Ще ставам мухар ... да бе да ...

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Потребителски аватар
SammY
фен клуб-скобар

Мнениеот SammY » чет юли 14, 2016 3:51 pm

Здравейте колеги , или по скоро ... бъдещи колеги , защото още не се знае ставам ли за мухар :) Та за момента съм до никъде ... доста чета тук и в другите форуми и горе долу взех да добивам представа за риболова ... изцяло на теория :lol: Практика не се очаква да има в близките 2/3 месеца ... но мерак бол :) Видях , че на всякъде се препоръчват въдици 5/6 клас за начинаещи , но .... нали съм корава главЪ ... поръчах си една 3-ти клас . Причината беше , че 4-ти бяха изчерпани , а и сърцето ме теглеше към трети ... въпреки , че си нямам идея от този риболов :) Приех това за "знак" и веднага поръчах трети клас :) Въдицата смятам да ползвам на малки реки където едва ли ще ми трябва дистанция над 6/7 м , но и 10 да са предполагам , че ще се справя като задобрея :)
Въдицата е Fenwick HMG 7,6 фута 3-ти клас на 4 части . По данни я дават да тежи 85гр , но колко е истина ... нз ... Четох разни ревю-та по сайтовете , но за 5-ти клас и пише , че си е яка "метачка" . На друго място четох сравнение м/у стария HMG и новия ( като този който поръчах ) и ставаше дума точно за пръчките в по ниския клас ... 3/4 ... там пишеше , че новата пръчка е почти същата като старата като държание , но е малко по бърза :D Някой ако има опит с такава пръчка и иска да го сподели ще съм много благодарен :)
Макара си поръчах КингКаст - китаец 3/4 клас с диаметър 74мм и лардж арбор шпула . Макарата е подходяща за морски риболов , машинно обработена от "халумин" и има 100% позитивни коментари в Амазон-а :)
Шнур си поръчах някакъв евтин СФ ДТ-3 на Директ Джапан ... да може , ако го съсипа на тренировките да не ме е яд :)
За сега толкова , като ми пристигнат поръчките ще се похваля и ако ми излязат някакви въпроси ще питам .
Май - май изгорях или поне така си мисля :)
п.п. Един тъп въпрос , но ме чопли ... горе долу каква дистанция може да се очаква от такава въдица ( от качествен рибар не от мен )
Наслука !
Изображение

Реклама

Потребителски аватар
Chromeo
ще става разбирач
ще става разбирач
Контакти:

Re: Ще ставам мухар ... да бе да ...

Мнениеот Chromeo » чет юли 14, 2016 6:43 pm

Колкото ти е дълъг шнура :)
catch a fish or die trying !!!

Потребителски аватар
Росен
ще става разбирач
ще става разбирач
Контакти:

Мнениеот Росен » пет юли 15, 2016 8:12 am

Здравей, говориш много и с подробности за пръчката, класове, дължини, метри, диаметри ... а в този риболов нещата зависят в най-голяма степен от уменията. Това, което ще имаш е абсолютно достатъчно за да започнеш да се учиш, не казвам да ловиш риби, защото това е лесно. Риби може да ловиш и без да си се научил ;) Започни да се учиш да хвърляш, има някое и друго филмче, естествено най-добре е да те учи някой, който знае, а най-близките до теб са от пловдивския мухарски клуб "Майна Флай", които понахождат и по твоите близки реки. Аз също ги обичам, но скоро надали ще успея да намина оттам. Прочети за основните термини в кастинга, гледай филмчетата на Тошо Атанасов, задавай въпроси, но конкретни - ще ти отговаряме, може ако искаш да си направиш и селфи-видео по което да те коригираме. Няма нищо срамно в това - срамно е да вземеш мухарката да отидеш на реката и да не знаеш какво правиш и дори да не питаш ... Това е риболов, който се учи, има инструктори, курсове и т.н. ;)

Поздрави и успех!

Потребителски аватар
SammY
фен клуб-скобар

Мнениеот SammY » пет юли 15, 2016 9:50 am

Здравейте , конкретни въпроси ще имам със сигурност , когато започна да се упражнявам , но до тогава няма как да имам :) В момента не съм в БГ и преди да се върна няма да имам възможност да се пробвам с кастинга :) Инак филмите на Атанасов съм ги изгледал прочел съм всичките му статии (който съм намерил) и постоянно гледам филмчета за риболов и кастинг :) Чета за проблемите на начинаещите в повечето форуми . Остава най трудния момент ... да приложа на практика научената теория ... Имам екшън камера и като започна да практикувам ... ще се "изложа" тук за съвети от напредналите колеги .
Благодаря за успеха ... сигурен съм , че ще ми трябва :)
Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
SammY
фен клуб-скобар

