Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
Димитър Янчев Гечев
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Дек 12, 2013 4:10 pm

Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от Димитър Янчев Гечев »

Здравейте колеги,тъй като имам нова спинингарка се чудя какво влакно да и навия,плетено или монофил.?Ще ловя на река тунджа и ще ми трябват малко по ''здравички'' та запитванието ми е какво да си взема и ако може да ми предложите какво да си избера.Благодаря предварително
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от Павел Иванов »

Дай малко повече подробности за въдицата , строй , тест , акция , дължина , водачи и тогава вече може да ти се препоръча .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Димитър Янчев Гечев
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Дек 12, 2013 4:10 pm

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от Димитър Янчев Гечев »

Павел Иванов написа:Дай малко повече подробности за въдицата , строй , тест , акция , дължина , водачи и тогава вече може да ти се препоръча .
Въдицата е 2.40 15-40 грама акция сик водачи.
barim
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 5:28 pm
Местоположение: навсякъде и никъде

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от barim »

Ако за първи път ще хващаш спининг, по-добре започни с монофил и по евтинички примамки, с плетено трябва на 100% да се съобразиш с нещата, за които колегата Модератор те пита, иначе потенциално може да имаш сериозни проблеми
Аватар
Димитър Янчев Гечев
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Дек 12, 2013 4:10 pm

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от Димитър Янчев Гечев »

barim написа:Ако за първи път ще хващаш спининг, по-добре започни с монофил и по евтинички примамки, с плетено трябва на 100% да се съобразиш с нещата, за които колегата Модератор те пита, иначе потенциално може да имаш сериозни проблеми
Благодаря колега ами аз по принцип не ходя често на този риболов но хващал съм доста пъти спинингови пръчки и знам доло горе за какво става дума...май ще е монофил..0.30-0.35 добре ли е ?
Аватар
Димитър Янчев Гечев
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Дек 12, 2013 4:10 pm

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от Димитър Янчев Гечев »

http://www.nasluka-shop.com/pleteno-vla ... -150m.html" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false; мнение за това ?
bogidar
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Авг 11, 2011 2:51 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от bogidar »

Аз бих заложил на плетено по ред причини...
Това, което посочваш на линка не знам как е но като видя да дават 12kg за 0,10mm ми става ясно. А и отделно цената... Нещо не се вързва.
Спининг мания...
milenminds
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Пон Юни 30, 2014 4:40 pm

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от milenminds »

Колега, какви риби ще ловиш също е много важно. Аз съм по по-лекия спининг и използвам влакна на Варивас и монофил и плетени. Бих ти препоръчал техен монофил. Тестовете на влакното за издръжливост и дебелина са реални. Влакното се държи много добре и не се износва лесно. Разгледай варивас като опция. Не е никак евтино, но според мен си струва всяка стотинка. Ако се метнеш на плетен варивас имай предвид , че има специфична поддръжка.
Аватар
Arol
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Нед Юни 21, 2009 6:16 pm
Местоположение: София

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от Arol »

Много зависи и каква риба ще търсиш. Аз по принцип съм твърд привърженик на плетеното, с няколко уговорки. Ако ще хвърляш на спининг, търси си такова за спининг. Обикновено е 8-жилно, с допълнителна обвивка. Трябва да седи по-твърдо. Мекото много се оплита при замятане. Аз ползвам 8х Sensibraid на SAKURA - 135 метра е ролката, можеш да го обърнеш след 2 сезона и се държи прекрасно.За щуки 0.14 /12.3 кг./, за клен - 0.10. Ако ловя клен и рибите са капризни слагам около метър повод от 0.20 флуоркарбон. Особено щуките се закачат много по-добре, когато си с плетено влакно. Пък и кефа да усетиш удара направо на ръката си е друг :) Да не говорим, че с 0.14 плетено ще хвърлиш много по-далече и по-прецизно отколкото с 0.30 монофил.
Аватар
Димитър Янчев Гечев
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Дек 12, 2013 4:10 pm

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от Димитър Янчев Гечев »

