Първо мухарско оборудване

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Първо мухарско оборудване

Мнение от Chromeo »

Здравейте, колеги :D Реших и аз да нагазя в реката с мухарка в ръка през новата 2015г. За целта обаче се наложи да почета повечко от колкото си мислех пръвоначално. Смятам да ловя на малки реки и с оглед на това, че съм начинаещ и с оглед на една от многото статии, които прочетох, особено тази - http://www.hvanah.com/?page=fly_fishing, стиган до следното оборудване:

http://bfcflyfishing.com/bg/bfc-discove ... 6-4pc-p-38 - прът
http://bfcflyfishing.com/bg/bfc-explore ... el-56-p-44 - макара
http://bfcflyfishing.com/bg/bfc-discove ... dt5f-p-619 - шнур
http://bfcflyfishing.com/bg/bfc-discove ... lb-50-p-53 - бекинг
http://bfcflyfishing.com/bg/discovery-t ... x-9ft-p-51 - лидер
http://bfcflyfishing.com/bg/climax-fres ... 18mm-p-868 - типет

Мисля, че като за начинаещ, това е горе-долу добро оборудване, но бих искал да чуя Вашето мнение и особено това на колегите имали досег с марката BFC. Основно ще се преследва кефал на късни дистанции(не повече от 12 метра.) А ако на някой му се откъсне от сърцето повече време, не бих отказал и някой линк към работещи купешки мухи за кефал през зимата :D
Весели празници, колеги, и весело посрещане на новата рибарска 2015ста година :drinkers:
catch a fish or die trying !!!
Аватар
майсторчето страхил
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1357
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 5:32 pm
Местоположение: В.ТЪРНОВО

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от майсторчето страхил »

Добре дошъл в "набутването"(в добрия смисъл) :D И аз като теб преди две години се запалих по този риболов,но за разлика от теб аз съм дърт циганин и от мен ковач я стане, я не стане. :lol:
Както и да е ,и аз започнах със същото оборудването на БФС.Те са добро начало за начинаещ че и за напреднали ,но както и при другите въдици,винаги ще има и още :D .Единствено виж шнура да не е ДТ,а WF,но ако питаш мен намери някой който е е на ти с мухарлъка че да не се набутваш. Успех :smt023
НЕ БОЙТЕ СЕ,ТОВА СЪМ АЗИзображение
b_6tuka
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Яну 21, 2009 2:39 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от b_6tuka »

Здравей колега. Като за начало избора ти е идеален , като спокойно можеш да спестиш бекинга и да го заместиш с какъвто и да е пълнеж , ако щеш и с прежда.Шнура е много важен но този който си избрал е подходящ.Дали ще е DT или WF за дистанцията на която ще ловиш разлика няма да усетиш.Предимството на DT шнура е в това че след 2,3,4......сезона ще можеш да го обърнеш и да го ползваш от другата страна горе-долу още толкова.А по отношение на зимния кефал-не че не може но смятам че трябва да понатрупаш опит и познания .Инак лятото мухарката е "Машина за кефали". Поздрави и успех в избора.
Аватар
batvanko1
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 383
Регистриран на: Пон Яну 07, 2013 10:26 pm
Местоположение: Плевен

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от batvanko1 »

Пропуснал си това - http://bfcflyfishing.com/bg/discovery-l ... clear-p-54" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow
Улеснява връзката между шнура и повода. За типет /повод/ можеш да ползваш кое да е влакно само да е безцветно и поне 0.18 намалява загубите при закачки по дърветата каквито ще има доста, аз ползвам 0.20, дори и да е твърдо според мен е по-добре. Когато овладееш мухарката до степен състезателка по художествена гимнастика с лента удоволствието е страхотно, има си обаче някои тънкости които трябва да ти ги покаже някой, ако го караш на проба-грешка може много бързо да се отчаеш и да решиш, че този риболов не е за теб. Дерзание и упоритост му е майката. Успех.
Рибата винаги е била активна или вчера или днес, но на друго място.
Аватар
svilenvs1971
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 2:03 pm
Местоположение: Плевен

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от svilenvs1971 »

