Макара за спининг

Модератори: Павел Иванов, sestrata

CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Макара за спининг

Мнение от CarposGTA »

Здравейте колеги някой ползвал ли е макарите на FL feeder wind 2000,3000 и Teben WEF 300 за спининг . FL-а може и да пише , че е за фидер ,но аз го ползвам на пръчката ми за кефали и не ми прави никакви проблеми с монофилно влакно ,но не знам как ще се справя с плетеняците . Та въпроса ми е дали тези макари биха се справили с плетеното влакно и какви са ви впечатленията за тях . Ще ги ползвам за джиг риболов на бяла риба . Ако не стават ще се наложи да постоя по-дълго вкъщи за да събера пари за някоя по - скъпа макара , но все пак да не надхвърля 80 лв .
moonlord
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 25, 2016 4:00 pm

Re: Макара за спининг

Мнение от moonlord »

FL feeder wind определено няма проблем с плетеното. Аз съм сложил на моята китайско осемнишково и вече втори сезон я тормозя. С размер 4000 извадих шест килограма сом от Марица като тапа.
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Макара за спининг

Мнение от bobo_33333 »

CarposGTA написа:Здравейте колеги някой ползвал ли е макарите на FL feeder wind 2000,3000 и Teben WEF 300 за спининг . FL-а може и да пише , че е за фидер ,но аз го ползвам на пръчката ми за кефали и не ми прави никакви проблеми с монофилно влакно ,но не знам как ще се справя с плетеняците . Та въпроса ми е дали тези макари биха се справили с плетеното влакно и какви са ви впечатленията за тях . Ще ги ползвам за джиг риболов на бяла риба . Ако не стават ще се наложи да постоя по-дълго вкъщи за да събера пари за някоя по - скъпа макара , но все пак да не надхвърля 80 лв .
Не е нужно да наближава 80 лв.Рьоби Екусима е 55/60 лв и не св занимавай с тези Фл Тебен,може и да стават ,ама не са много добри
Аз там съм пораснал...
liga
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 12:38 am

Re: Макара за спининг

Мнение от liga »

Едни същи въпроси се задават постоянно и едни и същи теми се отварят наново.Можеше да се поразтърсиш из форума,не един път е писано!!Фл не съществуват за мен :).Отдели още толкова и си вземи рйоби заубер с фрезована дръжка.Имам екузима,която отдавна не ползвам и 5-6 години държи,но е от старите.Падал съм върху нея и е с изкривена ос на дръжката, но държи и върти добре(не реди добре тънки плетеняци).Приятел си взе същия размер екузима наскоро.Не е като моята и промяната е към лошо,но е в пъти по-добре от това нещо Фл.Заубера и тя не е кой знае какво,но в случея е оптимален вариант.Хубавите макари почват от 500-600 и нагоре като цена.
Последно промяна от liga на Пон Дек 12, 2016 5:50 pm, променено общо 1 път.
Аватар
sa_sko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 9:00 pm

Re: Макара за спининг

Мнение от sa_sko »

Колега , аз четох доста мнения на доволни от FL feeder wind ribari и си купих по интернет една размер 3000 за фидера , който използвам веднъж годишно . Като отворих кутията бях потресен и ядосан на себе си че купих макара без да съм я видял на живо. За мен тази макара е като детска играчка всичко е пласмаса на отливките стоят мустачки и прочее иначе върти наистина леко но материала и сглобката не струват и тридесет лева поне според мен. Присъединявам се към мнението на другите колеги че по добре да прежалиш още 30лв. и да вземеш една екусима , инсидер , амазон или нещо друго което си харесаш , но не се набутвай с този ФЛ . Ловя с екусима , инсидер, сиена на шимано , дайва легалис , въртял съм и най - ниския клас хиперлуп на шимано и е класа нат ФЛ. Това че макарата трябва да е 500лв. за да става за мен са глупости но това е друга тема .
CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Re: Макара за спининг

Мнение от CarposGTA »

Значи като визирах макара до 80 лв бях си харесал RYOBI Ecusima , но не го споменах в темата, защото знаех , че ще оставите коментарите за евтиняците на страна и ще ми препоръчате него . Та сега се убедих, че наистина ще събера пари за това RYOBI . Благодаря за мненията на всички ,а за това дали съм се разгледал из темите , направих го , но не открих отговора дали тези макари се справят с плетено влакно иначе има доста положителни и доста отрицателни впечатления , което е нормално за макари в ниския ценови клас . И така вече е ясно , че ще си взимам Ecusima та кой размер според вас ще е по подходящ за пръчка 2.40 135 гр. с къса дръжка . Колебая се между размер 2000 и 3000 , като разликата в теглото им е 40 гр .
Аватар
Raven
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 1:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Макара за спининг

Мнение от Raven »

