Усукване на влакно екусима, защо?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
Sleepwalker_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 686
Регистриран на: Вто Апр 26, 2011 10:34 am
Местоположение: Шумен

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Sleepwalker_ »

Павел Иванов написа:Тъй де , като цяло потвърди казаното от мен :wink: Инак казаното от Видьо го приеми като майтап някакъв :lol:
А, може, въпреки че аз не разбрах точно какво каза и следователно в отговора си се хванах за това, което си мисля, че разбрах. :lol: С най-добри чувства, разбира се! ;)
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Vid »

Павел Иванов написа: Инак казаното от Видьо го приеми като майтап някакъв :lol:
:lol: :lol: :lol: То, майтап вярно, ама не съвсем. Защото с подобни глави и примамки само си начесваме крастата, а ако търсим прилични риби, са нужни и по големи силикони, а двуграмова глава е неподходяща поради много причини... Инак, за УЛ джигосване си напълно прав.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Sleepwalker_
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 686
Регистриран на: Вто Апр 26, 2011 10:34 am
Местоположение: Шумен

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Sleepwalker_ »

Иначе казано, въпрос на приоритет и виждания - дали много, но по-дребни риби (нерядко с бонуси), или 1-2-3 риби, но по-сериозни (и с по-голяма вероятност за капо). :lol:
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Vid »

Sleepwalker_ написа:Иначе казано, въпрос на приоритет и виждания - дали много, но по-дребни риби (нерядко с бонуси), или 1-2-3 риби, но по-сериозни (и с по-голяма вероятност за капо). :lol:
НЕ, казах следното- главите, силиконите и примамките, както и такъма трябва да се съобразят с рибите които търсим, т.е. които е най вероятно да ни ударят, водоемите на които ловим, дълбочина и пр...
В моя регион- Яз. Тракиец, Кърджали, Ивайловград е просто смешно ползването на двуграмови глави, освен ако не си там само за спорта, ама дори чакането да потънат до дъното би те изнервило на макс. Инак, с кеф си ловя на "селския" водоем маломерни костури с леките такъми....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
toshiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 307
Регистриран на: Пон Юни 25, 2012 2:23 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от toshiro »

Павел Иванов написа:А аз издържах изпита по рисуване и съответно станах архитект , а не инженер :lol:
Браво! :D Лично мен архитектурата като форма на рисуване не ме влече :D Повече се вълнувам като видя хармония между функция и форма с уклон към статико-динамичния пърформанс :D.
Павел Иванов написа: доказано е че го правят и от там на там повече не ме интересува
Така кажи де! Не съм искал да се заяждам, ако така си ми разбрал думите.
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Мунчо »

Za да внеса успокоение ще кажа, че съм брадясвал и пресуквал и с най-качествени модели макари, така че никой не е застрахован, въпреки че в този случаи проблемните моменти са много по-редки. Отделен въпрос е, че самия маниер на хвърляне на примамката, затваряне на скобата и първоначалното обиране на влакното(без да коментираме неравномерно водене на примамката, особено по течението) предопределят в значителна степен това, което ще се случи впоследствие...
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
radogagov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 354
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 9:59 pm
Местоположение: Габрово / Ловеч

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от radogagov »

Мунчо написа:Za да внеса успокоение ще кажа, че съм брадясвал и пресуквал и с най-качествени модели макари, така че никой не е застрахован, въпреки че в този случаи проблемните моменти са много по-редки. Отделен въпрос е, че самия маниер на хвърляне на примамката, затваряне на скобата и първоначалното обиране на влакното(без да коментираме неравномерно водене на примамката, особено по течението) предопределят в значителна степен това, което ще се случи впоследствие...
Абу Кардинал 3 :roll:
Знам, че тази тема бая я дъвкахме на път към "митичната ряка" ... и бих добавил към твоите заключения:
- тип и тегло на примамката
- качеството на влакното
- и най-важното: правилното боравене с такъма на БЗУ (биологично задвъдично устройство) :lol:
Изображение Изображение Изображение
runkorko
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Мар 16, 2011 8:19 am