Благодаря ви колеги за отговорите..Колегата milenminds това плетено влакно ''VARIVAS'' съм чувал наистина добри мнения за него,но както казах не съм голям привърженик на спининга и търся нещо по евтиничко.Ловя на тунджа и може да ми клъвне всякаква риба клен,кустур,бяла риба,щука,сом,распер...и всички хищници в реката и за това търся нещо средно ни да е тънко ни да е дебело защото като взема тънкото сомът или щуката са ми късали по големите...Мисля да се насоча към монофила че ако ме зариби достатъчно този риболов ще търся вече по сериозно оборудване..Поздрави !!
Аватар
Стонин МаХенд
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 480
Регистриран на: Сря Окт 23, 2013 2:52 pm
Местоположение: Орит
Обратна връзка:

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от Стонин МаХенд »

Вземи си една ролка Formax Bride Cast 0.20-0,22мм за въртящите блесни
И някакво евтино плетено влакно, примерно Пауър Про 0.10мм,което реално е около 0.16-0.18 за воблерчетата и джигове ( ако ползваш ) и си лови спокойно. След време сам ще разбереш какво искаш.

Не се хвърляй на скъпи примамки. Препоръчвам ти да започнеш с евтините български и сръбски алтернативи, както и такива, които се предлагат тук във форума от колеги- майстори в конструирането на примамки. Тях пази повече и използвай, когато другите не работят.
Кажи откъде си, ако има колеги от твоя край във форума, ще се отзоват 100% и ще можеш да почерпиш от техния опит, а също така да почерпиш и тях самите или да се почерпите :)

Наздраве, че добре съм се напил и дори не си спомням кво написах по- горе.
Със сигурност ще имаш успех, очакваме репортажите ти, в които споделяш своя напредък.
Честито!
milenminds
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Пон Юни 30, 2014 4:40 pm

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от milenminds »

Димитър Янчев Гечев написа:Благодаря ви колеги за отговорите..Колегата milenminds това плетено влакно ''VARIVAS'' съм чувал наистина добри мнения за него,но както казах не съм голям привърженик на спининга и търся нещо по евтиничко.Ловя на тунджа и може да ми клъвне всякаква риба клен,кустур,бяла риба,щука,сом,распер...и всички хищници в реката и за това търся нещо средно ни да е тънко ни да е дебело защото като взема тънкото сомът или щуката са ми късали по големите...Мисля да се насоча към монофила че ако ме зариби достатъчно този риболов ще търся вече по сериозно оборудване..Поздрави !!
Колега, ако не търсиш далечно замятане и искаш просто да видиш дали спининга ще ти допадне вземи един монофил - приличен такъв за спининг ще е около 15 лева, пробвай и тогава може да ъпгрейднеш, защото Варивас е много хубаво влакно, но е и доста скъпо и ако не те грабне спининга ще си дал доста пари на вятъра. Подготви се и за доста празни излети ;). пожелавам ти да са рядкост, но спинингист се става с капота :)
Поздрави и наслука.
Аватар
Димитър Янчев Гечев
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Дек 12, 2013 4:10 pm

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от Димитър Янчев Гечев »

Благодаря ви колеги :) Поздрави
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от pampasa »

Колко пък да е скъп Вариваса - четирижилния такъв е 30-35 лв. за ролка :lol:
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Аватар
hkoko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:30 am

Re: Какво влакно да избера плетено или монофил ?

Мнение от hkoko »

Никой ли не е ползвал хакуйо че да го отхвърляте?Ами добро си е влакното ,за да достигнат здравината е завишен диаметъра,с него изгубени примамки нямам.С пръчката която е споменал и по-тежка примамка се достигат завидни за евтин такъм хвърляния.Защо споменавате за монофил като диаметъра ще е по голям а здравината по-малка а човека с тази акция няма да гони капризни пъстърви и кефали.Според мен вземай си влакното и да не ти е на ... свирката за цената си е повече от добро.
направи каквото трябва пък да става каквото ще
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”