Спининг въдица, макара и плетеняк

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
markas
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Пет Авг 01, 2014 2:04 pm

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от markas »

Павел Иванов написа:
jelev_h написа:... и макара Daiwa Procaster 2500
Един съвет , ако мислиш да я използваш за спининг не я купувай !!! Иначе за плувка , леко дънце и пр. е екстра , ама за спининг :? За парите които я продават тук по-добре една Ексия да си заприходиш . Иначе за целенасочен спининг , от Exceler Z нагоре кога иде реч за Дайва :wink:
Със сигурност ще послушам съвета. Доста Дайви прегледах. Повечето които харесах, и ми вършат работа, са доста скъпи за бюджета който съм определил. За сега, ще гледам въдиците и макарите около стоте лева, а живот и здраве като се усъвършенствам откъм практика и знания, със сигурност ще се оборудвам и с Дайва.
Първата щука и първата кака се помнят вечно независимо от килограмите им !
Аватар
franky
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 555
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 11:04 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от franky »

Моето предложение за макара е Ryobi Excia размер 3000 или 4000. Има няколко предимства през Заубера - по-бавнооборотна е, с по-бърза осцилация и размерите 3000 и 4000 са по-леки от същите на Заубера. Последното е така, защото тялото е по-малко, като роторът и шпулата са същите. Аз лично проблеми със сгъваемата дръжка нямам, даже я намирам за много удобна. Единственият проблем при Ексията е, че ако се махнат шайби и намотката се изтегли в горната част на шпулата(обратен конус), понякога при затваряне на бигела на ръка, влакното минава под врътката на аванса. Това се оправя много лесно с пиличка, братушките са го описали с картинки.
Качеството на карантиите на Заубер и Ексия определено е на по-високо ниво, отколкото при евтините модели на Дайва и Шимано.
Щастието се гради от малки радости, а не от хазартни попадения.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от rap66 »

franky написа: ...Качеството на карантиите на Заубер и Ексия определено е на по-високо ниво, отколкото при евтините модели на Дайва и Шимано.
Качеството на карантиите е относително понятие. За мен един реален критерий за качество е какво продават японците на вътрешния си пазар. Там няма да намериш Заубер и Ексия, нито Дайва за под .... 500 лв. да кажем, но ще намериш Шимано за 120-160 лв. И съм сигурен че едно Shimano Nasci примерно, купено оттам, ще е по-качествено и по-евтино от кое да е Риоби.
svetlio80tm
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Нед Апр 09, 2006 9:16 pm
Местоположение: Varna

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от svetlio80tm »

rap66 написа:
franky написа: ...Качеството на карантиите на Заубер и Ексия определено е на по-високо ниво, отколкото при евтините модели на Дайва и Шимано.
Качеството на карантиите е относително понятие. За мен един реален критерий за качество е какво продават японците на вътрешния си пазар. Там няма да намериш Заубер и Ексия, нито Дайва за под .... 500 лв. да кажем, но ще намериш Шимано за 120-160 лв. И съм сигурен че едно Shimano Nasci примерно, купено оттам, ще е по-качествено и по-евтино от кое да е Риоби.
+1 :D Колегата е много, ама мнооого прав. Това важи и за Шимано- спининговите пръчки за вътрешния им пазар наистина нямат нищо общо с Шимано Европа. Само отворете каталога на Шимано Япония и ще видите, че дори пръчките в ниския им клас са на светлинни години от Шимано Лесат :butthead:
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от Павел Иванов »

rap66 написа:... нито Дайва за под .... 500 лв. да кажем,...


На първо четене за JDM пазара откриваме Дайва Прессо Ирими за около 260лв. без доставката , демек наполовина под 500лв.
rap66 написа:... че едно Shimano Nasci примерно, купено оттам,...
Виж за Насцито дали е купено от там или от тук разликата е никаква , просто това не е JDM модел а европейски такъв , та не мисля , че е най-удачният пример в случаят .

svetlio80tm написа:...че дори пръчките в ниския им клас са на светлинни години от Шимано Лесат :butthead:
Е тук силно ме заинтригува , много ми е интересно да посочиш поне една ниско бюджетна Шимано спининг пръчка , изключая Кардифа , но пък и той не е баш от "бюджетните" такива , която да конкурира Лесата :roll:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
svetlio80tm
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Нед Апр 09, 2006 9:16 pm
Местоположение: Varna

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от svetlio80tm »

С уговорката, че техните " бюджетни" изпълнения леко се различават от нашата представа за бюджетност/ започват от около 30 хиляди йени/, почти всичките им модели са по новата технология с карбоновата оплетка. Подържах малко топ класа им- Ексенс, и Сепията/около 500 лв. бг цена/ макар предназначена за мекотели/, е има съществена разлика с пръчките на Шимано Европа.

