Поредното питане за Mepps syclops

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колеги ! Въпреки доста от изписаното за циклопа имам един въпрос, който не ми дава мира и не намирам отговор на него. Става дума за оригиналната кука въпросната клатушка. Тъй като имам доста воблери и клатушки съм забелязал някои неща, който не ми харесват като например следното. Имам 2 клатушки на Pontoon 21 . Наистина невероятни блесни, но куките им въпреки че са остри и са на Owner, а самите блесни не са много големи около 6-7 см, на обичайните водоеми на които ходя имам много удари на тях, но и много откачания. На едната имам 9/10 откачени риби, а на другата 4/10 ( и то основно в краката ми ).
При любимия ми циклоп 2ри номер сребристо и червено, там нещата стоя в пъти по различно, Там щуките ми са 10/10 или в най-лошия случай 9/10. От всички риби, който са ми ударили на него всичко на всичко имам 3-4 откачени от около 40-50. Имам и някои воблери ( повечето големи 10-12 см) , на които също имам удари, но пак много откачания.За пример давам Rapala bx jointed minnow 12 см, много добър воблер, но там имам 3 от 3 откачени ( едната няма да броим понеже беше 20 см писалка налапала 12 см воблер хахах и беше едвам хваната), той мисля беше с куки VMC, които въпреки остротата си изпускаха рибата. И други примери имам но няма да изпадам в подробности. Наблюденията ми за тези откачания са , че въпреки куките са здрави и остри идват малко по дебели, което пречи на лесното им пробиване.При циклопа куката е по-тънка и според мен това е причината трудно да се откачат рибите от нея. Питането ми е следното, може ли някой да ми каже на каква марка и кой модел е точно куката на Циклопа? Смятам евентуално ако успея да разбера, да подменя куките на проблемните, но работещи воблери с такива като на циклопчето, есетествено с техния размер като на старите куки ( възможно е и с 1 номер по-големи, ако самия воблер позволява( ако има достатъчно място) и понеже се предполага,че заради по-малката дебелина, куката ще има по-малко тегло спрямо оригиналната на съответния воблер или блесна, но не мисля че ще е голям проблем, понеже разликата ще е стотни от грама ).
Благодаря на всички и наслука ! :fishing5:
S_Dakov
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Окт 01, 2013 4:26 pm

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от S_Dakov »

Много интересен въпрос. И на мен ми е любопитно коя е куката.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от garfield_90 »

Дано се намери, някой запознат. Влизал съм в хиляда сайта, където се предлага - български и чужди, но никъде не беше каква марка е. Възможно е и да е някаква, която се прави само за тях, но малко ме съмнява. Четох за една VMC 9649 BZ, която я дават най-продаваната тройка в света. Има лека прилика, но поне на картинки. Трябва да ида да я видя някъде на живо и тогава, да дам по точно мнение. Но това са само предположения.
Аватар
hkoko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:30 am

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от hkoko »

Тройките на Мепс са МЕКИ и досега съм нямал случай да закача и да си изгубя блесната .Винаги си е идвала с изправена кука с изключение на Лусокса като направи няколко риболова и куките му започват да се чупят от ръждата предизвикана от пискюла му.Гелетата може да идват и от пръчката ако е много мека,но целенасочено да търсиш куки на мепс за подмяна тези на воблери е несериозно.Лично аз сменям куките на воблерите си с вмц и оунър и нямам проблем с откачания , не казвам че нямам но няма начин да извадим всяка риба.Ако искаш най -доброто https://www.voblershop.com/vobleri/169/ Доказани са леки и остри са имат и грамажи но цената не е оправдана за една блесна.
направи каквото трябва пък да става каквото ще
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от garfield_90 »

Не смятам,че е от пръчката с 10-30 гр акция, а рибите които за сега се хващат за между 1 и 2 кг
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от Павел Иванов »

hkoko написа:...Ако искаш най -доброто ....
Не смятам , че точно морските тройки на Декой , които си линкнал , ще му решат проблема , даже напротив .
garfield_90 написа:Не смятам,че е от пръчката с 10-30 гр акция,...
Това , че теста на въдицата е 10-30 абсолютно нищо не значи в случаят . Като за начало няма да е лошо да обърнеш внимание на това , че с примамки с различен вид и тегло и засичането , и воденето съответно е по-различно за да е ефективно . Не друго ами след толкова търсене на точното VMC което слагат на Циклопа , изненадата от това , че като се закачи на друга примамка вече не е това което е , ще е неприятна , най-вече за теб :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от Shark Hooks »