Колега/новобранец/в мухарството трябва да се наблегне и на техниката на възлите за връзване на мухата към типета защото ще има загуби на мушета .Това от личен опит.
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от barutchiata © »

Много атрактивен риболов батка! Истината е, че го почваш в неподходящ сезон, е поне ще имаш време на спокойствие да наблегнеш на техниката, макар и това да е грешка. Ще кажеш защо пък грешка? Ами защото зимъска като свикнеш на това всичко гладко и се лъзга и немаш проблеми със загубата на мухи. Ама напролет като стане рошаво , ще има пу да го ;).
Както и да е това са бели кахъри, иначе крастата е голяма. Наблягай на техниките и чистото хвърляне. Без правене на мухи няма да минеш, или научи на кой мухите ловят и си купувай от него.
За лидерите още 94 година ги отреках купешките след като бате Зефко ми показа как се прави това. И аз бях накупил едни кинкалерии прехвалени, плетени турбо измислици.
Бате Зефко имаше въдица като водосточна тръба и го гъбаркаха постоянно разни манекени, ама след дневна среща по водоемите Бате Зефко ги гъбаркаше много весело. Истината не е толкова във въдицата, а техниката, и познаването на този риболов.
Прекрасен риболов , че чак умръзва. Практикувах го активно 6-7 години и после от време на време си хващах стръв за сом.
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от Chromeo »

Мерси, колеги, за споделените съвети :) Цялото гореспоменато оборудване днес пристигна и вече е при мен, желая ви весело посрещане на Новата 2015г.
catch a fish or die trying !!!
Аватар
emo vasilev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1943
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 8:05 pm
Местоположение: Перник

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от emo vasilev »

Ай честито , със здраве да го ползваш новото оборудване и много и все големи риби през новата 2015г.

п.п.Новобранците вече сме двама ! :wink:
Аватар
майсторчето страхил
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1357
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 5:32 pm
Местоположение: В.ТЪРНОВО

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от майсторчето страхил »

emo vasilev написа:п.п.Новобранците вече сме двама ! :wink:
Да не забравиш другия риболов ! :D :smt023
НЕ БОЙТЕ СЕ,ТОВА СЪМ АЗИзображение
Аватар
emo vasilev
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1943
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 8:05 pm
Местоположение: Перник

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от emo vasilev »

Ааааа.......майсторка ,плувката (в частност щеката) си остава първата любов ,но и това мухарството ми изглежда доста интересно !

Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от Chromeo »

Колеги, да се "похваля" закарах себе си и мухарката на едно мостче с разлята водица край село Каснаково, за да помахам малко с нея и да се упражня. Избрах място без дървета около мен и започнах изпълнявам shooting line метод на замятане(без муха). Първоначално се почувствах все едно за първи път през живота си държа въдица, което доста смачква самочувствието и мерака, но преглътнах горчивия хап и се съсредоточих върху изпълнението на движението. Не след дълго успях да направя 3-4 поредни добри замятания, а именно където и както исках, което ме подтикна към идеята да вържа една мокра муха, за да направя упражнението максимално автентично(е тука почнаха мечовете). Мухата изцяло ми наруши баланса, направи по-голямо съпротивление, в следствие на което максималното разпъване на лидера стана невъзможно.
Равносметка:
Минуси: ясно е, че проблемът е 70% в задвъдичното устройство 15% във вятъра, 5% в сравнително бързо течащата вода и 10% в шнура. За Шнура - мисля, че сгреших с този шнур: първо защото не мога да положа във водата повече от 8м. линия и мисля, че не натоварва достатъчно добре въдицата(идва ми лек). Без да се надценявам смятам, че с 6-ти клас WF ще се справя много по-добре, но преди да пристъпя към закупуване на WF6, смятам да се уверя на 100%, че проблемът не е изцяло в мен.
Положително: единственият плюс е, че изпълнението на възлите от моя страна е перфектно и въпреки няколкото закачания на мухата не я загубих.
Ако нещо се сетите, което на 99% се греши от начинаещите мухари и с огледа на конкретно споделените проблеми, съм отворен за съвети. Поздрави :)
catch a fish or die trying !!!
harizanov
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Дек 29, 2014 8:15 pm

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от harizanov »