И какво всъщност представлява Лесата- пресиран 400 карбон, а тези под него съответно намалява цифрата- пресиран 300 карбон за Аспайър, пресиран 200 карбон за Антареса и Състейна, пресиран 100 карбон за Спийдмастъра......това ако не са маркетингови трикове здраве му кажи :D Качеството на пръчката, освен от поддържащите карбона технологии, се измерва по процентното количество карбон в дадена пръчка- колкото по- малко смола, толкова е по- чувствителна и лека. Новата технология на оплетените карбонови ленти постига точно това, по известна като W.C.W, използва се от почти всички японски марки- Ямага, Палмс, Апия и т.н. И в този смисъл дори една Сепия е далече по- добра от Лесат, а има и други по- евтини от Сепията басови тояжки на Шимано със същата технология.

То само като погледнеш разнообразието на пръчки, ти се пълни сърцето. Избери си сам :wink:

http://fishing.shimano.co.jp/product/ca ... 8%E7%B4%99" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от Павел Иванов »

Няма , няма , па се заформи интересна дискусия :D Тъй , преди да я продължа , ще спомена че единствената спинингова въдица на Шимано която лично на мен ми допада е именно Кардиф . Така , сега за "маркетинговите трикове" . Обозначенията 400+ , 300+ и пр. са означения на високомодулността на графита / карбона в бланката . Какво имам предвид ? Колкото по-високомодулна е дадена бланка , толкова самата тя е по-бърза , по-лека и по-здрава при по-тънки стени . Реално при бланка с 400 000 000 модула , имаме много твърд и лек плат дакато при 100 000 000 модула имаме по-тежък и мек такъв . В случаят "маркетинговите трикове" са най-важната информация която може да се даде за дадена бланка . Какво са имали предвид :

Класификация на въглеродните нишки :

<br /> <li>Ултра високомодулни (UHM – Ultra High Modulus), с модул над 450Gpa.</li><br /> <li>Високомодулни (HM – High Modulus), с модул между 350 – 450Gpa</li><br /> <li>Средномодулни (IM – Intemediate Modulus), с модул между 200 – 350Gpa</li><br /> <li>Нискомодулни с висока якост (HT – High Tensile), с модул, по-малък от 100Gpa, но с якост над 3Gpa.</li><br /> <li>Супер високоякостни (SHT – Super High Tensile), с якост над 4.5Gpa</li><br />

Като в случаят означенията <br /> <li> и пр. ще рекът температурната обработка при която са изтеглени самите те :

<br /> <li>Тип I – високотемпературно обработени въглеродни нишки – (HHT – High Heat Treatment), където крайната температурна обработка е над 2000 °С и същите могат да бъдат определени като Високомодулни въглеродни нишки.</li><br /> <li>Тип II – среднотемпературно обработени въглеродни нишки – (IHT – Intermediate Heat Treatment), където крайната температурна обработка е около и малко над 1500 °С и могат да се определят като високоякостни въглеродни нишки.</li><br /> <li>Тип III - нискотемпературно обработени въглеродни нишки, където крайната температурна обработка не надвишава 1000 °С. Това са нискомодулни и нискоякостни въглеродни нишки.</li><br />

В случаят виждаме , че по-високомодулният карбон / графит е доста по-крехък но предимствата му са твърдост и лекота . От там натам отиваме на процентното съдържание на въглерод / графит / карбон . Колкото по-висок е процента на съдържание , на такъв , имаме по-бърза / твърда и лека бланка . Е тая процентност навремето е изяла главата на доста народ :lol: Когато Харди измислят приложение на карбоновият плат в гего производството решават , че над 30% е излишно "чуплив" и патентоват до тях . Това обаче дава карт бланш на другите фирми да направят по-високомодулни и леки бланки . Първи от това се възползват Дайва и гиганта по онова време Фенуик , но какво прави Дайва колос при бланките и срива Фенуик до закупуването му от Пюр Фишинг по-натам , ако дискусията търпи развитие .

