Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от Мишката »

Никой не ми го е препоръчвал. В магазина имаше това и още едно, същата форма, но сигнално жълтозелено с тъмен гръб и червени очи. Чудих се кое и накрая взех натурално окрасеното. По принцип яркото през лятото в бистрата вода не ми се вярва да е резултатно, по-скоро е за мътна вода. Понеже в повечето време водата в Росица е относително бистра през маловодните летни месеци си мислех, че натуралното ще има далеч по-добър резултат и така реших какво да купя. Иначе, ако не ме изпревари някой следващото ходене ще взема и яркото воблерче, а ако са го купили съм дигнал мерника на едно Грозно пате, пак в крещящо жълто и зелено.
Късметът е на страната на подготвените.
Христо Златев
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 10:33 pm
Местоположение: Ботевград

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от Христо Златев »

И от мен един глас за черната окраска на воблерите. Наблюденията ми са, че сработва за кефал.
Мишката
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Чет Фев 12, 2015 8:13 pm

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от Мишката »

В руски списания, кадето има доста подробна информация за риболова на кефал, съм забелязъл, че русите преимуществено подбират кехлибарено-кафеви и тъмно зелени примамки (Сайта на списанието е rsn.ru). Естествено казвам го с уговорката, че между тукашните и тамошните кефали вероятно има доста различия по отношение на вкусовете които проявяват към подадената им стръв...
Късметът е на страната на подготвените.
Аватар
reelbigfish
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Сря Авг 20, 2014 8:57 am

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от reelbigfish »

Мишката написа:В руски списания, кадето има доста подробна информация за риболова на кефал, съм забелязъл, че русите преимуществено подбират кехлибарено-кафеви ...


моята най-хубава риба е на точно такъв цвят :) но и натуралните сребристи рибки при мен се отчитат добре. сребристо йо-зури л миноу 44 с виолетов гръб ми е един от любимите воблери заедно със сребриста хипноза на понтуун 21
Аватар
Arol
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Нед Юни 21, 2009 6:16 pm
Местоположение: София

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от Arol »

Много ми е интересно дали въобще някой може да се похвали с жабетата от горната снимка. И аз имам две, и на мен много много ми ги хвалеха. Мисля, че и те бяха на River2sea - иначе уважавана от мен марка. Няколко пъти съм упорствал с тях на места, където си кълве и нямам удар докато не ги сменя. Имам една единствена маломерка, дето се чудех с ръце ли се е хванала на куката. Да нямат някоя тайна на водене, дето да не сме я разбрали? Или да ги ориентирам за кофата... :)
Аватар
Стонин МаХенд
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 480
Регистриран на: Сря Окт 23, 2013 2:52 pm
Местоположение: Орит
Обратна връзка:

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от Стонин МаХенд »

Tва са сръбски жаби, видра и т.н.
Предполагам имат добра игра и при най-малкото обиране на влакното. Опитайте с много бавно въртене и дълги паузи, както и 1 бърз оборот на макарата- пауза,1-2 оборота,пауза... може интервала между оборотите (т.е. паузите) да са по дълги или по- кратки. Най- добре, когато е бистра водата да наблюдавате поведението на рибите, чийто интерес е привлечен от примамката, понякога те стоят около нея и я оглеждат доста дълго преди да атакуват.
vesko_bs
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1409
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 5:31 pm
Местоположение: гр.Бургас

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от vesko_bs »

Относно цветовете-залагам но златисто и черно.
Аватар
Arol
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Нед Юни 21, 2009 6:16 pm
Местоположение: София

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от Arol »

Стонин, аз им се наекспериментирах. Ако искаш, да ти пратя едната да се пробваш и ти, пък ако постнеш снимка с читава риба на нея, ще ти пратя и другата. За моя сметка :) Майтап да става.
saw1977ewa
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Ное 22, 2014 8:50 am

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от saw1977ewa »

Стонин МаХенд написа:Tва са сръбски жаби, видра и т.н.
Предполагам имат добра игра и при най-малкото обиране на влакното. Опитайте с много бавно въртене и дълги паузи, както и 1 бърз оборот на макарата- пауза,1-2 оборота,пауза... може интервала между оборотите (т.е. паузите) да са по дълги или по- кратки. Най- добре, когато е бистра водата да наблюдавате поведението на рибите, чийто интерес е привлечен от примамката, понякога те стоят около нея и я оглеждат доста дълго преди да атакуват.
Моята е плуваща Видра 4см.Благодаря на колегата за съветите относно воденето.
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от stancom »