Ето ти тънки куки и здрави с финез .
Gamakatsu > > G Finesse Medium Heavy Tr ... p?pid=1266
Също съм на мнение че щуката няма нужда от тънки куки , а от хубаво и премерено засичане .
Обаче с мека въдица не става засичането дори с плетено влакно .
На монофилно влакно е засичам два пъти .
Ползвам монофил 0,35 или плетено 1,2# японската номерация и рядко 1#
Гей ко стаа тук хукс и пак хукс . :lol:
Чингели , куки на Гамакатсу тройни . Йедри-иии ,дебели ,тънки ,високи,къси в различни размери . :lol:
Намери си дистрибуторите сам за БГ. :wink:
Gamakatsu Fishing Hooks > Treble Hooks ... Hooks&pg=1
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от asn »

Аз пък ходя целенсочено за щука точно с лайтови, меки, много къси, пъстървови въдици с тест по примамки до 8гр., задължително силно натегнат аванс и нямам абсолютно никакъв проблем със засичането като почти нямам изтървана риба. За по-сигурно също правя второ и дори трето засичане. Макар, че в повечето случаи не е необходимо. Убеден съм, че размера на куките е много важен обаче. За риби до към 2кг. за идеални съм си заклеймил 12 и 10 номер.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от Павел Иванов »

Размера на куките не е ли според примамката а не според килограмите на рибата която все още не сме хванали :roll:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от garfield_90 »

Павел Иванов написа:
hkoko написа:...Ако искаш най -доброто ....
Не смятам , че точно морските тройки на Декой , които си линкнал , ще му решат проблема , даже напротив .
garfield_90 написа:Не смятам,че е от пръчката с 10-30 гр акция,...
Това , че теста на въдицата е 10-30 абсолютно нищо не значи в случаят . Като за начало няма да е лошо да обърнеш внимание на това , че с примамки с различен вид и тегло и засичането , и воденето съответно е по-различно за да е ефективно . Не друго ами след толкова търсене на точното VMC което слагат на Циклопа , изненадата от това , че като се закачи на друга примамка вече не е това което е , ще е неприятна , най-вече за теб :wink:
Между другото мисля, че има логика в това. Забелязъл съм,че мепса в 2/3 от случаите е лапната или цялата или поне до средата, а тези 2 те на pontoon, с които имам проблем с откачанията, 4/5 от рибите са закачени в края само за куката. Но не мога да разбера причината, при положение че едната като ширина и дължина е като мепса, а другата е с 1-2 см по къса и 0.5см приблизително по широка.
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от asn »

Павел Иванов написа:Размера на куките не е ли според примамката а не според килограмите на рибата която все още не сме хванали :roll:
Не случайно съм написал целенасочено. Останах с впечатление, че колегата има грижи с щукичките до към двата килограма, често ловя такива и споделям опит. Като тръгвам на риболов винаги си правя сметката каква и колко голяма риба ще ловя. Учили са ме, че по това може да се познае колко е напред с материала един рибар. Разбира се изненади винаги са възможни. Примерно на любимия CrackJack 38 куките са прекалено малки за такива щуки и за да намаля празните удари ги сменям с по-големи. Имам воблери и блесни, на които пък слагам по-малки куки, защото в противен случай трябва значително усилие при засечка, а с чупеният ми лайтов такъм това е притеснително донякъде, пък и рибите се откачат. Малко офтопик куките на клатушките си ги избирам според килограмите, които издържат, за да изправя куката и да си спася сравнително скъпата японска блесна. На тези примерно са си написали хората колко издържат.
http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... -sp-21zero
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от Павел Иванов »

asn написа:... Като тръгвам на риболов винаги си правя сметката каква и колко голяма риба ще ловя. Учили са ме, че по това може да се познае колко е напред с материала един рибар....
Това ми прозвуча като абзац от произведение на Любен Дилов баща :wink:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Shark Hooks
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Сря Мар 15, 2017 3:50 pm

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от Shark Hooks »

Растоянието между куките на 6 сантиметров воблер е 4 сантиметра .
И това е минимума на който може да се сложат щукарски куки и халкички .
Освен ако куките ги слагате без халкички . :wink:
asn
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 11:58 am
Местоположение: Габрово

Re: Поредното питане за Mepps syclops

Мнение от asn »

Shark Hooks написа: На любимият му воблер от 3 сантиметра между двете куки слагал по-големи ...
Малеееее неам нерви ! :oops:

Че какъв е проблема и де е драмата!?

Изображение

Или идеята е да си рекламираш самоделията?

А това е първата ми рибка за тази година от 1 януари 2018г. на този жълтия в ляво с по-големите куки.

Изображение

Няма да поствам повече тука.
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”