Я малко внимание!

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: Я малко внимание!

Мнение от barutchiata © »

Абе да попитам значи, що ли ще значи шнур ТТ? :shock: И не ми казвайте, че няма такъв щото ловя от 10-ина години с такъв.Ако ли пък сте писали някъде, а ази не съм прочел, сори за спама.
fly_fisher
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 12:56 pm

Re: Я малко внимание!

Мнение от fly_fisher »

TT съкращение от триангъл тейпър.
шнурр на Лее Улф с специална глава - правен на времето от 3М сега не знам.
Главата му е предназначена за по добър контрол на шнура на дистанция.
Подобна е главата на шнура Експерт Дистанс на 3М.
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Я малко внимание!

Мнение от Мунчо »

Псулеютно, псулеютно!
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
msp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Чет Окт 26, 2006 9:11 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Я малко внимание!

Мнение от msp »

fly_fisher написа: Подобна е главата на шнура Експерт Дистанс на 3М.
Не е подобна, напротив със съвсем друг профил е от тази на експерт дистанса.
Аватар
Мунчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1588
Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 9:41 pm
Местоположение: ГАБРОВО

Re: Я малко внимание!

Мнение от Мунчо »

E, Повелителю, колегата е имал предвид просто сечението на конуса, а не профила на главата като цяло. Иначе, за да сме точни, сечението не е точно триъгълно(както е и името на шнура), а трохидално - равнинна фигура с форма на равностранен триъгълник и "издути" навън стени.
Malemi написа:Нишо не сте хванали но поне сте спасили патката и шуката ( тя маи е мъртва но нищо )
"Еби им майката на другите и в себе си утеха намери. И ако в себе си утеха не намериш, еби си майката и ти!"

http://www.starividri.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
Markony
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 6:09 pm
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: Я малко внимание!

Мнение от Markony »

Мунчо да питам за възела между шнура и лидера.Кога и колко често се налага смяна на лидера от гледна точка на риболова (без да се къса),че да се ползва конектор?
msp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Чет Окт 26, 2006 9:11 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Я малко внимание!

Мнение от msp »

Мунчо написа:E, Повелителю, колегата е имал предвид просто сечението на конуса, а не профила на главата като цяло. Иначе, за да сме точни, сечението не е точно триъгълно(както е и името на шнура), а трохидално - равнинна фигура с форма на равностранен триъгълник и "издути" навън стени.
Хубав въпрос, нищо че останах с впечатлението че колегата говори за геометрия и сравнение.
Физически сечението на конуса е с относително значение. Мисля, че по-важно е начина на разпределение на тежестта в главата, т.е. къде по нея е основната тежест, дължина на задния преход и какъв е типа на шнура. Първите ТТ шнурове са били в два класа - 4/5, 5/6 и т.н. докато тези от новото поколение ТТ шнурове (J3) имат и нов профил на главата и са в точни класове.
Експерт дистанса на 3М е с друга конфигурация на главата, като непрекъснат конус с изнесена тежест от пред и по-къс тип.
Интересно е да се сравни ТТ с 444SL на кортланд абстрахирайки се от чисто физическите разлики в обвивките.
---------------
Маркони, ако се завираш и събираш драките наоколо с лидера може да го съсипеш доста бързо :D Също ако сменяш лидер за нимфа и такъв за суха муха, а си само с един шнур, също конектора ти помага да реагираш бързо на ситуацията.
fly_fisher
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 12:56 pm

Re: Я малко внимание!

Мнение от fly_fisher »

Моя грешка изразих се неправилно :)

ТТ е със силно изнесена тежест в задния край на главата и по този случай полага много финно, защото тежеста е далеч от мухата,
с издължената си глава предава много добре енергията при касти и работи като - шутинг хед.

И нещо интересно
за по опитните могат да си настроят шнура в зависимост от мухите които използват,
ако не ползвате малки размери мухи 18 - 24 номер и типети по тънки от 5Х, ако мухите са много тежки или с повече козина и лесно ги духа вятъра може спокойно да се одрежат 30 сантиметра от главата и пак да запазите деликатността на подаване.

Поздрави
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Я малко внимание!

Мнение от chirusa_bg »

Тайнствата на мухарския риболов винаги са ме привличали.
Дори сега, когато вече съм начинаещ мухар от почти 10 години, все още чета всичко с детски трепет, въпреки че отдавна съм се уверил, че това не е моя риболов.
:lol:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
msp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Чет Окт 26, 2006 9:11 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Я малко внимание!

Мнение от msp »

fly_fisher написа:ТТ е със силно изнесена тежест в задния край на главата и по този случай полага много финно, защото тежеста е далеч от мухата,
Именно това е интересното на ТТ шнура :D Бих добавил и тънкия рънинг изнизващ се лесно през водачите.
При Експерт дистанса идеята е да се мята надалеч и е с глава подобна на дълъг "морков" с дебелата част отпред, с него се мята много по- лесно(поне за мен е така).
Поздрави.
m101
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 276
Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 4:12 pm

Re: Я малко внимание!

Мнение от m101 »

Колеги,понеже съм новичък и имам въпрос. На края на лидера има клупче. То от коя страна трябва да е? от към шнура или от към типета?
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Я малко внимание!

Мнение от Павел Иванов »

При положение че самото клупче е от по-тънката част на лидера то логично за него да се привързва типета и тъй .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
fly_fisher
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 12:56 pm

Re: Я малко внимание!

Мнение от fly_fisher »

По дебелата страна на лидера е откъм шнура.
m101
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 276
Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 4:12 pm

Re: Я малко внимание!

Мнение от m101 »

Да, само че клупчето е от дебелата страна ..
fly_fisher
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 12:56 pm

Re: Я малко внимание!

Мнение от fly_fisher »

Колега това е конектор не е лидера. служи за лесно закачане на лидера със шнура.
Имаш ЛС
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”