Привет, колега. Честито за новото оборудване, със здраве да си го ползваш и нека ти донесе много положителни емоции. Моят съвет е да не мислиш за дистанции и за това колко надалеч хвърляш, а за техниката и съответно правилно изпълнение, деликатна презентация. Дистанцията сама ще дойде. Винаги носи очила, можеш да проследяваш въдицата си с поглед при заден каст, за да провериш дали спираш на правилна позиция, дали таймингът ти е правилен и пр. Вероятно си чел и си гледал клипове за изпълнение, ако нямаш познати колеги, които да дадат акъл. Ако си хвърлял с класическа мокра муха мек хакъл без или с малко тежест, не би трябвало да се получава това, което си описал. Ако си хвърлял с тежка нимфа или стример, нещата се променят, а мисля си, че точно с такива са ти били първите опити. Видях, че си споменал, че ще мориш главно кефал, съветът ми е да наблегнеш на джапанките и сухото мезе като цяло. Дори и през зимата, при хубаво време може да се активизира по повърхността. Постепенно го давай, не се затормозявай с всичко наведнъж. Не ти е нужен нов шнур. Имай готовност да бастисаш множество мухи по дървета, камъни, дънери, че дори и риби. Не спирай да четеш и дали търсиш информация, гайдове и да наблюдаваш и анализираш т'ва, което правиш и ти се случва на реката. Надявам се да съм бил полезен. Поздрави!
Аватар
svilenvs1971
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 2:03 pm
Местоположение: Плевен

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от svilenvs1971 »

(Chromeo)Мерак и връгане му е майката.Няма нужда да се бърза и не си ИГРАЙ с острите куки в началото /носи предпазни очила/.
Аватар
svilenvs1971
новобранец
новобранец
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 2:03 pm
Местоположение: Плевен

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от svilenvs1971 »

(Chromeo)Мерак и фръгане му е майката.Няма нужда да се бърза и не си ИГРАЙ с острите куки в началото /носи предпазни очила/.
Аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 345
Регистриран на: Вто Май 10, 2011 6:41 pm
Местоположение: гр. Хасково
Обратна връзка:

Re: Първо мухарско оборудване

Мнение от Chromeo »

Привет, колеги, този път искам да се похваля, а не да се "похваля" :lol: Днес беше третият път, в който излизам с мухарката и в който се случи немислимото :idea: Хвърлям си аз некадърно както до сега и изведнъж при поредния замах шнурът излетя стремглаво напред, разпъна се напълно както той така и целия лидер, барабар с типета и мухата падна на камъните на отсрещния бряг :shock: Някак досегашните 5м. правилно поставена линия се превърнаха в поне 12м. Сигурен съм, че на всеки един от вас, било то в риболов или друго начинание се е случвало да се учи сам на принципа "проба-греша" и е достигал до момента, в който налучква правилното изпълнение и правилната техника, в следствие на което се опитвам да повтори изпълнението стараейки се да открие, кой детайл прави правилното правилно и в кое е разликата от досегашните неуспехи. Та и аз така започнах да анализирам какво съм направил различно, че изведнъж ми се получи и така достигнах до 70% успеваемост на замятанията, което ми позволи да стоя по-далече от рибите, да не ги плаша и по-отдалеч да им подавам мухата. Тази "малка" стъпка за мен беше един голям скок в мухарската ми "кариера", началото на която се увенча и с :
7b4b57ec8cb434d8a3f00dce89cff33a4fcef138e625e9cd7c53bb9ec8af9ce3.jpg
7b4b57ec8cb434d8a3f00dce89cff33a4fcef138e625e9cd7c53bb9ec8af9ce3.jpg (246.04 KiB) Преглеждано 2620 пъти
- кефалче около 20тина сантиметра.
Никога до сега не съм се радвал толкова много на толкова малка рибка :lol: А на всичкото отгоре последваха още 6-7 от същия калибър. Дори и нищо да не бях хванал днес, самото нацелване на техниката на замятане си беше доста голям успех, поне за мен :rolleyes:
Благодаря, още веднъж, колеги за споделения опит и кураж, който ми дадохте, желая ви НАСЛУКА :drinkers:
catch a fish or die trying !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”