Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от pike13 »

Добър вечер,
отново откачена риба и то каква!
Удър на сомище,линията олекна помислих си че се е откачил,да ама не ,тръгнал към мен,и както обирах линията изведнъш водата изригна,последва засечка,и невероятен рън около тридесет метра,е няма спиране туй чудо и то при добре затегнат аванс.
Ръцете ми още треперят от вълнение.
Все още има останали рибки в реката с добри размери което ме радва.
Имаше около метър "слуз по конеца"
IMG_20160726_181948.jpg
Поздрави
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от pike13 »

Тази нощ сънувах подводници!?! :D
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от pike13 »

IMG_20160727_081747.jpg
Това е нахапаният.
Мисля да му сменям куките с по тънки ,най вероятно не се бе зашил добре, знам ли.
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от pike13 »

Искам нещо да ви питам ?
За два дни имам много откачания на хубави рибки,ловя в бързо течение на дълбочина 1-1,5м. ,въртя от средно към бързо до брега,
толкова гелета подред не помня да съм имал, ловя с воблери на Къца и няколко ратлина,по принцип гоня распера но уви удря товарния, :D

Къде бъркам ?

Поздрави
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от Martin Mihailov »

Сложи воблери за товарния :lol: Тия са молки и товарния ги плюва :mrgreen:
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от pike13 »

Остави воблера ,виж кви куки съм му сложил,кат за йедри. :D
Нещо друго ще да е,честно да си призная нямам опит в тежкият спининг,то големи риби са голяма рядкост в нашите реки ,та тъй.
Някой с други заръки да помага ,че другата седмица съм си писал няколко дни за поправка. :D

Поздрави
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от Vid »

pike13 написа:Остави воблера ,виж кви куки съм му сложил,кат за йедри. :D
Нещо друго ще да е,честно да си призная нямам опит в тежкият спининг,то големи риби са голяма рядкост в нашите реки ,та тъй.
Някой с други заръки да помага ,че другата седмица съм си писал няколко дни за поправка. :D

Поздрави
Те куки де си му сложил са много нефелни по мое виждане....
При мен пропуск няма, дори кефалчетата де атакуват, обикновено после дават фира, щото куките са безкомпромисни...
Не знам, кВи са, ама са морско изпълнение, ша ги изправи, ама сом над 30кг.... Купувам ги по левче бройката, а както виждаш по доле и халките задължително се сменят кога търсиш прилични риби....
Изображение
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
къца - кълве
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1470
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 6:43 pm

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от къца - кълве »

pike13 написа:Искам нещо да ви питам ?
За два дни имам много откачания на хубави рибки,ловя в бързо течение на дълбочина 1-1,5м. ,въртя от средно към бързо до брега,
толкова гелета подред не помня да съм имал, ловя с воблери на Къца и няколко ратлина,по принцип гоня распера но уви удря товарния, :D
Къде бъркам ?
Поздрави
За съжаление не мога да помогна. Мисля, че Видю ще ти е от полза. С нетърпение очаквам снимка на мустакатия. :D
Monovbg
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Пон Окт 20, 2014 6:20 pm

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от Monovbg »

pike13 написа:Искам нещо да ви питам ?
За два дни имам много откачания на хубави рибки,ловя в бързо течение на дълбочина 1-1,5м. ,въртя от средно към бързо до брега,
толкова гелета подред не помня да съм имал, ловя с воблери на Къца и няколко ратлина,по принцип гоня распера но уви удря товарния, :D

Къде бъркам ?

Поздрави
Има няколко основни неща, при които може да грешиш.

1. Не съобразяваш правилно какви куки да ползваш и колко да затегнеш авансът. (При плетено влакно, затегнат аванс и тежка гега, която е твърда, ползвай куки с подебели стени и средно силна подсечка. В случай, че ползваш мека въдица с полупараболчина акция, затягай авансът повече и подсичай доста смело, тогава ти трябват и куки с по-тънки стени. Не слагай тънки куки на твърда гега, ще се счупят. Тук се има предвид дебелината на цялото жило, не само върховата част на куката.

2. Използваш много твърда въдица с висока акция. Сомът не захапва храната си като щуката, вместо това засмуква голямо количество вода заедно с храната, същото прави и с примамките. Големите сомове засмукват десетки литри. Ако въдицата ти е много стегната, няма как да се натовари при това засмукване на водата и следователно оказва силно съпротивление и сомът не я налапва така както трябва. Хората, които ловят сом целенасочено, използват въдици с полупараболичен строй, който е и доста по-подходящ при продължителна борба с едра риба, въдицата обира много по-голяма част от натоварването, вместо да отива в линията, куките и макрата. За риболов на распер също са подходящи меките геги, много хора се чудят защо малко след удара едър распер им къса плетеното, а ползват кофти макари и тънко плетено в съчетание с твърда гега. Кофти авансът създава много проблеми поради това, че когато е затегнат и рибата е голяма не може да заработи достатъчно бързо и достатъчно плавно, в следствие на това, за момент се получава силен шок, този проблем липсва при по-качествените авансови системи.