В обявите има Ryobi Zauber 3000 с влакно за 120 лв. и едно Ryobi Slam 3000 за 90 лв. без влакно.
Най-евтино е да си вземеш Ryobi Ecusima. Здрава, тежка и не реди добре.
Следва Slam - средно здрава, лека и не реди добре. Вземи Slam, само ако искаш да заложиш на по-лек такъм, а ако пръчкта ти е по-тежка от 200 гр. няма смисъл.
Най-скъпо, но и най-добро е Zauber - здраво, тежко и реди добре. Ако си пазиш такъмите ще те изкара дълго.
Последно промяна от Raven на Пон Дек 12, 2016 5:01 pm, променено общо 2 пъти.
Аватар
Raven
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 1:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Макара за спининг

Мнение от Raven »

Сега видях горното ти мнение. За пръчка 2.40 135 гр. с къса дръжка - вземи си Slam 3000 - ще ти е лекичко и голям кеф риболова.
liga
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 12:38 am

Re: Макара за спининг

Мнение от liga »

Raven правилно те е насочил.Слам и заубер са по 150лв, гледам има излязъл и нов заубер 215 лв,идва с доставката,но незнам дали се предлага в бг и какви отзиви има за него.За тази дължина добре ще се балансира със слам-а.Друг е въпроса,че за от брега за бяла рипа тази пръчка нестава.За от брега макара 3-ка,минимум 2,70 с голяма чувствителност,супер бърз строй,здрава пръчка да държи на дърпане.<<<(И за това има мнооого писано из форумите)>>Слагай отпред винаги флорукарбон поне 40см,дебелина и там поне 0,25.Пази много плетеняка по закачките от протриване и ще караш значително по-дълго с 1 ролка.
CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Re: Макара за спининг

Мнение от CarposGTA »

liga написа:Raven правилно те е насочил.Слам и заубер са по 150лв, гледам има излязъл и нов заубер 215 лв,идва с доставката,но незнам дали се предлага в бг и какви отзиви има за него.За тази дължина добре ще се балансира със слам-а.Друг е въпроса,че за от брега за бяла рипа тази пръчка нестава.За от брега макара 3-ка,минимум 2,70 с голяма чувствителност,супер бърз строй,здрава пръчка да държи на дърпане.<<<(И за това има мнооого писано из форумите)>>Слагай отпред винаги флорукарбон поне 40см,дебелина и там поне 0,25.Пази много плетеняка по закачките от протриване и ще караш значително по-дълго с 1 ролка.
Все пак ще си взема RYOBI Ecusima заради по - ниската му цена и защото не искам да пропусна сезона за джиг събирайки пари за макара от 150 лв . Ако желаех макара в този ценови клас бих одобрил напълно препоръките ви за Slam и Zauber , като бих си купил именно една от тях поради съотношението им цена - качество . Та за пръчката мога да кажа ,че си е перфектна за бяла риба от брега , като уточня ,че с нея няма да хващам на язовири с размерите на Ивайловград , Кърджали , Жребчево и т.н . Главно ловя на язовири с максимална ширина около 200 м. и дистанцията , която ще покрия с тази пръчка ще е достатъчна . Между другото не знам човек ,който лови на големите държавни водоеми бяла риба на джиг от брега целенасочено . Аз пък бих използвал пръчка максимум 2.70 защото с по-дълга гега: 1во- по-трудно се контролира примамката , 2ро- има много по - малка чувствителност от късата пръчка, 3то- тази пръчка ще тежи значително повече и ще изморява ръката ,4то- ако ми трябва вече нещо по-дълго за дистанция не си взимам пръчка 3 метра , а се качвам в лодката .
Аватар
hkoko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:30 am

Re: Макара за спининг

Мнение от hkoko »

Приятел без лоши чувства - при теб май желанията и страстта са по-големи от реалността и възможностите.Като съвет ако си вземаш екусима 4000 а не 3000 размерът на макарите е еднакъв само капацитета шпулите е различен.За дистанция скосения ръб на шимано върши доста добра работа.Казвам го от опит с шимано 2500 и екусима 4000 с еднакво влакно и примамки.(само намек за малко по-скъпите макари)А за покриване на дистанция от 100 метра с пръчка 270 и спининг примамки - много въпросителни .За бюджетна пръчка по-добре нещо по стегнато около двато метра а не класическото 270.Хем ще можеш и да си я ползваш и за повърхностни примамки пък и за лодка е по-удобна,а и за храсталаците по реките колкото по късо по добре.И това за влачене на силикон по брега на някоя обезрибена пресевна е много разход на нерви и примамки.
направи каквото трябва пък да става каквото ще
CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Re: Макара за спининг

Мнение от CarposGTA »

Имам един въпрос относно RYOBI Ecusima . Разгледах 4 различни сайта като във всички цената на макарата беше различна като се започне от 81 лв до 88 лв без промоции за размер 3000 . Някой има ли представа на какво се дължи тази разлика ?
liga
новобранец
новобранец
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 12:38 am

Re: Макара за спининг

Мнение от liga »