Мнениеот SammY » съб юли 23, 2016 1:04 pm

Преди няколко дни ми дойдоха 2/3 кашона от Амазон-а :) Въдицата е точно това което очаквах - средна акция ... надписа медиум фаст си е на място :)
С макарата обаче стана галимация :) В кутия с надпис 3/4 излезе макара 5/6 :( Първо мислих да я връщам , но осъзнах , че ако се запаля достатъчно няма да остана с една мухарка и реших да си я оставя за евентуална въдица 5-ти клас :) Иначе макарата е много добре направена , "няма" на прибиране и с много приятно цъкащ аванс :)
Веднага последва нова поръчка на един 94гр. мъник ЗФ60 ... Диаметъра на шпулата е 6см и широка 2,5см ... добавих и един бекинг на Орвис 20лб , за да не и стой празно кашончето :)
Не знам само като ми дойде макарата дали ще ми събере шнура ДТ3 30м/100фута , или ще се наложи да махна 5/6м . Иначе от скъпите шнурове събира цял ДТ4 80 фута :)
Продължавам да се оглеждам за подходящо място за тренировки и вече почват да ми идват някои идеи ... може скоро да пробвам първия си кастинг :)
Изображение

koi4a
новобранец
новобранец

Мнениеот koi4a » ср юли 27, 2016 12:52 pm

SammY написа:Не знам само като ми дойде макарата дали ще ми събере шнура ДТ3 30м/100фута , или ще се наложи да махна 5/6м .

В никакъв случай не махай нито метър от шнура.

Реклама

Потребителски аватар
SammY
фен клуб-скобар

Мнениеот SammY » ср юли 27, 2016 1:11 pm

Защо да не скъсявам шнура ? Това , че евентуално няма да мога да го обърна не ме притеснява.
Има вариант го разделя на 2х15м и да подложа ... но този вариант , който американците често практикуват , на мен нещо не ми харесва :)
Изображение

koi4a
новобранец
новобранец

Мнениеот koi4a » ср юли 27, 2016 8:50 pm

За първи път чувам за скъсяване на шнура или за разделяне на две, ама може и аз да съм изостанал. Все пак класовете са за това, за да не се налага такъв "тунинг"

Потребителски аватар
SammY
фен клуб-скобар

Мнениеот SammY » пон авг 08, 2016 2:53 pm

Почти всичко вече е тук и не мога да не се похваля :)
Втората въдица е Фенуйк Ийгъл 8.6 фута 5 клас (намерих си балтон за копчето :) )
Чакам само малката макара и всичко е готово :)
20160808_163835.jpg

Така ... значи за втората въдица мога да кажа , че е доста стегната и мощна . Изработната е страхотна с изключение на един леко отместен водач , но все пак не ме притеснява , защото е пренебрежимо малко :) Балансира се страхотно с макарата без шнур ... като навия шнура явно леко ще се дебалансира . Предполагам , че ще започна обучението си именно с нея , защото се чувства доста идиотоустойчева :)
Изображение

Потребителски аватар
Skellington
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко

Мнениеот Skellington » пон сеп 12, 2016 11:24 am

От годините маане из реките съм осъзнал, че баланса е може би най-важен. С това поръчване поотделно ако не си ги поразклатил в някой магазин сглобени, малко е на късмет работата. Дано случиш, но ако при сглобена линия баланса не ти е при хвата ще има страдание, особено при по-дълъг риболов. Лично за мен 3ти клас е много лигаво, имах 3-4ти клас и почти нарочно я счупих, че направо спря да ми харасва мухарството ;) Може и пръчката да е била калпава де, Wychwood Quest, ако не се лъжа. И аз бях с 5-6 клас, преди да я забравя на рЯката :oops: ... За нашите реки ми изглежда универсална, даже и 6-7 е ок. Може и да е до лично усещане, знам ли. Рекита на които ходя са от порядъка на Огоста, Янтра около Търново и Росица около Севлиево, горе -долу стандартния размер река за нашата географска шир. Лошото на 6+ е, че някои дребни риби просто прелитат около теб.

Аз се учих на кастинг зад блока за всеобщ сеир, бях вързал ярко парче прежда на края, да следя по-добре случващото се и след 1 зима замеряне по полянката напролет си бях на реката :)

Това с рязането за шнура за пръв път го чувам като идея, ако толкова не се побира на макарата(с малко или без бекинг) смени шнура или макарата, ама не режи шнура :lol:

Върни се в “Мухарски риболов”