3. Използвай висококачествени тройки, а не единични куки, както беше сложил на едната примамка. Ако сомът налапа само едната кука(единична) и тя се забие в твърдата четка си скромно казано прецакан. Използвай и по-големи тройки като цяло, когато търсиш по-едри риби. Гледам хора ловят щуки с 8 номер куки по воблерите - това е тъпо за мен. И аз имах гелета, после сложих 2 номер остри никеловани тройки и ги съсипах. И №4 ще ти свършат работа. Колегата Вид ти е дал достатъчно добър намек, като ти е казал, че дава по 1 лев за бройка кука. Това в България все още малко хора го разбират. Тук сме свикнали да си купуваме за 2 лв. 15 куки.
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от pike13 »

IMG_20160728_212500.jpg
Това е,новият ъп-грейд на куките.
Благодарско Монов и Вид.
Пръчките са ми полу пароболици,
но мисля че съм допуснал две грешки:
-не достатъчно затегнат аванс
-слабо засичане
Аванса ми е сработвал винаги добре,
но при по малки рибки,но тази ми запали ръката в опита си да спра шпулата с ръка.

Благодарско за съветите ,дано рибките са живи и здрави ,за да има повече приятни
моменти за истинските риболовци.

Поздрави

п.п.тез примамки хващат от 30см.кефали до
риби чудовища :)
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от Павел Иванов »

Абе всичко друго убаво , ама като гледам какъв размер тройки си сложил на някои от воблерите , ще има често да ги разкачаш една от друга и да отчиташ "празни" проводки .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
pike13
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:18 am
Местоположение: Пловдив

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от pike13 »

Нема проблеми,всичко съм проверил до микрони.

Поздрави

п.п.страдам от синдрома "как е възможно ,толкова гелета за два дни ,и какви риби само" :D
РИБКА СИ ХВАНИ И БЪРЗО ТИ ПУСНИ
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от Martin Mihailov »

pike13 написа:Нема проблеми,всичко съм проверил до микрони.

Поздрави

п.п.страдам от синдрома "как е възможно ,толкова гелета за два дни ,и какви риби само" :D
Е тогава сигорно е виновно задвьдичното устроиство :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Monovbg
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Пон Окт 20, 2014 6:20 pm

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от Monovbg »

pike13 написа:
IMG_20160728_212500.jpg
Това е,новият ъп-грейд на куките.
Благодарско Монов и Вид.
Пръчките са ми полу пароболици,
но мисля че съм допуснал две грешки:
-не достатъчно затегнат аванс
-слабо засичане
Аванса ми е сработвал винаги добре,
но при по малки рибки,но тази ми запали ръката в опита си да спра шпулата с ръка.

Благодарско за съветите ,дано рибките са живи и здрави ,за да има повече приятни
моменти за истинските риболовци.

Поздрави

п.п.тез примамки хващат от 30см.кефали до
риби чудовища :)
На главиняра може и да му се убие играта с тая голямата кука. Послушай също модератора, гледай да не се закачат една в друга. Забравих да спомена, че големите тройки ги слагам на примамки с по 1 халка (клатушки предимно). Тези, които си сложил на останалите примамки, ми се виждат стабилни.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Pike13 - в търсене на мустакати, зъбати и други рибки

Мнение от Vid »

Павката е прав, Я също имам такъв проблем- понякога куките се заплитат една в друга, примерно 1 път на 30-40 замятания, обаче големите, здрави и остри куки са предимство... За да не става при по-големи куки, го правя рутинно- в момента при приводняване на линията се затваря ръчно бигела и така линията се изпъва и воблера..., все е как си трябва...

Относно по-по горе написаното от Monovbg, смятам че прав ама и не съвсем.., т.е. кълването не зависи от твърдината и мощта на пръчката. При усет за кълване се прави най мощната засечка която може да се направи, може би с леко закъснение, щото куките трябва да се забият здраво.. И най качествени куки не могат да пробият "четките" на приличен сом...
Авансът е важен, защото при първоначалния напън обикновено стават късанията, но той си стандартно нагласен, поне Я ползвам такъв при то риболов..., т.е.- вдигаш пръчката вертикално, хващаш примамката с ръка и дърпаш надоле, кога върхът се огъне на 90 гр. авансът трябва да засвири любовна песен.. :lol:
Полупараболика помага на аванса и е голям + при борбата с едри риби, лично Я ползвам въдица Спортекс.

Като гледам най добрата ти кука е тази тройка на най дребния ти воблер, тя е дебела с късо рамо и ще удържи по големи риби...

п.п. Това е само лично мнение, щото не смятам, че съм некъФ специЯлист в този риболов и има много по добри от мен, ама не пишат...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”