ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Привет.
Откривам тази тема с цел, да споделим различни варианти на индикатори на кълването (Strike indikators) в една обща тема.
В тази тема е добре да се сподели опитът и видовете индикатори, които използваме, както и поетапната изработка на различните видове и начинът им на монтаж.
Мисля, че темата ще е полезна за всеки мухар, независимо дали е начинаещ или напреднал.

Като за начало, аз ще опиша един индикатор, който сам си правя.
Индикатор от микропореста гума (или изкуствена пяна) - тръбен вариант 1.

Този индикатор има следните предимства:
1. Изработва се от леснодостъпни материали: микропореста гума, пластмасова тръбичка (аз използвам тръбичка от тампони за почистване на уши) и ластик.
2. Лесен монтаж.
3. Допуска плавна регулировка по цялата дължина на лидера във всеки един момент с леко придърпване на индикатора по лидера.
4. Добра плаваемост и видимост - в зависимост от използвания материал.
5. Няма пречупване на лидера - безвъзлов монтаж. Това е може би най-голямото предимство.
6. Лесна изработка, дори и на място - на водоема.
7. Допуска всякакви интерпретации по отношение на дизайна - трябва ви само въображение и малко мерак. Може да бъде оформен от парче паралелепипед - до сложна муха, вързана на тръбичка.
7. Без пари.

Недостатъци:
1. Ако рибата атакува индикатора - геле :D .
2. Ако някое щукле атакува индикатора - и геле и скъсена линия :D .

Други недостатъци за мен няма. Това е индикаторът, който аз използвам най-често в различни десени и дизайн.

Ето го поетапно как си го изработвам и как го монтирам на линията (в клипа, накрая е показан и вариант на гъсеничка):



Ще пусна поетапно по-нататък и други варианти (с прежда, с гумени О-пръстенчета, сухи мухи - индикатори, мухи-индикатори от микропорест материал, тип плувка и т.н.), както и начините им на монтаж.

За сега - толкова. Хайде, че биричката ми изстина :D - ивинявам се - стопли се :( .

Надявам се и вие да споделяте вашите творения и опит.

Поздрави и наздраве.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
niki23
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 412
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 4:00 pm
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Re: ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Мнение от niki23 »

аз съм пробвал този с вълната обаче не можах да намеря о- пръстени по магазините го правих с по широки шлаухи та не знам дали е от липсата на о пръстен но нямаше плаваемост, дори го мазах с някакви масла за целта но не се получи. Иначе по твоя начин как минава през възлите на лидера
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

niki23 написа:аз съм пробвал този с вълната обаче не можах да намеря о- пръстени по магазините го правих с по широки шлаухи та не знам дали е от липсата на о пръстен но нямаше плаваемост, дори го мазах с някакви масла за целта но не се получи. Иначе по твоя начин как минава през възлите на лидера
На клипчето е показано как се монтира индикатора. Тръбичката е от клечки за почистване на уши. Достатъчно е голям отворът, за да се прекара индикаторът през възлите. След като го нанижеш на лидера, тогава вмъкваш ластика. Ластикът уплътнява достатъчно добре, за да не се мести индикаторът при замятане. Същевременно позволява спокойно да се регулира позицията на индикатора според моментните условия. Няма възли, което е най-важно. Лидерът остава прав, както и без индикатор.
За преждата: Използва се полипропиленова прежда. Рингчета - от железарията, възможно най-малките размери. Но става и без рингчета (О-пръстенчета). По-нататък ще го пусна и този вариант.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
niki23
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 412
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 4:00 pm
Местоположение: Враца
Обратна връзка:

Re: ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Мнение от niki23 »

с такава прежда пробвах, на клипчета съм гледал как стърчи половината на водата но при мен не се получава така. При теб колко е над водата
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Не съм мерил колко потъва и колко стърчи, но си плува и се вижда. Има елемент на умокряне след време, особено, ако се ползва в бързи води, но не потъва. Вижда се.

Аз използвам полипропиленово индикаторче предимно за езерен и язовирен риболов - в спокойна вода, когато търся рибока на нимфа. Предимството на полипропиленовия пред тръбния за тиха вода е, че се полага върху водата много по-нежно. Но пък не трябва да се прекалява с преждата, защото му се увеличава съпротивлението във въздуха при по-богат набор от прежда.

Тръбния индикатор го използвам предимно за течаща вода, но и в тихи водоеми върши добра работа. Лично мнение, с което не ангажирам никого.

Няма универсална линия, стръв и бланка. Затова има и различни варианти. Един е по-добър за едни цели, друг - за други.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Мнение от pitcha »

Ето какво използвам аз.

