ВНИМАНИЕ

Модератори: bobopeli, Кърцата

virbela
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 162
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 11:52 am
Местоположение: София

ВНИМАНИЕ

Мнение от virbela »

В събота подмамен от великата страст към риболова, по тъмно съм на път. Отново дестинацията е ясна - на селския. По указания от вътрешен човек ледът е дебел 15-20см. 07.30часа съм на язовира. Действително лед много и в центъра е около 20 см. Но пред шаварите си се плиска водата поне на 10 метра към вътрешността на язовира.
До към 11 часа само няколко дребни костурчета и тогава доде фаталния момент - реших да заметна в размразеното. Приближих на около 10 метра от размразеното, заметнах и когато се обърнах за да се изтегля....ледът се спука и аз се озовах отдоле. В първият момент, даже не мислех за нищо освен как да изплувам до ръба на леда, леко с привлачване успях да се измъкна на по твърд лед, но при опита ми да се изправя отново потънах. Вече нещата ставах сериозни, все пак успях да изпълзя отново и с провлачане по корем се изтеглих на твърдият лед. Последва моментално събличане до голо, обличане на ново и така. От цялата операция научих няколко истини които искам да споделя с вас, любители на подледния риболов:
1. Много трябва да се внимава и наблюдава ледът върху който се качваме
2. Вече леда не е сигурен, има ли някъде размразено, значи размразяването е започнало
3. В този момент, когато вече започва размразяването, по-малко движения по леда
4. Никога сам на леда, винаги трябва да има наоколо човек
След като размислих върху случилото се си направих следните изводи:
1. След пропадането, най-важното е без паника, всяко допълнително движение цепи още лед
2. Зарежете въдицата или каквото носите, по-важно е измъкването
3. Изкачването върху леда и първоначалното придвижване да става само с пълзене по корем
4. Излизането от ледената вода да става на тласъци, иначе се връщаш обратно
Какво да се направи незабавно след стъпване на твърдо:
1. много бързо до колата, в най-добрият случай вече запалена и парното на макс
2. сам е почти невъзможно да се събуете и съблечете, човекът с вас трябва да го направи
3. събличане до голо и обличане по най-бълзият начин
4. задължително след преобличането - нещо горещо да се изпие, а най-добре ефералган или нещо подобно (за алкохола не коментирам)
и за се спазва горното препоръчвам като задължителен багаж:
1. кат дрехи, от бельото и чорапите до яке и шапка
2. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО С ВТОРИ ЧОВЕК
3. термоса да бъде пълен с горещ чай или кафе

ето това е колеги и дано съм бил полезен с мойте разсъждение, а ето една по-добра снимка на която се вижда и точно мястото на пропадането

Изображение
нека духа нека вее
ич през у.. мен ми не е

virbela
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от chirusa_bg »

Кофти работа. Дано изпратим леда без сериозни инциденти.
Благодаря за споделеното!
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от Ачо ♣ »

Колега,виждайки от кога си регистриран във форума си правя изводът,че недостатъчно си чел/не се обиждай-съвсем добронамерено пиша това/ темите във форума,които не са една или две, касаещи безопастността при практикуването на подледния риболов!? На прима виста намирам :arrow: ТАЗИ
Както казва колегата chirusa_bg ,дано не се стига до подобни инциденти,но все пак сме длъжни да се подсигурим с необходимите предпазни мерки! :wink:
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от bobo_33333 »

1. Много трябва да се внимава и наблюдава ледът върху който се качваме
2. Вече леда не е сигурен, има ли някъде размразено, значи размразяването е започнало
3. В този момент, когато вече започва размразяването, по-малко движения по леда
4. Никога сам на леда, винаги трябва да има наоколо човек
Някой беше пуснал и такава тема-глупостта гласеше:
Никога с компания на леда
При положителни температури и вода,особено отгоре ,леда омеква и даже не се чува да пращи и пука ,колкото и да е дебел,дори и 20 см,ами направо се суркаш отдолу.
При здрав лед и минусови температури съм се качвал и на 4-5 см лед.

Ама краста и пустия му мерак,забравяме за сигурността.
Носели сме си и дъски по метър дълги и по 25 см широки,като ски :lol:
Седнал на такава площ,вероятността за пропадане е по малка,особено на места опасни и несигурни... :!:
Аз там съм пораснал...
Аватар
chapara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 563
Регистриран на: Нед Мар 06, 2011 2:07 pm
Местоположение: Божо от Софето

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от chapara »

Благодаря за :idea: , аз все пак не бих отишъл до там близо , където си отишъл ти.Какво да търся там , риба или дявола? :roll:
Най-мразя да се подебавват с моята усоба !!!
ИзображениеИзображение
Аватар
ninastefanina
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2130
Регистриран на: Нед Юни 21, 2009 11:00 am

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от ninastefanina »

Важното е,че Краско е жив и здрав.Случват се такива неща,когато непремисли човек.Все пак
риболова на лед е екстремен :wink:
I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
"Колкото повече глупости правя,толкова по-популярен ставам"
batistuta
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 6:59 pm
Местоположение: с.Малчика обл.Плевен

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от batistuta »

Леле на каква дълбочина потъна,т.е целият ли те скри водата?Аз съм пропадал до кръста в леда и едвам се прибрах в къщи(около 1км.)Все пак благодаря за съветите.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14820
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от G.Petkov »

Голяма дупка е направил колегата. Добре, че всичко е завършило без ядове.
Виждал съм колеги да ловят на края на леда, пред чистата вода - явно е някаква тръпка и това, ама малко рискова.

