Моите пропадания на леда

Модератори: bobopeli, Кърцата

Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2583
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Моите пропадания на леда

Мнение от Диканаров »

Не съм пропадал на лед, ако не се смята едно намокряне на крак при излизане на брега на Батак. Аз съм малко табиетлия, та ползвам там една ски-шейна тип " Чук и Гек" и снегоходки. На нея си товаря багажа, бидончето с рибки, дървени рейки и платнишето за заслон, примус, ледобур и т.н. Обичам да съм сам и ходя по места, които знам и търся. Те са на голямо разстояние от Орбита и е уморително да ги стигнеш ходейки със снегоходки! Но си заслужава! Не е добре да съм сам, но не обичам струпванията от рибари около "Орбита" и острова и улова на дребни костурета. Винаги имам въже, вързано за ледобура на 10-15м. за всеки случай. Така тежестта ми се разпределя на по-голяма площ при тегленето на шейната. Стоя на завет, върху шейната и си паля примуса за чай или кафе или да си сгрея пръстите. Според мен най-лошото е ако ледът е покрит със сняг и не се вижда. Най-здрав е първият, прозрачен лед, но си е трудно да си отгоре на няколко метрова тъмна дълбочина, чисто психологически! Особено опасно е ако е имало няколко топли дни при които е имало и размразяване на снега отгоре и не се познава водоема. На Батак има места с топли извори, които дълго не замръзват! Там ако замръзне водата е с тънак лед. Това място го знаят ловците на патици и гъски. То е след кошарите по посока на стената. На Батак стават и голями подледни кухини. Случвало ми се е ледът да се пропука, въздухът да излезе със свистене на ниско прелитащ самолет, на брега ледът да се надипли начупен. Много е зловещо! Но това не е страшно, ако ледът е поне 5см. дебел!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
EGOR
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 9:17 am
Местоположение: гр. Сопот

Re: Моите пропадания на леда

Мнение от EGOR »

Здрасти колеги , и аз пропадал 2 пъти в България и 3 пъти в Россия , . Тук пропадал на Душанци , има газови дупки основно до устие , лошо когато тези дупки покрие сняг и те не се виждат . На зимен риболов задължително нося или коняк или червено вино , само те съгряват . При пропадания най лошо да не отидеш под лед , затова при пропадания распервай ръцете . Добре да не си сам , да имаш в кола други дрехи , да имаш или въже или да срежеш дълъг прът , хубово да имаш шийна . А има ли колеги които пропадали със комбинезони уж специални . Ако има - напишете стават ли те . Аз купил такъв , но мисля че спасителна жилетка е по сигурна
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Моите пропадания на леда

Мнение от chirusa_bg »

Eто нещо полезно
Изображение
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Публикувай отговор

Обратно към “Подледен риболов”