Тъжни спинингови новини

Модератори: Павел Иванов, sestrata

chando
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Юни 13, 2016 1:59 pm

Тъжни спинингови новини

Мнение от chando »

Колеги,
новак съм в спининга и искам да споделя с вас последните ми приключения (май несгоди е по-точно). Зарибийх се преди 2 години, когато с приятели на един платен гьол до Цигов чарк хванахме за 3 часа 8 кила пастърва. много голямо удовлствие беше и реших, че точно този тип риболов ми харесва най-паче. Но от тогава насам нищо. Не че ходя често често, но преди 2 седмици бях на гьоловете на Габра. Водата ври от хищник. Непрекъснато се чува плясък от нейде. Купил съм си въдичка, акция 3-15, ако не се лъжа, макаричка, воблери, блесни, силикони... Ииии голямо фъргане падна. И нищо. не че другите с червеите и рибките хванаха нещо, ма нали те, ако не хващат, би трябвало на железцата да ги заинтригувам. В главата ми стана революция. Взех си отпуск. Отидох на магазина. Взех нови влакна, воблери или иначе казано изчистих всички недостатъци, които забелязах по време на риболова. Хидих още 2 пъти. Фъргай, фъргай, фъргай...Пак нищо. Отчаян съм. Имам един клиент в Пловдив и трябваше да ходя при него. Та взех си пръчката и си казах, че като свърша при него, ще пробвам Марица. Вчера и днес съм на реката и нито един удар. Пробвах всички блесни. За костур,за кефал. Имам мепсове аглиа и моски 2-ки и 3-ки. Воблери 1 ugly, 2 mosča - тракащи 4 и 5 см, 1goldy, три китайчета 1 зелено, 1 синьо, 1 жълто 1 червено с черен гръп. Нищо, нищо, нищо. Пробвах преди дъжда, пробвах и след него. Реката е малко бърза и мътна. Няма плясъци по повърхността. Няма паднали насекоми.Но това са оправдания.Четох почти всико тук, по руски страници и т.н. Ама с четене не се хваща риба... Някъде я бъркам кардинално работата или рибата не кълве в момента. Моля за помощ, акъли, съвети, идеи и т.н. Утре заминавам на почивка, но не знам как ще устискам докато се върна и до подхвана пак косенето. Дайте ми поне идея за място, където мога да ида и със сигурност да проверя, дали грешката е в играчките ми, във воденето ми или просто лош късмет.
Аватар
njoyz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Апр 06, 2015 1:07 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от njoyz »

Не се притеснявай колега, при мен беше същото, около 15 излета през целия сезон и НИЩО. След първата риба обаче нещата започнаха да се подобряват и от тогава почти нямам празни излети. Най-важното според мен е да откриеш къде точно стои рибата, тогава вече подбираш и примамките и се получава. Моят съвет е да ползваш универсална примамка, докато намериш стоянките на рибата, имам предвид въртележка за кефал примерно 1ви номер.
Hrabri je vodja narodu treb'o.
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от asn »

Трябва да си упорит и всичко ще си дойде на мястото. В началото почти винаги бях капо, а сега рядко хващам под десетина рибки на излизане. Имам най-големи успехи с кефала когато използвам по-ситни примамки /най-вече клатушки и плиткогазещи воблери/ до към 2гр. и дъжина между 2-3.5см., мепс аглия 1 и 00 също стават, като водя примамката равномерно и възможно най-бавно така, че да има някаква игра. Ако рекичката ти позволява, опитай да хвърлиш малко срещу течението на педя от съседния бряг и да обираш бавно и равномерно, като обхождиш и учасък близо до брега на който стоиш. Имай предвид, че понякога предпочитат да кълват при приводняването, друг път гонят повече или в последния момент от подмол изкача някой гладник и удря настървено. Като пошляпаш малко, рибата губи интерес или се плаши - сменяш примамката и после мястото. Успехи и не унивай!
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от lusienn »

IMG_20160612_165645.jpg
И аз отскоро започнах след дълга пауза,над 20 години.

Това ми е сефтето за тая година на кефал.

Пробвах на 10 примамки различни,клъвна на тая след 15 замятания,в реката,но всичко на всичко,съм ловил 10 минути,и пробвах един единствен вир,на който като дете направих сефтето с килограмов кефал на жаба жива.
Тая година пак ще го пробвам,при всяко посещение,
Щото е единствения оцелял вир естествен в реката,
И държи винаги риба.