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от runkorko »

rap66 написа:
Мунчо написа:... Едно приятелче си нави 8 либри "ПауърПро" и също имаше оплаквания.. от брадясването в процеса на експлоатация ... ползването на плетени влакна с бюджетни модели макари не е най-удачното решение ...
И като почна да използва "извънбюджетни" макари, реши ли проблема с брадясването :D Ама нещо ми подсказва че при същите условия (примамки, водене, брейд, пръчка) проблема му си е останал актуален.
при всички "по ставащи" мачови макари брадясването липсва- освен ако не си с егати канапа
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Vid »

runkorko написа:при всички "по ставащи" мачови макари брадясването липсва- освен ако не си с егати канапа
Ай стига бе, там даже брадясването ще е още по яко паради плитката и широка шпула....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
runkorko
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Мар 16, 2011 8:19 am

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от runkorko »

Vid написа:
runkorko написа:при всички "по ставащи" мачови макари брадясването липсва- освен ако не си с егати канапа
Ай стига бе, там даже брадясването ще е още по яко паради плитката и широка шпула....
ми не:) това не значи че ще ловя с такава
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Vid »

runkorko написа:
Vid написа:
runkorko написа:при всички "по ставащи" мачови макари брадясването липсва- освен ако не си с егати канапа
Ай стига бе, там даже брадясването ще е още по яко паради плитката и широка шпула....
ми не:) това не значи че ще ловя с такава
Ми, въобще не разбрах кВо искаш да кажеш и защо пишеш в та тема?
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
pier77bg
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 4:37 pm

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от pier77bg »

здравейте колеги бих искал да си кажа и ас мнението понеже често използвам плетено влакно при риболов на спининг и понеже виждам че по тази тема има голям интерес реших да споделя мнението ми.
ас винаги набляга наблягам на по качествените плетени влакна от 50-60 лева на различни фирми ,използвам 3 макари за спининг ДАМ,АБУ ГАРСИА,ДРАГОН МАКСИМА, среден клас макари от 50 до 100 евро. ловя на воблер и по някои пат на блесна.
и от моят опит мога да кажа че при риболов с плетено влакно 0.10мм 0.12мм.без значение на коя фирма е се получават възли от време на време и почваме да се ядосваме.миналата седмица бях в гърция за 3 дена риболов на воблер на едната макара ми станаха 2 възела и ми се наложи да изхвърля 20 метра а на другата макара 1възел и изхвърлих само 5метра плетено влакно.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Павел Иванов »

Vid написа:
runkorko написа:при всички "по ставащи" мачови макари брадясването липсва- освен ако не си с егати канапа
Ай стига бе, там даже брадясването ще е още по яко паради плитката и широка шпула....
Видю , е тука си в голема грешка , особено когато иде реч за тънък брейд , пък и каквато и да е било по-финна линия :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Vid »

Павел Иванов написа:
Vid написа:
runkorko написа:при всички "по ставащи" мачови макари брадясването липсва- освен ако не си с егати канапа
Ай стига бе, там даже брадясването ще е още по яко паради плитката и широка шпула....
Видю , е тука си в голема грешка , особено когато иде реч за тънък брейд , пък и каквато и да е било по-финна линия :wink:
Грешка на езика е, исках да кажа- ползването на мачови макари и такива с плитки шпули С КАНАПИ, при които липсва напор на линията, свързано с ползване на леки примамки или неКви туичове, брадясването е задължително.. :lol:

п.п. Всъщност не ми е "брадясвала" линията от години, и съм позабравил кВо точно е това :lol: Оплитанията кои ми си случват и то при туич, е да ми влезе влакното зад шпулата и в последствие на оста на шпулата.., бързо се оправя... :D
"Брадясването" е комплекс от причини- тегло на примамки и напор във водата, дебелина на влакно, скорост на обиране на линия и най важното макара и как тя реди влакното......
По тази причина, по тежките такъми- макари роботещи с по дебели брейдове съм ги настроил да навиват на лекинко обратен конус. Това би ми съкратило кастинга с метър-два, ама проблеми с изнизването на влакното от шпулата няма...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Fishh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 539
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 4:18 pm

Re: Усукване на влакно екусима, защо?

Мнение от Fishh »

Колега пробва ли да смениш шаибите под шпулата,при мен се получи за малкотo време което я имах 3-4 риболова.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”