Смяна на мухите

Модератори: Павел Иванов, sestrata

dragon1ce
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 115
Регистриран на: Сря Авг 22, 2012 9:24 pm

Смяна на мухите

Мнение от dragon1ce »

Доста поогледах но така и не видях такава тема.Извнинявам се все пак ако има.
Нов съм в мухарството и за тва се чудя само с 1 муха ли се лови,или има някакав начин по който се сменят мухите.
П.П.Благодаря предварително
Аватар
FlyFishing
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 253
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 12:20 pm
Местоположение: Благоевград

Re: Смяна на мухите

Мнение от FlyFishing »

Еми колега мухите се сменят като скъсаш старата и вържеш нова, това за сухи мокри и нимфи.При стримерите за щука например или за распер се слага карабинка или метален повод с карабинка.
dragon1ce
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 115
Регистриран на: Сря Авг 22, 2012 9:24 pm

Re: Смяна на мухите

Мнение от dragon1ce »

Не може ли да направя някакъв клуб на лидера ида сменям поводите с мохата само ?
Аватар
FlyFishing
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 253
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 12:20 pm
Местоположение: Благоевград

Re: Смяна на мухите

Мнение от FlyFishing »

Така според мен линията ще ти е по груба, а и немога да си представя да нося вързани мухи с по 50-60 см поводи.По удобно е да си ги сменяш по нормалня начин и като типета ти стане прекалено къс го сменяш с нов.
dragon1ce
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 115
Регистриран на: Сря Авг 22, 2012 9:24 pm

Re: Смяна на мухите

Мнение от dragon1ce »

Мерси много
Аватар
rosboz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 359
Регистриран на: Нед Юли 23, 2006 7:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Смяна на мухите

Мнение от rosboz »

dragon1ce написа:Не може ли да направя някакъв клуб на лидера ида сменям поводите с мохата само ?
Аз ползвам точно този начин и става много добре - мухите си ги връзвам в къщи на около 20 см поводи. Бърза и удобна смяна и не влиае на кълването на рибите.
ski today
work tomorrow
dragon1ce
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 115
Регистриран на: Сря Авг 22, 2012 9:24 pm

Re: Смяна на мухите

Мнение от dragon1ce »

росбоз мерси за инфото,
ПП. С малко отклонение от темата.Искам да попитам има ли някой мухар в габрово?Ако има да драсне 1 лс да се разберем за 1 излет да фана малко майсторлъка
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Смяна на мухите

Мнение от Павел Иванов »

dragon1ce написа:...Искам да попитам има ли някой мухар в габрово?...
Ами че то в Габрово живее един от най-колоритните мухари в БГ , един от доайените на модерният флай фишинг а именно наш Мунчо - http://www.nariba.com/forum/memberlist. ... ile&u=2345" onclick="window.open(this.href);return false; :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
muharcheto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 202
Регистриран на: Пет Фев 26, 2010 9:41 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Смяна на мухите

Мнение от muharcheto »

Здравей колега,по-принцип с шнур може да се лови и с две мухи,но това важи единствено и само за нимфи,като втората се връзва на повод по-нагоре.Със сухи,мокри мухи и стримери, се лови само с по една муха,освен ако не искаш да си направиш чепаре като за булдо и да го водиш като стример :roll: -самият аз никога не съм го пробвал,а и не виждам много смисъл в това,но пък знаели човек......поне звучи новаторско :lol:.Не връзвам и не приготвям нищо допълнително.Връзвам монофилно влакно или флуроцарбон, с по-малък диаметър от типета-това е най-тънката част от лидера- краят на лидера, към който се връзва мухата,когато намалее просто го удължавам до нужната дължина. Мухата може да се върже и направо за типета на лидера, но по този начин всяко късане на мухата е свързано с намаляване дължината на лидера,а е хубаво да е дълъг поне една дължина на пръчката.Дано съм бил полезен,и желая много риболовни емоции :D
Човек и добре да живее,рано или късно се жени.
Привет и НАСЛУКА!!!
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Смяна на мухите

Мнение от Мунчо »

Aми сега не знам и аз, но в английската класическа школа ползването на система от две или три мокри мухи е нарицателна, да не говорим, че модерното и свръхефективно чешко и полско мухарство(с неизброимите си шампионски титли) в редица схеми оперира със суха муха, над която има привързана мокра и дори суха... Ама де да знам - може да не съм разбрал - при положение, че горния колега е тъй категоричен, кой съм аз, че да мисля твърде...
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Смяна на мухите

Мнение от Павел Иванов »

Мунчо написа:...кой съм аз, че да мисля твърде...
Мили ми Муня , да ти се чуди човек дали да те цукне по челото , или да те опаше зад врата :lol: :lol: :lol:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
dragon1ce
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 115
Регистриран на: Сря Авг 22, 2012 9:24 pm

Re: Смяна на мухите

Мнение от dragon1ce »

Добре ще попитам дръгояче
Как като решите че не върви на тази муха я сменяте?
Късето до ухото на куката и врузвате новата или ?
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Смяна на мухите

Мнение от Мунчо »

Ами откъсваме я до халкичката и привързваме нова за края на типета. Когато преценим, че типета е накъсял от смени, привързваме нов към края на лидера. Постепенно от привръзване на типети и самия лидер накъсява - тогава си връзваме нов такъв към шнура.
Сега принципно е възможно да се върже и много фино клупче(което е различно от клуБче) на края на лидера и за него да се привръзва типета, но по този начин системата се огрубява в известна степен, а повечето възли отслабват линията и водят до закачането й при хвърляне.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
dragon1ce
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 115
Регистриран на: Сря Авг 22, 2012 9:24 pm

Re: Смяна на мухите

Мнение от dragon1ce »

Благодаря много Мунчо това беше което исках да зная
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Смяна на мухите

Мнение от Павел Иванов »

Много добро решение за начинаещи , а и не само за такива , е плетеният лидер . При него само привързваш , без да го скъсяваш . Аз лично , все още продължавам да го предпочитам пред монофилният изтъняващ такъв .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”