Коя е най добрата муха за кефал?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от jagger1 »

Днес - денгуби. Дъжд, гръмотевици, студено, а бе за нищо не става времето. Нито за работа...., а как и не ми се работи :D . А пък и пенсионер да го хванеш за работа .... :lol: :lol: . Та се чудих какво да правя и реших да навъртя някоя и друга мухичка. Ето какво излюпих:

Няколко мухички за уклей:

Изображение

Изображение

Понеже забелязах, че около водата летят и едни подобни мушици, а уклеят им налиташе (както и мушиците на мен), направих и един плах опит за имитацията им - материал - само пауново перо и конец (черен). До два дни - в зависимост от времето, предстои тест в реални условия. За резултатите - в отделен пост.

Изображение

И няколко за кленчоци и петнисти хиенки:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А бе пенсионерска му работа :D . Вместо да хвана въдицата и да пляскам по водоема, въртя мухички :lol: . Ама всеки си е башка луд :lol: :lol: .
Последно промяна от jagger1 на Чет Юни 16, 2011 2:21 am, променено общо 3 пъти.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
viktor_todorov_
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 30, 2010 10:35 pm

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от viktor_todorov_ »

Днес си взех от магазина (начинаещ мухар съм :Д ) като първата за уклей (прилича на малка оса) и от вторият ми излет хванах първата ми риба на нея окло 15 см кленче на река Лесновска в района на кв.Челопечене.
Аватар
dobrio
новобранец
новобранец
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 6:49 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от dobrio »

Привет! Мухата ми влезе в главата преди около седмица, и вече имам няколко излета. Но днес разбрах ,че това е риболова който носи наистина несравнимо удоволствие. Въпреки че оставих 6 мухи някъде зад мен си струваше. Едва ли ще хвана друга пръчка скоро, спинингът ще хваща прах до зимата :lol: . Ето и резултата от днешният излет. Мухата беше мокра някакъв ручейник, ама трябваше да го снимам преди риболова.
Изображение
Изображение
Аватар
bokser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 516
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 8:03 am
Местоположение: Благоевград

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от bokser »

На бръмбар с жълт корем по р.Струма. 711 гр. е най-голямото
Изображение
Изображение
radoslav1951
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:30 pm
Обратна връзка:

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от radoslav1951 »

bokser написа:На бръмбар с жълт корем по р.Струма. 711 гр. е най-голямото
Изображение
Изображение
Колега , такива снимки не е естетично да се правят ! Прави снимки на водоема ....останалото е месарска работа и се излагаме . Не забравяйте , че форумите не се гледат само в България .....
Аватар
bokser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 516
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 8:03 am
Местоположение: Благоевград

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от bokser »

Няма нищо нередно, рибата не е маломерна и не е повече от позволеното в закона количество.За мене рибата представлява интерес докато е закачена на въдицата, рядко взимам живарник, но и това се случва.То, те в чужбина по 80 човека на веднъж трепят и едва ли им е до нашата риба(и ние ги гледаме). А и не виждам разлика дали ще я изпружя на пясъка или в тавата(два фотоапарата вече давя и съм се зарекъл да не нося с мухaрката такова чудо).
radoslav1951
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:30 pm
Обратна връзка:

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от radoslav1951 »

Въпрос на вкус и разбиране ... :oops:
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от jagger1 »

Този сезон за мен се провали отвсякъде като риболовни излети. Котка не ми е минала път, но пък работата (ангажиментите) ми доста ми пресичаха и мераците, и свободното ми време. С една дума - лош сезон (за мен) от гледна точка както на брой на излети, така и като възможност за изпробване на нови моделчета мухучки. Но пък от малкото излети, които направих съм доволен. Уловът ми не е за някаква хвалба, но пък аз съм доволен заради самия релакс. Та искам да ви представя две от най-добрите ми мухички за този сезон за клен. Двата модела са модифицирани оси.

Кука Nо 14 Phoenix scud (No 7009) на BFC, малко микропореста гума (червена, жълта и черна), малко Антрон (за червения модел), малко петьов скалп, черен конец.

Ето ги и двете мушета:

Модел No 1:

Изображение

Изображение

и модел No 2:

Изображение

Изображение

И двете мушета са тествани по време на всичките ми излети на затворен водоем. На река нямах възможност, но мисля, че и там ще се представят достойно. Поздрави на всички колеги.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
skakalec75
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Нед Юни 29, 2008 1:40 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от skakalec75 »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Е времето заладне.....и май 4е връзваме пред ХОБИТО пове4е от колкото да пробваме на реката,ама нейсе.
Е тва са моите модели,които работиха цяло лято по ДЕФИЛЕТО,....искарското и на пове4ето имаше страхотни резултати. :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Tubertini ги разбира!

