Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Модератори: Павел Иванов, sestrata

galinski_rs
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Яну 17, 2016 6:11 pm

Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от galinski_rs »

Здравейте! Изчетох доста теми , но ми трябва конкретно помощ понеже сега стартира интересът ми към този вид риболов. Досега съм пробвал блесни да въртя, но нищо друго, като за целта съм нямал специални такъми а си използвах телескоп 4м с който по принцип си ловя червеноперка и каракуди. Сега съм си купил 5-6 броя воблери :) Имал съм доста случаи когато резултата ми е бил добър понеже издебвам кога костура и сулката гонят малки рибки покрай брега. Въпроса ми е за избор на такъми които да вършат работа за риболов на язовир , като да могат да се справят с до 6-7 килограмови бели риби, иначе уловът е в границите 350гр до 2кг най-често. Не разбирам какви трябва да са пръчките, с колко и какви водачи, но мисля че много малките дължини няма да мога да замятам на нужното разстояние и май ми се иска да е поне около 2.70м дължината , кажете дали е удачно и с каква акция да е? Моля по-запознати да дадат съвет и щях да забравя не мога да си позволя много скъпи пръчки може би до 50лв ако знаете доказани и изпробвани марки даже да не са известни кажете/ все пак няма да се състезавам с нея,но да е задоволително цена - качество/. Благодаря !
Аватар
fozi073
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Дек 26, 2012 6:39 pm

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от fozi073 »

Здравей колега, аз не практикувам този вид риболов, но си мисля че каквото и да е СПИНИНГОВА пръчка да вземеш е в пъти по-добре от 4 мет. телескоп. Почети малко, тук има толкова теми, както и за начинаещи така и за по напреднали. Като за начало си вземи нещо до 50 лв. както казваш, а сетне вече сам ще разбереш на къде отиват нещата :wink:
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от Bigmarlin »

Първо изчети задълбочено ,двете големи теми в раздела -за макарите и въдиците,за да добиеш по добра представа ,и без това още не е почнал сезона

Тази пръчка я ползва мой познат за джиг http://best-fishing.eu/fl-ultra-jig-8-25gr
на 2.70 ,с тест 8-25,от брега ,но мисля че и 2.40 ще свърши работа Не казвам ,че е върха на сладоледа

За воблери не знам дали става

За два пъти по голям бюджет , gad fair 2.44 5-25,макар,че може да се окаже малко твърда ,та може да се помисли и за варианта 2.28 3-15

Макара- Ryoby Ecusima в размер ,който ща пасне най добре на избраната от теб пръчка-горе долу в рамките на бюджета ,ти ,макар,че нищо не каза за макарата до колко лева

viewtopic.php?f=119&t=90985
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от Hills »

Определено 3.00 метра е по-добре за язовири от брега или големи реки като Дунав и Марица .
Гледайте грамажа да е до 240-260 грама максимум.
Бланката да е от материал IM6 ,IM7 carbon със сик водачи акция 20-40 или 30-60.
Въдицата е унгарска- много добра за цената си.
Няма да има повече внос ми казаха от склада !!!

Така че ,който превари 2,70 е по лека 215грама с метален държач и коркова дръжка.
Ето ви линк дано не свършат преди да си поръчате. Повтарям няма да има повече въдици внос от Унгария .
Така рече и отсече касиерката на фирмата.
А като погледнах новата цена от завода в Унгария разбрах причината.
Завода е дигнал цените драстично- почти двойно.
ENERGO TEAM - RUBIN SPIN http://www.bul ... rubin-spin
И внимавайте с карбона на Енерго при светкавица се държи високо докато ви се овъглят макарите. :lol:
Майтап няма с графита ,въглена,въглеродното влакно или карбон - страшен проводник на ток е.
Колкото IM6 ,IM7 числото е по голямо толкова повече въглеродни нишки има на квадратен сантиметър - така с
въдица IM 12 пърженето ви е по-сигурно и гарантирано .
Те скъпите въдици за това са по-скъпи !
Не пропускат светкавица !!! :idea:
К'во друго- става бързо. Не знам скороста на светкавиците точно , но не боли ...
За тoва има един триъгалник със светкавица на карбоновите пръти. :partyman:
Osi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 336
Регистриран на: Пон Фев 02, 2009 7:16 pm

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от Osi »

galinski_rs написа:... Въпроса ми е за избор на такъми които да вършат работа за риболов на язовир , като да могат да се справят с до 6-7 килограмови бели риби, иначе уловът е в границите 350гр до 2кг най-често. ...
Колега, от 1974-1975г. насам най-голямата бяла риба, която съм виждал на живо, но не уловена от мен е около 4 кг. без малко, отделно колко е бил верен кантара. Тия "6-7 килограмови бели риби" сигурно ще са специална порода. Най-напред разучи във водоемите на които ще ловиш какви хищници има, какви са приблизително размерите им. Реши кои от тях ще преследваш, определи примамките с които ще ги ловиш и едва тогава търси помощ за избор на такъм - въдица и макара.
Ако става въпрос за "6-7 килограмови бели риби" аз бих заложил на шаранджийски въдица и макара, ама това е въпрос на личен избор.
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от gergi762 »

