Как да избегнем усукване на влакното?!

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
msotiroff
фен клуб-скобар
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Мар 18, 2007 2:43 pm
Местоположение: Пазарджик

Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от msotiroff »

Здравейте,
пускам темата за обсъждане как може да се избегне усукването на влакното (в частност на монофила) при използването на въртящи блесни.
Прочетох тази, както и няколко други теми по въпроса, но няма точен и конкретен алгоритъм на проблема.
Практикувам спининг от по - малко от 6 месеца и имам доста неясни неща, за това моля да ме извините за лаишките въпроси. Проблема е, че като повъртя един час с въртележки и влакното така се усуква, че понякога се получава и брада на макарата. Използвам воблери до 3,5 см, микроклатушки до 1,5 гр и въртележки Мепс и Моска №1, №0 и №00. С воблерите и клатушките няма ядове, но въртележките са ад. Ползвам вирбели и карабинки-заоблени (отделно сглобени) от най - микроскопичните, уж маркови - Оунър и Даива, но усукване пак има. Влакното ми е Колмик Сърф 0.16, слагам и около 70см флорокарбон DUEL 0.148, защото основното е искрящо жълто. Преди ползвах 8-нишково Момой, пак с флоро отпред и пак имаше усукване... Мислех, че е от плетеняка, но уви - и при монофила почти същата работа. Макарата е Биомастер 1000, едва ли тя прави усукването, ползвал съм я веднъж на интензивен плувкарски риболов и не е усуквала влакното.
Чувал съм за отпускане на влакното по течението през известно време, за да се отсуче, но как става точно???
Друго - пречи ли на играта на примамките ако се сложи микровирбел между основното и флорокарбона?!
Препоръчайте качествени микровирбели, колкото и да струват, само и само да предотвратяват усукването на влакното!!!

Благодаря и наслука!
Изображение
Аватар
hkoko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:30 am

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от hkoko »

Не че имам голям опит с такива маркови влакна и вирбели като твоите,но оплитане не ми се е получавало и с китайски влакна.И повод 0,15 флуоро не се вързва със здравината на плетеняк 0.16 по никакъв начин.А макара 1000 за спининг не знам за мен поне е смешно,като че ли от нея ти идват проблемите.
направи каквото трябва пък да става каквото ще
Аватар
muerter
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 4:54 pm
Местоположение: габрово
Обратна връзка:

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от muerter »

Някой хора твърдят ,че малките номера блесни усукват повече .
Колко е вярно не знам ,но - спасение няма :mrgreen:
Още няма измислен вирбел ,който на 100 % да предотвратява пресукването ( то и на 30% няма маи) ,та най доброто решение - вместо във вирбели ,влагай във влакно .2-3 риболова и на боклука ,навиваш новото и по същата схема .В този случай не се нуждаеш и от скъпи влакна ,защото винаги са нови ( и колкото да ми хвалят разни Японски марки,няма сила на света която да ме убеди ,че марково и скъпо влакно на 1-2 сезона е по добро от такова за 4 лева но ново ,естествено говоря за монофил).
Май не го обясних много добре ,но се хваща замисъла :D

Поздрави !!
На някои хора не им е нужен акт за раждане , а писмено извинение от производителя на контрацептиви !!
Аватар
Красимир Атанасов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5903
Регистриран на: Пет Май 01, 2009 4:24 pm
Местоположение: Stockholm

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от Красимир Атанасов »

Няма отърваване на сто процента от усукването!
Ползваш ли въртележки става мармалад.
И при мене е така,примирил съм се и това което правя е на няколко замятания правя едно така наречено празно.Замятам и прибирам блесната много бавно,да служи само за тежест,без да работи.
И после пак на ново същите кахъри.
Когато хващаш рибата, губиш стръвта. Това е необходима загуба.
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от pachosz »

Да, наистина е невъзможно на 100% да се спре усукването. Дори и по-дебело влакно да сложиш, по-малко, но пак се усуква. Аз процедирам по същия начин с едно празно замятане на 30-40. Прибирам много бавно и държа стиснал здраво влакното пред макарата. Помага, но пък съвсем да се разсуче не става.
vladoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:41 pm
Местоположение: Mонтана
Обратна връзка:

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от vladoto »

Извий телчето на блесната да се получи неголям ъгъл,но да не пречи на въртенето.Ако не се получи прибави още един вирбел.Ако пак усуква ,смени влакното с по- дебело 0,18 .Ако пак не стане нещата отиват към макарата .Най -вероятно ролката на бигела не е на ред.Това последното е предположение не съм въртял такава макара.
Успех!
Риболовът не е слука,а наука!
Аватар
begleca_sv
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2794
Регистриран на: Вто Ное 17, 2009 10:11 am
Местоположение: Свищов

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от begleca_sv »

лично аз когато малък мятах само въртележки сега съм ги намалил до минимум залагам на клатушки спинери цикади воблери......
Обичам природата, но не само на картинка !!!
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от Vid »

msotiroff написа: как може да се избегне усукването на влакното (в частност на монофила) при използването на въртящи блесни.
Ами, много просто- изхвърляш монофила и туряш един плетеняк и забравяш за усукването... и просто си ловиш като спираш да мислиш такъма, а мислиш само рибите, де са се скатали...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от Д.Граховски »

При мен най-добър резултат дадоха двойно лагерованите вирбели на оунер. Имаше усукване, но ако трябва да ги сравня с предишните, които ползвах, значително намаля, сезона го изкарах с две ролки монофил, едната отиде бързо, втората бая време я мандръсах. Също и на 3-4-5 замятания спирам и оставям блесната да се повърти у въздуха. Важно е и да си чистиш вирбела от боклуци, които се натрупват по време на риболов и елиминират ролята му. Аз за себе си реших да наблягам на воблери и клатушки, много рядко вече слагам въртяща блесна и така си реших проблема.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от Павел Иванов »

