ми направи 3 възела на брейда през няколко метра. Не знам как успя да го направи. Чудя се дали не съм си взел много тънък. Взех си Varivas High Grade PE 1.0
За три години с това нещо нямам нито една брада или възел. Странна работа...
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от Павел Иванов »

Кое точно е това нещо ? Тази макара , с този размер брейд , или тази макара с два пъти по-дебел такъв ?
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от stas »

Павел Иванов написа:Кое точно е това нещо ? Тази макара , с този размер брейд , или тази макара с два пъти по-дебел такъв ?
По средата. Мисля, че брейдовете с които съм ловил са около 0,24-0,25 реални, ако въобще има такова понятие. Вчера бяхме на вода и единият колега извади VARIVAS Avani Sea Bass MAX PE8 размер 1.0, така че добих представа за какви дебелини говорим. Не разбирам Ryobi 3000, с тази широка шпула какви проблеми може да има откъм "брадясване", та дори и с тънки влакна (нека да изключим работа с леки примамки). Обясни, ще е от полза за всички.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от Vid »

stas написа:Не разбирам Ryobi 3000, с тази широка шпула какви проблеми може да има откъм "брадясване", та дори и с тънки влакна. Обясни, ще е от полза за всички.
Таа, макара бради не прави, то проблема е от другаде.....????? Че даже с по качествени макари съм имал брадясване...
amalexiev, публикувай една снимка тук на шпулата и навитото влакно на нея...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от Павел Иванов »

stas написа:.... Не разбирам Ryobi 3000, с тази широка шпула какви проблеми може да има откъм "брадясване", та дори и с тънки влакна (нека да изключим работа с леки примамки). Обясни, ще е от полза за всички.
Ами в случаят ако изключим риболова с леки примамки , изключваме и брейд с размер едно , респективно макарата Рьоби в размер 3000 . Не виждам човек какво печели с несъобразена линия спрямо макарата и въдицата с които ще я ползва . Недостатъци доволно - по-лесно късане при "камшичен" кастинг с тежки примамки , никаква ефективност с леки примамки , съчетана с доволно "брадясване" , особено когато ловим срещу течението и пр. и пр. Корморан примерно имат много по-широка шпула в тоя размер , което не ги прави по-ефективни . Ако човек не съчетае целият такъм , а си вярва че като сложи максимално тънко влакно на неподходящи макара и въдица ще има някакъв по-положителен ефект , е уеко заблуден смятам .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от stas »

Абсолютно си прав за всичко. Но нека да споделя своето виждане какво печелим с влакно, с размер 1.0 и не съвсем подходящите Ryobi 3000 и пръчка с по- висок тест от необходимия (да речем, че с такива разполагаме само)- печелим непровисване на линията с глави от порядъка на 12гр., което с по-дебелите влакна не се получава съвсем. Относно здравината на размер 1.0- гореспоменатият VARIVAS Avani Sea Bass MAX PE8 размер 1.0 при закачка в дъното едвам се скъса. Varivas High Grade PE 1.0 малко да се доближава като здравина до него ще свърши чудна работа за целта. За по-тежките глави, блесни и т. н. бих те послушал и избрал размер 1.5 .Наистина много си отговарят като дебелина тези японски брейдове.
amalexiev
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Авг 10, 2012 3:41 pm

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от amalexiev »

:lol: И аз предполагах, че съм сгафил нещо ама е късно чадо. Още 40 лв. хич не ми се дават, по-натам ще го сменям. Като тръгнах за магазина, бях прочел едно мнение на Павел Иванов, че ползва 1.2 за щука, но го бяха свършили. Зачудих се и... по пътя на антилогиката явно избрах по-тънкото. После докато разглеждах мислих, мислих и реших ще го сменя за 1.5. Питах магазинерчетата, а те ми отгориха "еее не сори, чукнахме го на касовия". Еми какво да се прави такав ми бил касмета, запсувах ги и си тръгнах.

Ето и снимка на шпулата с "брадите", както им викате :lol:



Изображение
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: Коя да избера Ryobi Ecusima или Daiwa Procaster X ?

Мнение от stas »

Колега, вземи една хубава лупа, тънка игла и ги разплети тези възли и не се ядосвай, ще хванеш! :) Освен това, на Павел такъмите са много качествени и съразмерни с влакното, което избира и това му позволява да работи с долните гранично допустими стойности.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”