:D На възглед върху търговската печалба се дължи.Има я за 73лв размер 3000 нз каде гледаш....за тва де си ми написал.....АЗ ловя бяла целенасочено от брега на големи държавни язовири-прецедент :D . Пръчка 2,80м 143гр. супер чувтвителна и водя с нея както си искам.Най-важното -вади много риба.На джиг при 8,7 м/с вятър 200грамови сулчета на 30м. дистанция се усещат супер при кълване.Тогава отидох за тест(отиди да пробваш на такъв вятър и хвани).1-во,2-ро,3то,4-то па и 5-то не съм съгласен и не говоря глупости както каза колегата фа_ско-моето виждане е такова.Прекарвам месеци на брега-само така може да се научиш и откачам когато оборудването ми ме предаде.Сега да ти дам малко съществена информация,а не просто да го обръщаме на чат със спорове-джиг сезона от брега лееко си го поотървал,по-дащен е риболова на бяла от лодка вече.След 1-вото по-сериозно захлаждане,което при мен беше(чакай да видя записките) 14ти -16ти някаде миналия месец,риболова на бяла риба се променя коренно.Има 2-3дни преди това захлаждане,в които рибата яде яко.Може и 1 ден да е или 1 следобед,но яде яко.После си променя местообитанието,храненето става по-рядко и със сериозни предпочитания,има си час и място на хранене,па даже и ден.Стават доста по-мудни и не толкова борбени(кефа не е толкоз кеф).Променят се рязко примамките и начина на водене.Има дни,в които рибата е пред теб,но да имаш слука трябва много добре да познаваш релефа на дъното и да водиш ,,според него".Проводката да е в определена посока, ,,правилно" водене според дълбочина,примамка и отежнение и т.н. и т.н.Най-добре се научава с ходене.И др. колеги са писали доста важни неща,но няма кой да чете пак казвам.Въздържам се да пиша във форума и да споделям излети и така ще си остане със сигурност.Мога да ти пратя на лични малко снимки от тази есен-зима като доказателство,а не просто думи !!1-во до 4то отпадат!!!И ще помоля всички да пускат обратно бели до 1,200кг.поне,а при ден с много кълванета да не нарушават закона.
CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Re: Макара за спининг

Мнение от CarposGTA »

liga написа::D На възглед върху търговската печалба се дължи.Има я за 73лв размер 3000 нз каде гледаш....за тва де си ми написал.....АЗ ловя бяла целенасочено от брега на големи държавни язовири-прецедент :D . Пръчка 2,80м 143гр. супер чувтвителна и водя с нея както си искам.Най-важното -вади много риба.На джиг при 8,7 м/с вятър 200грамови сулчета на 30м. дистанция се усещат супер при кълване.Тогава отидох за тест(отиди да пробваш на такъв вятър и хвани).1-во,2-ро,3то,4-то па и 5-то не съм съгласен и не говоря глупости както каза колегата фа_ско-моето виждане е такова.Прекарвам месеци на брега-само така може да се научиш и откачам когато оборудването ми ме предаде.Сега да ти дам малко съществена информация,а не просто да го обръщаме на чат със спорове-джиг сезона от брега лееко си го поотървал,по-дащен е риболова на бяла от лодка вече.След 1-вото по-сериозно захлаждане,което при мен беше(чакай да видя записките) 14ти -16ти някаде миналия месец,риболова на бяла риба се променя коренно.Има 2-3дни преди това захлаждане,в които рибата яде яко.Може и 1 ден да е или 1 следобед,но яде яко.После си променя местообитанието,храненето става по-рядко и със сериозни предпочитания,има си час и място на хранене,па даже и ден.Стават доста по-мудни и не толкова борбени(кефа не е толкоз кеф).Променят се рязко примамките и начина на водене.Има дни,в които рибата е пред теб,но да имаш слука трябва много добре да познаваш релефа на дъното и да водиш ,,според него".Проводката да е в определена посока, ,,правилно" водене според дълбочина,примамка и отежнение и т.н. и т.н.Най-добре се научава с ходене.И др. колеги са писали доста важни неща,но няма кой да чете пак казвам.Въздържам се да пиша във форума и да споделям излети и така ще си остане със сигурност.Мога да ти пратя на лични малко снимки от тази есен-зима като доказателство,а не просто думи !!1-во до 4то отпадат!!!И ще помоля всички да пускат обратно бели до 1,200кг.поне,а при ден с много кълванета да не нарушават закона.
За това, че бялата риба сменя рязко поведението си го разбрах от личен опит . Ходихме 2 пъти през седмица (10-17 ноември) на един водоем с малък размер с ширина около 130 м. , като аз си лових костури с блеснарката а приятелите с мен търсеха бялата риба на джиг . Първия път хванаха 5 бели риби с размер от 300 до 800 гр. като ги пуснаха обратно , а вторият път за 6 часа влачене удари само една сулка около 400 гр и то привечер около 17:30 . Така от тези 2 риболова след като наловиха всеки по отделно поне 3 пъти повече риба от мен ме накараха да погледна по-сериозно на този риболов и ето сега искам да се снабдя с такъм колкото се може по-бързо и ако е добро времето да започвам обучението си .
Аватар
Raven
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 1:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Макара за спининг

Мнение от Raven »

Мога да чета и нямах предвид 150 лв., а това: https://www.nariba.com/obiavi/obiava/%D ... 000-a33986
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”