За тези точки
"...3. събличане до голо и обличане по най-бълзият начин
4. задължително след преобличането - нещо горещо да се изпие..."
Само ако има какво :D !
Аз, след едно пропадане се прибрах мокър до вкъщи, само подложих найлон върху седалката на колата, ама бях наблизо - на Панчарево.
Щото ако прибавя към багажа си и един пълен кат дрехи, ще ми трябва ескимоска шейна и впряг кучета да я теглят :D !
Хубавия лед май свърши.
Сега вече се иска много внимание и късмет !!!
Аватар
chapara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 563
Регистриран на: Нед Мар 06, 2011 2:07 pm
Местоположение: Божо от Софето

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от chapara »

Май се иска разум и днес реших ,че съм закрил без да го разбера :roll:
Най-мразя да се подебавват с моята усоба !!!
ИзображениеИзображение
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от MITKO70 »

Кофти случка колега,важното е ,че е с добър край :wink: Съветите и мерките за безопасност са много важни ,но...някой ги забравят унесени от риболова.
п.п.Това е яз.Стефаново,ако не греша?
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
Аватар
ribolovcho
фен клуб-скобар
Мнения: 2082
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2009 12:19 pm
Местоположение: Някъде по Река Искър
Обратна връзка:

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от ribolovcho »

Опааа ква стана тя...Добре си се отървал..Затова аз се ядосвам на колеги които дават инфо за лед..Но не са сигурни че той е здрав...Пазете се пичове да не даде фира някой най накрая...
Другия път слушайте тези които ви казват да не ходите...
Изображение
Най добрите са тук
vladoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Пет Сеп 22, 2006 9:41 pm
Местоположение: Mонтана
Обратна връзка:

Re: ВНИМАНИЕ

Мнение от vladoto »

Колега важното е ,че си жив и здрав!
И е хубаво да си ги припомняме тези неща.
И аз направих същото само ,че по -близо до брега.То близо на една ръка разстояние ,ама дълбоко 4,5м.
Изображение
Снимката е правена на другия ден.
По обясними причини излязох лесно.Имах и помощ.Благодаря на колегите!Намокрих се само до кръста.
При лед над 20 см -здрав.Знаех ,че има изсечена голяма квадратна дупка в района и по тази причина проверих най-старателно леда в доста голям участък напред и пак пропаднах :oops:
И аз направих няколко извода.
1. Трябва да се движим само по проверен лед.Най -добре лична проверка.
2. Качването на леда и излизането по възможност на едно и също място.Пропаднах на 2 м (в уево)от там дето влязох.Тук не бях проверил.Иначе мъкна нещо като пешня за целта.
3. Дупките които остават след нас да бъдат с малки размери,а не готови капани.
Забих се като пирон при рибите обаче с лявата ръка се хванах за бетона достатъчно бързо за да не потъна ,а с дясната за здрав лед.Върху бетона имаше сняг и се пързаляше.Наложиха се още три захвата докато успея да прехвърля и дясната ръка на бетона и пак се пързаляше.Оказа се, че съм и доста по -тежък.Физически съм добре.В нормална ситуация няма да ми отнеме и секунда да се метна на цимента..После колегите се намесиха и се озовах на брега на половин мокър . Дори не можаха да ме снимат :D
Голямо удобство се оказа колана върху якето.Има къде да те хванат или вържат ,ако се наложи.Иначе мокър и хлъзгав ,не се получават нещата.
Замислям се за някакви остриета.Гледам ги по филмите ,но за сега виждам само дръжките.Върхът какъв е ?Предстои да бъде разгадано и може би направено.
Да не помислите ,че се уплаших.На другия ден пак там.Рибите бяха в дупката дето пропаднах.Може би светлината или повече кислород.Та за час и половина 50 бр.Печелившата тактика.Дупка голяма 3 въдици вътре.Две на блесни- различни .Една на мормишка.Играя с едната блесна след това с другата и се скъсват на мормишката.Като намалее кълването пак с блесните.
Да си пожелаем и следващата зима да бъде като тази!
Ама май ще трябва да си правим снегоходки ,че много трудно се стига до леда при толкова сняг.
Поздрави и умната !
Риболовът не е слука,а наука!
Публикувай отговор

Обратно към “Подледен риболов”