Vid написа:... туряш един плетеняк и забравяш за усукването...
Забравил си да уточниш , че иде реч за по-дебелшкият плетеняк , щото тънкият въртележките го правят на дреп много по-бързо от какъвто и да е монофил .
Иначе по темата , усукване винаги си има , особено при работа с тънки линии . Можем само да го намалим но не и да го премахнем . В случаят гледам , че човека споменува точно тънки линии и дребни примамки за УЛ риболов , та изказвания от рода на hkoko , vladoto и Vid , не виждам да са много по питането .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
DEATHMETAL82
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Нед Яну 08, 2012 5:33 pm

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от DEATHMETAL82 »

Аз ловя по р.Янтра с лайт въдичка и монофил 0,16. като се усуче осезаемо влакното(понякога още на 1-я излет), отивам на Стамболовия мост(27м) и отпускам поетапно до долу с нещо символично, колкото да разпъне влакното и просто чакам.....само да няма ветрец де.... :mrgreen: Определено тая ''технология'' върши работа. После като се амортизира монофила го обръщам. Оттам нататък имам още 100м, старото го оставям за подложки, навивам си пак 50 м и така с една ролка изкарвам сезона.Е, в случаи , че не късам много, но тва в най-добрия случай :mrgreen:
Аватар
pavre
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 255
Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 10:09 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от pavre »

Аз ползвам монофил 0.18 на Окума (за морски риболов беше, мисля..) и малко вирбелче с карабинка и нямам осукване на влакното. С 0.20 пък още по-малко, но исках да си направя линията още по-финна. За това, съветът ми към колегата- автор на темата е да пробва с малко по-дебел монофил - 0.18 или 0.20 и да ползва карабинка с двоен вирбел. Като също да си почисти и смаже с подходящата смазка лагера или втулката на бигела. :)
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от Павел Иванов »

Пичове , според мен човека е доста наясно какво пита , въпреки обявеният малък стаж със спининга и според мен посреща мненията до тук с усмивка . Като чета самото му питане е много точно формулирано с една уловка с цел пресяване на мнения . Общо взето съветите до тук са базирани най-вече на не прочитане какво се пита . Стигна се до абсурди да се споменава 0.16 плетено , каквото никъде не е споменавано , с 0.15 флуоро . Смешни констатации , че било смешно да се лови на спининг с макара 1000 и пр. и пр. Тъй , човека не е упоменал гегата с която лови , но според мен е с макс носимост 0.16мм като диаметър и от там на там по-дебелите влакна отпадат . Ще помоля да бъда поправен ако греша в случаят . Друго , ползва относително евтин монофил който да сменя по-често . Трето , ползва шок лидер с цел да "убие" до някъде пресукването . Тука грешката е , че ползва по-тънък такъв от основната линия , сигурно навик останал му от друг вид риболов . За по-читаво "убиване" на пресукването , лидера трябва да е по-дебел от основната линия , като варианта с от една десета , до една трета над основният диаметър е много добро решение . Упоменал е и какви примамки ползва , всичките в диапазон Ултра Лайт . Съответно макарата е съобразена с теглото на примамките , относителният баланс с въдицата и дебелината на линията които ползва . От личният ми опит с две Шимана Биомастер в размер 1000 , съм на мнение , че това не е особено подходяща макара за целта . Лично аз предпочитам Дайви , примерно Лувиас и нагоре , с тяло 1003 и шпула 2004 . Така имаме съразмерно по-голяма шпула , доста по-широка от на Биомастера , способстваща за по-добро полагане на влакното , с по-широки витки които до някъде разсейват пресукването , способстват за незатормозяване на паметта на линията и ни дават по-читав кастинг . В случаят ако цел свише е именно непресукването на влакното има доволно неща които да се добавят но с тях се усложнява значително линията , намалява се "чуваемостта" на въдицата и се затормозява излишно риболова като цяло . Та в случаят за мен е най-актуално питането - заслужава ли си ? Ако да , нямам против да ръсна малце мозък какво още може да се направи , без да се завишава диаметъра на линията което е най-лесното решение .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
muerter
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 4:54 pm
Местоположение: габрово
Обратна връзка:

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от muerter »

Май и нашият любим модератор ,е пропуснал част от писанията на колегата :D
msotiroff написа:70см флорокарбон DUEL 0.148, защото основното е искрящо жълто.
Никъде не се споменава ,че ползва лидер за да не пресуква влакното.
Продължавам да твърдя ,че това което предложих е най добрият вариант .
За какви смени на макари и плетеняци говорите , човек ще рече ,че ходите за риба по 2-3 пъти в годината .Не всичко опира до четене из нета - практика трябва драги , практика :mrgreen:
Нека сме реалисти ,срещу блесните лек няма .
С влакно за 10 кинта изкарвате сезона и нямате грижи с преплитания и стари влакна ( за повече инфо лс на Муня ,щот шсъ сърди ,че му крадем трудовете ) :mrgreen:

Поздрави !!
На някои хора не им е нужен акт за раждане , а писмено извинение от производителя на контрацептиви !!
Аватар
Красимир Атанасов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5903
Регистриран на: Пет Май 01, 2009 4:24 pm
Местоположение: Stockholm

Re: Как да избегнем усукване на влакното?!

Мнение от Красимир Атанасов »

muerter написа:...Продължавам да твърдя ,че това което предложих е най добрият вариант...
:mrgreen:

- Аз, например може и да не съм прав, но кюфтетата без лук не ги одобрявам.
Вилна зона (1975)
Когато хващаш рибата, губиш стръвта. Това е необходима загуба.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”