Много фирми по различен начин обозначават модулността на бланките си но и за това по-натам .
Друг е въпроса за строежа , геометрията и пр. на бланка . Демек да се съпостави Лесат със Сепия .... просто няма начин , двете са със съвсем различна геометрия , предназначени за съвсем различен риболов . Примерно при Лесата акцията е във вариант фаст , докато при Сепията от Модерейт до Слоу .

Изображение
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
stancom
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 364
Регистриран на: Чет Май 29, 2008 1:57 pm
Местоположение: с.Чомаковци

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от stancom »

Павел Иванов написа:......
Божкее и това разумно нещо го е написал някой, който си е поръчал пръчка 1,5 метра на седем снадки и очаква строй различен от разгънат шестоъгълник :shock: :mrgreen:


ПП За ушите си знам :P
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от Павел Иванов »

Да , бе да :lol: Акоискашмногодазнаеш беше само шест снадки при метър деведесет и пет . Освен това след сумати чакане изобщо да решът да я почнат си поисках паретата обратно щот нещо много се подпичкват жълтурчетата от Англо :mrgreen: Е , верно , че ако случайно я пуснат новичка без да чакам година и кусур за ръчната им изработка я отнасям като куцо пиуе домат , най-малкото да си я имам като фетиш не`къф :D Кажи че не струи красутъ от нея :

Изображение
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
franky
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 555
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 11:04 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от franky »

Стига сте обърквали човека, търси си едва ли не първи спининг, не вярвам да тръгне да поръчва от японско :) Като писах за евтините модели на Дайва и Шимано имах предвид тези, които се продават по 100-ина лв. тук - Нексейв, Ексейдж, Екселър, Прокастер.... Имал съм някои от тях и дори за Екселър Z, който е над 200лв, не съм съвсем убеден, че е по-качествен от Заубер и Ексия.
Друг е въпросът, че евтините Дайви, въпреки бързото разхлопване, имат много добра намотка и работят добре с плетеняци.
Щастието се гради от малки радости, а не от хазартни попадения.
svetlio80tm
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Нед Апр 09, 2006 9:16 pm
Местоположение: Varna

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от svetlio80tm »

Колега, не ме разбра правилно :D Никой не говори за сравнение между Сепията и Лесат, те са за различни видове риболов, имах предвид, че за японския пазар Шимано правят класни пръчки дори в ниския си клас, а за европейския има две нива- до Бийстмастър, и от Спиидмастър до Лесат, и не си заслужава разликата в парите между моделите от едно и също ниво. Макар, че българинът ползва пръчка за мекотели с цел спининг....

Защо не направят една пръчка от нисък клас, една от среден и една от висок- много просто, всичко е търговия- правят 10 и кусур модела и да си блъскаш главата :axe:

А пък новата технология, която май не е толкова нова ще я видим- със Спиидмастър можеш да изкараш риба на брега или в лодката директно с пръчката, и тя се гъне, но не се чупи, но дали същото ще може да стане с японски модел...... :roll:
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от Павел Иванов »

svetlio80tm написа:...но дали същото ще може да стане с японски модел...... :roll:
Зависи кой модел имаме предвид :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от Д-р Флекс »

Е, края на декември е, все пак, нормално си е - скоро всичко ще замръзне :D :D
Аватар
markas
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 118
Регистриран на: Пет Авг 01, 2014 2:04 pm

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от markas »

Благодаря на колегата Franky, за загрижеността. Днес бях за последен път за риба...капо естествено :D
От темата разбрах, че ще си карам с това което имам, а като ударя шестица от лотарията ще пазарувам :D
Ще си карам с това което имам за спининг : Quantum Tenacity AP 2m. , 6 - 16 тест за 20 лв. , влакно 1000м. 0.28 за 13лв. и макара Shakespere Mach 1 3500, подарък.... Жалка работа, но е по - добре от нищо :D

П.п. Заради този комплект, исках нещо по - добро. Разногласията на колегите, ме убедиха, че единствения начин да намеря нещо което ми харесва и ми върши работа, е с опит. Явно доста такъми ще ми минат през ръцете докато отрия това, което ми харесва.
Благодаря на всички и желая много слука през 2015 г.
Първата щука и първата кака се помнят вечно независимо от килограмите им !
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг въдица, макара и плетеняк

Мнение от Павел Иванов »

Много добро решение !
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”