ИзображениеИзображениеИзображение
radoslav1951
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:30 pm
Обратна връзка:

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от radoslav1951 »

Добри са колега , само по леко с ножицата...
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от Мунчо »

Според мен, многото напластен материал води до неестественост на силуета на мухата. Умереното окосмяване предава на проекцията на мухата върху водната повърхност виталност, благодарение на проникващата светлина. В зависимост от осветеността, цвета на мухата и нейната "светопропускливост", се създават оптични ефекти изразени в излюзии с мащабността(т.е. тя изглежда по-голяма или малка). Ако е прекалено "накамарена" тя представлява просто една плътна точка върху водната повърхност.
Освен това, многото материал не позволява на въздуха да се задържа между власинките, а като следствие страда плаваемостта. Последното не е толкова меродавно за познатите на всички ни елементарни "джапанки", с всичките им предимства и недостатъци.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от jagger1 »

Много вярно има в това, което казваш Мунчо. Аз също "натрупвам" материал по мухите. И аз не зная защо, ама така си ги правя. Зависи обаче от материалите, от модела на мухите, от това, което търсим като модел. За джапанките - няма да коментирам сега, защото и там има много място за размисъл и усъвършенстване на моделите. По-скоро исках да кажа, че има модели - има и модели. Има модели, които в зависимост от използваните материали "пият" повече или по-малко вода, но в същото време са "дебели" на външен вид. (бръмбари, паяци...). Това не ги прави по-лоши. Но не трябва да се прекалява с дебелината и натрупването на "материала". На еднакво мнение сме с теб. Важни са обаче и характеристиките на мухата, потопена във водата. Една и съща муха, направена от различни материали (дори и майската), когато си позволим натрупването на повече материал, (пак зависи какви материали използваме), може да се окаже със същата 'плаваемост', както и една, изработена с по-малко натрупване, но от "попиващи" водата материали. Е, може би примерът ми с Майската муха не е най-добрия, но се опитвам да акцентирам върху материалите, от които изработваме мухите - спрямо техния профил. Иначе, всичко което казваш е вярно - и за силуета, и за пречупването на светлината ..... Благодаря ти за мнението. Аз пак повтарям, знам че много от моделите ми са "тумбести" и по-охранени, но гледам да използвам материали, пиещи по-малко вода. Е, все пак зависи и от модела разбира се. Ще се постарая да снимам една от първите ми мухи (като модел), такава, каквато съм си я правил (на ръка - без менгеме преди години :( ) и която ми е носила много радостни мигове на затворен водоем през пролетта - до към края на юни месец за клен. Сега нямам просто снимка, но ще навъртя една-две и ще пусна по-натам една снимка. А мухата изглежда направо като дебело, тлъсто, разплуто същество, което няма биологично определение, вид, подвид, клас или подклас :lol: . Да, ама учудващо ме е радвала дълги години. Ей, бях забравил за нея. Ти ме подсети :D . :drinkers: В цветово отношение - червен или маслено зелен "задник", черно кафдифе или пауново нагръдниче и малко петльов скалп за "грива" или, както аз му казвам "нашийник". Мразя чуждиците. Ще пусна по-нататък една снимка. :drinkers:
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
pluvka556
новобранец
новобранец
Мнения: 24
Регистриран на: Сря Мар 28, 2012 1:05 pm

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от pluvka556 »

Според мен най-добрата муха ще е имитация на скакалец.
Аватар
sande34
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Юни 14, 2012 7:38 pm

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от sande34 »

За едъ, к.ен б,атоци т,ебе дебе. космат бумба, от джапанка
Баси нимам букви
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Коя е най добрата муха за кефал?

Мнение от Chromeo »

Колеги, гледам темата е позамряла от 2012г., а до колкото знам на кефала не му е отминала все още модата :lol: Имам малко проблемче и то е по темата: правих прекрасни излет с много хубави риби, гол след гол през месеците от януари до април на реката в с. Клокотница(Хасковско), НО се стопли, излезнаха множество насекови, настана идеално мухарско време и напук на всякаква логика при мен всичко умря. Участъкът, в който ловя се характеризира с плитка вода макс. 40-50см. бистра с туфи от водорасли, изобилие от растителност по бреговете. Реката държи стабилно количество кефал с масов размер 20-30см. Осата не е беше много вървежна, на почит беше крилата мравка на №12. в момента някое случайно кефалче се хваща, няма помен от доскорошната сеч. Пуснете по едно предложение съобразно гореописана екосистема, че моите идеи се поизчерпаха... :roll:
catch a fish or die trying !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”