.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
hkoko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:30 am

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от hkoko »

Да кажа и аз нещо :)
Първо че не отиваш на магазин а на риболов.И не отивай с мисълта ,че непременно трябва да хванеш риба.На кефала не му трябва малка примамка - това е много погрешно разбиране.Действа инстинктвино и размера на блесната няма значение - на воблер 11 см-20 см .кефал.Добре е да движиш примамката по течението по трудно е но е по естествено за рибата че храната идва отгоре.Имам само една аглия на мепс 1 номер и не я използвам защото никога не съм хващал риба на нея.Всичко останало е над трети номер аглия.Щуката гони всичко дори и да не може да го глътне.И схващането,че щуката дебне а не гони не е вярно.Наблегни на малко по-големите примамки и си играй с теглото им.Като е по плитко или високи водорасли с по-леки примамки.Като е по-дълбоко и чисто по-тежки.С времето ще се научиш кога блесната закача по водорасли и кога по камъни.Ще свикнеш да знаеш по дърпането каква риба си хванал преди да си я видял.Много често рибата се хваща когато си скапан от обикаляне и си изгубил всякаква надежда.А друг път на първото хвърляне .А бе няма правила само с времето развиваш някакъв инстинкт който не винаги е правилен и има такива които са по-добри от теб и само им е възхищаваш и крадеш знания от тях.А бе захванал си се с един омагьосан кръг,аз преди години се зарибих с едни костурчета и сега едни лодки ,двигатели и пак дертове.Ходи за риба не за да хващаш а се наслаждавай на природата която за разлика от рибата все още имаме.
направи каквото трябва пък да става каквото ще
Аватар
geibriel
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 278
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 7:26 pm
Местоположение: София/Пазарджик

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от geibriel »

Колега аз ползвам клатуните на маршал работят и за най капризните риби http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... 1-5g-2-4cm специално цвят 03 няма грешка макар че в Софииско поле още нямам пипане на каквато и да е примамка не мога да си обясня причината по пазарджишкия раион нямам празен риболов.Страйк прото също лови ето тоя модел доста го гонят кефалите http://www.fishermanbg.com/Strike-Pro-L ... /cranky-40 модел 626е тая година имам 2 риби откачени пред мен видимо над килото миналата един 38см .Последно се зарибих по примамките на смит скъпи са но имат мн стабилна игра и можеш да ги водиш както искаш цвят 08 го водят най вървежен но трудно се намира http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... -magnum-sr това е което мога да ти препоръчам от 1годишния ми опит в спининга успех :)
Не сме народ
Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.
1875
Latso
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2015 10:16 pm

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от Latso »

Миналата година, Септември, по време на панаира всеки ден, сутрин 2 часа, вечер два часа, двама човека - върти, върти, върти - няма помен от удар в Марица.

Накрая преправихме и пробвахме с пиявици, червеи, какво ли не - нищичко.

Та...има и такива периоди.
firepd69
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Сря Окт 10, 2012 7:40 am

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от firepd69 »

Колеги, като не ви връзва на даден вид риболов, заебавате го и толкова.Пробвайте някакъв друг вид риболов. В крайна сметка рибарлъка е забавление а не вкарване на нерви, високо кръвно , захар и т.н. :lol: Целта при риболова все пак е да хващаш риби, тези които ви омайват с туризъм сред природата да си гледат работата, най-меко казано :D :wink:
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от AlbinoTrout »

Колега , трябва ти учител за да ти даде основа на спингист. Това , че скача риба не значи много, могат да го правят дни наред и да не кълвът.
Важни са на първо място рибите - какво искат и кога го искат, след това такъмите. Има раздел за български воблери за кефал можеш да прочетеш полезни неща, а и цените не са високи.
По това време на много места кефалът тръгва след 19:30 да гони воблерите и т.н и т.н.
Намери добри рибари за компания и ще дигнеш нивото.
Наслука.
Аватар
hkoko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:30 am

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от hkoko »

Колеги, като не ви връзва на даден вид риболов, заебавате го и толкова.Пробвайте някакъв друг вид риболов. В крайна сметка рибарлъка е забавление а не вкарване на нерви, високо кръвно , захар и т.н. :lol: Целта при риболова все пак е да хващаш риби, тези които ви омайват с туризъм сред природата да си гледат работата, най-меко казано :D :wink:

По тази твоя логика ако може така да се каже отива на римския мост на устието на Жребчво спрята си един търмък и започва да вади маломерни рибки защото според теб това е целта .А около теб само бетон, боклуци,мангали и други месари.Ако това е риболова -благодаря .Отивам далече от такива рибари в планината или някъде в пустоща да е тишина да пеят само пилетата и жабите и да е различно от сивото ежедневие .А за рибата по горе писах,че във всеки магазин дори и сьомгата излиза по-евтино.
направи каквото трябва пък да става каквото ще
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от lusienn »

И така директно от река Искър,500 метра над вливането и в язовира.
Блесната е мепс аглиа бяла номер2.
IMG_20160618_092856.jpg
Рибата взе в средата на реката,пак плува в нея.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от lusienn »

IMG_20160618_100032.jpg
Такъма.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Румбата
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 876
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 1:34 pm
Местоположение: Бяла Слатина - Румен Хлебарски

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от Румбата »

Чандо , виж сега приятелю - рибата е като жените , разбиране няма ! Причини за некълването - много ! Аз се занимавам със спининг от 30 години и рядко , ама много рядко сменям вида риболов ! Имал съм и успехи , имал съм и много неуспехи ! От написаното до тук би трябвало да те наведе мисълта ,че закономерност няма ! Работя с възможно най-добрите такъми и примамки за наще географски ширини , и това не помага ! Къде е уловката !? Според мен трябва да се научиш да четеш природата ! Сезон , време , част от деня , цвят и темперетура на водата , температура на околната среда , вегетационен период на мухите и бръмбарите и т.н. - това е азбуката на спининга ! Според всичко това избираш примамка , водене , такъм , място и т.н. ! Много пъти всичко е перфектно и пак неще !!! Проба му е майката , случвало ми се е да ловя риба в противоречие с всякакви правила !!! И номера според мен в нашият вид риболов не е да напълниш кошчето , а да накараш неактивната риба да ти атакува примамката ! Това е кефа и удоволетворението , то другото е проза - като кълве , кълве на всички ! Провокирането на рибата към атаки за мен е смисъла на спининг риболова ! Може да ловя малко , но съм доволен от себе си ! Пробваш техники , импровизираш , откриваш нови неща за себе си - това е кефа ! А улова след това ще ти се стори много по-ценен от преди ! Разходката сред природата с приятели или сам , да останеш сам със себе си - да помислиш , да се проясниш , да разбереш какво искаш - това е печалбата за повечето от нас !Много пъти , просветлението , ядовете и спортната злоба ми помагат да вземам правилните решения , които преди това съм заобикалял!
Пък , ако хванеш и риба - си напред с материала !

П.С. Извинявам се на четящите , ако съм Ви дотегнал !
Търсете рибата , не чакайте нейното благоволение !!!
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от Don4o_62 »

в р. Марица вече рибата е нарядко и много капризна,особено към изкуствени примамки,та колкото да го помпите колегата е все тая,просто да смени реката
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Тъжни спинингови новини

Мнение от Vid »

chando написа:Колеги,
новак съм в спининга и искам да споделя с вас последните ми приключения (май несгоди е по-точно). Зарибийх се преди 2 години,
Взех си отпуск. Отидох на магазина. Взех нови влакна, воблери или иначе казано изчистих всички недостатъци, които забелязах по време на риболова. Хидих още 2 пъти. Фъргай, фъргай, фъргай...Пак нищо. Отчаян съм.
Колега, от 10г. практикувам само този риболов и не мисля да се откажа от него. Та, ти си направил 2-3 капота? Аз направих 7-8 такива преди днес да се запиша с рибка... Имам приятел- сомаджия де направи 30 капота по Марица в търсене на сом и накрая взе че си смени теста на въдицата към по нисък и се записа с распери и кефали, ама сега пак е минал в тежката категория...

Спинингът не е риболов, той е начин на живот сред природата свързан с много движение, ходене по брега, газене по вода, ако щеш и над вода с каяк или лодка в търсене на хищниците...
Това е една динамика и голям екшън при удар на риба, който държи много време, а причината за многобройните капота са браковците и съответно тотално обезрибените ни водоеми.
Преди 10 г. по Марица нямах капо дори на китайките за по левче де ползвах, а сега дори на най скъпите японки немам риба, което означава само едно- няма риба. Ама, търсенето продължава....................., може да са малко, ама трябва да ги намерим, де стоят.. :lol:
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”