Жабока е специфична примамка. При мен работи когато кефала гони на повърхността и близо до брега. Най-често нагазил и хвърляне към брега и водене на вътре. Иначе се хващат и дребни риби на нея.
Аватар
Стонин МаХенд
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 480
Регистриран на: Сря Окт 23, 2013 2:52 pm
Местоположение: Орит
Обратна връзка:

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от Стонин МаХенд »

Arol написа:Стонин, аз им се наекспериментирах. Ако искаш, да ти пратя едната да се пробваш и ти, пък ако постнеш снимка с читава риба на нея, ще ти пратя и другата. За моя сметка :) Майтап да става.
Ха-ха, пращай, но после да не пращам аз :D
saw1977ewa
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Ное 22, 2014 8:50 am

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от saw1977ewa »

stancom написа:Жабока е специфична примамка. При мен работи когато кефала гони на повърхността и близо до брега. Най-често нагазил и хвърляне към брега и водене на вътре. Иначе се хващат и дребни риби на нея.
Поразрових се из мрежата и намерих тези техники на риболов с жабката описани от Станил Йотов.
Цитат:
''БЪРЗО ВОДЕНЕ:Резултатно е при висока активност на рибата,обикновено в мрачно и облачно време.Замята се перпендикулярно или по посока на течението,и оставяме воблерът да бъде носен по-течението няколко метра.През това време следим внимателно воблера с поглед,тъй като има случаи,когато кефалът го атакува още при падането му във водата.След това започваме обирането на влакното,като първите две движения са отривисти,и наподобяват тласъка на събралата сили да тръгне срещу течението жаба.Водим с бързо темпо,като през 5-6 оборота на макарата правим пауза около 1-2секунди.Именно в тези паузи най-често е ударът на кефала.
СРЕДНО ВОДЕНЕ:Като начин на водене подобно е на предходното,с тази разлика,че примамката не се движи с толкова висока скорост,а по-бавно през 3-4 оборота на ръчката правим пауза.''
БАВНО ВОДЕНЕ:Има ситуации,в които речния кефал не иска да атакува бързо и средно движещи се примамки,но за сметка на това е достатъчно активен,ако го търсим със съвсем бавно водене.Примамката се замята,след това се води съвсем бавно,с по продължителни паузи.
ТЕХНИКА НА ЗАДЪРЖАНЕ:Задържането може да е резултатно в дни,когато кефалът е сравнително пасивен,и обикновено тази техника се комбинира с бавното водене.Замятаме,след което затваряме скобата,изпъваме влакното,при което под-натиска на речното течение воблерът започва да играе.Извършваме леки колебания напред-назад с върха на пръчката,при което тракалката наподобява омаломощена жаба,която се бори с течението.Може да отпускаме по един два метра влакно,и след това отново да го задържаме,да придърпваме и да отпускаме в един и същ участък,където смятаме,че би трябвало да има риба.''
Затварям цитата.
Владимир Асенов написа.Цитирам по памет:
''Бях преминал фазата ''откриване на колелото'',когато започнах да загрявам,че не съм най-хитрия всезнайко.Като ,че ли прогледнах сред пълен мрак.''
Някой ако може да бъде полезен с още нещо за воденето на тази примамка, аз съм готов да приемам съвети.Улавянето на кефал с нея ми се превърна в фиксидея.
Аватар
къца - кълве
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1469
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 6:43 pm

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от къца - кълве »

https://www.youtube.com/watch?v=HihaAPD ... e=youtu.be" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow

Това направих в четвъртък на 26.03. Имах още пет удара два от които много яки.
Аватар
къца - кълве
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1469
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 6:43 pm

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от къца - кълве »

къца - кълве написа:https://www.youtube.com/watch?v=HihaAPD ... e=youtu.be" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow

Това направих в четвъртък на 26.03. Имах още пет удара два от които много яки.
След този клип спряхте да хвалите скъпите си воблери с гръмки имена. :D :D :D Дори да извадите воблери с извънземен произход,пак съм готов на дуел./Да ме извинява Мунчо,че ползвам неговия речник. :D /
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Кефал на спининг. Сезонни предпочитания.

Мнение от gergi762 »

Къца,имаш си цяла тема да си хвалиш воблерите,ползвай я,не се ръчкай във всяка тема да се рекламираш.Аз имам 5 твои воблера и признавам,че са идеални.....за проверка на местото,дали има закачки :mrgreen:
Остави само стъпки
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”