Изображение

От най-евтина плувка се реже колкото си искаш. Ако искаш – затапваш с парченце дунапрен, но не е необходимо. Две пръстенчета и готово.
Може да се маха и слага, освен ако не е голяма мухата. Аз го тургам само когато не скивам.
Дано да е полезно.
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Искаше ми се да отделя още време на индикаторите от изкуствена пяна, но понеже нещата тръгнаха към преждите, ще пусна един лесен за изпълнение вариант (не съм го измислил аз), но изработен с О-пръстен, който за много колеги е трудно да се намери като размер отделно. А решението е толкова близко до всеки - само на една ръка разстояние. Рингчето, или както му казваме на български - О-пръстенчето съм показал в клипа от къде можете да си го доставите. Нещо повече: В същия елемент, от който се сваля О-пръстенчето на клипа има още едно (по-малко по размер пръстенче вградено в дюзата). На клипа е показано само едното (по-голямото).

Един от най-разпространените и лесни за изпълнение индикатори е индикаторът от полипропиленова прежда, използвана за така наречените блоб мухички. Предимството на тази прежда е, че е иработена от много тънки и еластични фибри, които запазват много добре обема си във вода. Благодарение на финната си структура, тази прежда задържа по-дълго време въздуха между отделните фибри. Желателно е, предварително преждата да се обработи с флотант преди употреба на индикатора.

Предимствата на този тип индикатори е, че са леки, не предизвикват плясък във водата при полагане на лидера, сравнено с индикаторите от пяна или сферичните пластмасови индикатори. Препоръчително е използването на този индикатор при езерен риболов и тихи води, или води с много бавно течение.

Недостатъкът им е, че не понасят тежките нимфи. Употребата им е ефективна при риболов на нимфи с размери до #14 на куката или с нимфи, по-малки от този размер. Друг недостатък на индикаторите от прежда се явява непоносимостта им към бурни води и течения и риболов в бързеи.

Аз лично имам още една забележка към този вид индикатор, предвид използването на О-пръстен и начинът на монтаж на този тип индикатори на лидера. Това, което не ми харесва е, че за да се закрепи индикаторът върху лидера, трябва да се пречупи лидера (примка), която не се отразява на здравината му, но при преместване в други зони на прикрепване, лидерът започва да се накъдря. Това е нещото, което не ми допада. Има и друг начин на монтаж: Като се използва допълнително влакно, което се прокарва през О-пръстенчето, а влакното се фиксира към лидера с два стоп възела (преди и след индикатора). По този начин се избягва пречупването на лидера, но при сваляне на индикатора може неволно да го нараним, когато отстраняваме фиксиращите възли.

Иначе, индикаторчето е много добро решение за редица случаи.

Е, пълно щастие няма. По тази причина обаче, има различни видове индикатори, които могат да бъдат подходящи за конкретната ситуация. За тях - по-нататък.

А сега - как си го правя аз и от къде си намирам така дефицитните О-пръстени (рингове) - в клипчето:



Ето още един вариант на индикатор с прежда, но съм го изпълнил в тръбен вариант за закрепване върху лидера:

Изображение

Поздрави.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Вързах няколко варианта на индикаторчета от различен тип, които всеки може сам да си изработи, стига да е мераклия:

Един бърз вариант за изработване от синтетична пяна с ухо за прикрепване към лидера:
Изображение

Тип плувка:
Изображение

И три варианта, изпълнени като сухи мухи, с допълнителен монтаж в задната им част на второ ухо за прикрепване към мухарската линия:

1. Гъсеницата на кука #12, право рамо (нормална дължина):
Изображение

2.Един по-сложен вариант, галено наречен от мен "Пухи" на кука #12, право удължено рамо:
Изображение

3. Щръклицата (конската муха) на кука #14, право рамо:
Изображение

Поздрави.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: ИНДИКАТОР НА КЪЛВАНЕ (Strike indicator)

Мнение от jagger1 »

Да пораздвижа малко темата с еднин индикатор-муха.

По-горе бях показал още няколко подобни, за които е характерно допълнителното задно ухо. Ухото служи за блокиране на индикатора (мухата) върху лидера или типета (при по-дълги типети. Монтажът е безвъзлов и позволява плъзгането на индикатора по линията във всеки един момент за реглаж на разстоянието до нимфата (нимфите). Има отлична видимост. След прекарване на монофила през ухото на куката (от горе надолу, гледано спрямо острието на куката), обърнете внимание, че монофила минава нагоре - над тялото на куката и под микропорестата гума, след което се вкарва в задното ухо пак отгоре надолу. По този начин се получава затягането на индикатора и фиксирането му върху монофила в исканата позиция. За фиксирането спомага и триенето на монофила при допира му в микропорестата гума.

Стъпка по стъпка, материалите и монтажа на индикатора - в клипчето:


Поздрави.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”