Въдицата се избира според примамките с които ще се лови,не според големината на рибите.Много ме развеселяват всички които смятат да ловят бели риби до 6-7кг,или щуки до 3кг и т.н.Та колега galinski,кажи какви са ти воблерите с които смяташ да ловиш,за да те насочим към подходяща пръчка.Колега Osi,белки над 4кг си има доволно

Изображение

Тази е десетка,уловена от мой приятел.
Остави само стъпки
galinski_rs
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Яну 17, 2016 6:11 pm

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от galinski_rs »

Здравейте! Не ги знам като марка и грамаж , но имам няколко най-малкия 3,5 см а най- дългия 9 см, купувах ги от чужбина но съм хвърлил опаковките не се знае дали са подходящи. Иначе не мога да кажа каква големина риби мога да хвана, язовир Ястребино има хванати бели риби до 6 кг знам със сигурност аз лично на дъно на рибка съм вадил 2,5 кг но на блесните които съм ползвал повече кустури хващам, бели риби до може би 1 кг и масово по-дребни, на воблери незнам несъм пробвал може да се наложи и други да си купя, но не знам и там кое ще ми върши работа, а и нямам възможност за много скъпи. Благодаря предварително!
Аватар
Bigmarlin
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2251
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2011 2:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от Bigmarlin »

Според мен ,ти трябва нещо с дължина 2.40-2.50 ,с горен тест 15-17 гр, а за грамажа може да ги измериш
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от gergi762 »

Bigmarlin написа:Според мен ,ти трябва нещо с дължина 2.40-2.50 ,с горен тест 15-17 гр, а за грамажа може да ги измериш

Бива,друг е въпроса до колко са реални показателите на пръчки до 50 кинта,та може би нещо на което пише до 10гр,а реално ще е 20.
Остави само стъпки
galinski_rs
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Яну 17, 2016 6:11 pm

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от galinski_rs »

едната е тази http://www.amazon.co.uk/Fladen-Eco-Mini ... hing+lures 7см 12.5гр , а другата http://www.amazon.co.uk/Salmo-Hornet-Cr ... hing+lures 4см - 3грама другите ми не са от тук
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от gergi762 »

Ето ти една много приятна въдица,1,80 е,но мисля ще ти върши работа.Ползвал съм такава и бях много доволен.

https://www.nariba.com/obiavi/obiava/%D ... %B0-a17928
С едно такова влакно http://www.filstar.com/bg/%D0%9A%D0%BE% ... E.L8/3745/ в размер 1,ще стане работата.Салмо хорнета,няма да лети много при всички случай.
Остави само стъпки
galinski_rs
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Яну 17, 2016 6:11 pm

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от galinski_rs »

На първо време ще пробвам с обикновенно влакно, а пръчката ще я имам в предвид.
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от Hills »

Купи ли си въдицата ?
Ако ти се вижда евтина 52 лева - ето ти същата за 70 лева .
То българина обича да копува по- скъпо , за да се чувства удолетворен от стоката .
Въдица за риболов на спининг - Energo T ... Rubin-Spin
Пък ако някой има същата - нека сподели недостатъците на тази въдица.
Понеже не виждам такива .
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от gergi762 »

Hills написа:....
Специално за тези воблери дето има,хич няма да му върши работа.Имах тази въдица,през определен период на живота си,пробвах да ловя риба с нея,дотежа ми,обрулих един орех и я продадох.Става за тежки примамки и то с условности.
Остави само стъпки
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Избор на спининг пръчка и макара за риболов на язовир

Мнение от Hills »

Имал си няква сопа дънарка .
Тази е с много фин връх и изобщо не става за орехи, защото болонезето ми има по дебел връх.
Пак се исказвате неподготвени.
Върхът на въдицата е чуствителен и е един милиметър господинчо.
А тази акция не е вярна изобщо на евтините модели въдици.
Затова без да е видиш само с четене не се копува въдица.
Аз се съмнявам само дали с този фин връх ще може да хвърля воблери над 10 грама. :lol:
Орехи брулил с карбон един милиметър връх ??????????????? :lol:
ТЕЗИ ФОРУМИ СА ПЪЛЕН ТАШАК.
Поне като не си имал не ми пиши глупости. :!:
Повтарям акцията не означава непремено дебел връх .
И тежка му се виждала въдица 215грама на 2.70 дължина или 260 на 3,00 метра спининг.
С малка въдица на язовира можеш да си чешеш макарите само. :!:
Освен ако имаш лодка !
Това малкото парче става само за малки рекички в помаклъка с дължина 1,80 и акция за малки пъстървички и кленчета.
То хората са написали за какво е въдицата !!!
ПИШЕ СИ БЯЛА РИБА ,ЩУКА ,СОМ !
Искам да видя как се брулят орехи с един милиметър връхче от карбон IM7 ! :lol:
Контрола на уловената бяла риба иска дължина !
И не само хвърлянето на дължина е предимството на дългата въдица колега орехобруляч.
Последно промяна от Hills на Чет Яну 21, 2016 12:23 am, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”